Özmural, ‘TMMOB boyun eğmeyecek’

TMMOB düzenlediği basın açıklamasında hedef tahtasına oturtulmaya çalışılan TMMOB’un asla baskılara boyun eğmeyeceğini söyledi

Gerçekleştirilen basın açıklamasında 15 Temmuz sürecinin ardından yaşanan sürece dair değerlendirmeler yapılmasının yanı sıra iktidara yönelik eleştiriler dile getirilerek, “Yaptığımız hizmetlerin kamusal niteliğinin sermaye-rant güçleri lehine tasfiyesine, mesleğimize ve örgütümüze yönelik etkisizleştirme çabalarına karşı duruşumuz, 1970‘lerin TMMOB‘sinin ve 1979 direnişimizin devamı niteliğindedir. TMMOB ve bağlı Odaları boyun eğmeyecektir” ifadelerine yer verildi.

MÜHENDİSLER VE MİMARLARDAN KATILIM

Basın açıklamasına Makine Mühendisleri Odası Başkanı Ünal Özmural’ın yanı sıra, Kimya Mühendisleri Odası Başkanı Halim Karabekir, Jeoloji Mühendisleri Oda Temsilcisi Niyazi Temizkan, Mimarlar Odası Temsilcisi Melis Alaoğlu’nun yanı sıra TMMOB’a bağlı odalardan mimar ve mühendisler katılım sağladı. Basın açıklamasını TMMOB İl Koordinasyon Kurulu adına Makine Mühendisleri Odası Başkanı Ünal Özmural okudu.

‘MÜCADELE GELENEĞİMİZ SÜRÜYOR’

Makine Mühendisleri Odası Başkanı Ünal Özmural’ın okuduğu basın açıklamasında, “Mühendis, mimar, şehir plancıları, 19 Eylül 1979’da TMMOB‘nin çağrısıyla ekonomik, demokratik talepleri için ülke çapında uyarı mahiyetinde bir günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirmişti. Bu eyleme, 49 ilde 443 işyerinde mühendis, mimar, şehir plancıları yanı sıra işçi, teknik eleman ve sağlık görevlileri dâhil 100 bini aşkın kamu çalışanı katılmış, teknik eğitim gören öğrenciler de eylemi desteklemişlerdi. TMMOB tarihinde önemli bir yeri bulunan 19 Eylül tarihi, altı yıldan beri TMMOB Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü" olarak kutlanmakta ve mücadele geleneğimiz sürdürülmektedir.

‘ÜLKEMİZ BASKICI DÖNEME SOKULDU’

19 Eylül Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü’ne, ülke tarihimizin en karanlık dönemlerinden birisi yaşanırken girmekteyiz.15 Temmuz kanlı Cemaat darbesinin yaşattığı olumsuzlukların ağır etkisi altındayken, OHAL ilam, Meclisin devre dışı bırakılması ve ardı arına çıkarılan KHK’lar ile ülkemiz daha baskıcı bir döneme sokuldu. Bir yanımız emperyalistlerin yarattığı kanlı Ortadoğu bataklığı bir yanımız darbe girişimi, patlayan bombalar, savaş ve katliamlar ile sarıldı. Yıllardır iktidarların yanlış uygulamalarına ve Cemaate karşı mücadele eden muhalif kesimler darbe girişimi bahanesiyle görevlerinden alındı, baskılara maruz kaldı.

‘KHK’LARLA MESLEKİ GEREKLİLİKLER TASFİYE EDİLDİ’

Mühendislik, mimarlık, şehir plancılığı hizmetlerinin ana sektörleri kamusal fayda anlayışından çıkarılıp serbestleştirme, özelleştirme, ticarileştirmenin unsurları haline getirildi; fason üretime bağlı olarak mühendislik geriletildi. Esnek ve güvencesiz çalışma koşulları yaygınlaştırıldı. İşçi sağlığı ve iş güvenliği, insanca barınma hakkı ve deprem gerçeğinin gerektirdiği yapı denetimi, kent politikaları, enerji, tarım, orman, su kaynakları gibi alanlarda mühendislik, mimarlık, şehir plancılığının mesleki denetim ve bilimsel-teknik kriterleri devre dışı bırakıldı, kanun hükmünde kararnamelerle yargı kararlarım gözetmeyen mevzuat düzenlemeleri, evrensel bilimsel mesleki gereklilikleri büyük oranda tasfiye etti.

TMMOB BOYUN EĞMEYECEK

Neoliberal dönüşüm programının rant eksenli yeni kurumsallaşması uyarınca örgütümüz TMMOB de hedef tahtasına oturtuldu. Kamusal hizmet ve kamusal denetim ortadan kaldırılmaya çalışıldı. İktidar, bu kapsamda TMMOB Yasasını değiştirmeye, Odaların ve TMMOB‘nin önemli bazı yetkilerini elinden almaya çalıştı. Fakat belirtmek isteriz, yaptığımız hizmetlerin kamusal niteliğinin sermaye-rant güçleri lehine tasfiyesine, mesleğimize ve örgütümüze yönelik etkisizleştirme çabalarına karşı duruşumuz, 1970‘lerin TMMOB‘sinin ve 1979 direnişimizin devamı niteliğindedir. TMMOB ve bağlı Odaları boyun eğmeyecektir.

‘DAYANIŞMA GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN’

TMMOB;19 Eylül Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü’nde doğamızın, kentlerimizin ve yaşam alanlarımızın yağmasına karşı Artvin halkı ve Cerattepe ile dayanışma içerisinde olacaktır. TMMOB; içerisine sürüklendiğimiz savaş ve baskı atmosferine karşı; emperyalizme, eşitlik, özgürlük, bağımsızlık, demokrasi, laiklik için gericiliğin alt edildiği, bilim ve tekniğin aydınlattığı başka bir Türkiye mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir. TMMOB; kamu yararını gözeterek toplumcu, demokrat, eşitlikçi, özgürlükçü, laiklik ve bağımsızlıktan yana geleneklerine bağlı kalacaktır. Dayanışma Günümüz, ülkemizin aydınlık geleceğine duyduğumuz inançla kutlu olsun” ifadelerine yer verildi. n Diren ÇELİK

20 Eyl 2016 - 16:04 - Gündem

Son bir ayda cagdaskocaeli.com.tr sitesinde 230.658 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Yeni web sitemizi beğendiniz mi?