İMO’da kıyasıya yarış

TMMOB’a bağlı İMO 12’nci Olağan Genel Kurulu’nda 3 aday yarışıyor.

İMO’da kıyasıya yarış
İMO’da kıyasıya yarış
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Genel kurulda yönetim kurulu fotoğrafları çekildiği sırada Bulut’Un tam kadro yönetiminin yer alması ancak diğer 2 adayın yönetiminin tam yer almaması dolayısıyla fotoğraf çekilmedi

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı İnşaat Mühendisleri Odası(İMO) 12’nci Olağan Genel Kurulu, Kocaeli Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası(KSMMMO) şube binasında gerçekleştirildi. Mevcut başkan Kahraman Bulut, Belkıs Akbal ve Halil Ardıç’ın aday olduğu 3 adaylı kongrede 2 bin 850 üyenin oy kullanma hakkı bulunuyor. Adayların konuşmalarının yapıldığı ilk gün genel kurulu sonrasında Pazar günü gerçekleştirilecek seçimlerde 7 kişilik asil, 7 kişilik yedek yönetim kurulu ve 15 kişilik üst kurul delegesi seçilecek. Genel kurulda divan başkanlığı görevini Serkan Engin üstlenirken, başkan yardımcılıklarına Bekir Yüksel, Metin Eraslan, Gülşah Kobaç, Abdullah Emir Erdin seçildi.

BULUT, ‘OY KULLANMA HAKKI ELİMİZDEN ALINIYOR’

Genel kurulda açılış konuşmasını yapan mevcut başkan ve aday Kahraman Bulut, “Bugün üç adaylı bir başkanlık yarışı İnşaat Mühendisleri Odası’nın ne kadar büyük bir aile olduğunu gösteriyor. Ben Saliha Belkıs Akbal ve Halil Ardıç’a seçimlerde başarılar diliyorum. İnşaat Mühendisleriyle ilgili yasaların muhakkak revize edilmelidir. Hatta TMMOB yasası dönemine göre son derece iyi şartlarla oluşsa da buna rağmen bu yasa da değişim istemektedir. Bugün Uşak’a bakıyorsunuz 400 üyesi var. Ama Uşak’ta İnşaat Mühendisleri Odası var. Kayseri’de 2 bin meslektaşımız var. 2 bin Kayıtlı üye var. Ancak orası temsilcilik odaya dönüştürülmüyor. Ülke genelinde şube merkezine 400 kilometre mesafede olan temsilciliklerimiz var. Şube seçimleri sadece şube merkezlerinde gerçekleştirilebiliyor. Böylece oy kullanma hakkı üyelerimiz elimizden alınıyor. Yani insanlar bir oy atmak için o kadar yolu gitmek istemiyor” açıklamasında bulundu.

‘HAKLARINIZI HELAL EDİN’

Bulut sözlerinin devamında,” Odalar için çözüm bellidir. Bakın arkadaşlar bizim dört şehirde temsilciliğimiz dahi yok. Artık odalar genel merkezden değil yerel merkezlerden yönetilmelidir. Şuan İnşaat Mühendisleri Odalarının tüm varlıkları, mal kullanımı, hesapları genel merkez yönetiminde. Neden bu imkanları yerel ekipler kuşanıp üyelerine daha iyi hizmet edemesin ki? Meslek büyüklerimizin destekleriyle birçok etkinlik yaptık. Meslektaşlarımızın donanımlı bir şekilde meslek hayatına atılabilmesi için elimizden geleni yapmaya çalıştık. Eğitimler, seminerler, kurslar ve sempozyumlar düzenledik. Dolu dolu bir dönem yaşadık. Artık görevimizin sonuna geldik. 11. yönetim kurulu olarak güzel bir hizmet dönemi geçirdik. Şimdi ben ve arkadaşlarım yeniden bu göreve talibiz. Bu süreçte hizmetlerimizde benden yana hak varsa helal olsun. Birinizi kırıp üzdüysem sizler de bana haklarınızı helal edin” diye konuştu.

AKBAL, ‘DUVARSIZ ODA VİZYONU’

Saliha Belkıs Akbal kongrede yaptığı konuşmada,” İnşaat Mühendisliği bilim ve tekniğin atasıdır. Batı bizi medeniyet mühendisi olarak adlandırmıştır. Meslek odaları demokratik kitle örgütü olma nitelikleriyle ülkenin kalkınması, çağdaşlaşması ve demokratikleşmesi süreçlerinde önemli görevler üstlenmektedir. Örgütlerin etkin olmalarının yolu katlımdan geçmektedir. Mesleki çıkarların gerektiğinde bütün siyasi partilere karşı savunulacağı unutulmamalıdır. İnşaat mühendisliğinin hak ettiği yere getirmek odanın görevi olmalıdır. Duvarsız oda vizyonu ile çalışılmalıdır. TMMOB’ye bağlı diğer odalar ve sivil toplum örgütleriyle birlikte ihtiyaç duyulan çalışmaları yaparak refah seviyesinin arttırılması konusunda çalışmalar yapacağız. Haklarımızı sonuna kadar savunmalıyız” dedi.

‘İHTİYAÇ KADAR MÜHENDİS YETİŞTİRİLMELİ’

Akbal sözlerinin devamında, “Türkiye’de inşaat mühendisliğine verilen önem yıkıcı olaylarda meydana gelmektedir. Yıkımlardan sonra dahi yeterli bilinç seviyesine maalesef ulaşamadık. Süre gelen kalitesiz mühendislik uygulamaları nedeniyle afet riski artmaktadır. Ülkemizde şu an 6 milyondan fazla konut riskli durumunda. Yeniden inşasının maliyeti 150 milyar civarında. Depremde ölmek kader değil tedbir meselesidir. Henüz bir deprem ile karşılaşmadan kendi kendine yıkılan duvarlar ve binalar var. Oda olarak üzerimizde büyük sorumluluk olduğunu düşünüyoruz. Bir an önce güvensiz yapıların güvenli hale getirilmesi gerekmektedir. Deprem risk analizlerinin yapılması için halkı bilinçlendireceğiz. Yaşanabilir kentler kurulması, meslektaşlarımızın düşük ücretlerle çalışmasının önüne geçilmesindeki hassasiyetimi bildiriyoruz. Diplomalı işsiz inşaat mühendisleriyle daha çok karşılaşacağız. Kamu ve özel sektörün ihtiyaç duyduğu kadar mühendis yetiştirilmeli” şeklinde konuştu.

İNŞAAT MÜHENDİSİ ÇALIŞTAYI

Akbal’ın ardından konuşan Halil Ardıç, “İnanmış mühendisler olarak Kocaeli İMO’da değişim hedefiyle yola çıktık. Deprem yönetmeliği konusunda büyük eksikliklerimizi gidereceğiz. İMO’yu üyeleriyle barışık bir yer haline getireceğiz. İlimizde faaliyet gösteren kuruluşlarla staj ve oryantasyon hizmeti vereceğiz. Diğer meslek odaları ve STK’larla uyumlu ortak çalışmalara imza atacağız” dedi.

ARDIÇ, ‘LÜTUF DEĞİL HİZMET İÇİN’

Hizmetleri sunmak için aday olduklarını belirten Ardıç, “Meslek odalarımızı çalışır hale getireceğiz. Üyelerimizin karşılaştığı sorunlar konusunda danışma hizmeti vereceğiz. Mesleki dertlerimizin paylaşılması ve çözülmesi adına İMO üyesi İnşaat Mühendisi çalıştayı düzenleyeceğiz. Genç mühendislerin istihdamlarının arttırılması için çaba sarf edeceğiz. Kentsel dönüşüm yasası kapsamında yerel yönetimlerle temaslarda bulunacağız. Riskli binaların acilen çözülmesi konusunda ortak adımlar atacağız. İMO’nun yapması gerekenleri lütuf değil hizmet olarak sunmak için adayız” ifadelerinde bulundu.

KURUŞLARIN BİLE HESABINI YAPTIM

Ardıç’ın ardından adaylığıyla ilgili tekrar konuşan Kahraman Bulut, “2 senedir yaşadığımız, Kocaeli’de de hissettiğimiz inşaat sektörünün düşüşü nedeniyle keyfimiz biraz buruk. Odamızın maddi imkansızlıklar içerisinde boğuştuğu bu süreçte bu göreve talip olan arkadaşlarımızı tebrik etmek istiyorum. 5 yıl saymanlık görevinde bulundum. Yeri geldi 1 kuruşun bile hesabını yaptım. Son 1 yılda başkanlık görevini icra ediyorum. Projelerimizi birçok yerde duyurduk” dedi. Yarın 09.00-17 saatleri arasında gerçekleştirilecek seçimlerde 3 aday yarışacak. Kerim ÇELİK

KAHRAMAN BULUT’UN YÖNETİMİ 

Tuncay Arıcan, Nevzat İlker Ural, Murat Karadeniz, Şerafettin Vural, Şüheda Çetiner, Ayşen Kaya.

MERKEZ DELEGELERİ

Tolga Ok, Ahmet Kadı, Ziya Topal, Haşmet Belen, Esra Konuk, Volkan Gümüş, Yasin Korkmaz, Ziya Özhan, Tuğrul Özel, Mert Kanbur, Mustafa Bölükbaşı, Mehmet Akif Alponat, Cihan Bahadır Yaşar, Fatih Yazıcı, Fayik Ortaç.

HALİL ARDIÇ’IN YÖNETİM KURULU 

Halil Ardıç, Erkan Akpınar, Görkem Abbasoğulları, Raif Altunsoy, Devrim Yılmaz, Elifhan Karaaslan, Özkan Karageyik.

MERKEZ DELEGELERİ

Fuat Okay, Celal Civelek, İbrahim Kaba, Deniz Levent Tonbul, Erhan Coşan, Cantuğ Akyıldız, Yalçın Kayalı, Bali Ender Kodal, Murat Bayzin, Ahmet Kadı, Ziya Topal, Ümit Kabay, Sedair Kara, Murtaza Doğanyılmaz, Ziya Özhan.

BELKIS AKBAL’IN YÖNETİMİ

Saliha Belkıs Akbal, Sami Yılmaz, Hayati Yusuf Saka, Burak Yavuz, Ramazan Akkaya, Nurten Kuşçuoğlu, Tuğba Ay.

MERKEZ DELEGELERİ

Yüksel Kavlak, Rasim Capgulaş, Faruk Koz, Keramettin Gençtürk, Dursun Meydanlı, Hasan Yazıcı, Faik Recai Bayraktar, İsmail Aydoğan, Alparslan Gökbayrak, Sibel Uzun, Barış Hülür, Ferhat Kurt, Mehmet Yıldız, Melek Akkaya, Asım Durmuşoğlu.

22 Şub 2020 - 15:15 - Gündem

Son bir ayda cagdaskocaeli.com.tr sitesinde 219.647 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Yeni web sitemizi beğendiniz mi?