KİHMED aşure dağıttı

KİHMED, 13 yıldır sürdürdüğü geleneği bozmayarak bu yılda Muharrem ayında aşure dağıttı

Yaklaşık 13 yıldır Muharrem ayının ilk pazar günüKocaeli İmam Hatip Mezunları Derneği’nin (KİHMED) düzenlediği aşure dağıtımı programı bu yıl da İzmit Erkek Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde gerçekleşti. İlk olarak katılımcılara çorba ikram edildi. Daha sonra konferans salonunda Kuran-ı Kerim tilavetinin okunmasının ardından protokol konuşmaları yapıldı. Son olarak İzmit İlçe Müftüsü Musa Bilgiç’in okuduğu duanın ardından 400 adet aşure davetlilere dağıtıldı.Programa Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Daire Başkanı ve aynı zamanda KİHMED Başkan Vekili Ali Bilgi, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran,İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Muhterem Aktaş, İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, BBP İl Başkanı Nihat Yıldız, SP İl Başkanı Sinan Ejderoğlu ve SP İzmit İlçe Başkanı Samet Gürsoy, KİHMED Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Yamak, İzmit Erkek Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdür Yardımcısı Kazım Arıcı, İŞKUR İl Müdürü Ulvi Yılmaz, Öncüspor Kulübü Başkanı Ali Küçükkeskin, kulübe bağlı sporcular ve okul mezunları ve dernek mensupları katıldı.

ANLAMLI ETKİNLİK

Gerçekleştirilen programda ilk olarak konuşan İzmit Erkek Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdür Yardımcısı Kazım Arıcı,“KİHMED’in böyle anlamlı bir etkinliğinde buluşmuş bulanmaktayız. İmam Hatip mezunu ve mensubu olmak büyük bir aileye mensup olmak demekti. Ben şahsen gurur duyuyorum. İyi ki İmam Hatip mezunuyum” dedi

ACININ VE GÖZYAŞININ AYI

Arıcı’nın ardından söz alan KİHMED Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Yamak, “Acıların ve gözyaşının olduğu bir aydayız. Bizler muharremi bir ayrılık vesilesi olarak değil, Hz. Hüseyin ve Ehli Beytinin şehadetini bizleri bir arada olabilme kabiliyetini geliştirme vesilesi olarak görüyoruz. Bize daha çok bir arada olma geleneğini öğretmiştir. İmam Hatip modeli sadece Türkiye’de değil, tüm İslam coğrafyasında rol model olarak devam ediyor. Biz imam hatipliler kurulduğu ilk günden bugüne hep sıkıntılarla karşılaştık. Ülkemizin ve İslam coğrafyasında biz imam hatiplilere ihtiyacı var. Firavun’a karşı olmamız yetmiyor, Musa’nın yanında da olmamız lazım” ifadelerini kullandı.

SIKINTILARA YOL AÇMIŞ OLURUZ

Gerçekleştirilen programda konuşanİzmit İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen “Aşure gününe yüklediğimiz anlam belki o mutluluğu acıyı bir arada yoğurup bir etkinliğe bir birlikteliğe yürümüşüz. Bugün vesilesiyle bazı şeyleri düşünmemiz gerekir. Hz. Hüseyin’i ve oraya gönderen sebepleri, onun dik duruşunu düşüneceğiz. Şii kardeşlerimizi, Alevi kardeşlerimizi kenara itme gibi bir lüksümüz yok. Ehli sünnet çizgisini kalın çizgilerle çizip dışarda kalanları görmeme gibi bir davranışa bürünürsek böyle sıkıntılara yol açmış oluruz” dedi.

BU VATAN BİZİM

Akmanşen’in ardından söz alan İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Muhterem Aktaş, “İmam hatiplilerin değeri hala anlaşılmış değil. Özellikle imam hatip ortaokullarına sahip çıkalım. İnsanlar sayımız çok fazla sanıyor.Sadece yüzde 10 kadarız. Elbette aşure birlik ve beraberliğimize vesile olacaktır. Bu bayrak, bu din bizim, bu vatan bizim. Ama imam hatip olmazsa sona doğru yaklaşırız” şeklinde konuştu.

MEZUNU DEĞİL MENSUBUYUM

Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran gerçekleştirilen programda, “Muharrem ayı çok sevindiğimiz hadiselerin de olduğu ama Peygamber Efendimizin torununun şehadete erişmesiyle yasını tuttuğumuz bir ay. İmam hatip mezunları ve mensupları olarak ne kadar iftihar etseniz azdır. Ben mezunu değilim mensubuyum”

ÖRNEK OLMAMIZ GEREKİYOR

Gerçekleştirilen programda konuşan İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu ise, “İmam Hatip mezunu değilim. Babamın sözünü tutmadım,bazen keşke tutsaydım diyorum. Sizler bir öncüsünüz. İmam Hatip mezunu olmak sadece mezun olmak değil. Sünnetin yaşayan şeklisiniz. Bir daha 15 Temmuz yaşamayalım. Bizler Rabbimizin kelamını anlayıp da başkalarına anlatmazsak bugün içinde yaşadığımız coğrafya ve ülkemizdeki 15 Temmuzları görmeye devam edeceğiz. ‘Oku’ emrini yerine getirmemekte buluyorum. Bizim örnek olmamız gerekiyor.Bizleri bir araya getirdiği için dernek başkanımıza ve üyelerine teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi. Konuşmaların ardından İzmit İlçe Müftüsü Musa Bilgiç dua okudu. n Diren ÇELİK

23 Ekim 2016 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Yeni web sitemizi beğendiniz mi?