İSU’nun 2020 bütçesi 980 Milyon

İSU’nun2019 Yılı İkinci Olağan Genel Kurulu’nda 2020 yılı gelir bütçesi 980 Milyon 95 Bin TL iken gider bütçesi ise 1 Milyar 47 Milyon 574 Bin TL olarak açıklandı. Bütçe oy birliği ile kabul edildi

İSU’nun 2020 bütçesi 980 Milyon
İSU’nun 2020 bütçesi 980 Milyon
+3
Haber albümü için resme tıklayın

İSU’nun 2019 yılı 2. olağan genel kurulu Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. 16 gündem maddesinin karara bağlandığı genel kurulda 2020-2024 stratejik planı, 2020 yılı mali gider bütçesi, Memur kadrolarındaki iptal ihdas talepleri, İSU Genel Müdürlüğü’nde çalışmakta olan geçici işçilerin 2020 yılında da çalıştırabilmeleri için izin talebi, Karamürsel İhsaniye Barajı içme suyu havzasının ilan teklifi, tarifeler ve abone hizmetleri yönetmeliği ve tarife cetveli revizyonu teklifleri görüşülerek karar bağlandı.

SAĞLIK, ‘821 BİN ABONEYE ULAŞACAĞIZ’

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan İSU Genel Müdürü Ali Sağlık, “2020 yılının bütçesini 2020-2024 yılları arasını kapsayan stratejik planımızı ve 2020 yılı performans programını onayınıza sunacağız” dedi. 2019 yılında neler yaptıklarını da anlatan Sağlık, “Alan büyüklüğümüz 3 bin 505 kilometre. 9 bin 166 kilometre şebeke uzunluğumuz 640 kilometre ise yağmur suyu hattımız var. 13 adet içme suyu 23 adet atık su arıtma tesisi işletmekteyiz. 2005 yılında bu yan abone sayısı yüzde 70 oranında 821 bin bir rakama ulaşacağımızı tahmin ediyoruz. Su teminine bakıldığında yüzde 35 arttığı görülüyor. Yılsonu 160 bin metreküp su vereceğiz şehrimize” dedi.

‘KIRSALDA KAÇAK ORANI 38.2’

Yıllık tahakkukun yüzde 81 gerçekleştirildiğini ifade eden Sağlık, “Yılsonu hedefimiz 114 bin metreküp. Yılsonunda tahsilat rakamının 807 milyon TL’ye ulaşacağımızı tahminediyoruz.Ortalama su temini 1.7 civarında artış gösteriyor. Tahakkukta yüzde 13, tahsilatta yüzde 13.8 gerçekleşme oranımız var. Kayıp kaçak oranında düşüş var. İlimizde kayıp kaçak oranı yüzde 30.2, şehir merkezinde bu oran 29.4 köylerde 38,2. Bütçe rakamları 2019 yılında 920 milyon 974 Bin TL 2020 yılı gelirinin 980 milyon 095 Bin TL olarak gerçekleşeceğini öngördük. Gider bütçesi ise geçen yıl 1 milyar 089 milyon 774,37 TL, bu yıl ise 1 milyar 047 milyon 574 bin TL olarak gerçekleşmesini ön görüyoruz” dedi.

’28 HEDEF BELİRLEDİK’

Kocaeli’deki su fiyatımızın 3.74 Kuruş olduğu bilgisini de veren Sağlık, “Kocaeli Türkiye genelinde su fiyatı açısından verimlilikte iyi konuda. Vatandaşımıza ucuz su verme konusunda samimi bir şekilde çalışmaktayız. Başkanımı da tasarruflu çalışmamız konusunda bizi yönlendiriyor. Buseviyeyi korumaya çalışacağız” dedi.2020-2024 yılı stratejik planıyla alakalı da bilgi veren Sağlık, “Kurum olarak 5 yıl içinde 10 mevzuattan gelen stratejik amaç belirledik. Bu amaçlara ulaşmak için 38 stratejik hedef, bunun içi de 107 adet performans hedefi belirledik” diye konuştu.

‘KURAKLIK SÜRECİNİN İÇİNE GİRMİŞ BULUNMAKTAYIZ’

Kocaeli’deyıllık su kapasitesinin 245 milyon metreküp olduğunu ifade eden Sağlık, “Ballıkayalar Barajı tamamlanınca 110 milyon metreküpe ulaşacağız. Böylece Kocaeli’de350 milyon metreküp bir su rezervi oluşacak. Su kaynaklarının en kıt olduğu dönemdeyiz. Bugün itibariyle Yuvacık Barajı’nın havzasın 10 milyon 221 bin su var. Barajımız, yüzde 21 seviyesinde geçen yıl 10 milyon 830 bin metreküp su vardı. 2016 yılında Sapanca Gölü’nden su aldık. Ardından yağmurlar başlayınca alımı durdurduk. Aşağı yukarı son 3 yılın ortalamasındayız şu an. Kuraklık sürecinin içine girmiş bulunmaktayız. Pazartesi gününden itibaren Sapanca’dan iki pompayla su almaya başladık. Yağışların haftaya geleceğini ön görüyoruz. Tedbirlerimizi aldık” dedi.

‘İÇME SUYUNU DA RAHATLIKLA İÇEBİLİRSİNİZ’

Su konusunda ilimizde herhangi bir stres ve sıkıntı olmadığını da sözlerini ekleyen Sağlık, “Vatandaşlarımız istediği oradan su kullanabilir ama tasarrufu da elden bırakmaması lazım. İçme suyunu darahatlıkla içebilirsiniz. 220 ayrı noktadan online takip yapıyoruz. Atık su konusunda yüzde yüze ulaştık. Amacımız Körfez ve Yeniköy arıtma su tesislerini 5 yıl içinde ileri biyolojik artırma sistemine geçireceğiz. İzmit ‘te tasarruf ettiğimiz su oranı yaklaşık 29 milyon metreküp” ifadelerini kullandı.

2020’DE NELER YAPILACAK?

2020 yılındayapılacak çalışmaları da anlatan Sağlık, “Derince ilçemizde yarım kalan bölümü tamamlayacağız. Geçen gün ihale gerçekleştirdik. Komisyon şuna değerlendiriyor. 145 kilometre içme suyu 12 kilometre yağmur suyu hattı yapacağız. Darıca içmesuyu, kanalizasyon ve yağmur suyu projesi yapacağız. Bu projeyi 2yılda bitireceğiz. Körfez‘de Fatih ve Güney Mahallesi için ihale günü aldık. İzmit’te Gündoğdu, Terzibayırı, Nebihocalar içme suyu ihalesi gerçekleştireceğiz. Pirceler, Kısalar’a 8 içme suyu 2 depo yapacağız. Alemdar terfi merkezini yaptık. Okullar kapandığında buradaki çalışmamızı yapacağız. Mehmet AliPaşa Mahallesi’ndeki Zincirlikuyu Caddesi’nden Kandıra Sapağı’na kadar olan bölümü yapacağız” dedi.

‘20 İÇME SUYU 20 FOSEPTİK İNŞAATI YAPILACAK’

Yapılacak çalışmaları anlatmaya devam eden Sağlık, “Gebze’nin sürekli sıkıntı yaşadığı CTP depo hattı inşaatını yerleşim alanının dışına alacağız. Başiskele’de ve Kartepe’de yağmur ve içme suyu sıkıntısı olan bölgelerde Aralık ayında ihaleye çıkacağız.Diriliş Kampı atık su projesini yapacağız. KartepeHikmetiye ve Maşukiye içme suyu projesi ile Kandıra’da atık su terfi revizyonu projesi yapacağız. Kandıra Gıda OSB’nin içme suyu projesinin ihalesi önümüzdeki günlerde yapılacak. 2020 yılında 20 adet içme suyu 40 adet fosseptik inşaatı yapmayı planlıyoruz. 87 kilometrelik dere ıslahı yaptık. 2019’da 2.3 Milyon TL yatırım yaptık. 214 Milyon 745 Bin TL yatırımgerçekleşmiş olacak. 2020 yılında yatırımın yüzde 33 içme suyuna, yüzde 33’ünü kanalizasyona,yüzde 18’ini yağmur suyunayüzde 6’sını ise dereıslahı ayırdık” dedi.

TAŞDEMİR, ‘300 MİLYON LİTRE AMBALAJLI SU TÜKETİLİYOR’

Stratejik planla ilgili konuşan CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir, “Büyükşehir belediyesinin bile geçtiğimiz ay stratejik planı nasıl hazırladığını gördük. İSU’nun sayın çalışanlarına bu güzel planı hazırladıkları için teşekkür ediyorum. Büyükşehir bürokratlarına da bu stratejik plan inceleyip kendilerine örnek almasını istiyorum. İSU’nun temel amaçlarından bir tanesi yeni abonelerine içme suyu sağlamaktır. Kocaeli’nin yıllık tüketilen ambalajlı su tüketimi 150 litreyi aşmış durumda. 2 milyon nüfusu baz aldığımızda 300 milyon litre ambalajlı su tüketimi söz konusu. Bunun yıllık maliyeti 150 milyon TL. İçilebilir su sağlandığında her yıl kişi başına 4 kişilik bir ailenin 400 TL’si cebinde kalacak. Aksi takdirde 4yıl sonra halkımız da emin olsun ki inşallah Büyükşehir’i aldığımızda sürdürülebilir su kaynaklarını devam ettirdiysek içme suyu kaynaklarını da temin edeceğiz” dedi.

TONKA, ‘YETERİNCE KOMEDYEN VAR’

AK Parti Başisekele Belediye Meclis Üyesi Hasan Numan Tonka ise “Stratejik planlar geniş bir perspektif çizer. Her türlü konu malzeme yapılabilir. Engin Bey kendi dünyasında doğru olduğunu kabul ederek bunlarla mutlu olmaya çalışıyor. Muhalefet olmanın dayanılmaz hafifliği içerisinde bunları şov malzemesi olarak kullanmayı alışkanlık haline getirdi. Kocaeli’de su, AK Parti olarak CHP’den belediyeyi aldığımızdan beri zaten musluktan içiliyor. Biz belediyeyi teslim alacağız diye bir komedinin içerisine girmenin alemi yok. Kendi partisine mesaj vermeye çalışıyor. Büyükşehir Belediye Başka Adayı olmaya mı çalıyorsunuz bilmiyorum ama partinize göz kıptığınız açık. Meclisimize renk katıyorsunuz ama ülkede yeterince komedyen var. Cem Yılmaz Kaz Dağları’na çıkıyor siz de Yuvacık Barajı’na çıkarsınız” dedi.

DEMİŞTAŞ’IN ADAYLIĞI TARTIŞMASI

Ardından tekrar söz alan Taşdemir, “Kimin şov yaptığı ortada. 84 sayfalık dersime çalıştım. Cumhurbaşkanlığı Stratejik Planını kendisi çıkarıp sunsun. Eleştirel noktaların hiçbirine cevap vermedi. Kendisi çok sevdiğim bir dostum olduğu için fazla bir şey söylemeyeceğim” dedi. Adaylığı konusunda da Tonka’ya cevap veren Taşdemir, “Öyle bir konuya partimiz karar verir vatandaşa sorarsa günü geldiğinde en doğru kararı vereceğiz” dedi. Bunun üzerine “Aday mısınız” diye soran Başkan Büyükakın, meclis üyeleriyle birlikte güldü. Taşdemir’den sonra söz alan CHP Meclis Üyesi Orhan Tanış, “Sizlere iki aileyi örnek vereceğim. 10 metreküpü aşmadığımız için bize birinci kademeden fiyatlandırma yapılıyor. Diğer bir aile ise 6 kişilik. Su kullanımını 4 metreküpün altına indiremiyor. 24 metreküp kullandığı için faturası yaklaşık 150 TL geliyor” dedi.

STRATEJİK PLAN OY BİRLİĞİYLE GEÇTİ

Örneklendirmesini sürdüren Tanış, “İSU tasarruf yapmayan suyu rahat rahat harcayan aileye suyun metreküpünü 4,5 maliyetle satıyor. Ancak tasarruf yaparak diğer aileye suyun metreküpünü 6,25 kuruş maliyetle satıyor. Burada büyük haksızlık var. Eğer birinci kademeden fiyatlandırılırsa ödeyeceği para 108 TL. İki kişilik aileye 10 metreküp, 4 kişilik aileye 20 metreküp sınır koymamız lazım. Bu suyu eşit kullanma hakkının bir sonucu olmalı. Vatandaşlarımızın böyle gizli bir sıkıntısı var. Sayın genel müdürümüzün bu sıkıntıya bir çözüm bulacağını umuyorum” ifadelerini kullandı.Meclise sunulan stratejik plan oy birliği ile kabul edildi. Akabinde İSU Genel Müdürlüğü 2020 yılı performans programı teklifi de oy birliği ile kabul edildi.

ABONE ÜCRETİ 900+KDV

İSU’nun 2020 yılı gelir bütçesi 980 Milyon 95 Bin TL iken gider bütçesi ise 1 Milyar 47 Milyon 574 Bin TL olarak açıklandı. 2020 yılı gelir bütçesi oylanarak oy birliğiyle kabul edildi. İSU Genel Müdürlüğü’nde çalışmakta olan geçici işçilerin 2020 yılında da çalıştırabilmeleri için izin talebi oy birliğiyle kabul edildi. 2020 yılında çalıştırılacak sözleşmeli personellerin ücretlerinin belirlenmesi teklifi de oy birliğiyle kabul edildi. Karamürsel İhsaniye Barajı içme suyu havzasının deva eden inşaatında içme suyu havza ilan yapılmasıyla alakalı teklif, oy birliğiyle kabul edildi. Tarifeler ve abone hizmetleri yönetmeliği ve tarife cetveli revizyonu teklifi oy birliğiyle kabul edildi.Buna göre abone ücretleri 900+KDV olarak güncellendi. Öte yandan Bekir Güre ve Erdinç Toklu da İSU Genel Müdürlüğü denetçileri olarak seçildi.

BÜYÜKAKIN,‘VİZYON DEĞİŞMEZ’

Stratejik planla toplantı sonunda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, “Stratejik planın uygun olmadığına dair yorumların yapıldığı toplantıda yoktum. Planların nasıl hazırlandığını iyi biliyorum. Bir vizyon ikide bir değişmez. Belediyenin vizyonu aynen devam eder. Kes kopyala yapıştır vizyonu, kabul edilebilir bir eleştiri değildir. Bundan 15 sene önce de böyleydi. Şimdi de böyle. Kılavuzlar da terzi kalıpları gibidir” dedi.

İMAMOĞLU’NA GÖNDERME

Darıca’daki arıtma tesisi ile ilgili de açıklama yapan Büyükakın, “Arıtma tesisini genişletme çalışmaları sürüyor. Orada temel atmama töreni yapmayacağız tam tersine temel atıp gereğini yapacağız” diyerek temel atmama töreni düzenleyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu eleştirdi. Sözlerini sürdüren Büyükakın, “Stratejik plana olumlu yönde oy verdiğiniz için size ayrıca teşekkür ediyorum. Alınan kararların ilimiz adına hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” diye konuştu. Ayşe AYDIN

15 Kas 2019 - 10:55 - Gündem

Son bir ayda cagdaskocaeli.com.tr sitesinde 200.367 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Yeni web sitemizi beğendiniz mi?