Sanat dünyasında bu hafta

Çağdaş Kocaeli Sanat Sayfasında bugün sanat dünyasındaki son gelişmeleri sizlerle buluşturuyoruz

Büyütmek için resme tıklayın

Kültür Bakanlığından açıklama

Bakanlık, tiyatro, opera ve bale gösterileri için getirilen yasağı iptal etti.

Bakanlık açıkladı: Tiyatro gösterimleri ile opera ve bale temsilleri il hıfzıssıhha kurullarının kararları dışına alındı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, açık ve kapalı mekanlarda sahnelenecek tiyatro, opera ve bale gösterileri hakkında kamuoyu duyurusu yaptı. Duyuruda, tiyatro gösterimleri ile opera ve bale temsillerinin il hıfzıssıhha kurullarının kararları dışına alındığı bildirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şu şekilde:

“İçişleri ve Sağlık Bakanlıklarımız ile yaptığımız değerlendirmeler neticesinde, açık ve kapalı mekânlarda sahnelecek tüm tiyatro gösterimleri ile opera ve bale temsilleri, Bakanlığımızca 23 Haziran 2020 tarihinde yayımlanan Kültür ve Sanat Tesislerinde Kontrollü Normalleşme Süreci Genelgesi’ndeki kurallara uyulmak koşulu ile Hıfzıssıhha Kurullarınca alınan kararların kapsamı dışına alınmıştır.”

Geçtiğimiz günlerde; Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi İstanbul Valiliği’nin 14 Eylül 2020 tarihinden itibaren açık alanlarda konser, gösteri, festival vb. etkinlikleri yasaklamasına ilişkin basın açıklaması yayınladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, tiyatroların ve tiyatro emekçilerinin haklarını koruması için çözüm önerileri sıralayan inisiyatifin açıklama metni özetle;‘Tiyatromuzu yaşatmak ve yaşamak için Anayasal Hakkımızı İstiyoruz.

İçinde bulunduğumuz Pandemi koşullarından dolayı oyunlarını oynayamayan, sahnelerini açamayan tiyatro üreticileri ve yaşamsal koşullarını sürdüremeyen tüm tiyatro emekçileri için karşılıksız maddi destekler talep ediyoruz.’

TOY İstanbul’dan üzücü haber! Kapılarını kapatıyor…

İstanbul'un önemli tiyatro mekanlarından olan ve bugüne kadar birçok başarılı oyunu izleyicilerle buluşturan TOY İstanbul, pandemi süreci ile oluşan şartlar nedeniyle kapılarını kapıyor.

Tiyatrocular pandemide oldukça zor günler geçiriyor. Başta özel tiyatrolar olmak üzere birçok sanatçı devletten destek beklerken, bugün İstanbul kültür hayatı bir değerini daha yitirdi.

Kasım 2016’dan beri faaliyet gösteren ve birçok başarılı oyunu izleyicilerle buluşturan TOY İstanbul, kapılarını kapatma kararı aldı.

Tiyatronun sosyal medyasından yapılan açıklamada:“Kasım 2016 tarihinden beri devam eden serüvenimiz bugün sona eriyor. TOYİstanbul Pandemi süreci ile oluşan şartlar nedeniyle kapılarını kapıyor. Yolculuğumuzun başından bu yana bizleri yalnız bırakmayan tiyatro ekiplerimize, yazarlarımıza, yönetmenlerimize, oyuncularımıza, öğrencilerimize, tüm ekip arkadaşlarımıza ve tabi ki seyircilerimize çok teşekkür ederiz. Yeni yolculuklarda tekrar buluşmak ümidiyle…” denildi.

TOY İstanbul’un kapanması üzüntüyle karşılandı. Tiyatrocu Emrah Elçiboğa, “Virüs bahane. Sanatı öldürmek, sanatçıyı bitirmek, aykırı sesleri, itirazları susturmak, halkı daha da uyuşturmak için yandaş ünlümsüleri ihya etmek istiyorlardı ve Covid-19 buna mükemmel bir zemin sağladı. Daha kapanacak çok yer var” dedi.

Yeni nesil kulak tiyatrosu

Yapımcılar Nisan Ceren Göçen ve Faruk Özerten tarafından kurulan Podacto, dijital mecralarda yayınlanacak bir sesli tiyatro, hatta onların deyimiyle bir kulak tiyatrosu…

Yaratıcı bir duyum deneyimiyle tiyatro ve podcast’i buluşturan Podacto, hikâye anlatıcılığına yeni bir soluk getirmek istiyor. Tiyatro dünyasının yerli ve yabancı yazarlarının çağdaş, klasik ve Podacto’ya özel özgün metinlerini tiyatro sahnesinin önemli oyuncuları ile buluşturuyor. Spektral bir duyum deneyimi sunarak, dijital bir tiyatro kütüphanesi oluşturmayı hedefliyor.

Lale Müldür’ün resimleri Yapı Kredi Kültür Sanat’ta

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, 22 Eylül’de iki önemli sergi açıyor. Bunlardan biri şair Lale Müldür’ün resimlerinin izleyici ile buluştuğu “Milat”, diğeri sanatçı Deniz Gül’ün kent meydanlarının olanaklarını düşünmeye davet ettiği “ Meydan”. 31 Ekim’e kadar açık kalacak “Meydan” ve “Milat” sergileri, Gül ve Müldür’ün üretimlerinde yazı ve imge ilişkisini birlikte düşünmeye davet ediyor.

Beyoğlu’ndaki Yapı Kredi Kültür Sanat binasının üçüncü katında açılan Milat sergisi, şair Lale Müldür’ün son dönemde üzerinde çalıştığı resimlerini bir araya getiriyor. Müldür’ün şiirlerinde beliren imgelerin izlerini taşıyan bu resimler, şairin dünyasıyla yeni karşılaşmalar öneriyor.

22 Eylül – 31 Ekim 2020 tarihleri arasında gezilebilecek Milat sergisinde Lale Müldür’ün şiirlerinin davet ettiği imgesel alanın renkleri, jestleri ve figürleri resimsel bir üretim içinde yeniden yorumlanıyor. Sergilenen resimlerde öne çıkan temel öğelerin başında figür geliyor. Bu figürlerin birçoğu şairin dostlarına ait portreler. Aynı zamanda bu portreler arasında şairin Albert Durer gibi ruhsal yakınlık kurduğu sanatçılar da var. Müldür’ün resimleri dostlarına, yakınlarına ithafla başlayan ya da onlara hitaben yazdığı şiirleriyle ortaklık taşıyor. Adını Lale Müldür’ün son kitabı “Tehlikeliydi, Biliyordum”un ilk şiiri Milat’tan alan sergi, sanatçının üretiminde bir kırılma anını düşünmek arzusundan da besleniyor.

‘Karagözüm İki Gözüm’

Türk Gölge Tiyatrosu’nun önemli temsilcilerinden Ragıp Tuğtekin ile Karagöz sanatına hayat veren üstadların tasvirlerinin yer aldığı ‘Karagözüm İki Gözüm’ sergisi Yapı Kredi Müzesi’nde açıldı. Sergi, izleyicileri Karagöz’ün tarihine renkli bir yolculuğa davet ediyor.

Tasarımı Karşılaşmalar ekibine ait sergide, 20’den fazla karagöz sanatçısının 350 tasviri, dünya gölge tiyatrosu içerisinde karagöz oyunlarının yeri, dünyada karagöz oyunlarının nerelerde oynatıldığı, gerçeküstü figürlerin ve halk efsanelerinin karagöz tasvirlerine yansımaları, günümüz karagöz sanatçıları gibi tematik başlıklar altında ele alınıyor.

15 Eylül 2020-21 Şubat 2021 tarihleri arasında gezilebilecek olan “Karagözüm İki Gözüm” sergisinin yanı sıra sergiye çevrimiçi etkinlikler de eşlik edecek. Serginin Yapı Kredi Yayınları tarafından İngilizce ve Türkçe basılan bir sergi kitabı da bulunuyor.

Arter’de beş yeni sergi

Arter, yeniden ziyarete açıldı. Yeni sezonda ziyaretçileri beş yeni sergi bekliyor. Vehbi Koç Vakfı (VKV) kuruluşu olan Arter, “Dinleyen Gözler İçin”, “Yağmur Ormanı V” (varyasyon 3), “Gökcisimleri Üzerine”, “KP Brehmer: Büyük Resim” ve “Tekerrür” adlı beş yeni sergiyle yeniden ziyarete açıldı. Binada kapsamlı hijyen tedbirleri uygulayan Arter’in yeni ve devam eden sergileri pazartesi hariç her gün 11.00–17.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak.

48. İstanbul Müzik Festivali

online gösterimle başlıyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 48. İstanbul Müzik Festivali, 18 Eylül’de Tekfen Filarmoni Orkestrası ile açılıyor. “Beethoven’ın Aydınlık Dünyası” temasıyla gerçekleşecek festivalin açılış konseri, İKSV YouTube kanalında ve İKSV'nin sitesinde ücretsiz olarak yayımlanacak.

Pandemi sebebiyle bu yıl programındaki tüm konserlerin çevrimiçi yayımlanacağı 48. İstanbul Müzik Festivali, festivalin 2019-2022 Açılış Konseri Orkestrası Tekfen Filarmoni Orkestrası ile açılacak. Şef Aziz Shokhakimov yönetimindeki Tekfen Filarmoni Orkestrası'nın sahnede keman sanatçısı Emre Engin'e eşlik ettiği konserde Beethoven, Mozart, Prokofiev ve Bartok'tan eserler dinleyicilerle buluşacak.

Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs Meydanı'nda, COVID-19 önlemleri altında, yalnızca sınırlı sayıda Lale Kart üyesinin katılımıyla gerçekleşen konserin kaydı 18 Eylül Cuma akşamı saat 20.00'den itibaren İKSV YouTube kanalında erişime açılacak; tüm Türkiye'den ve dünyadan ücretsiz izlenebilecek.

“Beethoven'ın Aydınlık Dünyası” temasıyla 2020 yılında tüm dünyada olduğu gibi Ludwig van Beethoven'ın 250. doğum yılını kutlayan 48. İstanbul Müzik Festivali kapsamında senfonik eserlerden oda müziğine, geleneksel müziğin en güzel örneklerinden klezmere çok renkli bir repertuvara sahip 20 konser, festivalin dijital platformu online.iksv.org/muzik adresinde müzikseverlere ulaşacak.

Altın Koza başladı

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 27. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali, çevrimiçi ve fiziki ortamda gerçekleştirilen gösterimlerle başladı.

Jüri başkanlığı Füsun Demirel tarafından yürütülen, jürisi Feza Çaldıran, Damla Sönmez, Seren Yüce, Can Atilla, Ayfer Tunç ve Sevin Okyay’dan oluşan Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda 10 filmin yarışıyor. 20 Eylül’e dek sürecek festivalde Anıl Gelberi’nin yönettiği “Plaza”, Barış Hancıoğulları’nın yönettiği “Yeniden Leyla”, Ercan Kesal’ın yönettiği “Nasipse Adayız”, Fatih Özcan’ın yönettiği “Mavzer”, Faysal Soysal’ın yönettiği “Ceviz Ağacı”, Gökçin Dokumacı’nın yönettiği “Kuyudaki Taş”, Hacı Orman’ın yönettiği “Körleşme”, Leyla Yılmaz’ın yönettiği “Bilmemek”, Onur Ünlü’nün yönettiği “Topal Şükran’ın Maceraları” ve Umut Evirgen’in yönettiği “Ben Bir Denizim”, festivalin ulusal yarışmasındaki filmler olarak sıralanıyor. Festivalde, Yaşam Boyu Onur Ödülleri usta oyuncular Nur Sürer ve Rutkay Aziz’e; Orhan Kemal Emek Ödülü ise Orhan Oğuz’a takdim edilecek.

Altın Portakal iki afişle izleyici karşısına çıkacak

3-10 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali, bu yıl iki afiş ile izleyicilerin karşısına çıkıyor. Afişlerin ilkinde başrolde Fatma Girik, diğerinde ise salgın sürecinde, cephesi olmayan bir savaşın kahramanları olan sağlık çalışanları var.

Yaşar Kemal’in köyünde kütüphane açtılar

FMV Işık Okulları Erenköy İlköğretim Okulu öğrencileri çok önemli bir projeye imza attı. Öğrenciler, edebiyatın çok değerli isimlerinden Yaşar Kemal’in Adana’daki Gökçedam (Hemite) Köyü’nde, öğretmenler, bağışçılar ve destekçilerle birlikte el ele vererek ‘Yaşar Kemal Kütüphanesi’ ismiyle bir kütüphane açtılar.

Wordsworth’ün şiirleri Türkçe’de

VakıfBank Kültür Yayınları, İngiliz şair William Wordsworth’ün şiirlerinden bir seçkiyi “Bir Bulut Gibi” adıyla yayımlıyor. Bu yıl tüm dünyada doğumunun 250’nci yıl dönümü kutlanan Wordsworth’ün şiirleri Türkçe ve İngilizce olarak okurla buluşuyor. VakıfBank Kültür Yayınları’ndan (VBKY) çıkan “Bir Bulut Gibi”, İngiliz Romantizminin kurucusu William Wordsworth’ün şiirlerinden bir seçki sunuyor. Usta çevirmen Nazmi Ağıl’ın Türkçe’ye kazandırdığı kitapta şairin şiire bakışı, üslubu, Romantik dönemle ilişkisi, hayatı, çalışmaları ve tabiatın kendisine ifade ettikleri detaylıca aktarılıyor.


Çağdaş Kocaeli’nin Okuyucularına Önerileri

Şiir; Akılla Bir Konuşmam Oldu/ Ömer Hayyam

(Farsçadan Türkçeye tercüme, Sabahattin Eyüboğlu)

Akılla bir konuşmam oldu dün gece;

Sana soracaklarım var, dedim;

Sen ki her bilginin temelisin,

Bana yol göstermelisin.

Yaşamaktan bezdim, ne yapsam?

Birkaç yıl daha katlan, dedi.

*** *** ***

Nedir; dedim bu yaşamak?

Bir düş, dedi; birkaç görüntü.

Evi barkı olmak nedir? Dedim;

Biraz keyfetmek için

Yıllar yılı dert çekmek, dedi.

Bu zorbalar ne biçim adamlara dedim;

Kurt, köpek, çakal makal, dedi.

Ne dersin bu adamlara, dedim;

Yüreksizler, kafasızlar, soysuzlar, dedi.

Benim bu deli gönlüm, dedim;

Ne zaman akıllanacak?

Biraz daha kulağı burkulunca, dedi.

Hayyam’ın bu sözlerine ne dersin, dedim:

Dizmiş alt alta sözleri,

Hoşbeş etmiş derim, dedi.

Film; Bir Zamanlar Anadoluda/ Nuri Bilge Ceylan

Bir Zamanlar Anadolu'da, Nuri Bilge Ceylan'ın senaryosunu yazdığı ve yönettiği 2010 yapımı Türk dram filmi. Başrollerini Muhammet Uzuner, Yılmaz Erdoğan ve Taner Birsel'in paylaştığı film, bir doktor ile cinayet soruşturması yürüten bir savcının 12 saatlik gerilimli hikâyesini konu almaktadır.On bir hafta süren filmin çekimleri Kırıkkale'nin Keskin ilçesinde gerçekleşti.

TRT'nin de katkısıyla, Bosna-Hersek ve Türkiye'nin ortak yapımı olan film 11-22 Mayıs 2011 tarihleri arasında gerçekleşen 64. Cannes Film Festivali'nde büyük ödül Altın Palmiye için yarışacak filmler arasına girdi ve ikinci büyük ödül olan Büyük Ödül'ü kazandı.Film, 84. Akademi Ödülleri'nde Türkiye'nin yabancı dilde en iyi film dalında Oscar aday adayı olarak seçilmiştir.

2016 yılının Ağustos ayında BBC'nin düzenlediği ve dünyanın her tarafından 177 film eleştirmeninin oy kullandığı "21. Yüzyılın 100 Harika Filmi" listesinde tek Türk filmi olarak 54. sırada yer almıştır.

Kitap: Yürümek / Sevgi Soysal

Yürümek, Sevgi Soysal’ın yazarlık çizgisinde bir eşik olarak nitelendirilir. Elâ ve Memet’in hayatta kesişmelerini ve ayrışmalarını anlatan bu romanında Sevgi Soysal, toplumca çizilen erkeklik, kadınlık sınırlarını ve sınıf değerlerini bireyin gözünden sorgular. Bir Ege adasında bireyselliğin dar çemberinden çıkıp, insanca duyarlılıklarına sahip çıkan Elâ, 12 Mart’ın ayak seslerinin duyulduğu Ankara sokaklarına yürüyüp gidecek Sevgi Soysal’ın iç sesi olarak da okunabilir...

1970 TRT Roman Başarı Ödülü’nü kazanmıştır.

Tarihte Bugün

1886 - Feyhaman Duran, Türk ressam (ö. 1970) doğdu.
1928 - Roddy McDowall, İngiliz oyuncu (ö. 1998) doğdu.
1931 - Anne Bancroft, Amerikalı oyuncu (ö. 2005) doğdu.
1935 - Ken Kesey, Amerikalı yazar (ö. 2001) doğdu.
1948 - John Ritter, Amerikalı oyuncu (ö. 2003) doğdu.
1965 - Bryan Singer, Amerikalı sinema yönetmeni doğdu.
1967 - Kaan Girgin, Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu doğdu.
1968 - Anastacia, Amerikalı şarkıcı ve müzisyen doğdu.

1863 - Alfred de Vigny, Fransız yazar ve şair (d. 1797) öldü.
1972 - Akim Tamiroff, Rus asıllı Amerikalı oyuncu (d. 1899)öldü.
1975 - Hayalet Oğuz, Türk yazar (d. 1929) öldü.
2005 - Pekcan Koşar, Türk tiyatro ve sinema sanatçısı (d. 1936) öldü.

16 Eyl 2020 - 15:10 Kocaeli- Yaşam

Son bir ayda cagdaskocaeli.com.tr sitesinde 176.643 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Yeni web sitemizi beğendiniz mi?