'Sorunlar görmezden gelinmeye devam ediyor'

Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker, “Döner sermayeler ile ilgili sorunlara binlerce kez dikkat çektik. Fakat yanlışta ısrar edilmeye ve sorunlar görmezden gelinmeye devam ediliyor” dedi

Türk Sağlık Sen Şube üyeleri kabul edilebilir bir Döner Sermaye ve sağlık çalışanlarının sorunları ile ilgili ülke genelinde eş zamanlı basın açıklaması düzenledi. Türk Sağlık Sen Kocaeli Şubesi’nin Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi önünde düzenlediği açıklamaya Türk Büro Sen Kocaeli Şube Başkanı Rıfat Oypan, Türk Sağlık Sen yönetim kurulu üyeleri ve iş yeri temsilcileri katılım sağladı. Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker düzenlediği basın açıklamasında, genel başkanın binlerce dilekçeyi Sağlık Bakanlığı'na iletilmesine rağmen vurdumduymaz davranıldığını belirterek, “Ülkemizde son 10 yılda döner sermayeler kadar eriyen hiçbir ücret yoktur. Dibe vurmuş, tabanı görmüştür. Kurumlardaki aşırı iş yükü altında gecesini gündüzüne katarak özveri ile fedakarca görev yapan insani olmayan 24 saatlik nöbetler ile kendisine ve ailesine zaman ayırmadan önceliği hastane olan çalışanlara döner sermaye (performans) Ek ödemelerine gelince maaş ödeme gününde çalışanın önüne kocaman bir sıfır rakamı konmaktadır” ifadelerini kullandı.

‘DİLEKÇEYİ YÖK’E TESLİM ETTİK’

Çeker açıklamasını, “Bugün döner sermayelerden memnun olan bir tane bile hastane çalışanı kalmamıştır. Sağlık kurumlarında görev yapan tüm çalışanlar muzdarip ve şikâyetçidir. Sağlık Bakanlığı ve YÖK yetkilileri çalışanların bu memnuniyetsizliğinden ve döner sermayelerin halinden haberdar oldukları halde vurdumduymazlıkları hala devam etmektedir. Çalışanlar 5 yıl önceki döner sermayeden almış oldukları ücretleri bu gün mumla arıyor olmaları durumun vahametini açıkça göstermektedir. Türk Sağlık-Sen olarak bu vurdumduymazlığa son verilmesi için geçtiğimiz aylarda çalışanların döner sermaye ödemeleri hakkındaki taleplerini içeren binlerce dilekçeyi Sağlık Bakanlığı ve YÖK’e teslim ettik” şeklinde sürdürdü.

‘AYNI ANDA ALANLARA ÇIKTIK’

“Her iki kurumun idarecilerine bu durumu defalarca anlattık. Sistem baştan aşağı revize edilmelidir” diyen Çeker, “Yaklaşık bir yıl önce Genel Başkanımız Sağlık Bakanı ve YÖK Başkanı ile yaptığı görüşmede her iki kurum yetkilisi de döner sermaye yönetmeliğinde değişiklik yapacaklarını bunun için çalışmalara başladıklarını açıklamışlardı. Aradan geçen sürede ne yazık ki hala bir somut adım atılmamıştır. Türk Sağlık Sen olarak döner sermayeler ile ilgili sorunlara binlerce kez dikkat çektik. Fakat yanlışta ısrar edilmeye ve sorunlar görmezden gelinmeye devam ediliyor. Bugün çalışanların sesini yetkililere bir kez daha duyurmak ve döner sermaye ek ödemelerinin adaletli bir şekilde dağıtılması hakkındaki taleplerimizi yüksek perdeden aktarmak için ülke genelinde aynı anda alanlara çıktık” diye konuştu.

‘MERKEZİ BÜTÇEDEN ÖDENMELİDİR’

Çeker konuşmasının devamında, “Öncelikle ifade etmek isteriz ki; Döner sermaye ödemelerinde bu düzen böyle gitmez. Sistem baştan aşağı yeniden revize edilmelidir. Revize edilirken çalışanlar sistemin merkezine yerleştirilmelidir. Adalet tesis edilmeli, hiçbir çalışan haksızlığa uğramamalıdır. Döner sermayelerde öncelik çalışanın hakkı olmalıdır. Kurumların Finansal açıklarında Kurum çalışanlarının katkıları ile elde edilen Döner Sermayeler kullanılmamalıdır. Ödemelerde öncelik çalışanın olmalıdır. Döner sermaye dağıtım oranları yükseltilmeli günümüz enflasyon artış oranları dikkate alınarak katsayılar yeniden belirlenmeli, taban ücretler arttırılmalıdır. Ek Ödemeler gelir vergisinden muaf tutulmalıdır. 4/B Sözleşmeli çalışanlar ile sürekli sözleşmeli çalışan işçilerin maaş ve özlük hakları Döner Sermayeden değil de merkezi bütçeden ödenmelidir” dedi.

‘SORUNU ÇÖZMEK İÇİN ÇABA HARCAYINIZ’

Çeker konuşmasının devamında, “Döner sermaye (Performans) Ek Ödemeleri mutlaka emekliliğe yansıtılmalıdır. Emeklilikte sağlık çalışanlarını bekleyen sefalete son verilmelidir. Çalışanın emeğinin karşılığı teslim edilmeli, ekmeğiyle oynanmamalıdır. Sistem karmaşık, sorun büyüktür. Ama kamu iradesi de bunu çözecek güçtedir. Sağlık Bakanlığı ve YÖK’e bağlı Faaliyet gösteren Üniversite hastanelerin de özveri ile görev yapan fedakar çalışanlar sorunun çözülmesini dört gözle beklemektedirler. Sağlık Bakanlığı ve YÖK yöneticilerine sesleniyoruz; Döner sermayelerdeki gelir kaybı nedeniyle çalışanın yaşadığı ekonomik sıkıntı, evinde yaşadığı huzursuzluğun vebali siz yetkililerindir. Bu sorunu çözmek için çaba harcayınız” açıklamasında bulundu.

‘AÇIKLAMAMIZ ENGELLENMEYE ÇALIŞILDI’

“Kabul edilebilir bir döner sermaye sistemi için gerekli yasal düzenlemeleri bir an önce çalışma hayatına geçiriniz” diyen Çeker, “Sağlık çalışanları için artık sabır taşı çatlamıştır. Yönetmelik bir an önce değişmeli, bu sorun çözülmelidir. Çalışanın emeğinin karşılığı teslim edilmeli, ekmeğiyle oynanmamalıdır. Türk Sağlık-Sen olarak adaletli bir döner sermaye sistemi kurulana, çalışanların aldığı ücretler makul bir düzeye çıkarılana ve çalışanların talepleri karşılana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Bir an bile geri durmayacağız. Emeğin karşılığı olan ekmek mücadelesinde ne yılgınlık gösteririz ne de vazgeçeriz. Basın açıklamamızın engellenmesi konusunda birçok siyasi sendika devreye girmeye çalıştı ancak başarılı olamadı. Kerim ÇELİK

06 Ara 2019 - 11:29 - Gündem

Son bir ayda cagdaskocaeli.com.tr sitesinde 167.892 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Yeni web sitemizi beğendiniz mi?