İl koordinasyona Güzeloğlu’nun uyarıları damga vurdu

2015 Ocak ayının ilk toplantısında konuşan Vali Hasan Basri Güzeloğlu, bölge müdürlerine verdikleri bilgi konusunda sade ve anlaşılır olmasını istedi

Güzeloğlu, birçok noktada müdürlere çalışmalar hakkında eksik bilgi vermeleri nedeniyle kızarken ilin sorunlarının çözülmesi için daha çok çalışmak gerektiğini vurguladı

2015 yılının ilk il koordinasyon toplantısı Vali Güzeloğlu başkanlığında yapıldı. 2014 yılında gerçekleştirilen yatırımlar ve 2015 yılı çalışmalarının aktarıldığı toplantıya Vali Hasan Basri Güzeloğlu, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, Başiskele Kaymakamı Ali Partal, diğer ilçe kaymakamları, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İlhan Özel, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü, İŞKUR İl Müdürü Öztekin Kaşukçi, SGK İl Müdürü Nurettin Nacar, İl Kültür Turizm Müdürü Mehmet Kesen, daire müdürleri ve yetkili isimler katıldı.

KAMUYA 1 MİLYAR 8 MİLYON YATIRIM

Vali Güzeloğlu, toplantının açılış konuşmasını yaparak “2014 yılı Bilişim Vadisi projemiz de son derece hızlı bir şekilde alt yapı ihalesi de kısa bir sürede gerçekleştirilecek. Bilişim teknolojilerine dayalı dönüşüm sürecinde ilimiz kapasitesiyle öncü rol oynayacak. Bu ayki koordinasyon toplantımızda kamu yatırımlarını konuşacağız. Kamu yatırımlarında toplam proje sayısı Bin 35, yatırım miktarı 1 Milyar 8 Milyon Bin 497,43 TL. Hizmet kapasitesine çok önemli bir yatırımdır. Bu projelerin 523’ü biterken 442’i devam ediyor. 70 projeye ise daha başlanılmadı” dedi.

GENEL VE MAHALLİ YATIRIMLARDA 523 PROJE TAMAMLANDI

Genel ve mahalli idare yatırımlarından da bahseden Vali Güzeloğlu, “Genel idare yatırımlarında proje sayısı 325 iken yatırım tutarı 705 Milyon 43 Bin 55,10 TL. Bu projelerden 119’u tamamlanırken 160’sı devam ediyor ve 46’sına da henüz başlanmadı. Mahalli idarelerde toplam proje sayısı 710 iken yatırımlara harcanacak para ise 891 Milyon 848 Bin 616,67 TL. Biten proje sayısı 404 iken 262’si devam ediyor ve 24’üne henüz başlanmadı” dedi.

KÖRFEZ GEÇİŞ KÖPRÜSÜNDE KULELER TAMAM

Karayolları Bölge Müdür Yardımcısı Yener Birliker ise “Yol ağının 366 kilometresi devlet yolu, 114 kilometresi otoyol. 9 proje yaptık bedeli 1 Milyar 699 Milyon 940 TL. Körfez Geçiş Köprüsü kuleler tamamlandı.  Kuzey Marmara Otoyolu ihalesi genel müdürlükçe yapılıyor. 6 Mart’ta olacak. Kocaeli’yi 3. Köprü’ye bağlayan bir ihale olacak. 3. Köprü bittiği zaman bağlantı yolu çeşitli noktalardan sağlanacak. Eski İstanbul yolu için projeler onay aşamasında. İhalesi yapılması gerekiyor. Kandıra yolu projesi tamamlandı. Yatırım programına alınması itibariyle 2015’te ihalesi yapılacak. Bölünmüş yol haline getirilecek. Kandıra Kavşağı’ndan başlayıp devam edecek. Mevcut güzergah değişmeyecek ama zaman zaman güzergahtan sapılacak” diye konuştu.

4 YENİ KAVŞAK MÜJDESİ

Vali gereksiz konuşmalara izin vermeden yatırımlardaki projelerin hangi aşamalarda oluğunu müdürlerden istedi. Kandıra Kaymakamı’da ilçedeki çalışmalardan bahsederek “Dilovası Kavşağı’nda yeni bir düzenleme söz konusu. K3 Kavşağı diye adlandırdığımız Küçük Sanayi Sitesi’nin üzerinde yer alan kavşak bunun yapımı ile K2 kavşağı dediğimiz Yahya Kaptan Kavşağı arasında tehlikeli bir u dönüşü var. Bunu kamulaştırma maliyetinde yapacaklarını söyledikleri için biz de proje aşamalarını yapıyoruz” dedi. Vali Güzeloğlu ise “Önümüzdeki günlerde 4 kavşağın ihalesi sonlanacak, ilimize hayırlı olsun” dedi.

BAŞİSKELE’DEKİ ÇALIŞMALAR

Başiskele Kaymakamı Servetiye Köprüsü’nden bahsederek “M.Ö dönemlerde İpek Yolu olarak kullanılan yolun üzerinde bulunan Servetiye Köprüsü’nün yapımı noktasında çalışmalar devam ediyor. Sultan Süleyman Köprsüdilovası’nda bulunuyor. Anıtlar Kurulu tarafından onay bekleniyor. Tescilli bir köprü durumundadır. Çevresi noktasında sorun yaşanıyor. Hazine arazisi üzerine yerleşmiş konteynırlar polis marifetiyle kaldırılacak. Köseköy- Maşukiye içerisinde giden yeni hat açıldı. Bu yolun 7 kilometre tamamlandı. Tren yolu altından yatay sondaj yapılması gerekiyor. 2014 yılı yatırımları atıl olacak. Protokol yapılması gerekiyor. SEDAŞ hatları yolun dışına çıkarılması gerekiyor” dedi.

DİLOVASI DERE ISLAHI TAKİPTE

DSİ Bölge Müdürü Nazmi Koçak, “Hisar deresinde yapılan çalışmalar devam ediyor. Dilovası otoban kavşağının denize olan bölümünde köprünün hemen altına pompa konuldu. Kot meselesinde yaşanan baskınlar oluyor. 100 Bin TL enerji maliyeti var. Karamüsel Tepeköy Gölet Projesi 2015 yılında tamamlanacak. İlk beton gölet olma özelliği taşıyor. Körfez ilçesine 25 Milyon metreküp su sağlayacağız. Avcıdere-İhsaniye Baraj projeleri hızlandırıldı. Projeler, 2015 ortasında ihale edilecek” ifadelerine yer verdi” dedi. Burasıyla ilgili SKADA sistemi gibi bir durum uygulaması istenildi. Vali Güzeloğlu yaşanan su baskınında olay yerinde olduğunu bildirerek Dilovası Dere Islah Projesi’ni takibe alacaklarını ifade etti.

İSU SU SORUNUNA İZİN VERMEDİ

Vali Güzeloğlu, “Havalar istediğimiz gibi gidiyor. Kar yağışları ile barajlarımız doldu. Geçtiğimiz yıl İSU’nun doğru kararlar vermesi ile birlikte ilimiz su sorunu yaşamadı. Çınarlı dereden su boşa akmaktadır. Su stoklarının önemi çok fazladır” dedi. İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, “Yuvacık Barajı’nda yüzde 71 seviyesinde su var. 50 Milyon metreküp rezerv alanıdır burası. 37 Milyon metreküp su vardır. Havzada 25 metreküp kar bulunuyor. Yuvacık Barajı kaynakları düşünerek ayarlanmaktadır” dedi.

İHSANİYEYE 16 MİLYON METREKÜP REZERV SAĞLANACAK

Bayram konuşmasının devamında “Karamüsel’e yapılacak iki baraj sonrasında neler yapılacağı noktasında çalışma yapılması istenildi. Baraj yapılacak yerlere depolama yapılıyor. Bu sayede su kaynaklarının doğru kullanılması sağlanıyor İhsaniye Barajı ek programa alınarak ihalesi yapılacak. Rezerv miktarı 16 Milyon metreküplük bir kaynak sağlanacak. Bakanımız Işık ile görüşmemiz sonrasında yatırım programına alındı” şeklinde konuştu.

VALİ KONTENJAN TALEP ETTİ

Devlet Demir Yolları 1. Bölge Müdürü Metin Akbaş, “2014 yılında 29 projemiz vardı. 33 Milyon TL proje yatırımları hedeflenmiştir. YHT hattı olan Eski İs geçtiğimiz günlerde hattımız açılmıştı. 79 kilometre ilimiz sınırlarından geçiyor. İstanbul Ankara arasında 5 gidiş 5 geliş olmak üzere toplam 10 sefer yapıyoruz. 6 aylık bir süre içerisinde İstanbul’dan Ankara’ya 1Milyon 337 549 kişi, İstanbul’dan Konya’ya 553 Bin 770 yolcu taşıdık. 5 Ocak’ta Arifiye-Pendik arasında da banliyö seferleri başladı” şeklinde konuştu. Vali Güzeloğlu ise kontenjan arttırılması talebinde bulundu.

15 GÜNDEN SONRAKİ İLK 24 SAATTE BİLETLER YÜZDE 50 İNDİRİMLİ

“Doluluk oranımız yüzde 90’lar seviyesinde. Ankara’dan sabah saatlerinde gelen ilk tren İzmit’te durmuyor. Günlük 400’e yakın bilet satıyoruz. Tren gelene kadar bilet satıyoruz. Tren Pendik çıkışlı oldu için satışlarımız yüzde 35 oranında. 15 gün sonraya bilet satıyoruz. 15 günün sonundaki ilk 24 saatte yüzde 50 indirimle biletlerimiz satılıyor” dedi.

4 YENİ PERON GELİYOR

Vali Güzeloğlu bir de satışları arttırmak adına ters koltukların indirimli fiyatlarda satılmasını önerdi. Akbaş, “Diliskelesi, Körfez, Derince ve Büyükderbent’e peronlar yapıyoruz. Mayıs ayı sonunda kalıcı ve geçici peronlarımız hazır olacak. 2016 yılının içierisinde 3. Hattın yapımına da başlayacağız. Gebze Köseköy arasında iki adet hızlı tren yolumuz yapılmıştı. 3. Hat gündeme geldi ve sözleşmeye ilave edildi. 22 adet liman bağlantılı ihtisak hatları olacak” diye konuştu. Derince Limanı’nın özelleştirilme sürecinden bahsedilmesini isteyen Vali Güzeloğlu’na Akbaş, “Derince Limanı’nın özelleştirilmesinde devir teslim işlemleri devam ediyor” diyerek yeterli bilgi veremedi. Toplantıda son olarak söz alan Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Şenol Ergüney ise İzmit Seka Devlet Hastanesi önünde minibüs geçmediği sorununu Vali Güzeloğlu’na bildirerek bu konuda bir an önce sorunun çözülmesi talebinde bulundu.

20 Oca 2015 - 16:05 - Gündem

Son bir ayda cagdaskocaeli.com.tr sitesinde 157.293 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Yeni web sitemizi beğendiniz mi?