Gölcük’ten Türk edebiyatına önemli katkı

Gölcük Uluslararası Türk Dili ve Edebiyatı Servet-i Fünun Sempozyumu, bugün (cuma) Gölcük Belediyesi Kazıklı Kervansaray Kültür Yapısı’nda yoğun katılımla başladı

Gölcük’ten Türk edebiyatına önemli katkı
Gölcük’ten Türk edebiyatına önemli katkı
+5
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye’nin Servet-i Fünûn konusundaki tek, edebiyat alanındaki en önemli akademik sempozyumlardan biri olacak Gölcük Uluslararası Türk Dili ve Edebiyatı Servet-i Fünun Sempozyumu, bugün Gölcük Belediyesi Kazıklı Kervansaray Kültür Yapısı’nda yoğun katılımla başladı

Gölcük Uluslararası Türk Dili ve Edebiyatı Servet-i Fünun Sempozyumu, Gölcük Belediyesi Kazıklı Kervansaray Kültür Yapısı’nda, bugün yoğun katılımla başladı. Bugün akşam sona erecek olan sempozyumun açılış programına Kocaeli Vali Yardımcısı Dr. Osman Abdullah Günaydın, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz, Kocaeli Adalet Komisyonu Başkanı Muhittin Paça, Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Gölcük Cumhuriyet Başsavcısı Ökkeş Alpaslan Karcı, Kocaeli Barosu Başkanı Bahar Gültekin Candemir, Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Andı, siyasi parti ilçe başkan ve yöneticileri, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları ve derneklerin başkan ve yöneticileri, meclis üyeleri, muhtarlar, okul müdürleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

‘TÜRKÇEMİZE GÖLCÜK’TEN BİR KATKI SAĞLAMAK İSTİYORUZ’

Programda ilk olarak bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ardından İstiklal Marşımız okundu. Sonrasında “Türk edebiyatının serveti, Servet-i Fünun Belgeseli” gösterildi. Programın devamında ilk konuşmayı yapan Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, “Bu topluluğun burada olmasından dolayı büyük bir mutluluk duyduğumu söylemek istiyorum. Gölcük’ün adının kültür, sanat ve spor faaliyetleri ile duyurulması, bizim için çok önemli. Servet-i Fünun aslında sempozyumun adı değil. Alt başlık olarak Servet-i Fünun’u kullandık. Türkçemize Gölcük’ten bir katkı sağlamak istiyoruz. Alt başlık olarak Servet-i Fünun seçmemizin nedeni de Ahmet İhsan Tokgöz’ün uzun yıllar Değirmendere’de oturması” ifadelerini kullandı.

‘ÇOK KIYMETLİ BİLGİLERİ SERVET-İ FÜNUN’DA BULABİLİYORUZ’

Başkan Sezer sözlerinin devamında, “Değirmendere ile alakalı, bölgemizle alakalı çok sayıda fotoğraf ve bilgi var. Türkiye’nin önemli edebiyat isimleri buraya geliyor ve burada bazı eserlerini yazıyorlar. Bugün gerçekten o güne kadar edinebileceğimiz çok kıymetli bilgileri Servet-i Fünun’da bulabiliyoruz. Değirmendere’deki bu edebi faaliyet nedeniyle Gölcük’ün adının kültürel anlamda duyurulmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu sempozyumun gerçekleşmesinde emeği geçen tüm arkadaşlarıma, Gölcük’ün bir evladı olan kıymetli dostum Doç. Dr. Ali Kurt hocama, kıymetli akademisyenlerimize, emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Sempozyumun hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

‘KOCAELİ’Yİ MUTLU ŞEHİR YAPMA İDEALİMİZ VAR’

Başkan Sezer’in ardından konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, “Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın selamlarını sizlere iletiyorum. Şehirler büyüyor, nüfus artıyor. İstanbul her bakımdan dünyanın kalbi, tarihi bir şehir. İstanbul çok kıymetli bir kent. Herkesin takdir edebileceği gibi Kavimler Göçü sonrasında İstanbul ve çevresine kavimler geliyor. İstanbul’un merkezi, gittikçe Kocaeli’ye geliyor. Kocaeli de hem Anadolu’dan gelen hem de İstanbul’dan gelen hemşerilerimizle şenleniyor. Kocaeli’yi mutlu şehir yapma idealimiz var. Gölcük de Kocaeli’mizin en kıymetli ilçelerinden bir tanesi” ifadelerine yer verdi.

‘GÖLCÜK’ÜN ADININ KÜLTÜR, SANAT VE SPORLA ANILMASI BİZİM DE İSTEĞİMİZ’

Sözlerini sürdüren Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Çakmak, “Gölcük’ün adının kültür, sanat ve sporla anılması bizim de isteğimiz. Bunun bir sempozyumla taçlanması oldukça kıymetli. Dil konuşulacak, edebiyat konuşulacak. Değirmendere’deki Ahmet İhsan Bey’in, Servet-ü Fünun’a çok büyük emeği geçmiş kıymetli yazarlarımızın, kıymetli insanlar bu işin başlangıcı adına bir fişek olmuş. Ben birkaç gün de olsa kıymetli yazarlarımızın, değerlerimizin bu sokaklarda konuşulması, sonrasında buraya gelmiş, eser vermiş kıymetli belgelerin okunacak olması, son derece güzel. Başta Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Andı başta olmak üzere teklif sunan, buraya gelen tüm akademisyenlerimize, belediye başkanımıza, protokolümüze, öğrencilerimize ve her birinize teşekkür ediyorum” dedi.

‘GÖLCÜK’ÜN BİR YÖNÜNÜ DAHA GÖZLEMLEMİŞ OLACAĞIZ’

Kocaeli Vali Yardımcısı Dr. Osman Abdullah Günaydın, “Sayın Kocaeli Valimiz Hüseyin Aksoy’un selamlarını sizlere iletiyorum. İlkler her zaman farklı olur. İlklerin zorlukları da olur. Gölcük gibi çokça bilinen bir yerleşim birimimiz, farklı bir yönüyle de kendini belli ediyor. Bu güzel organizasyon ile Gölcük’ün bir yönünü daha gözlemlemiş olacağız. Akademisyenlerimiz çok kıymetli. İki gün boyunca tarihi belgeleri ile sizlere sunum yapacaklar. Bizlere düşen, bu güzel etkinliğin en güzel şekilde yürütülmesi ve sonuçlarının alınmasıdır. Her şeyin bir kültürü vardır. Sanat hepimizin günlük hayatında yaşadığı unsurlardır. Geçmişten ders almak için geçmişi daha iyi anlamamız lazım. Geleceği daha iyi planlama ve daha istenilen düzeye getirmek için bu etkinlikleri yaşamak, bunlardan istifade etmek zorundayız. Bu güzel etkinliği, sempozyumu takip edenleri kutluyorum. Bu güzel etkinliğin, sempozyumun ileriki yıllarda başarısının artarak devam etmesi temennilerimle sizleri selamlıyorum. Hayırlı ve uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

‘KÖKLÜ BİR EDEBİYAT BİRİKİMİMİZ VAR’

Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Andı, sempozyumda açılış konuşmasını yaptı ve “Konuşmamın başında, bu etkinliğin gerçekleşmesinde iradesi, katkısı bulunan değerli belediye başkanımıza, Ali Kurt hocamıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bizim köklü bir edebiyat birikimimiz var. Bu birikim, sırtını bir geleneğe yaslıyor. Gelenek dediğimizde çok önemli ve kapsamlı bir anlamı görüyoruz. Sosyolojik ve ontolojik bir alan görüyoruz. Bizim geleneğimiz dediğimiz zaman bizi biz yapan, bizi İslam medeniyetinin bir tohumu haline getiren değerler toplamının tarihsel birikim içerisinde adım adım dokuduğu büyük dünya görüşünü kastediyoruz. Biz bu gelenek ile büyük bir edebiyat yapmışız. Başka edebiyatlarla yarıştırdığımız zaman alnımızın akıyla çıkacağımız bir edebiyatımız var. Bu edebiyat, gerçek anlamda klasik bir Türk edebiyatıdır. Başka edebiyatlarla rahatlıkla yarıştırabileceğimiz bir edebiyattır” dedi.

‘AŞK, TÜRK EDEBİYATININ ZİRVESİDİR’

Rektör Prof. Dr. Andı, “Bizim edebiyat geleneğimizin önemli bir alanını klasik Türk edebiyatı oluşturur, yanı başında halk edebiyatı vardır ve ikisi de birbirinden kıymetlidir. Tasavvuf, Türk edebiyatının söylem niteliğidir. Her ne tema olursa olsun söylenenin hızını, bu tasavvufi izlenimden alır. Her tezahürü ile aşk, Türk edebiyatının zirvesidir. Edebiyatta modernleşme sürecinin başlaması ile birlikte kristalizasyon çatlıyor. Varlığı estetik gözle görüp güzel bir şekilde ifade etmemizin özünde, bu çabayı kuran motor güç olan aşk, yer almamaya başladı. Onun yerini çatışma aldı. Çatışma o kadar kapsamlı bir kavramdır ki insan insanla çatışında modern edebiyat kavramı olur” dedi.

ANDI VE KURT’A HEDİYELERİ VERİLDİ

Prof. Dr. Andı’nın konuşmasının ardından Kocaeli Vali Yardımcısı Dr. Osman Abdullah Günaydın, Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Andı’ya hediyesini verdi. Ardından Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, Kırklareli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ali Kurt’a hediyesini verdi. Programın sona ermesinin ardından bir anı fotoğrafı çekildi.

20 Ara 2019 - 16:18 - Gündem

Son bir ayda cagdaskocaeli.com.tr sitesinde 193.300 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Yeni web sitemizi beğendiniz mi?