Kur’an kursu meclisi 2’ye böldü

Büyükşehir belediye meclisinde görüşülen iki mezarlık arasında yapılacak Kur’an kursu ile ilgili meclis ikiye bölündü. Madde oy çokluğuyla kabul edildi

Kur’an kursu meclisi 2’ye böldü
Kur’an kursu meclisi 2’ye böldü
+8
Haber albümü için resme tıklayın

Büyükşehir Belediyesi Şubat ayı meclisi Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Mecliste 112 gündem maddesi karara bağlandı. Genel olarak sakin geçen mecliste meclis üyeleri zaman zaman bazı maddelerde sesini yükseltti. Maddelerin çoğu oy çokluğu ve oy birliği ile kabul edildi.

TANIŞ, ‘MAHKEME KARARI YOKTU’

Gebze Malçık Mahallesi’nde Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde 35 metrelik yolun 25 metreye düşürülmesine muhalefet şerhi koymuştuk. Ancak siz o toplantıda bize mahkeme kararı olduğunu mahkeme kararını 30 gün içinde uygulamak zorunda olduğunuzu söylemiştiniz. Siz öyle söyleyince üzerine düşmedik. Meclisten sonra dosyayı tekrar inceledim. Mahkeme kararı ile tek bir kelime yok” dedi. Konuyla ilgili konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç, “Daha önce alınan bir yargı kararı var. Son yaptığımız değişikliği o yargı kararına göre yaptık” dedi.

ŞEHİTLER İÇİN SAYGI DURUŞU

Akabinde sınırlarımızda şehit olan askerler ve son günlerde meydana gelen afetlerde hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunan meclis üyeleri ardından İstiklal Marşı’nı okudu. Başkan Büyükakın’ın Fransa’da yaptığı konuşmayı hatırlatan İYİ Partili Meclis Üyesi Fevzi Canbaz, “Hem ülkemizi hem ilimizi adına yapığı konuşmalardan dolayı size teşekkür ediyoruz. Gerçekten guru verici” dedi. Ardından söz alan İYİ Parti Meclis Üyesi Nurcan Acaroğlu Göktaş, “Elazığ ve Malatya depremi sonrası büyük acılar yaşadık. İktidara her para lazım olduğunda imar barışı yapmamak gerekiyor” dedi.

BÜYÜKAKIN, ‘HER BAŞVURU KABUL EDİLMİYOR’

Konuşmasını sürdüren Göktaş, “Depremleri en az hasarla atlatmak adına kamu, STK ve bizlere büyük işler düşüyor. İYİ Parti olarak elimizi taşın altına koymaya hazırız” dedi. Göktaş’ın imar barışıyla ilgili sözlerine ekleme yapan Büyükakın, “İmar barışında beyan esası var. Beyan edilen her başvurunun doğruluğu kabul edilmiyor. İdare onları kabul sürecinden geçiriyor” dedi. MHP’li Meclis Üyesi Ertan Peker ve İsmet Gürler ise “Şahinler Köyü ve civar köylerdeki dere yataklarının kirletildiğini ifade etti. Büyükakın “Bunu çevre müdürlüğümüze iletelim ve takip edelim” dedi. Meclis Üyeleri Ertan Peker ve İsmet Güler ayrıca “Çubuklu Bala Köyü doğalgaz yok. Ulaşım resmi yoldan yok. Resmi yol yapılırsa doğalgaz da kolaylıkla yapılır” dedi.

CHP’DEN DEPREM KOMİSYONU TALEBİ

CHP Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Engin Taşdemir, sunduğu önergede “Son yaşanan Elazığ depreminden sonra bir kez daha depremin ne kadar ciddi ve önemli bir konu olduğunu hepimiz anladık. 1999 depreminden sonra ilimizde maalesef ki onlarca ağır hasarlı ve yüzlerce de orta hasarlı binalar bulunmaktadır. Cumhuriyet Halk Partisi grubu olarak deprem ve hasarlı yapılar ile ilgili atılacak her konuda tam destek sunacağımızı özellikle belirtmek isteriz. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi meclisince ‘Deprem Komisyonu’ adı altında bir ihtisas komisyonun kurulması, Kent Konut A.Ş tarafından ilimizde bulunan ağır hasarlı ve orta hasarlı binalara acilen müdahale edilerek yeniden yapılmasının sağlanmasını talep ediyoruz” dedi.

‘ETKİMİZ OLMAZ’

Sözlerini sürdüren Taşdemir, “Teknik anlamda ciddi bir çalışma 1999 yılından bu yana yapılmadı” dedi. CHP’li Taşdemir’e cevap veren Başkan Büyükakın, “Konuyla ilgili yetkimiz yok. Valilik başkanlığında bu konuyla ilgili bir çalışma yürütülüyor. O kapsamda yürütülmesi önemli. Yetkimiz olmayan alanda komisyon kurarsak etkimiz olmaz. Bin 600 kadar yapı var yıkılması gereken Valilik bunu açıkladı. Aşağı yukarı bu yapılar 25 bin kişiyi ilgilendiriyor. İlave bir komisyon kuralım mı yoksa oraya yaptığımız katkılara siz de katılır mısınız? Meclisten sonra oturup detaylı konuşalım” dedi.

PARKLANMALARA ORTAK ÖNERGE

CHP’li Engin Taşdemir’in, meclise sunduğu bir başka önergede “Dernek ve vakıflara ne kadar ayni yardım yapılmıştır” diye sordu. Taşdemir’in önergesi yazılı olarak cevaplandırılacak. AK Parti Kandıra Meclisi Üyeleri İrfan Kurt, Cüneyt Atalay ile CHP Meclis Üyesi Hakan Tanta meclise ortak önerge sundu. Tanta konuyla ilgili konuşarak “Araç kiralama şirketlerinin parklanmaları şehir merkezinde büyük sıkıntı yaşatıyor. Araçlarını şehir merkezlerindeki park yerlerinde bıraktıkları gözlenmektedir. Konuya ilişkin bir düzenleme istiyoruz. Faaliyet gösterdikleri yerde birçok aracı orada tutuyorlar ve vatandaşlar ile esnaf açısından büyük sıkıntı oluyor” dedi. Madde, oy birliği ile gündeme alındı.

TAŞDEMİR, ‘MECLİSE DANIŞMANIZI İSTERDİK’

CHP Büyükşehir Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir, “Çetin Emeç Köprüsü hasarlı olması sebebiyle yıktınız. Modern Çetin Emeç Köprüsü olarak Kasım 2019 yılında haber bülteni yayınladınız. İsminin ise görevini tamamladığını belirttiniz. Sırf gazeteci olduğu için suikastle katledilmiştir. İsmin oradan indirilmesini doğru bulmuyoruz. Bu isimleri koyarken ya da kaldırırken mecliste danışmanızı istirham ediyorum” dedi.

‘ÇETİN EMEÇ’E KASTIM YOK’

Büyükakın ise “İsmi falan indirilmedi. Çetin Emeç’in suikaste kurban gitmesinden yıllar sonra o köprüye o isim verildi. O dönemin konjonktürü gereği asıldı. Aynı köprüyü yapıp o ismi oradan indirmedik. Marmara Forum’daki toplantıya Erol Köse de katılmıştı. Ondan sonraki dönemde de kendisine şehrin herhangi bir yerinde meclisin gündemine getirilecek bir konu olduğunu düşünmüyorum. Aynı köprüden o ismi kaldırmadık. Burada herhangi bir kasıt yok. Öküzün altında buzağı aramayın. Özellikle o ismi indirmişiz gibi gösteriyorlar.

‘ASLA GERİ ADIM ATMAM’

CHP’li Orhan Tanış da köprüyle ilgili söz alarak “Aile bunu öyle algılıyor. İsmimiz kaldırılacaksa neden kondu deniliyor. Bir yere bir kişinin adını verirken dikkatli olmalıyız. Hem de kaldırmak zorunda kalmamalıyız” dedi. Büyükakın ise “Bizim kastımız yok. Bu anca şeytanın aklına gelir. Aileyle de konuşabiliriz. Üzerinden bir ay geçip konu bu hale geldiyse bence altında başka şeyler var. Bunları da biliyorum ama burada söylemem yakışık almaz” diye konuştu. CHP’li Ünal Özmural ise “Başkanım samimiyetinize güveniyorum. Genel anlamda ilimizde bu konuda bir rahatsızlık var. Vicdanları böyle rahatlatamayız” dedi. Büyükakın Özmural’a cevap vererek “Asla geri adım atmayacağım. Böyle bir şey yaparsam yanlış bir şey yaptığımız kabul etmiş olurum. Özellikle bu konuyu şişirmeye çalışan bazı çevreler var ve ben böyle bir şeye teslim olmam” dedi.

TAŞDEMİR LİMANI SORDU

Taşdemir ayrıca Cumhuriyet Mahallesi’nde liman yapımı gündemde olan limanla ilgili de konuşarak “ Vatandaşlarla da görüştüm. Sizlerin de görüşlerini merak ediyorlar” dedi. Limanla ilgili düşüncelerini söyleyen Büyükakın, “Bu tür başvurularda ÇED çalışması yapılırken çevreye etkileri değerlendirilir. Oradaki ulaşım planının gözden geçirilmedir. Plajyolu mevkiinden ulaşımla ilgili ciddi sıkıntılar geliyor bize. Tesisin Plajyolu’ndan geçmesiyle ilgili bir sıkıntı zaten var” dedi.

‘İLAVE ULAŞIM PLANI GEREKİYOR’

Sözlerini sürdüren Büyükakın,“Büyük tonajlı gemilerin yanaşma ihtimali ortaya çıkacak böylece trafik sıkışıklığı meydana gelecek. İlave ulaşım planı çıkartılmadan onay verilmemesi kanaatindeyim. ÇED izni verildiğinde ilave depolama alanı ihtiyacı doğacaktır. Bir taraftan iş istiyorum deniyor bir taraftan bu gibi yatırımlar yapılmasın deniyor. Balık tutalım ama paçamız ıslanmasın. Sakin sakin tartışmayı becermemiz lazım. Her seferinde her konuyu devlet meselesi haline getirmemeliyiz” şeklinde konuştu.

ÖZMURAL, ‘KENTİMİZ LİMANLARA MAHKUM EDİLDİ’

CHP’li Meclis Üyesi Ünal OSB’lerin taşıma sistemi karayolları oldu. Bu kent buna mahkum edildi bu kenti çıkmazdan kurtarmanız lazım. Yıllarca vagonlarla taşımacılık yapılıyordu. Dünya kadar yakıt taşınıyordu. Derince, Körfez alanı limanlara mahkum edilmiş durumda. Arslanbey ve Kibar Holding’e ait olan trafik sayısı bir fabrikada yıllık 60 bin araç girip çıkıyor” dedi. Büyükakın ise “Rakamlarınız doğru değil. Tüm Kocaeli’deki kamyon yükü 200 bindir. Bu araçlar bu fabrikalara giriyor. Yapacak bir şey yok” dedi.

‘RAPORLARDA SUÇ UNSURU YOK’

Mecliste ayrıca “2018 Satıştay raporundaki özet bilgiler de mecliste okundu. “Denetim raporlarında herhangi bir kamu zararı ve suç isnadı bulunmamaktadır” denildi. Büyükakın konuyla ilgili “Kamu zararı var dediniz. 57 milyon TL zarar var dediğiniz rapor Sayıştay’ın sitesinde açıklandı. Ama yansıtma biçiminizi izin verin de eleştireyim. Geçmiş dönemin dosyalarını açmışız gibi şimdiye kadar hiç söylememişsiniz gibi konuşuyorsunuz. Ne demek geçmişin dosyaları açıldı. Suç unsuru mu var. Satıştay denetçisi konusu suç teşkil eden bir şey görürse bunu rapora bağlamaz direk savcılığa aktarır” dedi.

‘KİMSEYE 1 KURUŞ YEDİRMEM’

Büyükakın,“Bence bunları söylerken sadece siyasi hırs yapıyorsunuz. Benim vicdanım rahat. Ben bu milletin kuruşunu bir Allah’ın kuluna yedirmem” dedi. Bunun üzerine konuşan CHP’li Taşdemir, “Her kanuni olan ahlaki değildir ama haram da diyemezsiniz. İl başkanına hediye mi edildi sanki parasını verdi aldı. Siyaset uğruna da insanların üzerine çullanmayalım. Tabi ki eleştirin. Eleştirin ki hata yapmayalım. Çünkü bu şehirde hep birlikte yaşıyoruz. Bu ayarı tutturalım artık. Genel siyaset yapılabilir ama belediye başka, belediye hepimizin” dedi.

DOLGU ALANI KENT KONUTA DEVREDİLDİ

Belediyeye ait Darıca Bağlarbaşı Mahallesi, Şehit Er Gökhan Hüseyinoğlu sahilinde bulunan sahil tesisinin, restoran ve toplantı salonu olarak işletilmesinin Antikkapı A.Ş.'ye devri ile ilgili madde, o çokluğu ile kabul edildi. Belediyeye, Rehabiliteye Hazırlık Maksatlı Dolgu işlemi için izin verilen Gebze Pelitli Mahallesi 55.425,70 metrekarelik ormanlık alanın işletim hakkının Kent Konut A.Ş.’ye devredilmesi oy çokluğuyla kabul edildi.

‘O KADAR ZENGİZ DEĞİLİZ’

Kongre Merkezindeki salonların kullanımı ile ilgili tahsis ücretlerinde revizeler yapılırken 2020 Yılı Gelir Tarifesinde değişiklik talebi ile ilgili raporu okundu. Taşdemir, “İzmit Belediyesi gibi salonları ücretsiz yapın” dedi. Büyükakın ise “Biz o kadar zengin değiliz” dedi. Madde komisyona havale edildi. Başiskele Karşıyaka Mahallesi, 792 ada 3 No’lu parselde hazırlanan nazım imar planı değişikliği oy çokluğu ile kabul edildi. CHP’li Orhan Tanış “Buranın özelinde iki konuya değinmek istiyorum. Rapor düzenlenirken gerekli tetkikler ve analizler yapılıyor. Bu tür taleplerde sahiplik tarihine bakarak değerlendirme yapmak gerekiyor. Bu yüzden muhalefet şerhi koyduk” dedi. Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü ise “Sahipliğine bakmıyoruz. Talebin meşruluğuna bakıyoruz. Benim ilgilendirmiyor kimin aldığı” dedi.

BIYIK, ‘YEŞİL ALAN KONUSUNDA HASSASIZ’

Darıca Bağlarbaşı Cami, Emek, Fevzi Çakmak, Kazım Karabekir, Nene Hatun, Piri Reis ve Yalı Mahallelerindeki nazım imar planı değişikliği ile madde de mecliste görüşüldü. CHP’li Tanış, “Hizmete erişim mesafesinde eş değer alanı mutlaka gösterilmesi gerekiyor. Yeni donatı alanları koyarken karşılığında yeşil alan gösterilir belki. Yönetmeliğe uymamız gerekiyor. Temel yanlışlıktan dolayı buna muhalefet şerhi koyduk. Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, “Yeşil alan noktasında hassasiyetlerimizi gözeterek plan yaptık” dedi. Madde oy çokluğuyla kabul edildi.

‘İŞE YARAMYACAKSA NEDEN YAPIYORUZ’

İzmit Körfez ve Sanayi Mahallelerinde yapılması planlanan MİA ile ilgili yapılan itirazlarda değerlendirildi. CHP’li Tanış, “MİA nedeniyle 6 itiraz var. Komisyonda 4 itiraz kabul edildi. 30 metrekarelik yol önce 20 metreye ardından 12 metreye düşürülüyor. Vatandaşı parseli yolda kaldığı için itiraz ediyor. Bu yol işe yaramayacaksa neden açıyoruz. Yolu İzmit tarafından girişi Gölcük tarafından da çıkışı var” dedi. Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç, “30 metrelik yol K3 kavşağına denk geldiği için o yola bağlamanın hiçbir anlamı kalmadı. K3 kavşağının hemen ön tarafına yapıp Kullar’a doğru bu aksı yaptırmak en uygunu gibi görünüyor. Trafiği hiçbir şekilde rahat etmeyecek 30 metrelik yer için 12 milyon TL’lik bir kamulaştırma bedeli var. 30 metre olan kısımda 20 metreye düşen yol zaten ikiye ayrılıyor. 12 metreye düşen yolda ise yol 3’e ayrılıyor” dedi.

‘BOŞ YERE KAMULAŞTIRMA YAPMAYIZ’

Büyükakın ise MİA ile ilgili “Bu yola buraya yapsanız da çıkışı yok. Bu şartlar altında dönüş olmaz. İnsanların sorunları çözülsün diye uğraşıyoruz. Gereksiz kamulaştırma var. Yapılması makul olmayan yolu yaparak sırf planda var diye kamulaştırma yapamayız. Para harcayamayız. Yapılmayacak yola neden 12 milyon lira verelim. 12 milyon lira vermemek için yapıyoruz. Bu haliyle o yolun hiçbir faydası yok” dedi. İtirazlar maddesi, mahkeme mahkeme kuşa döndü. Sayenizde öyle bir şeye döndü ki kullanılamıyor. Burada dönüşüm olmaz. Dönüşüm planlaması yapılır ama insanların hayatı devam ediyor. Bizim keyfimizi bekleyemezler” dedi. İtirazlar maddesi oy çokluğu ile kabul edildi.

CANBAZ, ‘KURS YAPILACAK ALAN DEĞİL’

Körfez Şemsettin Mahallesi’nde hazırlanan nazım imar planı değişikliği oy çokluğu ile kabul edildi. Maddeyle ilgili konuşan İYİ Partili Meclis Üyesi Fevzi Canbaz, “İmara açılacak bölge doğduğum köy. Körfez Belediye Başkan gülse de oraları bilmez. Tarihi mezarlarımız var orada. İki tarihi mezarlığın arasına dini tesis yapacağım diye arazi almışlar. Orası Kuran kursu yapılacak alan değil. Körfez’deki köylerin yerleşik alan imar planları yapılmıyor. Tarım yasası canını okudu çiftçimizin. Önce imar planları yapılsın sonra kişiye özel planlar verilmesin” dedi.

‘MERKEZDE YER YOK MU?’

CHP’li Üye Orhan Tanış ise“Bu alan kente 25 kilometre mesafede. Çocuklar kaza geçirebilir. Astım krizi tutabilir. Çocukların başına bir iş gelse 1 saatte aşağıya ya iner ya inemez Kent merkezinde yer varken bu gibi yere neden yapılıyor. Başka yer mi bulamadılar. Her taleplerine evet demek zorunda mıyız? 10 yıl sonra bir çocuğun başına bir şey gelirse bundan biz sorumlu olacağız. Cemaatlerin bu tür taleplerine karşı çıkıyoruz. Burası farklı bir durum. Kişisel gelişimleri ruh halleri hiç düşünülmüyor mu? Sonra burası tarım alanı. Tarımdan neden izin almıyoruz” dedi.

SÖĞÜT, ‘OLUMSUZ ÖRNEKLER VAR AMA…’

Maddeyle ilgili konuşan Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, “İki mezarlığın arasında bir bölge. Bunun bilerek konuşulduğunu zannetmiyorum. Doğal ortalarda vakıf, kurum, dernek farklı bir ortam oluşturmak istiyor. Nedense bu tür vakıfların derneklerin kent merkezlerinde de yapılsa itiraz ediliyor. Olumsuz örnekler var ama şimdi bunlar var diye bu tür vakıfların tamamında olumsuz örnekler olacak diye bakarsak bütün vakıf ve dernekleri kapatmamız lazım” diye konuştu.

SOYDABAŞ, ‘MEZARLIK SAKİNLERİ MEMNUN KALACAK’

Başkan Büyükakın ise “Siz anneleri babaları değilsiniz. Onlar karar verirler. Sizinle aynı düşünmek zorunda değilim. Sizi her madde için ikna etmek zorunda değilim. AK Partili Meclis Üyesi Mustafa Soydabaş, “CHP’liler memnun olmasa bile mezarlık sakinleri bundan memnun olacaktır. 8 aydır onun üzerinde çalışıyoruz, muhtemelen 2 ay sonra bitireceğiz” dedi. İYİ Partili Fevzi Canbaz ise “Ben daha önce böyle bir şey duymadım Mezarlıktakiler mi memnun kalacak” diyerek şaşkınlığını belirtti. Madde oy çokluğu ile kabul edildi. Bir sonraki meclis toplantısı 12 Mart Perşembe günü saat 15.00’da yapılmasına karar verildi. Ayşe AYDIN

13 Şub 2020 - 17:59 - Gündem

Son bir ayda cagdaskocaeli.com.tr sitesinde 230.658 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Yeni web sitemizi beğendiniz mi?