Kocaeli Barosu’na minik misafirler

Kocaeli Barosu Çocuk Hakları Merkezi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Kocaeli Barosu’nda düzenlenen programda minik ziyaretçileriyle bir araya geldi

Kocaeli Barosu’na minik misafirler
Kocaeli Barosu’na minik misafirler
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Kerim ÇELİK - Kocaeli Barosu Çocuk Hakları Merkezi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Kocaeli Barosu’nda düzenlenen programda minik ziyaretçileriyle bir araya geldi. Kocaeli Barosu’nun konuğu Seymen Koleji öğrencisi Ada Acar, Seymen Koleji öğrencisi Elis Rüya Kılıç ve Fatih İlkokulu Anaokulu öğrencisi Osman Uğur Derse oldu. Aileleri ile birlikte Kocaeli Barosu’nun konuğu olan minikler birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi. Ardından Kocaeli Barosu Çocuk Hakları Merkezi Üyesi Hakan Karakuş yaptığı açıklamada, “Bugün egemenliğin kayıtsız ve şartsız millete ait olduğunun ilan edilişinin ve Milli Mücadele dönemindeki en önemli demokratikleşme hareketlerinden olan TBBM'nin açılışının 99. Yıldönümü. 23 Nisan 1920 tarihi, Türk Milleti için büyük önem taşımaktadır” ifadelerini kullandı.

KARAKUŞ, ‘ATATÜRK’ÜN ÇOCUKLARA VERDİĞİ ÖNEM’

Sözlerini sürdüren Karakuş, “Muhteşem bir hürriyet mücadelesinden sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışıyla birlikte yeni bir devleti tarih sahnesine çıkaran Türk Milleti, bağımsızlığa olan inancı sayesinde inanılmaz bir mücadele örneği sergilemiş ve 99 yıl Önce bugün, zorlu bir mücadele dönemi içerisinde. Yasama ve yürütme yetkilerinin ancak halkın seçtiği temsilciler aracılığı ile kullanılabileceğine ilişkin demokratik bir adım atmıştır. Böylesine önemli, halkın yönetimde söz sahibi olduğu günün çocuklara armağan edilmesi elbette çok önemli olup, bu günün mimarı olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuklara verdiği önemi göstermektedir” diye konuştu.

‘YAŞAMA, GELİŞME, KORUNMA VE KATILMA HAKKI’

Karakuş sözlerini, “Bizler bu kıymetli günün her yıldönümünde, çocuklara gerek ulusal gerek uluslararası metinler ile tanınan hakların yalnızca yazılı belgeler olarak var olmasından öte; bu metinlerin işlevini. uygulanabilirliğini çocuğu koruma altına alma ya da topluma kazandırma sürecine hizmet edip etmediğini, çocuğun üstün yararını sağlayıp sağlamadığını araştırarak çocukların yaşama, gelişme, korunma ve katılma haklarına ilişkin ihlallerin önlenmesi için izlenecek yöntemler ile ilgili katkı sağlamak zorundayız” şeklinde sürdürdü.

‘BİLİMİN IŞIĞINDA İLERLEYEN BİR NESİL’

Karakuş sözlerinin sonunda şunları söyledi: “Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi: "Çocuklar, geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu yarının büyüğü olarak yetiştirmek, hepimizin insanlık görevidir.“ Bizler de egemenliğin gerçek sahiplerine verildiği böyle anlamlı bir günün yıl dönümünde etkin mücadeleler sonrası elde edilen her hakkı ileriye götürebilecek olanların yalnızca bugünün ve geleceğin çocukları olduğunun farkında olarak tam donanımlı bilimin ışığında ilerleyen bir nesil var etmek için her türlü çabayı göstermeliyiz” dedi.

MİNİK BARO BAŞKANLARINDAN TALİMAT

Kocaeli Barosu Çocuk Hakları Merkezi’nin düzenlediği programın ardından minik misafirler Ada Acar, Elis Rüya Kılıç ve Osman Uğur Derse, Kocaeli Barosu Başkanı Bahar Gültekin Candemir’in yanına gelerek makama oturdu. Minikler makama oturmasının ardından Candemir ile karşılıklı sohbet ederek, isteklerini anlattı ve talimatlar verdi. İlk olarak Kocaeli Barosu Başkanlığı makamına oturan Seymen Koleji öğrencisi Ada Acar, “Baro başkanı olarak ilk yapacağım şey çocukların eşit haklara sahip olmasını sağlamak. Ayrıca her yıl bütün çocuklara ne istersiniz diye sorar ve onların isteklerini yerine getirirdim” şeklinde konuştu.

ATATÜRK’E TEŞEKKÜR ETTİ

Candemir’in talimatlarınızı alıyoruz ve yerine getireceğiz demesinin ardından konuşmasına devam eden Ada Acar, “Benim bir isteğim de helikopterden kitaplar atılması ve bunları çocukların alması. Ayrıca Atatürk’e, bize böyle bir bayramı bıraktığı için çok teşekkür ediyorum. Bir de ben doğamızın kirlenmemesini ve çok ağaçlı olan yerlerde yaşamak istiyorum” dedi. Sonrasında Candemir, “İsteklerin elbette çok güzel. Ama helikopterden kitapları atmak yerine bunu elden dağıtalım olur mu? Çünkü helikopterden atarsak zarar görebilir. Ayrıca bu isteklerini yerine getireceğiz ve Ekim ayında da ağaç dikimini yapacağız” diye konuştu.

KILIÇ, ‘ADALET SİZİN İÇİN NEYİ TEMSİL EDİYOR?’

Ada Acar’ın ardından başkanlık makamında oturan Elis Rüya Kılıç, “Ben büyüyünce avukat olmak istiyorum. Avukatlar adaletin temsilcisi olduğu için bu mesleği yapmak istiyorum” dedi. Ardından Candemir’in baro başkanı olarak bir isteğiniz var mı? Sorusu üzerine, “Burada Ali dayıma soru sormak istiyorum” ifadelerini kullandı ve dayısına, “Ali Bey adalet sizin için neyi temsil ediyor” demesi üzerine salonda gülüşmeler yaşandı. Sonrasında odada bulunan avukatlara çeşitli sorular sordu. Ardından Kılıç, çocuklar için bir kütüphane kurulmasını, resim yarışmaları düzenlenmesini istediğini söyledi. Son olarak Kılıç, “Bize cumhuriyeti kurduğu için Atatürk’e çok teşekkür ederim” sözlerini kullandı.

DERSE, ‘BÜTÜN DÜNYAYI YEMEK İSTİYORUM’

Son olarak Kocaeli Barosu Başkanı Bahar Gültekin Candemir’in makamına oturan Fatih İlkokulu Anaokulu öğrencisi Osman Uğur Derse, “Ben bütün dünyayı yemek istiyorum. Bir de büyüyünce başkan olmak istiyorum” diye konuştu. Ardından Candemir’in ne başkanı olmak istiyorsun? Sorusu üzerine minik Osman Uğur, “Ben büyüyünce senin gibi başkan olmak istiyorum. Bir de telefon almak istiyorum” dedi. Candemir, “Telefon için biraz daha sene geçmesi senin için daha iyi olur. Başkan olarak istedikleriniz için çalışmalar yapılacaktır” sözlerini kullandı. Son olarak miniklere Kocaeli Barosu Başkanı Bahar Gültekin Candemir tarafından Mustafa Kemak Atatürk’ün Nutuk kitabı ve çeşitli hediyeleri takdim edildi.

23 Nisan 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Yeni web sitemizi beğendiniz mi?