MMO emekçilerin acil taleplerini sıraladı

1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı’nda yazılı bir açıklama gerçekleştiren Makine Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Murat Kürekci, Covid-19 salgını nedeniyle emekçilerin acil olan taleplerini sıraladı

TMMOB’a bağlı Makine Mühendisleri Odası (MMO) Kocaeli Şubesi Başkanı Murat Kürekci, 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı nedeniyle yazılı basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi; “Emekçilerin uluslararası birlik mücadele dayanışma günü olan 1 Mayıs’ı bu yıl emek düşmanı politikaların Covid-19 salgını dolayısıyla yoğunlaştığı koşullarda kutlayacağız. Salgınına karşı izlenen politikaların başta bütün emekçiler, işsizler ve yoksullarınki olmak üzere toplumsal sorunları daha da ağırlaştırdığı bilinmektedir. Emek sömürüsü üzerine kurulu bütün kapitalist dünyada gördüğümüz üzere salgına karşı önlemler gecikmeli ve yetersiz olarak devreye girmiş ve emekçilerin geçinme, sağlık, güvenlik, güvence sorunları daha da artmıştır.

‘SERMAYE GÜÇLERİNİN ÇIKARLARI LEHİNEDİR’

Kapitalizm daha fazla sömürü ve azami kâr sürecinin kesintisiz olarak sürmesinin peşinde iken meslektaşlarımız dâhil bütün emekçiler yoksullaşma, işsizleşme, esnek güvencesiz çalışma biçimleri ve yoğun sömürü koşullarında alın teri döküyorlar. Diğer yandan belirtmek gerekir ki ülkemizde laikliğin tasfiye edilmesiyle emekçilere reva görülen çalışma ve yaşam koşulları sermaye güçlerinin çıkarları lehinedir.

‘YENİ BİR TOPLUMSAL DÜZENE İŞARET ETMEKTE’

Emekçilerin gereksinim, istem ve özlemleri, emek ve bilim temeli üzerinde kurulması gereken yeni bir toplumsal düzene işaret etmektedir. İnsanca çalışmak, yaşam ve iş güvencesinin sağlanması, işsiz olmamak, aç ve yoksul olmamak, emeğinin karşılığını hakkıyla almak, eğitim-sağlık-ulaşım-enerji-barınma gereksinimlerinin kamucu politikalarla çözülmesi, eşit işe eşit ücret, kıdem tazminatı hakkına dokunulmaması, BES sisteminin kaldırılması, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin tam olarak alınması, iş cinayetlerinin olmaması, geçici-kiralık işçi olmamak, haftada 45 saatlik yasal çalışma süresine uyulması, fazla mesai ücretlerinin ödenmesi, grev ve toplu sözleşme dâhil sendikal hakların tanınması, taşeron çalışmanın yasaklanması, kamuya alımlarda adaletsizlik yapılmaması, cinsiyet ayrımcılığı yapılmaması, fabrikalarının satılmaması-kapatılmaması, üretim ve yaşam alanları ile doğal çevrenin rant talanına açılmaması.

ACİL İSTEMLERİ KAMUOYUNA AKTARDI

Covid-19 salgını nedeniyle emekçilerin diğer acil istemleri de şunlardır: salgının gerektirdiği bütün koruyucu önlemlerin tam olarak alınması, temel gereksinimlerin devlet tarafından karşılanması, zorunlu ve acil işler dışındaki tüm işlerin durdurulması, işten çıkarma ve ücretsiz izinin yasaklanması, ücretlerde kesinti yapılmaması, durdurulan işlerde çalışanlara ücret kaybına yol açmaksızın İşsizlik Fonu’ndan ödeme yapılması/ön koşulların kaldırılması, kayıtdışı çalışan emekçilere en az asgari ücret düzeyinde destek sağlanması, bütün emek-meslek örgütlerinin dile getirdiği istemlerin eksiksiz karşılanması.

İNTERNET ÜZERİNDEN MERKEZİ MİTİNG

TMMOB Makina Mühendisleri Odası örgütlülüğü emeğin hakları ve bayramı için, laiklik için, emek ve bilim öncülleri üzerinde kurulacak yeni bir toplumsal düzen için üst birliğimiz TMMOB ve DİSK, KESK TTB öncülüğünde ülkemizin her tarafında düzenlenecek bütün etkinliklerde ve bu yıl Covid-19 salgını nedeniyle internet üzerinden yapılacak merkezi mitingde kitlesel olarak yerini alacaktır. Bütün meslektaşlarımızı ve halkımızı 1 Mayıs etkinliklerinde buluşmaya davet ediyoruz.” Kerim ÇELİK

30 Nis 2020 - 16:19 - Gündem

Son bir ayda cagdaskocaeli.com.tr sitesinde 210.882 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sizce Kocaelispor Play-Off 'da nasıl bir performans gösterir?