Köse, ‘Üst geçidi kabul etmiyorum’

Bir süredir tartışılan Çetin Emeç köprüsünün isminin Erol Köse olmasıyla ilgili Köse yaptığı açıklamada, “Bugün Büyükşehir Belediye Başkanıyla da konuştum, ismim yazılı da olsa orayı Erol Köse üst geçidi olarak kabul etmiyorum, anmayacağım da” dedi

Köse, ‘Üst geçidi kabul etmiyorum’
Köse, ‘Üst geçidi kabul etmiyorum’
Haber albümü için resme tıklayın

İzmit Yenidoğan’da bulunan Çetin Emeç köprüsünün yıkılması sonrasında eski köprünün ilerisine yapılan yeni üstgeçide CHP’li İzmit Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Erol Köse’nin isminin verilmesi tartışmalara yol açtı. Büyükşehir Belediyesi Şubat ayı meclisinde de gündeme gelen değişiklik hakkında Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Aynı köprüye bunu yapsaydık o zaman haklı olurdunuz, biz başka bir köprüye yaptık. Büyüğümüzün ismini verdik. Burada bir kasıt yok” açıklamasında bulundu. Tartışmaların büyümesi üzerine Erol Köse CHP İl binasında basın açıklaması yaptı. Köse’nin toplantısına İl Başkanı Cengiz Sarıbay’da katılım sağladı.

SARIBAY, ‘BİZ DE BUNA KARŞIYIZ’

Açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Başkanı CengizSarıbay, “Bu sabah değerli abim ErolKöse beni aradı. “Adımın verilmesiyle ilgili bir basın açıklamasıyla yapmak istiyorum, il binasında yapmak için izin istiyorum” dedi. “Tabi ki yapabilirsin, ben de, belediye başkanım da buna karşıyız” dedim” diye konuştu.

KÖSE, ‘GENEL MERKEZLE SIKINTILARIM VAR’

Sarıbay’ın ardından konuşan ErolKöse, “Benim de gazetecilik hayatım var. Yerel basında veya internet medyasında benimle ilgili yaptıkları haberlere hak veriyorum. Bir gazeteci olarak ben de böyle bir olayı elimden geldiği kadar eleştiririm. Beni Kocaeli Gazetesi ve İstanbul’da çalışan biri dışında kimse aramadı. En ağır eleştirileri bile yapsa gazeteciler haklıdırlar. Bir TV kanalında yayınlanan ‘Çalar Saat’ isimli programda İsmail Küçükkaya kendisini arayacağım, soracağım demiş. Aramadı, sormadı. 1952’den beri siyasi hayatın içerisindeyim. 22 Ocak tarihinde ablam vefat etti. Ablamın cenazesine bütün Kocaeli katıldı. Kocaeli örgütüyle, ilçesiyle ilgili hiçbir şikayetim yok. Burada daima vefa gördüm. Genel merkezle ilgili sıkıntılarım var” değerlendirmesinde bulundu.

‘GÖNÜLLERE YERLEŞEBİLİRSEN YERLEŞİRSİN’

Süreci anlatan Köse, “O aşamada büyük bir grip hastalığına yakalandım. İl başkan adaylığı belirlemeye Harun da, Hikmet de davet etti, gelemeyeceğimi söyledim. Ankara’ya da hasta hasta gittim. Bu hasta ve ölüm haberi içerisinde Tahir Bey bir gün beni aradı. “Abi, yeni bir üst geçit yaptım oraya senin ismini vermek istiyorum” dedi. Ben de ölmüş insanların isimlerini vermek yerine hayattayken bir şeyler yaptıysa verilmesi kanaatindeyim. 30 bin konut yaptım Yahya Kaptan’da, danışmanım TOKİ Genel Müdürü oldu, Yahya Kaptan bittiği zaman ismimi koymak istedi, ben kabul etmedim. Derince’deki yeni yerleşmeler projesinde de istemedim. ErolKöse’nin adı hiçbir yerde geçmedi, geçirtmedim. Gönüllere yerleşebilirsen yerleşirsin, yerleşmediysen bir süre sonra unutulur, geçer. Hiçbir zaman ben yaptım demedim” dedi.

‘JEST GİBİ DÜŞÜNEREK KABUL ETTİM’

Mahle Piston köprüsünü kendisinin yaptığını belirten Köse, “Tahir Bey beni arayınca o rahatsızlık içerisinde neresi olduğunu bilmeden hoşuma gitti ‘Teşekkür ederim’ dedim. Marmara Belediyeler Birliği’ni 45 sene önce kurmuştum, şimdi dünyanın 5’inci platformu haline geldi. Kongre merkezinde 5 bin kişinin katılımıyla yapılan toplantı adeta ErolKöse’nin ele alınıp, Köse’nin değerlendirilmesi olduğu gibi 1 Ekim’deki toplantıyı da Tahir Bey bana yönettirdi. O jest gibi olduğunu düşünerek kabul ettim. Nereye yapacaksın diye sordum Yenidoğan’a dedi. Mahle Piston köprüsünü de ben yaptım. İstanbul trafiği oradan geçerdi ben de köprüyü yaptırdım. Ben oranın Çetin Emeç köprüsü olduğunu da bilmem, 25 senedir İstanbul’da oturuyorum. Dikkatimi çekmedi. Çetin Emeç’i de koymuşlar sonradan oraya dedi. Meclis kararı aldık, kabul etmek durumunda kaldık böyle kaldı iş” ifadelerini kullandı.

‘HAKARET İÇEREN SÖZLER DUYUYORUM’

TahirBüyükakın ile görüştüğünü belirten Köse, “Fatma Hanım beni aradı, tepki var dedi. Fatma Hanım da Çetin Emeç’in eşini aramış, kütüphaneye verelim ismini demiş, eşinin haberi de böyle olmuş. Ailem de partililerim de dahil olmak üzere beni tanıyan, seven insanların bir bölümünden hakaret içeren sözler de duyuyorum. Senin ismin daha iyi yerlere layıktır deyip de onore eden insanlar da var. Öyle ya da böyle konu olay haline geldi, İdlib meselesine yakın bir yere ulaştı. Tahir Bey’i aradım, ‘Paristeyim’ dedi. Bu sabah aradım “Tahir Bey söz verdim ama böyle bir sorunla karşı karşıyayım. Doğrusu ne olursa olsun öyle bir algı oluşmuş ki adeta Çetin Emeç’i yıkıp Erol Köse’yi ikame ederek basın şehidinin ortadan kaldırılmasına yönelik bir algı haline gelmiş” şeklinde konuştu.

‘EN SON İNSAN SEFA SİRMEN’DİR’

Sefa Sirmen’in sözlerini eleştiren Köse, “Sefa Sirmen benimle ilgili ihraç edilmelidir demiş. Bana bunu diyebilecek en son insan Sefa’dır. Ben işaret ettim belediye başkanı oldu, milletvekili olamıyordu. Deniz Baykal’la görüştüm karınca kararınca katkım var. Bundan 1-2 ay evvel SefaSirmen, “Seninle iftihar ediyorum” demişti, bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. SefaSirmen Bulvarı vardı da Ömer Türkçakal Bulvarı oldu diye konuşuyorlar. Kendi görevdeyken koyması yanlıştır. Tahir Bey’e bu işten vazgeçelim, ismimi koymanıza gerek yok dedim. Tahir Bey de “Ben karar verdim, meclis kararı aldım, delemem” dedi. Bu olay benim de içime sinmedi ancak gecikmesinin nedeni cenaze, rahatsızlığımın girmesi. Değil bir basın şehidinin, en mütevazi insanın bile köprüye, çeşmeye isminin verilmesi veya değiştirilmesini içime sindiremem, sindirmem de” dedi.

‘ARANMAMAK BENİM GÜCÜME GİTTİ’

Genel Merkez ve genel başkan eleştirisinde bulunan Köse, “Bugün Büyükşehir Belediye Başkanıyla da konuştum, ismim yazılı da olsa orayı ErolKöse üst geçidi olarak kabul etmiyorum, anmayacağım da. Tahir Bey Çetin Emeç köprüsünün olduğunu söylemedi. Yenidoğan’da yeni bir köprü yaptım dedi. Genel merkezim toplanıyor beni aramıyorlar, Kemal Kılıçdaroğlu il binası açılışına geldi Leyla Atakan’dan bahsetti gitti. ErolKöse’yi yok saydı. Gebze’de de bahsetmedi. Bu işin düzeltilmesi için araya girdim. ErolKöse’nin açtığı partidesiniz, yok sayamazsınız, siz sayarsanız Kocaeli halkı yok saymaz. Cenazemin olduğu dönemde aranmamak benim gücüme gitti. Çetin Emeç’in eşini bugün arayacağım” şeklinde konuştu.

‘KONGRE MERKEZİNE VERİLEBİLİRDİ’

Köse’nin ardından tekrar söz alan Sarıbay, “Erol Köse ismini orada istemiyorum dedi Erol abi. Bu konuyla ilgili bütün partililerimiz doğru bulmuyor. ErolKöse’nin isminin verilmesini doğru bulmuyor değil ama bir basın şehidinin isminin kaldırılmak suretiyle o köprünün adının ErolKöse olması içimize sinmiyor. Burada bir niyet okumak gibi bir durumum yok ama niyet iyi değil. Neden iyi değil? Köprü 5 metre ileriye yapıldı. 10-20 yıldır Çetin Emeç olarak geçiyor orası. Erol Köse’nin ismini vereceksiniz Seka Hastanesi’ne dönerken oraya ErolKöse’nin ismi verilebilir. 4 tane köprü var, ‘Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ yazıyor köprülerde. Bu köprülere verilebilir, bunların hepsine verilebilir. Bence en yakışanı kongre merkezine verilmesi daha iyi olur” dedi.

‘EROL ABİYE SALDIRI SÖZ KONUSUDUR’

Sarıbay sözlerinin devamında, “Ben de, Fatma Hanım da verilmesine karşı değiliz. Erol abiye karşı bir saldırı söz konusudur. Benim çağrım Büyükakın’a. 16 Ocak tarihinde bir gazeteye yaptığım ziyarette söylemişim. “ErolKöse benim büyüğümdür. ErolKöse’nin adının verilmesini kabul etmiyorum. Atatürk’ün adının verildiği yerleri de kaldırıyorlar” diye görüşümü beyan etmişim. Büyükakın’ın ısrar etmesine gerek yok, ben yaptım oldu dayatmacılığı ona puan kaybettirir. ErolKöse ismi oradan kaldırılıp ilerisinde 4 tane daha köprü var onlara koyulabilir, Kongre Merkezi’ne isminin verilmesi daha iyi olur. Büyükşehir ErolKöse’yi ararken beni de arayabilirdi” diye konuştu. Kerim ÇELİK

14 Şub 2020 - 17:29 - Gündem

Son bir ayda cagdaskocaeli.com.tr sitesinde 229.660 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Yeni web sitemizi beğendiniz mi?