Barcılar Meclis gündeminde

İzmit Belediyesi Eylül ayı meclisi toplantısında CHP Meclis Üyesi İbrahim Güçlü’nün bar esnafının durumunu gündeme getirmesinin ardından İzmit Belediy...

İzmit Belediyesi Eylül ayı meclisi toplantısında CHP Meclis Üyesi İbrahim Güçlü’nün bar esnafının durumunu gündeme getirmesinin ardından İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan öfkelenerek,” Kararı veren büyükşehirdir. Çözüm üretilecekse büyükşehir yapmalı. Başka bir yer bulunmasını bize söyleyen arkadaşların taleplerini biz paylaştık. Kimse topu taca atmasın” dedi.

İzmit Belediyesi Eylül ayı meclis toplantısında Bar esnafının sıkıntılarını dile getiren CHP Meclis üyesi İbrahim Güçlü’nün,” Bar esnafının durumu ne olacak? Denilsin ki en azından bu arkadaşlara yer vermeyeceğiz” ifadelerine öfkelenen İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan,” Kararı veren büyükşehirdir. Çözüm üretilecekse büyükşehir yapmalı. Başka bir yer bulunmasını bize söyleyen arkadaşların taleplerini biz paylaştık. Kimse topu taca atmasın” dedi.

17 MADDE GÖRÜŞÜLDÜ

İzmit Belediyesi Eylül ayı meclis toplantısı İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın başkanlığında gerçekleşti. İzmit Belediye binasında bulunan meclis salonunda gerçekleştirilen toplantıda 17 madde görüşüldü. Mekânları tramvay projesi kapsamında yıkılan bar esnafı İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’a sıkıntılarını aktarmak amacıyla ellerinde alkollü içki satış ruhsatları ile İzmit Belediye Meclisi’ne geldi.

GAZETECİLER

BALKANLARA GİDİYOR

Meclis toplantısının dikkat çeken maddelerinden birisi 41 Burda AVM’nin önüne ekolojik Pazar kurulmasıyla alakalı gündem maddesiydi. Diğer dikkat çeken gündem maddesi ise Fevziye Camii’nin bahçesinde bulunan umumi tuvaletin tadilattan geçirilmesine yönelik maddeydi. Gündemin 17. Maddesi olan Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin Balkanlar’a yönelik yapılması planlanan tur gezisini içeren maddesi, oy birliğiyle kabul edilerek meclisten geçti. Gazeteciler 5-20 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek gezide yeme içme konaklama ücretlerini kendileri karşılayacak. 110 kişilik bir kafileyle Balkan ülkelerine ziyaret gerçekleştirilecek.

‘GAZETECİLER İZLENİMLERİNİ PAYLAŞACAK’ 

Gazetecilerin Balkanlara yönelik gerçekleştirecekleri geziye yönelik değerlendirmelerde bulunan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan,”  15 Temmuz darbe girişimini Avrupa basını çok farklı sundu. Gazeteciler Cemiyeti’ni de bu anlamda bir faaliyeti söz konusu oldu. Bu konuyu gündeme alarak sizlere sunmayı layık gördüm. Belediyenin de bir anlamda temsilcileri gibi olacaklar orada. Faydalı olacağını düşünüyoruz. Hem gazeteci arkadaşlarımızın yurt dışını görme anlamında hem de 15 Temmuz izlenimlerini dış basınla paylaşma anlamında böyle önemli bir görevi olduğunu da unutmayalım” dedi. Balkanlara gidecek kafile içerisinde mecliste partisi bulunan partilerden de birer temsilcinin yer alması oy birliği ile kararlaştırıldı. Temsilcilerin tüm masraflarını Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin sağlayacağı açıklandı.

TÜRK DÜNYASI BELEDİYELER BİRLİĞİNE ÜYE OLUNDU

Başkanlığını Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun yaptığı Türk Dünyası Belediyeler Birliği’ne İzmit Belediyesi’nin de dâhil edilmesine yönelik oylanan gündemin 3. Maddesi oy birliği ile kabul edildi. Asil üye olarak CHPden Aykut Bozkurt, yedek üye olarak da MHP’li İlker Ulusoy olarak belirlendi.

CUMHURİYET MAHALLESİ MUHTARINI SORDU

Gündem dışı söz alan CHP Meclis Üyesi  ,” Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı2nın 45 gündür göreve, iade edilmediğini belirterek,” sorumlu meclis üyesinden bu muhtarımıza nasıl bir destek sağlandı. İzmit Belediyesinden görevden açığa alınan 3 üyenin işlemleri hemen halledilip 15 günde görevlerine geri döndü. Fakat sonuçta seçilmiş bir muhtar var. Bu konu hakkında bilgi almak istiyorum” dedi. 

BİZİM YETKİMİZİ AŞAN BİR KONU

Umutlu’nun sorusuna cevap veren İzmit Belediyesi Muhtarlar Masası Koordinatörü Mehmet Çetin,” Muhtarımızın paylaşımından dolayı görevden alındı. O bizim görevimiz değildir. O Kaymakamımızın vereceği bir karardır. Kendi paylaşımı sosyal medyadan kendi yaptığı bir paylaşımdır. Konu bizim yetkimizi aşan bir konudur” ifadelerini kullandı.

MASANIN BÖYLE BİR GÖREVİ YOK

Öncelikle muhtar hizmet masanın görevi muhtarla belediye başkanı arasındaki iletişimi sağlamaktır. Bunun dışında bir görevleri yoktur. Bir destek olunmaya çalışılır o ayrı konu.  Muhtarın kendiişleriyle ilgili işlerini belediyemiz tarafından kolaylaştırılmasıdır. Kaymakam kendi yetkisine göre bir karar almıştır.  Bunu kaymakam beye siz gidip sorabilirsiniz. Bu konular hassas konular. Biz bir konuşma yapmıştık ama bu süreçle ilgili muhtar hizmet masasının böyle bir görevi yoktur” dedi. 

DOĞUKIŞLA PARKI’NDA HALKIMIZ HUZURLA GEZEMİYOR

CHP Meclis Üyesi Uğur Koştur,”  Tramvayla ilgili aksaklıklar göze çarpıyor. Büyükşehirin internet sitesinde tramvayın 200 gün falan kaldığı yazıyor. Son günlerde okulların da açılmasıyla trafik keşmekeşi artacak. Bu konuyla alakalı herhangi bir çalışma var mı? Yollar kapalı olduğu için özellikle Yenişehir Mahallesi esnafı kan ağlıyor. Doğuda mağdur olan esnafa destek çıkılıyor. Ama burada 3-4 aydır mağdur olan esnafımıza destek verilmesi gibi bir gündeminiz var mıdır? Doğukışla’da birçok sıkıntı var. Vatandaş huzur içerisinde orada gezemiyor. Park tarafında hayat kadınları öbür tarafta Suriyeliler ve dilenciler bol miktarda mevcut.

KOCAELİSPOR’A DESTEK İSTEDİ

Cephanelik stadyumuyla ilgili sizlere yetki vermiştik. Evet, yapıldığında çok güzel bir tesisti fakat geçen süreçte devir hala gerçekleşmedi. Bununla ilgili bir bilgilendirme bekliyoruz. Encümende bir aktarma bedeli vardı İzmit Belediyespora 250 Bin lira kadar. Bence bu maliyet çok yüksek bir maliyet. Tabi ki kentimizin adını en üst noktalarda yaşatmalıyız. Rakamların bu kadar yüksek olması beni korkutuyor. Cumhurbaşkanımız buraya geldiği zaman bir süperlige çıkacak takım gerekiyor demişti. Bu kenti süperligde de sadece Kocaelispor temsil edebilir. Kocaelispor’a da destek vermenizi öneriyorum” şeklinde konuştu.

 ŞEHRİN ORTASINDA AMELİYAT YAPILIYOR

CHP Meclis üyesi Uğur Koştur’un ardından konuşan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan,”Tramvay projesi büyükşehirin yaptığı bizim de desteklediğimiz bir proje. Sıkıntılı bir süreç yaşıyoruz. Müteahhidin pek titiz davranmaması halkımızı ve bizi üzüyor. İnanılmaz bir takip yapılıyor fakat tüm bunlara rağmen bu sıkıntılar var. Hayatın aktığı bir anda ameliyat yapılıyor. Esnafımızın sıkıntılı olduğunu ben de biliyorum. Özellikle Yenişehir ve Mehmet Ali Paşa’daki esnafımızın işi çok zor. Biz de inanın her toplantımızda bu konuyu gündeme getiriyoruz. En azından pansuman yapalım diyoruz. Ama az kaldı ameliyat bitecek ileride ağrılarımızı unutacağız. Bir gecikme olduğu kesin” dedi.

TAKVİMDEN SARMAMAYA ÇALIŞIYORUZ

Konuyla ilgili bilgi aktaran Büyükşehir Başkan Vekili Zekeriya Özak,” Şubat 2017’de biteceği öngörülüyor Alt yapı sisteminde bulunan şebekeler de yenileniyor. Ameliyatın büyük kısmı tamamlandı. İlk tramvay tamamlandı. Eylül ayında Almanya’da tanıtılacak tramvaylar. Yoğun bir tempoyla çalışmalar devam ediyor. Biz takvimden sarkmamak için tüm çabamızı sarf ediyoruz” dedi.

 DOĞUKIŞLA’NIN DEVİR İŞLEMLERİ BİTTİ

Doğukışla’nın durumuyla alakalı da yorumlarda bulunan Nevzat Doğan,” Orada güvenlik görevlileri var aslında. O konularda polise haber verilebilir. Ya da güvenlik görevlileri eğitilebilir.  Şu anda Doğukışla’nın devir işlemi tamamlandı. Çalışmalar projelendirilip uygulamaya geçirilecek. Kocaelispor’la ilgili gayretimiz zaten devam ediyordu. Böyle bir sorunumuz yok. Gayretimiz iki takımımızın da süper lige çıkmasıdır. Çok güzel bir stat inşa ediyoruz. Yüz tanıma sisteminin bile dâhil olduğu bir stat yapıyoruz. Kocaelispor’un geçtiğimiz haftada oynanan maçına da gittim” dedi.

BAR ESNAFININ DURUMU NE OLACAK

Bar esnafının sıkıntılarını dile getiren CHP Meclis üyesi İbrahim Güçlü,” Bar esnafının durumu ne olacak? Denilsin ki en azından bu arkadaşlara yer vermeyeceğiz. Bu konuyla alakalı yetkinin sizde olduğu söylendi. AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan ile görüştüm. O da bu durumun farkında olduğunu belirtti” dedi.

BARLAR KONUSU BİZİM SORUMLULUĞUMDA DEĞİL

Burayı İzmit Belediyesi mi yıktı diyen Nevzat Doğan,” Gelip gelip başka kuruluşlardan örnek vermeyin. Bu konuda 2014 seçiminin hemen ardından sayın valimize büyükşehir başkanımıza derhal bu barlar sokağı ile ilgili bir çözüm üretmemiz gerektiğini ifade ettim. Ben burada barlar sokağındaki mevcut durumun şehre yakışmadığını, gençlerin korunmadığını bir takım sıkıntılar olduğunu yeni bir çözüm bulunmasını, daha farklı bir yerde yer verilerek daha düzgün bir mekân tesis edilmeli dedim. Bu birinci derecede benim sorumluluk alanımda değil. Bizler sadece kanun içerisinde ruhsat verip vermemektir. Bizim söylediğimizi şehrin menfaati açısındandı. Bunun ihtiyaç olduğunu gören bir kesime hizmet verilmelidir dedim.

AYAĞI YERE TAKILAN İZMİT BELEDİYESİNE GELİYOR

Benim görevim burada bitti. Benim belediyeme ait buraları kullanma yetkim yok. Arkadaşlarımız defalarca bize de geldi. Herkes işi üzerinden alıp İzmit Belediyesine atmanın derdinde. Kararı veren büyükşehirdir. Çözüm üretilecekse büyükşehir yapmalı. Başka bir yer bulunmasını bize söyleyen arkadaşların taleplerini biz paylaştık. Kimse topu taca atmasın.  Mevcut yere büyükşehir şehrin içerisinde bir yere sıcak bakmadıklarını şehrin dışarısında yer alırsa ruhsat verilebileceğini belirttiler. Biz üzerimize düşeni fazlasıyla yaptık. Ayağınız yere takılıyor İzmit Belediyesine geliyorsunuz” şeklinde konuştu.

SİYASİ HAVANIN KORUNMASINA DİKKAT ETMELİ

CHP’li Grup Başkan Vekili Ersin Albayrak “15 Temmuz sonrasında ülkemizin geldiği durumu gördük. Yönetimlerin bedeli olur. Darbe girişimi sonrasında ortaya çıkan siyasi ortam herkesin özlediği bir ortamdı. Herkesin bu durumu koruması gerekiyor. Farklı yorumlanmaya başlandığı görmeye başladım. 3 memur açığa alındı. Bu iş bitti diye söylentiler çıktı. 3 memurun cvsine dahi bakılmadı ben istedim bana da gönderilmedi. Bu durum yıllar içerisinde gerçekleşti. CHP olarak elbette savunacağız. Aylardır bu sorun yaşanmaktadır. Siyasi irade karar verse bir günde çözülür. Ancak bir türlü olmuyor. CHP 15 Temmuz sonrasında gereğini yaptı. Laikliğin insanların ibadetini yapmasının kaynağı olduğunu herkes görmüştür. FETÖ ile alakası olmayan kişiler dahi açığa alındı. Siyasi havanın korunmasına dikkat etmek gerekiyor” ifadelerini kullandı. n Diren ÇELİK

06 Eyl 2016 - 17:30 - Gündem

Son bir ayda cagdaskocaeli.com.tr sitesinde 217.061 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Yeni web sitemizi beğendiniz mi?