Vali 4,5 yılı anlattı

Hatay’a tayini çıkan Vali Ercan Topaca, ilimizde görev yaptığı 4,5 yılı yerel bir televizyon kanalına değerlendirdi

Son Valiler Kararnamesiyle Hatay’a atanan Kocaeli Valisi Ercan Topaca, görev yaptığı 4,5 yılı yerel bir TV kanalına değerlendirdi. Program yapımcısı İsmail Kahraman’ın sorularını yanıtlayan Topaca, yerel hizmetlerden eğitime, çevreden sağlığa önemli açıklamalarda bulundu. Vali Topaca ile yapılan söyleşi ise şu şekilde;

İSMAİL KAHRAMAN:  Öncelikle 4,5 yıllık valilik döneminizi nasıl değerlendiriyorsunuz?

VALİ ERCAN TOPACA: Gönül rahatlığıyla Hatay’a gidiyorum. 4,5 yıl o kadar hızlı ve yoğun geçti ki nasıl geçtiğini anlayamadım. 4,5 yılda Kocaeli için, Kocaelili hemşehrilerimiz için her zaman en iyisini en güzelini yapmaya çalıştık. Kamu hizmetlerinin her alanında devletimizin sunması gereken hizmetleri en iyi şekilde, adilce ve iyi niyetle sunduk.

İ.K: Gebze’ye valilik makamını getirdiniz. Gebze için bir hayaldi ama haftanın bir günü de olsa Valilik makamını Gebze’ye getirdiniz. Gebze’nin manevi Valisi diyebiliriz size. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

E.T: Gebze gerçekten Kocaeli’nin ve Türkiye’nin önemli bir merkezidir. Mutlaka üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir ilçe. Burada Kaymakamlık, Emniyet ve diğer kamu kurumları olmakla birlikte Vali olarak daha geniş bir çerçeveden bakılması gerekir. Biz de bu çerçevede burada bir valilik makam Odası açtık. Haftanın bazı günlerinde çalıştık. Aralıksız her Çarşamba buradayız. Bu bize Gebze ve bölgenin işlerini takip etme fırsatı bulduk. Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik. Bu durum Gebze halkına moral oldu. Ben çok faydasını gördüm. Yeni Valimiz de bu durumu devam ettirecektir inşallah. Gebze halkı çok iyi niyetli ve Anadolu insanın saflığını yansıtıyor.

EĞİTİM HİZMETLERİ

İ.K:

Kocaeli’nin önemli sıkıntısı eğitim. Eğitimle ile ilgili neler söylersiniz?

E.T: Kocaeli eğitim konusunda şu anda geldiğimiz nokta itibariyle, aslında fiziki alt yapı sorunlarını halletmiş bir kent. 2010 yılında göreve başladığım dönem itibariyle Kocaeli’ndeki derslik başına düşen öğrenci sayısı 35-36. Gebze bölgesinde Darıca, Çayırova’da ise derslik başına düşen öğrenci sayısı 46-47 civarındaydı. Şu an itibariyle, derslik başına düşen öğrenci sayımız 25-26 civarındadır. Kocaeli genelinde Gebze bölgesinde de Gebze, Darıca Dilovası ve Çayırova’da derslik başına düşen öğrenci sayımız 30’dur.  Çayırova’da 11 okul inşaatımız devam ediyor. Gebze’de 5-6 okulumuz,  aynı şekilde Dilovası ilçemizde devam eden inşaatlarımız var. Bunların önemli bir kısmı inşallah Eylül ayında hizmete açılacak.

İ.K: 4,5 yılda derslik açığı nereden nereye geldi?

E.T: Bin tane derslik bu dönem sonuna kadar hizmete girecek. Bunlardan bir kısmı Ekim, bir kısmı Kasım, bir kısmı da Aralık sonunda eğitime açılacak. Bin dersliğin 250-300 civarı da şubat ayında hizmete girecek. Bunları da hesaba kattığımız zaman Kocaeli’de derslik başına düşen öğrenci sayısı tam 25 olacak. Bu çok önemli bir sonuçtur. Herkesin iyi bir ortamda eğitim görmesi, atölyeleriyle, uygulama sınıflarıyla, koridorlarıyla, konferans salonlarıyla eğitim görmesi çok önemli. Şu anda yeni yaptığımız her okulda konferans salonumuz var.

HİZMET EKİP İŞİDİR

Bu hizmetler ekip işidir. Sadece eğitimde değil, bildiğiniz gibi 2008’de kurulan yeni ilçeler var. Bunlarda hastane yoktu. Spor salonu yoktu. Örneğin Çayırova’da, Kartepe’de, Dilovası’nda, Başiskele’de  hiçbir sağlık kuruluşu yoktu. Bunların hepsinde artık 24 saat hizmet veren sağlık kuruluşları var.  Fatih Devlet Hastanesi’ni yeniden yapıyoruz. Her ilçemizde spor tesisi var, yapılanlar var, yapılacak olanlar var. Yollar yapıldı. Yıllarca bitmemiş hizmetleri tamamladık. Yapılan işler saymakla bitmez.

İ.K:

Yapmak isteyip de yapamadığınız hizmetler var mı?

E.T: Yapacağız deyip parasızlık veya başka bir sebeple yapamadığımız hiçbir iş yok. Ama başlayıpta bitiremediğimiz işlerimiz var. Onlar da bir şekilde yapılacaktır. Devlet de süreklilik esastır. Mesela Gebze’ye yeni bir hükümet konağı yapmak isteyip de planlayıp, hayata geçiremediğimiz bir proje. Orda da bazı zorluklar var. Adliye taşındıktan sonra mevcut binanın elden geçirilerek oraya Gebze’ye daha yakışır bir Hükümet konağı düşündük. Bunun tabi kabulünü sağlamak, insanların istemesini sağlamak önemli. Buna benzer birçok yatırımın adımlarını zihni planda yaptık, arkadaşlarımız yerine getirecek.

KOCAELİ’DE EĞİTİMİN DURUMU

MESLEK LİSELERİ BAŞARIYI AŞAĞIYA ÇEKİYOR

Tabi ki burası sanayi şehri. Liselerimizin içerisinde Teknik ve Endüstri Meslek liseleri Türkiye ortalamasının çok üstünde. Şu an itibariyle %55 seviyesinde. Türkiye ortalaması %45 seviyesindedir. Çocuklarımızın daha çok meslek liselerini tercih etmiş olmaları üniversite sınavlarındaki başarıyı da dolaylı bir şekilde biraz aşağıya çekmektedir. Meslek Liselerinin Türkiye genelindeki puan ortalamaları diğer Anadolu, fen liselerine göre düşük olduğu için bu çocuklarımız meslek seçimine giren çocuklarımız daha meslek lisesine devam ederken staj döneminde işini ayarlıyor. İşe yerleşiyor, hayata ve çalışmaya başlıyor. Üniversite sınavlarını, Türkiye’nin diğer illerindeki eğilimin tersine 2. plana atabiliyor. Tabi liseden mezun olmuş, doğrudan doğruya sınava giren öğrenci sayısı, diğer illere göre oran olarak düşük kalıyor.

KOCAELİ’NİN ÜNİVERSİTE BAŞARISI

İ.K:

Üniversite sınavlarında siz göreve başladığınızda Kocaeli kaçıncı sıradaydı şimdi kaçıncı sırada?

E.T: Üniversite sınav sonuçları konusunda il sıralaması şuan açıklanmıyor. Bakanlık bir karar aldı, açıklamıyor. Ancak şunu söyleyebiliriz. Türkiye genelinde derece yapan ilk 100’e giren ilk 1000’e giren çok sayıda öğrencimiz var. Bu sayı hızla artıyor. Fen lise sayısının artması, Anadolu Lise sayısının artması marka okul dediğimiz gerek devletin okulları, gerek kamunun okulları, gerek özel sektör okullarının sayısının artmasıyla olacak ve biz bunu ölçüyoruz. İl düzeyinde ölçüyoruz. Ama Türkiye genelinde bir mukayese imkânımız, 3 yıldır yok. Ama ben şunu görüyorum. Bir hedef koyarsınız, o hedefe ulaşmak için belli şartları oluşturursunuz. O hedefe de adım adım gidersiniz. Biz burada onu yapıyoruz. Eğitimin fiziki alt yapısını çözdük, Kocaeli’nde derslik anlamında bir sıkıntımız yok, okullarımızın fiziki kalitesi niteliği anlamında bir sıkıntımız yok. Fen liselerinin sayısı bu yıl inşallah 6’ya çıkıyor. Sosyal bilimler lisesi 2’ye olacak. Genel liseler aşağı yukarı hepsi Anadolu liselerine çevrildi. Meslek liselerinde ki başarı artıyor. Bunların hepsi Kocaeli’ndeki üniversite sınavlarına girişteki başarıyı arttıracak faktörlerdir. Temel faktörler bu TEOG sınavı dediğimiz, bu işte eski SBS sınavı dediğimiz sınavdaki başarı da üniversite sınavdaki başarıyı etkileyecek en önemli faktördür.

SBS’DE 50’LERDEN İLK 10’UN İÇİNE GİRDİK

Ben 2010 yılında geldiğimde SBS Sınavında, 2009’da da, 2008’de de Kocaeli 50’lerde gidiyordu. En son açıklandığında, Şuan da SBS sınavı da açıklandı, TEOG sınavının da il sıralamaları açıklanıyor. 2012-2013’de 18. Sıralamada olarak ciddi bir ilerleme ilerledik. Bu sene TEOG Sınavında ki aldığımız sonuç, bu tabi gayri resmi bir sonuç. İlk 10’da olduğumuz yönünde çok sevindirici bir haber aldık. Ama bu resmi bir sonuç değil. Bize söylenen başarının ciddi oranda arttığı, tabi şimdi yapmamız gereken başarılı çocuklarımızı Kocaeli’ndeki okullarda, liselerde tutmanın yollarını aramak. Bu çocukların İstanbul ve  değişik illere tercih yapmak suretiyle gitmesini önlemek. Dolayısıyla üniversite sınavlarında ki başarımızı da arttıracağız. Yani eğitimde böyle bir noktadayız. Şuan devam eden 51 tane inşaatımız var. Önemli bir kısmının Eylül ayına açılmasını planlıyoruz. Belki birkaç tane okulumuz ön görülmeyen bazı şartlar olabilir, engeller çıkabilir bunları da eğitim öğretime açacağız. Bir taraftan da tabi önümüzdeki yılı planlama açısından da yeni yatırımlar da yapılacak. Eğitim sorununu Kocaeli’nin gündeminden çıkarma noktasında çok önemli mesafe kaydettik. Bu konudaki çalışmalarımız hiçbir şekilde, herhangi bir rehavete kapılmadan devam edecektir.

KOCAELİ’DE EĞİTİME YÜZDE YÜZ DESTEK

İ.K:

Hayırseverlerin yaptığı derslik  sayısı ne kadar?

E.T: Kocaeli olarak, genel  bir rakam söyleyebilirim. Şuan itibariyle Kocaeli’nde özetle kendi dönemimi son 4 yılda yaptığımız okulların yaklaşık olarak 3 te 1’inden fazlasını hayırseverler sayesinde yapıyoruz.  4 yıllık dönem içerisinde yaklaşık 40 adet okulumuzu hayırseverler yaptı. Bu Türkiye  ortalamasının üzerinde.  2002 yılında Kocaeli’nde 6500 derslik vardı. Şuan itibariyle Kocaeli’nde 13 Bin civarında derslik var. Tabi biten okullarımız da var bir taraftan, sayı her gün değişebiliyor.  Hayırseverlerimizin 4 yıl içerisinde 3 bin derslikten, 1700 derslik katkısı oldu. Çok ciddi bir hayırsever katkısı alıyoruz. Bu konuda  Kocaeli şanslı.

İ.K: Öğretmen atamasında sıkıntı var mı? Ne kadar öğretmen açık kadrosu var ?

E.T: Öğretmen sıkıntısını aştık. Ücretli öğretmenlerimiz vardı Özellikle Dilovası’nda.  Şuan da ücretli öğretmen sayısı da hızla artıyor. Norm kadroda bir miktar boşluk var. Norm kadroya göre 2500 civarında açığımız görülmekle birlikte bizim o kadar ihtiyacımız yok. Son atamalarla birlikte, aslında hiçbir okulumuzda öğretmen açığımız da yok. Branşta itibariyle veya kısmen ücretli olan öğretmenler ki onları da öğretmenlik  formasyonu  olanlardan alıyoruz. Ücretli dediğimiz sokakta bulduğumuz üniversite mezunu kişiler değil. Atamalar konusunda kesin bir rakam söylemem mümkün değil. Eğitim Öğretim başlayınca atamalar bir taraftan devam ediyor. Öğretmenler henüz gelip başlamayanlar, başlayanlar var. Onlara göre binin altında ücretli öğretmen diyebilirim. Şuan fiilen çalışan, kamu okullarında 16 bin civarında öğretmenimiz var. 16 binde bunun bin dediğimiz zaman yüzde 10’un altında bir rakamdır. Bu yıl bu sayı o kadar bile olmayacak. Daha da aşağıya düşecektir. Ki ücretli çalışan arkadaşlarımıza onu özellikle söylüyorum, öğretmenlik formasyonu almış arkadaşlardan seçiyoruz.

ÇEVRE KİRLİLİĞİ’NE KARŞI MÜCADELE

İ.K:

Dilovası’nda ki çevre kirliliği ne durumda?

E.T:  Dilovası en çok gündeme getirilen, siyasi sebeplerle de gündem konusu yapılmaya çalışan husustur bu. Bütün bacaları takip ediyoruz. Dilovası’ndaki hava kirliliğinin sebeplerini araştırıyoruz. Bu elimizde birçok veriler var, kanserojen bazı hususlar olduğu filan söyleniyor. Hiçbiri çok sağlıklı bilimsel araştırmaya dayanarak sağlanmış sözler değil. Biraz ahlaki bilimsel araştırmalara bağlı değil.  Biraz da siyasi gerekçelerle, siyasi münazaralar ortaya çıkartılan şeylerdir.

İ.K: Sağlık Bakanlığı bu konuda çalışma yapıyor mu?

E.T:  Dilovası’nda  kanser vakası Türkiye’nin 3 katı filan dendi. O araştırmaların ilk bulguları sonucunda öyle bir sorun yok. Yapılan ölçümlerde abartıldığı gibi böyle bir husus yok. Kaldı ki o dönemde ortaya çıkartıldığı söylenen bilimsel rapor dedikleri şeyinde bilimsel rapor olmadığını, bir üniversitedeki hocanın ve bir öğrencinin doktora tezi şeklinde yapmaya çalıştıkları, hiç sonuçlanmamış, yarım çalışmanın, kamuoyuna kesin bilimsel çalışmaymış gibi aktarılması şeklinde ortaya çıkmıştı.  Sağlık bakanlığı böyle bir çalışmayı başlattı. İnanın ben Vali olarak bu çalışmadan sonra bende rahatladım. Çünkü öyle bir şey olduğu takdirde bende vebal hissedecek ve vebali olan bir yöneticiyim. Gerekli önlemleri almaya çalışıyoruz. Bir açık bırakmamaya çalışıyoruz. Gebze’de zaten bir sorunumuz yok. Dilovası’ndaki hava kalitesinin biraz yüksek olmasının birkaç sebebi var. Tabi Sanayinin orada çok yoğun olması, içerisinde hem otoyol hem D-100 karayolunun geçiyor olması .

İ.K: Peki kirliliğin asıl sebebi nedir?

E.T: Dilovası şöyle bir çanaktır. Araçlar inerken frene basıyor yokuşu tırmanırken gaza basıyor. Araç fazla gayret sarf ediyor. Tübitak’ın yaptığı araştırmada Dilovası’nda hava kirliğinin %50’lik kısmı araç trafiğinden kaynaklandığı belirtilmekte. Şimdi Körfez Geçiş Köprüsü  ve Kuzey Marmara otoyolunun yapılmasından sonra trafikten kaynaklanan, araçlardan kaynaklanan hava kirliliğinin önemli oranda ortadan kalkacağını düşünüyorum ve bunun gündemimizde tutuyoruz ve çalışmalarımızı ona göre yapıyoruz. Bir başka şey tabi böyle bir çanak Dilovası, rüzgar esmediği zaman fabrika bacalarından normal standartlardan çıkan, buhar, gaz yani mevzuatın ön gördüğü limitlerde çıkan gaz bazen asılı kalabiliyor havada. Asılı kaldığı zaman, insanlar şöyle bir gökyüzüne bakınca, hava bazen puslu bazen karanlık bir hava , burada her şey bitti, hava kalitesi öldü, burada nefes almak bile sorun diye gündeme getiriliyor. Bunlar o anda rüzgarın olmamasından kaynaklanan sorun. Burası sanayi bölgesi. Dilovası bölgesinin içinde olan sanayi. Etrafında fabrikalar var. Bunlar bugün ortaya çıkmış sorunlar değil, aşağı yukarı 50 yıllık bir sürecin sonucundadır. Şuan da biz her türlü tedbiri alıyor, 24 saat izliyoruz.

İ.K: Çevreyi kirleten kuruluşlara karşı yapılan yaptırımlarla ilgili bilgi verebilir misiniz?

E.T: Şunu net olarak söylüyorum, sanayicilerimiz de bunu biliyorlar. Hava  ve çevre kirliliğine karşı sıfır toleransla çalışıyoruz. Kim ne yaparsa Kocaeli’nde karşılığını, cezasını buluyor. En çok çevre cezasının yazıldığı il Kocaeli’dir. Geçen yılın cezası yaklaşık 10 milyon lira civarında.  Bu tabi  çok kirlilik var ceza yazılıyor anlamına gelmesin. Bir aksayan bir şey gördüğümüzde ve onunla ilgili mevzuatta ne yaptırım varsa onu uyguluyoruz. Bu daha önce ki yıllarda çokta üzerine gidilmiyor. İşte sanayicileri küstürmeyelim, şunu küstürmeyelim bunu küstürmeyelim. Biz kararlılığımızı ortaya koyduk, sanayici biliyor ki havayı suyu kirlettiği zaman yaptırımla karşı karşıya kalacaktır. Burada tolerans yoktur, tedbirini de ona göre alıyor. Bacasını, filtresini, arıtmasını çalıştırıyor.

İ.K: Dilovası çevre sorunlarını aşabilecek mi?

E.T: Bizim 5-10 yıl önce yaşadığımız sorunları şuanda yaşayanlar var. Allah’a şükür Kocaeli bu sorunlarını aşmış bir kenttir. Biz Valilik olarak Kimyasal madde taşıyan tankerlerin vana doldurma ve boşaltım sistemlerine kadar takip ediyoruz.  Bir dönem Dilovası’ndan geçtiğiniz zaman çok ağır bir çürük kokusu gibi kokuyla karşılaşırdınız. Sebebini araştırdık. Boşaltılırken bir anlık sızan kimyasal madde bütün Dilovası’nı çok ağır bir koku alıyordu. Bunu araştırdık, bu vana, boşaltma sistemi, tankerlerin vanalarındaki ilkel eski sistemlerle boşaltım yapılıyordu. Bunların tümünü değiştirdik şimdi eskisi gibi o kokular yok. Zaman zaman böyle çok nadir de olsa hatalar, işletmelerle ilgili sorunlar olabiliyor. Bunun da hemen gereğini yapıyoruz. Hep birlikte sanatçılarımızla, Halkımızla, Ankara’yla iş birliğiyle çevre sorunlarımızı hızla halleden bir kentiz. Bunu çok net söyleyebilirim.

TAŞ OCAKLARI İÇİN DÜĞMEYE BASILACAK

İ.K:Taş Ocakları ve kömür depoları hep şikayet konusu oldu. Bununla ilgili neler söylemek istersiniz?

E.T: Gebze ve Dilovası bölgesinde kömür depolarımız var. 1996’da yapımına başlanmış ancak bir türlü taşınmayan kömür depolarına çok kararlı bir duruş ortaya koymak suretiyle oraya taşıdık, tedbirleri aldık. Toz tutma sistemi ve oradan kömür depolama, paketleme eleme sistemlerini belli bir bölgeye taşıdık. İlk başta Dilovası halkında, oradan şehrin üzerine bir toz gelir mi diye endişe vardı. Biz garanti verdik. Böyle bir şey olmayacak. Gerçekten şuan itibariyle D-100’ün yanındaki kömür yığınlarını kaldırdık. Onun oluşturduğu kazalar ortadan kalktı. Şehir bu sıkıntıdan kurtuldu. Türkiye’nin en modern kömür Eleme, paketleme ve depolama tesisleri Kocaeli’ndedir. Kömür depolarının taşınması zor oldu. Taş ocaklarının taşınması daha da zor olacak. Orda da çok ciddi sıkıntılar ve engeller var. Akşamdan sabaha hayata geçirebileceğimiz bir proje değil. Ama onu alt yapısın oluşturuyoruz, hedefimiz belli, hedefe hangi yollarla, hangi araçlarla gideriz. Onun çalışmasını da yaptık. İnşallah yakın bir gelecekte düğmeye basacağız. Taş ocaklarını mümkün oldukça şehirden uzak, insanların hayatlarını mümkün olduğunca az etkileyecek bir bölgeye toplamaya çalışıyoruz. Bunla ilgili bazı mevzuat düzenlemeler gerekiyor. Daha ruhsat süresi 10-15 yıl olanlar var. Şuan mecliste olan torba kanunda maden ocaklarının hakları ile birlikte başka alanlara nakledilmesi ile ilgili kanun teklifi verildi. İnşallah o yasa çıktıktan sonra koyduğumuz hedefe ulaşmada ciddi bir aydınlanma olacak. Emin adımlarla ilerliyoruz ama kesin bir zaman vermek istemiyorum.  Ancak mümkün olan en kısa sürede üstesinden geleceğiz.”     

20 Eyl 2014 - 11:29 - Gündem

Son bir ayda cagdaskocaeli.com.tr sitesinde 223.282 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Yeni web sitemizi beğendiniz mi?