Kopal, ‘Gıdadaki düzenleme yetersiz’

GMO Temsilcisi Sema Kopal, gıda, tarım ve orman alanlarında düzenlemeye yönelik kanun teklifinin taklit ve tağşiş gıdalar üretenlere karşı alınacak yaptırımlar konusunda yetersiz olduğunu belirtti

Ayşe Aydın
Ayşe Aydın Tüm Haberleri

Gıda, tarım ve orman alanlarında düzenlemelere ilişkin TBMM’ye Haziran ayında AK Parti tarafından verilen kanun teklifi, geçtiğimiz aylarda TBMM Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonunda kabul edilmişti. Yasa tasarısı dün de Meclis gündemine geldi. Tasarının görüşülmesi önümüzdeki haftaya ertelenirken tasarıyla ilgili açıklama yapan Gıda Mühendisleri Odası Kocaeli Temsilcisi Sema Kopal, yetkililere Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Teklifi gıda güvenliği konusunda bilgilendirmeleri kısıtlayacak mı?” sorusunu sordu.

‘TAKLİT VAR DEMEK SUÇ SAYILABİLİR’

Yasa tasarısı Meclis gündemine gelmeden önce oda olarak tasarıyı detaylı bir şekilde incelediklerini ifade eden Kopal, “Tasarıyla ilgili bir çalışma yapmış ve kamuoyuyla da paylaşmıştık. Tasarının özellikle 28. 29. ve 30. maddelerinin gıdaya yönelik ifade özgürlüğünü kısıtlayıcı düzenlemeler içerdiğine yönelik kamuoyunda tepkiler oluştu. Tasarının özet bölümüne baktığımızda 11/6/2010 tarihli ve 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununa 'Yanıltıcı yayın' kavramının eklenmesi ve ‘Toplum sağlığını korumaya ilişkin tedbirlerin alınması hususunda yaptırımların getirilmesi öngörülmektedir’ açıklamasını görüyoruz. Halk sağlığını tehdit eden taklit ve tağşiş gıdalar üretenlere karşı alınacak yaptırımlar konusunda tasarının yetersiz olduğunu görüyoruz. Hatta tam tersine bu tasarıya göre net olmayan kimi ifadelerden dolayı gıdalarda taklit ve tağşiş var, demek bile suç unsuru olabilir” dedi.

‘ETKİN YAPTIRIM UYGULANMIYOR’

Tasarının 28’inci maddesinin 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’nun 3. Maddesinde Değişiklik yapılmasına ilişkin olduğunu hatırlatan Kopal, “Bildiğimiz gibi Tarım Bakanlığı yılın belli dönemlerinde gıda ürünlerinde taklit ve tağşiş yapan firmaları açıklıyor. Ancak bu firmalara karşı etkin bir yaptırım uygulanmadığı için bu listelerde aynı firmalar defalarca yer almaya ve halk sağlığını tehdit eden taklit ve tağşiş gıdaları üretmeye devam ediyor. Kimi firmalar her seferinde farklı bir isimle yeni bir şirket kuruyor ve haksız rekabet yaparak kârına kâr katmaya devam ediyor. Tasarıyla gıda maddelerinde taklit ve tağşiş konusunda üretim, reklam, pazarlama ve yanıltıcı yayın konularına para ve hapis cezası getirileceği belirtiliyor” diye konuştu.

‘YANILTICI YAYIN KAPSAMI BELİRLENMELİ’

Kopal, “Maddede ‘Her türlü yazılı, görsel, işitsel ve dijital iletişim araçları üzerinden yapılan ve ticari reklam kapsamına girmeyen gıda güvenliği ve güvenilirliği hususunda tüketicide endişe, korku ve güvensizlik yaratarak tüketicinin tüketim alışkanlıklarını olumsuz etkileyen gerçeğe aykırı yayınlar yanıltıcı yayın kabul edilecektir’ deniyor. Yanıltıcı yayında bulunanlara yönelik Yirmi Bin TL’den Elli Bin TL’ye kadar idari para cezası düzenleneceği de belirtiliyor. Burada yanıltıcı yayın kavramının sınırları net olarak çizilmemiştir. Bu durumda, taklit ve tağşiş gıdalar ya da gıda güvenliği konusunda halkı doğru bilgilendirmek amacıyla meslek örgütleri ve bilim insanları tarafından yapılan açıklamaların da bu madde kapsamına dahil edilmesi olasıdır” dedi.

BİLİM KURULU KİMLERDEN OLUŞACAK?’

Düzenlemeye göre bir gıda bilim kurulu oluşturulacağını belirten Kopal, “Kurulun onaylamadığı açıklamaların yer aldığı yayınlar, gerçeğe aykırı kabul edilecek. Ayrıca Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) yasasına eklenen madde ile de idari yaptırım uygulanacak. Bilim Kurulunun kimlerden oluşacağı, meslek örgütlerinin dahil edilip edilmeyeceği açıklanmamış. Bu durum da Kurulun tarafsızlığı ve bağımsızlığı konusunda şüphe uyandırıyor. Tasarıdaki ilgili maddelerle ülkemizde son yıllarda gıda terörüne dönüşen gıda güvenliği ile halkımızın güvenli ve sağlıklı gıdaya erişmedeki sorunlarını dile getirenlere de yanıltıcı yayın yapıyor, diye cezalar verilmesi, engellenmesi olasıdır. Yani zeytine boya, peynire nişasta katılıyor, demek suç sayılabilir” şeklinde konuştu.

‘TAKLİTE VE TAĞŞİŞ KRONİK HALDE’

Yanıltıcı yayın kavramının tanımı net olarak yapılması gerektiğinin altını çizen Kopal, “Halkı doğru bilgilendirme amacıyla meslek örgütleri ve bilim insanları tarafından yapılan çalışmaların-yayınların bu kavramdan ayrıldığı kesin olarak belirtilmelidir. Tasarının mevcut haliyle yasalaştırılması zaten kronik hale gelmiş olan gıdalarda taklit, tağşiş ve gıda zehirlenmeleri konusunda halkın doğru bilgilendirilmesinin engellenmesine yol açabilir. Gıda güvenliği konusundaki sorunların kamuoyuna yansıması ve halkımızın bilgilendirilmesi-bilinçlendirilmesi sorunun çözümüne katkı sunar. Bunun yapılamaması, halkımızın güvenli gıdaya erişmede yaşadığı sorunların daha da büyüyerek devam etmesine sebep olacaktır” dedi.

14 Eki 2020 - 16:59 Kocaeli- Gündem

Muhabir Ayşe Aydın

Son bir ayda cagdaskocaeli.com.tr sitesinde 185.052 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Yeni web sitemizi beğendiniz mi?