Mühendis ve mimarların sorunları konuşulacak

Mühendis ve Mimarlar Haftası kapsamında açıklama yapan TMMOB Kocaeli İKK, 2 Kasım’da yapılacak yerel kurultayda mesleğin sorunların konuşulacağını açıkladı

Haber albümü için resme tıklayın

Mühendisler ve Mimarlar haftası çerçevesinde TMMOB Kocaeli İKK, taş binada bir araya gelerek açıklama yaptı. 2 Kasım’da yapılacak TMMOB Mühendis, Mimar ve Şehir Plancılarının Güncel Sorunları ve Çözüm Önerileri Kurultayı’na tüm meslektaşlarını davet eden TMMOB Kocaeli İKK Sekreteri Murat Kürekçi, “Yerel kurultaylardan, sorunlara ilişkin çözüm önerileri merkezi kurultayda karar altına alınacaktır” dedi. Basın açıklaması öncesi üyeler için film gösterimi, kokteyl ve müzik etkinliği de gerçekleştirildi.

‘ÖNCELİĞİMİZ KAMU YARARI’

Tüm meslektaşlarımızın mühendislik mimarlık haftasını kutlayan TMMOB İKK Sekreteri Murat Kürekçi, “TMMOB bünyesinde 24 oda, bu odalara bağlı 213 şube ve 50 İl/İlçe Koordinasyon Kurulu bulunmaktadır. 102 farklı mühendislik, mimarlık ve şehir plancılığı disiplininden toplam 550 bine yakın üyesiyle Türkiye’nin en büyük mesleki demokratik kitle örgütü TMMOB’dir. 65 yıl önce başlayan örgütlü mücadelemiz, TMMOB’nin bugüne ulaşan kimliğini ortaya çıkarmıştır. Bu kimlik, ülkemizin kalkınma ve sanayileşmesinde bilim ve teknoloji politikalarının önemine vurgu yapan kamu yararı ve adil paylaşımdan yana yurtsever, ilerici ve toplumcu geleneğimizdir” dedi.

‘YETKİLERİMİZ GERİLETİLDİ’

Sözlerini sürdüren Kürekçi, “İçinde bulunduğumuz derin ekonomik kriz, halkımızı ve meslek alanlarımızı doğrudan etkilemekte; tüm halkımızın olduğu gibi emeğiyle geçinen mühendis, mimar ve şehir plancılarının da hayatlarını zorlaştırmaktadır. Kamusal yatırımların ortadan kalkması, kamu çıkarlarının göz ardı edilmesi, rant hırsının bilim ve tekniğin önüne geçmesi, zenginlerin ihtiyaçlarının yoksulların ihtiyaçlarının önünde tutulması ile halkımızın refahı, çıkarları; meslektaşlarımızın da mesleki yetki ve sorumlulukları giderek geriletilmektedir” şeklinde konuştu.

‘DÜŞÜK ÜCRETLE SÖMÜRÜLÜYORUZ’

“İktidarın ekonomi politikaları, özelleştirme uygulamaları, sosyal devlet anlayışının terkedilmesi ve uluslararası sermaye çevrelerinin artan etkinlikleri nedeniyle teknik elemanların ekonomik ve sosyal durumlarının giderek kötüleştiğini belirten Kürekçi, “Özel sektörde çalışan meslektaşlarımızın tamamına yakını yatırımların durması, projelerin iptal edilmesi, reel sektörün tıkanması gibi sorunlardan etkilenmiştir. İşsizlik, esnek çalışma, güvencesizlik, sağlıksız çalışma koşulları ve reel ücret kaybı gibi sorunlar tüm meslektaşlarımızı tehdit etmektedir. Birliğimiz ile SGK arasında yapılan asgari ücret protokolünün SGK tarafından tek taraflı olarak feshedilmesi, meslektaşlarımızın düşük ücretlerle sömürülmesine zemin hazırlamaktadır” ifadesini kullandı.

SORUNLARIN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ KURULTAYI

Kürekçi, "Bilime ve tekniğe aykırı olarak çıkarılan yasalar ve yapılan mevzuat değişiklikleri nedeniyle halkın iyi ve güvenli mühendislik, mimarlık, şehir plancılığı hizmeti alması engellenmektedir. TMMOB, bu engellemelerle de mücadelesini sürdürecektir. TMMOB, meslektaşlarımızın temel sorunlarını ve bu sorunlara yönelik çözüm önerilerinin geliştirildiği bir dizi etkinlik gerçekleştirilmiş; bu etkinliklerin sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmıştır. Ayrıca “TMMOB Mühendis, Mimar ve Şehir Plancılarının Güncel Sorunları ve Çözüm Önerileri Kurultayı” kapsamında 2 Kasım 2019 günü saat:13:30’de Mimarlar Odası Kocaeli Şube Taş Bina’da “Kocaeli Yerel Kurultayı” yapılacaktır. Meslektaşlarımızı davet ediyoruz. TMMOB’nin 54 il koordinasyon kurulunca gerçekleştirilecek olan yerel kurultaylardan, sorunlara ilişkin çözüm önerileri merkezi kurultayda karar altına alınacaktır” dedi. Ayşe AYDIN

Mühendis ve mimarlar, açıklama sonrası taş binadaki kokteyle sohbet etti.

22 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Yeni web sitemizi beğendiniz mi?