Zeytinoğlu, ‘ABD yatırımlarını ülkemize çekmeliyiz’

ABD ile Türkiye arasındaki ticaretin olması gerekenin çok altında olduğunu belirten KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Ticareti artırmanın yolunun, ABD yatırımlarını ülkemize çekmekle mümkün olduğunu biliyoruz” dedi

Zeytinoğlu, ‘ABD yatırımlarını ülkemize çekmeliyiz’
Zeytinoğlu, ‘ABD yatırımlarını ülkemize çekmeliyiz’
Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Ekim ayı meclis toplantısı Hasan Tahsin Tuğrul başkanlığında meclis salonunda gerçekleştirildi. Meclise Başkan Ayhan Zeytinoğlu, meclis üyeleri ve yönetim kurulu üyeleri katılım sağladı. Meclisin bu ay ki konuşmacı konuğu ise Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdür Vekili Dr. Mehmet Yurdal Şahin oldu. KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, 6-9 Kasım tarihleri arasında 6. SANTEK fuarında eşzamanlı Savunma Sanayi ikili iş görüşmesi etkinliği gerçekleştireceklerini duyurdu. Bu yılda fuarda Deniz Kuvvetleri Komutanlığını, Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü’nü, Tersaneler Genel Müdürlüğü’nü ve Vakıf şirketlerini stantlı ve geniş katılımla ağırlayacaklarını ifade etti. Ayrıca fuar esnasında savunma sanayi şirketleri ile ikili iş görüşmeler yapılacaklarını açıkladı. Bununla birlikte; ‘Match4industry Etkinliği’nin de bu yıl 8’ncisini organize edecekleri, bu yıl 16 ülkeden 91 yabancı firma başvurduğunu söyledi.

ZEYTİNOĞLU, ‘DOLAR BUGÜN 5,93 TL’

Mecliste konuşma yapan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Kocaeli gümrüklerinden aldığımız verilere göre; Eylül ayında ihracat 2,4 milyar dolar, ithalat 3,3 milyar dolar, Ocak-Eylül dönemi ihracat 21,2 milyar dolar. Geçen yılın aynı döneminin yüzde 2,6 üzerinde. Reel efektif döviz kuru Eylül ayında 76,66’ya geriledi. Ağustos ayında ise 76,92 idi. Endeksin 100 olması durumunda dolar Eylül ayında 4,5964 TL, Eylül ayında dolar 5,7066 TL idi. Dolar bugün 5,93 TL” diye konuştu.

‘ACİL TEDBİR ALINMALI’

“İşsizlik oranı Temmuz ayında yüzde 13,9, Mayıs ayına kadar olan nispi iyileşmenin ardından tekrar bozulmayı görüyoruz” diyen Zeytinoğlu, “Temmuz ayında ihracat ve sanayi üretim endeksinde de artış olmuştu. Bunların etkilerinin maalesef istihdama yansımadı. Bu sene turist sayısında olağanüstü artış olmasına rağmen, işsizliğin azalmasına yardım etmedi. Altını çizmemiz gereken husus genç nüfustaki işsizlik oranının yüzde 27,1’e yükselmiş olması. Bu oran ortalama işsizlik oranından ciddi şekilde ayrışıyor. Acil tedbir alınması gerektiğine inanıyoruz” şeklinde konuştu.

‘YABANCI SERMAYE GİRİŞİ HIZLANMALI’

Zeytinoğlu konuşmasının devamında, “Ülke ekonomimizin mevcut sıkıntılı durumunu biliyoruz. Malumunuz 2019’un ilk yarısında bir küçülme oldu. Büyüme ayağında 4. çeyrekte ufak bir artış beklentimiz var. YEP’de hedeflenen; yüzde 5’lik büyümeler, kalkınmış ülkeleri yakalayabilmemiz için şart olan hedeflerdir. Ancak her zaman dile getirdiğimiz gibi asıl olan ülkemize tekrar yabancı sermaye girişini hızlandırmak olmalıdır” dedi.

‘TEKRAR BU İKLİM OLUŞTURULMALI’

Zeytinoğlu,“2004-2005 öncesi dönemde yılda 700-800 milyon dolar yabancı sermaye çekerken, yargı reformu dahil bir çok reform yaparak, bu rakamı 22 milyar dolara çıkarmıştık. Her ne kadar yatırım sürecini ertelese de Volkswagen’in ülkemizde yapacağı yatırımı çok değerli buluyoruz. Bu fırsatları en iyi şekilde değerlendirebilmemiz için tekrar bu iklimi oluşturmamız gerekiyor” açıklamasında bulundu.

‘EN AZ AB KADAR BÜYÜK BİR PAZAR’

Zeytinoğlu konuşmasının sonunda, “Diğer taraftan yatırımların önündeki yüksek faiz ve finansmana ulaşım sorunlarını da kısa ve orta vadede ancak yabancı sermayeyi getirerek çözebiliriz. Biliyorsunuz AB en büyük ticaret partnerimiz. ABD de en az AB kadar büyük bir pazar. Ancak ABD ile ticaretimiz olması gerekenin çok çok altında. Avrupa’yla olan ticaret hacmimizin benzerini Amerika ile de yapabileceğimizi düşünüyoruz. AB’nde olduğu gibi bu ticareti artırmanın yolunun da ABD yatırımlarını ülkemize çekmekle mümkün olduğunu biliyoruz. 2002 yılından bu yana AB’den ülkemize doğrudan yabancı sermaye yatırımı 106 milyar dolar iken, ABD’den sadece 12 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir” sözlerini kullandı.

ŞAHİN,‘KAMU DA TEŞVİK BOLLUĞU VAR’

Ardından konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdür Vekili Dr. Mehmet Yurdal Şahin, tarım ve teşvik sistemine değinerek, “4 ana teşvik sistemimiz var. Bunlar yatırımlarda devlet yatırımları hakkına karar, proje bazlı teşvik sistemi, teknoloji odaklı sanayi hamlesi programı, cazibe merkezleri programı. Kamu da teşvik bolluğu var. Bu aslında iyi midir? Kötü müdür tartışılır” diye konuştu. Ardından konuyla ilgili sunum gerçekleştirdi. Soru ve cevaplarla katılımcıların aklındaki sorunlara yanıt verdi. Kerim ÇELİK

16 Ekim 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Yeni web sitemizi beğendiniz mi?