Veysel Tipioğlu, ‘10 suç oranında azalma var’

İlimizdeki huzur ortamını artırma çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, “Özellikle 10 önemli suç oranında azalma kaydettik” dedi

Veysel Tipioğlu, ‘10 suç oranında azalma var’
Veysel Tipioğlu, ‘10 suç oranında azalma var’
Haber albümü için resme tıklayın

Yaklaşık 3 ay önce basın mensupları ile bir araya gelen İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, bu programı tekrarladı. Basın mensupları ile Asayiş Şube Müdürlüğü’nün yanında bulunan Polisevi’nde kahvaltı yapan Tipioğlu, emniyetin ilimizdeki çalışmalarından bahsetti. Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemal Kaplan’ın da katıldığı kahvaltıda 12 ilçe emniyet müdürü ve şube müdürleri de hazır bulundu. Konuşmasında aranan şahısların yakalanması konusunda çok titiz davranan Tipioğlu ve ekibi bu çalışmaların meyvesini aldıklarını ifade ederek hırsızlık ve trafik kazaları oranlarında da büyük oranda düşüş olduğunu belirtti.

TEŞKİLATA TEŞEKKÜR

Kahvaltı sonrası konuşan İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, “28 Kasım 2019 günü sizlerle birlikte yaptığımız kahvaltı programından bu yana yaklaşık 3 aya yakın bir süre geçti. Bu süre içinde ‘Huzur Kenti’ olarak tanımladığım Kocaeli’yi daha huzurlu bir şehir haline getirmek amacıyla çalışma arkadaşlarımla yoğun bir mesai sergiledik ve sergilemeye devam edeceğiz. İlimizdeki huzur ortamını ve suç rakamlarını istediğimiz düzeye getirmek için çalışmalarımız devam ediyor. Bu çalışmada teşkilatımın en alt rütbedeki personelinden yönetim kademesindeki her personeline kadar herkesin emeğiyle olmuştur. Sizlerin huzurunda tüm mesai arkadaşlarıma, bu özverili çalışmayı sergilerken onlardan desteğini esirgemeyen aile üyelerine ve Kocaeli halkına teşekkürlerimi sunmak isterim” dedi.

‘BASIN BİZİM İÇİN ÖNEMLİ’

Teşkilat olarak halkın desteğini almanın ne kadar önemli olduğunun bilincinde olduklarını hatırlatan Tipioğlu, “Suç ve suçlularla mücadelede, vatandaşın polise olan güven duygusunu en üst düzeyde tutmak ve halkımızın hak ettiği huzur ve güven ortamının devamını sağlamak amacıyla arkadaşlarımla birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Halkımızın desteğini alırken siz değerli medya mensuplarının da oynadığı kilit rolü vurgulamak isterim. Polis teşkilatı olarak yaptığımız çalışmaların halkımıza doğru kanallarla ve doğru bilgilerin ulaşması halkımızın desteğini almak açısından çok önemlidir. Polis medya işbirliğinin en önemli tarafı birey ve toplum üzerindeki güvenlik duygusunu geliştirmek, riskler konusunda kamuoyunu bilgilendirerek insanların tedbir almasını sağlamaktır” diye konuştu.

‘PROJELERİMİZ DEVAM EDİYOR’

Geçtiğimiz yıl yaptıkları çalışmalardan da bahseden Tipioğlu, “Siz değerli medya temsilcilerimizle halkımızın haber alma özgürlüğünü de gözeterek doğru temellerdeve yasalar çerçevesinde bu ilişkiyi güçlendirerek devam ettireceğiz.2019 yılı içerisinde Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğümüzün çalışmaları kapsamında vatandaşlarımıza genel güvenlik kurallarını hatırlatmak amaçlı Mesajımız Var, çocukların suça sürüklenmesini ve suç mağduru olmasını engellemek amaçlı Minik Yürekler Güvende, personelimize yönelik Biz Kocaman Bir Aileyiz, emekli emniyet personeline yönelik Bir Zamanlar Bende ve engelli ve şehit-gazi çocuklarına yönelik Yalnız Değilsin Projeleri yapılmıştır. 1461 eğitim kurumu, iş yeri ve çeşitli kurum-kuruluş ziyaret edilerek 20.775 kişiye çeşitli konularda bilgilendirme amaçlı sunum yapılmıştır” şeklinde konuştu.

‘AİLE İÇİ ŞİDDETE SIFIR TOLERANS’

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’nün projelerinden de bahseden Tipioğlu, “2020 yılında ise ilimize göç ile gelen suça sürüklenebilecek çocuklara yönelik Ben Sen Yok Biz Varız, gençlerimize yönelik Madde Bağımlılığına Hayır, çocuklarımızın korunmasına yönelik Minik Yürekler Güvende, Sessiz Kalma, Silahlı Sevince Hayır ve Aile içi ve Kadına Şiddete yönelik Çare Projeleri hayata geçirilmiştir. Yine 2020 yılı içerisinde 351 eğitim kurumu, iş yeri ve çeşitli kurum-kuruluş ziyaret edilerek 5 Bin 606 kişiye çeşitli konularda bilgilendirme amaçlı sunum yapılmıştır. Bu alandaki faaliyetlerimiz 2020 yılında hız kesmeden devam edecektir. Aile içi ve kadına şiddet konusunda önemli adımlar attık ve atmaya da devam edeceğiz. Bu konuyla ilgili olarak ‘sıfır tolerans’ politikası ile çalıştığımızı belirtmek isterim” dedi.

’22 POLİS MERKEZİNE EĞİTİM’

İlimizde bulunan toplam 22 Polis Merkezi Amirliğinde görev yapan 693 personele ‘Aile İçi Şiddet’ konusunda eğitim verdiklerini ifade eden Tipioğlu,“Mağdur vatandaşlarımızın ilk müracaat noktası olan Polis Merkezi Amirliklerindeki personelin tamamı bu eğitimi almış oldu. 31 Aralık 2020 tarihine kadar ise Emniyet Müdürlüğümüz kadrosundaki tüm personelimize bu eğitimler verilecektir.Ayrıca Emniyet Genel Müdürlüğü’nün talimatı ile tüm İlçe Emniyet Müdürlüklerimizde Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Büro Amirlikleri kurularak faaliyete geçmiştir” ifadelerini kullandı.

‘TRAFİK KAZALARI YÜZDE 21 AZALDI’

2018-2019 yılları trafik ekiplerinin kontrol ettiği araç sayısının yüzde 60 oranında arttığı bilgisini de sunan Tipioğlu, “Bunun sonucu olarak ise ölümlü trafik kazaları yüzde 21 oranında azalmıştır. 1 Ocak-15 Şubat 2019 ve 2020 tarihleri arasında olan 45 günlük sürede ise trafik ekiplerimizin kontrol ettiği araç sayısı yüzde 104 oranında artmış bunun sonucu olarak ise ölümlü trafik kazalarında çok yüksek oranda azalma meydana gelmiştir. Karayollarımızın daha güvenli hale gelmesi için çalışmalarımız devam edecektir. Narkotik suçlarla mücadele kapsamında ise 2018-2019 yıllarının kıyaslamasında müdahale edilen olay sayısında yüzde 6 ve yakalanan şahıs sayısında ise yüzde 13’lük bir artış görülmüştür. 2019 yılında 404kg eroin, 57kg esrar, 3kg Bonzai, yaklaşık 30 Bin adet uyuşturucu hap, 25kg Kokain, 21kg Afyon sakızı ve 1880 adet sentetik ecza hapı yakalanmıştır” dedi.

‘HIRSIZLIK ORANLARI DÜŞTÜ’

Sözlerini sürdüren Tipioğu, “1 Ocak -15 Şubat 2019 ve 2020 tarihleri arasında olan 45 günlük sürede ise müdahale edilen olay sayısında yüzde 48.5 ve yakalanan şahıs sayısında yüzde 41 artış görülmüştür. Bu rakamlar bizim uyuşturucu ile mücadele konusundaki kararlı tutumumuzun bir göstergesidir. Kararlı tutumumuzu sürecek ve çalışmalarımız devam edecektir.Asayiş suçlarını değerlendirdiğimiz de ise vatandaşlarımızın en çok etkilendiği ve mağdur olduğu hırsızlık temelli mal varlığına karşı işlenen 10 önemli suçta ise yüzde 25 oranında düşüş meydana gelmiştir. Evden hırsızlık yüzde 26, iş yerinden ve kurumdan hırsızlık yüzde 19, yankesicilik yüzde 39, motosiklet hırsızlığı yüzde 42 ve oto hırsızlığı yüzde 38 oranında düşmüştür” diye konuştu.

’10 SUÇTA YÜZDE 53 ORANINDA DÜŞÜŞ’

1 Ocak -15 Şubat 2019 ve 2020 tarihleri arasında hırsızlık temelli mal varlığına karşı işlenen 10 önemli suçta yüzde 53 oranında düşüş meydana geldiğini de ifade Tipioğlu, “Evden Hırsızlıkyüzde 60, Açıktan Hırsızlık yüzde 40, Bisiklet Hırsızlığı yüzde 22, İş Yerinden ve Kurumdan Hırsızlık yüzde 28, Kapkaç yüzde 100, Yankesicilik yüzde 88, Motosiklet Hırsızlığı yüzde 51, Gasp yüzde 59, Otodan Hırsızlık yüzde 68 ve Oto Hırsızlığı yüzde 32 oranında düşmüştür. Suç rakamlarındaki ciddi düşüşün sebebi polisimizin alan hâkimiyetini arttırmasıdır. Suçlar işlendikten sonra faillerin yakalanması ne kadar önemliyse olmadan önleyebilmekte o kadar ve hatta daha önemlidir. Alan hâkimiyetinin arttırılması kadar aranan suçluların yakalanması da bu düşüşlerde etkili olmuştur” ifadelerini kullandı.

‘GEÇEN YIL ARANAN 5 BİN 789 ŞAHIS YAKALANDI’

Yapılan operasyonlar neticesinde 2018 yılında 4 Bin 331 aranan şahsın yakalandığını da belirten Tipioğlu, “2019 yılında 5 Bin 789 aranan şahıs yakalanmıştır. Ayrıca 2019 yılında 11 ayrı Planlı Aranan Şahıslar Operasyonu gerçekleştirilmiş ve sadece bu operasyonlarda 565 kişi yakalanmıştır. 2019 yılında şok uygulama, sabit uygulama, güvenli park uygulamaları, güvenli okul uygulamaları gibi başlıklar altın yapılan planlı toplam 32 Bin 176 uygulama gerçekleştirilmiştir. Bu uygulamalarda 2.154.836 şahıs kontrol edilmiş ve 7005 aranan şahıs yakalanmıştır. Adli ve idari olarak ise 4000 işlem yapılmıştır. 1 Ocak-15 Şubat 2020 tarihleri arası 45 günlük sürede ise 10.297 uygulama gerçekleştirilmiş ve 864.777 şahıs kontrol edilmiştir” şeklinde konuştu.

‘HUZURU KORUYACAĞIZ’

İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, “Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da halkımızın huzurunu bozan şehrimizin güven ortamını tehdit eden tüm suçlularla ve devletimizin varlığına tehdit oluşturan FETÖ ve PKK başta olmak üzere tüm terör örgütleri ile mücadelemiz hız kesmeden devam edecektir. Bu vesileyle kanlarıyla Bayrağımızı Bayrak yapan canlarıyla toprağımızı vatan yapan aziz şehitlerimizin ve kıymetli gazilerimizin aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyor, rahmet ve minnetle anıyorum” diye konuştu. Ayşe AYDIN

20 Şub 2020 - 13:39 - Gündem

Son bir ayda cagdaskocaeli.com.tr sitesinde 219.647 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Yeni web sitemizi beğendiniz mi?