Büyükakın’dan toprağa hayat verecek proje

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, önümüzdeki yıl Kandıra’da start alacak tıbbi aromatik bitkiler projesini kamuoyuna duyurdu. Kamu özel sektör ve üreticinin iş birliğinde yapılacak bu proje için endüstriyel tesis de kurulacakBüyükakın, önümüzdeki yıl Kandıra’da start alacak tıbbi aromatik bitkiler projesini kamuoyuna duyurdu. Kamu özel sektör ve üreticinin iş birliğinde yapılacak bu proje için endüstriyel tesis de kurulacak.

Büyükakın’dan toprağa hayat verecek proje
Büyükakın’dan toprağa hayat verecek proje
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Ayşe AYDIN - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, eko turizm konusunda yaptığı çalışmalar kapsamında hazırladığı ve 4 aydır üzerinde çalıştığı ‘Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Üretim Teşviki’ projesini hayata geçiriyor. Maide Restaurant’ta gerçekleştirilen toplantıda Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Türkiye’ye örnek olacak projenin detaylarını aktararak tanıtımını taptı. Başkan Büyükakın, projenin Kandıra ekonomisine 5 yılda 28 milyon lira katkı sağlayacağının altını çizdi.

LANSMANA GENİŞ KATILIM

Basın açıklamasına Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın yanı sıra Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, İl Sağlık Müdürü Şenol Ergüney, İl Tarım Müdürü Kerim Mete, Büyükşehir Belediyesi İzmit Koordinatörü Abdullah Köktürk, il ve ilçe protokolü ve çok sayıda gazeteci katıldı.

‘4 AYDIR ÇALIŞIYORUZ’

Kahvaltı sonrası projeyle ilgili bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, “Çok detaylı titiz çalışılan bir proje. Yaklaşık 4 aydır üzerinde çalışıyoruz. Tarım sektörü Türkiye’de katma değer seviyesi çok yüksek olan bir sektör değil. Ne yaparsak tarımda katma değeri yüksek bir faaliyet gerçekleştiririz diye düşündük. Bir kısım çalışmalarımız ata tohumu üzerinde devam ediyor. Organik tarım çalışmaları da sürüyor. Tıbbi aromatik bitkiler konusu üzerinde de çalışmamız gerektiğini anladık. İlaç endüstrisinde kullanılan bitkilerden oluşuyor. Fitoterapi de denilen alan doğal yöntemlerle insanların iyileşmeleri sağlanıyor” dedi.

‘DAHA ÇOK GELİR KAZANDIRACAK’

Aromatik bitkilerin buğdayla kıyaslandığında daha yüksek gelir elde edileceğini ifade eden Büyükakın, “Bu ürünü buğdayla kıyasladığınızda katma değeri daha yüksek bir ürünle karşılaşıyorsunuz. Köylerdeki geliri artırabilmek, çiftçilerimizin gelir düzeylerini yükseltmek için tıbbi aromatik bitkilerin ekimini yükseltelim dedik. Eğer ekimi teşvik edersek, aynı tarlada buğday yerine tıbbi aromatik bitki ekersek köyden kente göçü durdurabiliriz.Çok sayıda tıbbi aromatik bitki var ama bizim coğrafyamızın özelliklerine göre biberiye, tıbbi nane ve oğul otu yetiştirmeyi planlıyoruz. Kocaeli Üniversitemiz ile birlikte yaptığımız çalışmalar ile pilot bölgemizi Kandıra olarak belirledik” dedi.

‘MAKSİMUM DESTEKLEME ALANI 15 DEKAR’

Dünyada bu alandaki piyasayı da değerlendiren Başkan Büyükakın, “Yüzde 1,5’lik bir paya sahibiz ülke olarak ithalatta 39.sıradayız. 13 bin ton dışardan alıyoruz ve buna 43 milyar dolar ödüyoruz. Ciddi bir fırsat var ve bunu değerlendirmemiz gerekiyor. Biz biberiye, tıbbi nane ve oğul otu yetiştirmeyi planlıyoruz. Pilot bir alan seçmemiz gerekiyordu. Kandıra’yı seçtik. Diğer ilçelere de zamanla yayacağız. Bin200 dekarlık alanda projeyi başlatacağız. Maksimum destekleme alanı 15 dekar, minimum 10 dekar olacak. Toprak analizi yapılacak. Ben bunu yapmak istiyorum diyen çiftçimizin topraklarının analizi, sulama imkanı gibi özellikler dikkate alındıktan sonra Çiftçi Kayıt Sistemine bakacağız” dedi.

‘ENDÜSTRİYEL TESİS KURULACAK’

Sözlerini sürdüren Büyükakın, “Ürettikten sonra hal binasının arka tarafındaki arazide 4 bin metrekare kapalı alanı olan endüstriyel tesis kuracağız. 3 tıbbi aromatik bitkinin tarladan alındıktan sonra belli bir süre içinde işleme tesisine getirilmesi, kurtulması ve yağının çıkarılması gerekiyor. Fidelerin desteklenmesi 3 trilyon tutarında olacak. Yağın çıkartılması için gerekli tesisi 12 milyon TL’ye biz kuracağız. Çiftçimiz bunlar için herhangi bir ücret vermeyecek. Türkiye’de bundan daha büyük bir tesis yok. 120 ton kapasiteli bir tesis kuracağız. Yani 120 ton bitkinin yağını çıkartacağız. Bu alanda AR-GE çalışmaları da olacak” dedi.

‘FİDELER MAYISTA DİKİLECEK’

Projenin çok yakın bir süre içerisinde başlayacağına dikkat çeken Başkan Büyükakın; “2020 Mart ayı itibariyle talepleri toplayacağız, nisanda talepler değerlendirilecek, mayıs ayında sözleşmeleri imzalayacağız ve fide dikimlerini gerçekleştireceğiz. Çiftçilerimize fideleri biz vereceğiz. Fide alımlarıyla ilgili süreci başlattık. Bitki maksimum kapasiteye 5 yılda ulaşılabiliyor. Tarlaların sürülmesi için gereken araçların alımında da çiftçilerimize destek olacağız. Biz başka bir hedef daha koyduk kendimize. Burada tıbbi aromatik bitkiler konusunda bir borsa kuracağız. Kocaeli, ‘Tıbbi Aromatik Bitkiler Borsası’nın üssü olsun istiyoruz. Bunu İnşallah Kocaeli Ticaret Odası’yla birlikte yapacağız. Biz çiftçiye alma garantisiyle ürün ektireceğiz. Satışı Kocaeli Ticaret Odası ile birlikte organize edeceğiz” ifadesini kullandı.

‘ÇİFTÇİYE İLK YILDA 18 BİN TL’

Belediyenin parasını sokağa atmadıklarını kaydeden Büyükakın, “Tamamen mühendislik iktisadi ve işletmecilik aklıyla yapılmış bir proje. Çiftçi, toprağı işleme, gübreleme, fide dikimi, sulama, çapalama, budama ve ürün teslimi gibi aşamalardan geçerse yüzde yüzlük kısmı tamamlayıp ürünün karşılığını alacak. 1. yılda 18 bin TL vereceğiz 10 ton karşılığında. İkinci yılda 22 bin, üçüncü yılda 28 bin, dördüncü yılda 40 bin, beşinci yılda 50 bin TL vereceğiz. Çiftçimiz sadece işleme yapacak. Makine gübre, mazot, toplama bizden. O kadar karlı ki ne biz zarar edeceğiz ne de çiftçi. Kandıra ekonomisine de katkı sağlanmış olacak. Kandıra ilçemize de 28 milyon TL’lik bir gelir katkısı olacağını düşünüyoruz” dedi.

‘17 MİLYON TL AYIRDIK’

Projeyle köye dönüşü de destekleyeceklerini söyleyen Büyükakın, “Eko turizmi de desteklemiş olacağız. Çiçek zamanları bambaşka görüntüler oluşturacak. Yağını satmak yerine ilaç yapıp satmak için de eczacı arkadaşlarımızla çalışmalar yapıyoruz. Bir sonraki safhada ilaç üretimine dönüştürebilirsek katma değer daha da artacaktır. Bu projeye inanıyorum ve hayata geçmesi için elimden gelen tüm desteği vereceğim. 15 ile 17 milyon TL’lik bir kaynak ayıracağız. Destekleme ile başlayacağız proje zamanla insanların kendinin yapacağı bir üretim haline gelecek” ifadelerini kullandı.

‘KÖYE DÖNÜŞLER SAĞLANACAK’

KOTO Başkanı Necmi Bulut da projeyle ilgili düşüncelerini belirterek “Üretime dayalı projede başkanımızın yarattığı ortamda diğer iştirakçilerle bir arada olmaktan gurur duyuyoruz. İnandığımız bir proje. Bunun tanıtım ayağında ve Aromatik Bitki Borsası’nın kurulumda daha yoğun çaba sarf edeceğiz. Üretilenin değerinin bulacağına ve Türkiye’ye örnek olacağına inanıyoruz. Eksiklerimizi söylemesini ve başarılarımızın duyulması konusuna katkı sağlayacağını düşünüyorum.Uçucu yağ borsası çok önemli. İnsanları köyde tutamıyorduk. Bütün desteği de vereceğiz” diye konuştu.

‘DÜNYADA ÖNEMLİ BİR SEKTÖR’

İl Sağlık Müdürü Dr. Şenol Ergüney ise “Sağlık Bakanlığı’nın bu işe önem vermesiyle ülkemizde bu olay son yıllarda hız kazandı. Dünyada çok büyük bir sektör. Ülkemizde yeni yeni gelişiyor. Ben duyduğumda çok heyecanlandım. Darıca Eğitim Araştırma Hastanemizde geleneksel tedavi merkezimiz var. İzmit’te de böyle bir GETAP merkezi kurmak için çaba içindeydik. Sağlık Müdürlüğü olarak bu projeyi çok faydalı buluyoruz” dedi. Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan, “İşin mutfağında bulunduk. En büyük desteği Kocaeli’nin en büyük coğrafyası olan Kandıra’da vereceğiz. Turizmiyle ve tarımıyla teknolojiye ayak uydurarak güncelleştireceğiz. Bu proje tekrar köye dönüşlerin önemini anlayacağız. Macera aramıyoruz” dedi.

‘GAZ ALMAKLA İLGİSİ YOK’

Başkan Büyükakın, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere KOTO, İl Tarım Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Kandıra Belediyesi ve Kocaeli Üniversitesi ile ortaklaşa yürütülen projede soruları da cevapladı. Çiftçinin ileride bu bitkileri buğdaydan daha çok tercih edebileceğini de ifade eden Büyükakın, “Alternatif maliyetlere bakılır. Ekecek biri bulunur merak etmeyin. Hayat bu kadar planlamaya gelmez. Gelseydi Rusya batmazdı. Ne Kandıra’ya ne başka bir ilçeye kötülük yapacak biri değilim. Zamanı geldiğinde yaptığım açıklamalara kulak verin yeter. Kandıralıların gazının almasıyla alakalı bir durum yok.Bu konuyu Kocaeli’nin bir meselesi olarak görün. Bu konuyu Kocaeli’ye anlatın. Çok güzel olacak” dedi.

TIBBİ AROMATİK BİTKİ KOMİSYONU

Türkiye’ye örnek olacak proje için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Tıbbi Aromatik Bitki Komisyonu kurdu. Sekapark A.Ş Genel Müdürü Habip Aşı’nın başkanlığını yaptığı komisyonda; Muhtarlıklar Daire Başkanı Lütfi Etil, Tarımsal Hizmetler Şube Müdürü Erhan Öztürk, Tarım ve Hayvancılık Geliştirme Şefi Temel Fidan, Tarımsal Yapılar ve Sulama Şefi Kerem Çolak, Ziraat Mühendisi Ufuk Yükselmiş, Ziraat Yüksek Mühendisi Ayşegül Çebi ve eczacı Mustafa Polat yer alıyor.

18 Şub 2020 - 11:51 - Gündem

Son bir ayda cagdaskocaeli.com.tr sitesinde 219.647 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Yeni web sitemizi beğendiniz mi?