Canlı yayında ameliyat yaptılar

Kocaeli’de düzenlenen bir çalıştayda, konferans salonundaki uzmanlar canlı yayınla obezite ameliyatına bağlanarak yöntemler üzerinde fikir alışverişinde bulundu

Canlı yayında ameliyat yaptılar
Canlı yayında ameliyat yaptılar
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde düzenlenen 2. Bariatik Cerrahi Çalıştayı’na katılan uzmanlar deneyimlerini canlı olarak bağlandıkları ameliyatla paylaştı. Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk’ün ev sahipliğinde gerçekleşen çalıştayın ilk bölümünde Rusya, İspanya, Belçika ve İngiltere’den canlı yayın ile bağlanan yabancı profesörler çeşitli sunumlar gerçekleştirdi. Çalıştayın 2. bölümünde ise ‘Laparoskopik Sleeve Gastrektomi’ ve ‘Laparoskopik My Gastrik Bypass’ teknikleri kullanılarak iki ameliyat gerçekleştirildi. Op Dr. Fakı Akın ve Belçikalı, Op. Dr. Thibault Sablon tarafından yapılan ameliyatlar canlı olarak çalıştaya katılan uzmanlarla paylaştı. Konferans salonundan ameliyata bağlanan katılımcılar, kullanılan teknik ve yöntemlerle ilgili fikir alışverişinde bulundular.

'İLK DEFA CANLI YAYINLA 4 ÜLKEYE BAĞLANDIK'

Yapılan çalışmayla ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk, çalıştayın yöntemlerin gelişimine katkı sağlayacağını belirterek, “Obezite çağımızın önemli problemlerinden bir tanesi. Bir salgın halinde yürüyor ve birçok hastalığa öncülük ediyor. Beslenme ve yaşam biçimlerimizdeki değişiklikler de bu obeziteyi körüklüyor. Obezite ile mücadele etmek için yaşam tarzı, beslenme tarzını değiştirmek ve egzersizler yapmak en iyi yolu. Ama herkes bunu yapamıyor. Bazı hastaların bunu aşması için cerrahi yönteme başvurması gerekebiliyor. Bugün burada, bu amaçla ekiplerimiz Ata Güler ve Turgay Şimşek hocalarımızın gayreti ile Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen deneyimli hocalarımızla ve yurt dışından misafirlerimizle bu çalıştayı düzenledik. İlk defa canlı yayın ile 4 ülkeye bağlandık. Oradan da uzman arkadaşlarımız kendi deneyimlerini paylaştılar. Burada arkadaşlarımıza yol göstermeyi hedefliyoruz” dedi.

'HASTALAR 8 SAAT GİBİ SÜREDE AYAĞA KALKIYOR'

Çalıştayda ele alınan cerrahi yöntemler hakkında bilgiler aktaran Doç. Dr. Sertaç Ata Güler ise, “Obezite ameliyatları içerisinde günümüzde Türkiye ve dünyada en çok yapılan ameliyat türü olan tüp mide ameliyatı uygulanıyor. Bu ameliyat türünde midenin büyük bir kısmını özel yöntemlerle vücut dışına çıkartıp, midenin hacmini düşürüyoruz. Bunun için çok modern cihazlar gerçekleştiriyoruz. Bunun sununda hastalar 8 saat gibi sürede ayağa kalkıyorlar. 2 gün sonra da taburcu olarak normal yaşantılarına devam edebiliyorlar. 2. ameliyatımız ise şeker hastalığının tedavisi olarak bilinen Laparoskopil rny gastrik bypass cerrahisini uyguluyoruz. Bu ameliyat sonunda hastalar ünsilin kullanımlarını düşürüyorlar, bazen de bu tamamen sıfıra iniyor. Bu çalıştayımızın amacı da bu cerrahi yöntemlerle ilgilenen cerrahlara fikir vermek, tekniklerle alakalı bilgiler vermek. BU kişilere bir eğitim sağlamış olmayı hedefliyoruz. Bölgemizde ilk defa böyle bir ameliyat yaparak 4 ülkeyle iletişime geçtik. Oradaki hocalarımıza canlı olarak sorular soru canlı ameliyat görüntülerini paylaştık. Bölgemizde bu bir ilk. Bunun devamını da getirmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

30 Kasım 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Yeni web sitemizi beğendiniz mi?