Tahsin Tarhan: Örgütlerimizden memnunum

CHP Milletvekili Tahsin Tarhan, “İl teşkilatı hareketli. Bundan çok memnunum. Seçim kampanyası varmış gibi çalışma yürütülüyor. İzmit ilçe örgütümüzden de il örgütümüzden de memnunum” dedi

TV 41 ekranlarında her Perşembe günü yayınlanan gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Sadun Çetin ve Özgür Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Adem Turgut’un sunduğu 7 Artı programının bu haftaki konuğu CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan oldu. Çetin ve Turgut Milletvekili Tarhan’a başta siyaset ve kent sorunları olmak üzere güncel konularla ilgili sorular yöneltti.

‘SADECE DEĞİŞİM OLSUN DEDİM’

CHP tabanında değişim, dönüşüm ve gençlik slogan var diyen Tarhan, ”CHP seçimlere mahalleyle başlıyor, sonra ilçe başkanlık seçimlerine geliyor. Biz bu dönemde parti gençleşsin dedik. Taze filizler gelsin dedik, taban bu yönde hareket ettik. Müdahil olmadım, sadece değişim olsun dedim. Bunu ilde de gördük, genç bir arkadaş seçildi. Bana sen rakiplerinin ve arkadaşlarının ödülle önünü açıyorsun diyorlar. Siyaset böyle bir şey. TBMM’de gösterdiğim bir performans var. Yaptığımız çalışmalar, verdiğiniz emekler değerlendiriliyor. TBMM’de büyük bir performans gösterdim” ifadelerini kullandı.

‘YÜKSEK BİR OYLA PARTİ MECLİSİNE SEÇİLDİM’

Tarhan, “Sanayi komisyonunda sabahlara kadar kanunlarla ilgili çalıştık. Bu çalışma da parti meclisine aday olmamı sağladı. İyi bir planlama yaptık, genel başkan listesine girdim.  Yüksek bir oyla parti meclisine seçildim. Milletvekillerinden112 oy aldım. Parti Meclisinden Kocaeli’den bir vekil olması önemliydi. Önemli bir sürece giriyoruz” dedi.

‘GENEL SEÇİMLERE KİLİTLENDİK’

Tarhan yerel seçimlerin konuşulduğunu ancak genel seçimlerin yerel seçimlerin de kaderini belirleyeceğini vurgulayarak “Parti olarak genel seçimlere kilitlendik. Sokakta çalışıyoruz” dedi.

‘GENEL BAŞKANIMLA GURUR DUYUYORUM’

Tahsin, “Genel başkanımla gurur duyuyorum. Genel başkanımız Kandıra’ya gelmiş bana soruyorlar. Bu süper bir şey. Genel başkan Antalya’ya gitmemiş, benim kentime gelmiş bu çok güzel. Bu ziyaret benim için onur ve gururdur. Genel başkanımız çok zeki. Hem tatil yapıyor, hem o aileyi yüceltiyor, hem de tarihe sahip çıkıyor. Genel başkanımızın kentimiz adına yaptığı en güzel hamleydi. Genel başkan oraya siyaset yapmaya gitmedi. Kocaeli açısında tarihi bir olaydı. Bu ziyaret için örgüte haber vermesine gerek yoktu.

Soldan sağa; Sadun Çetin, Adem Turgut ve Tahsin Tarhan

‘KOCAELİ’DE 1 HAFTA BOYUNCA ÇALIŞMA YAPACAĞIZ’

Pandemi sürecinde kobilerin sıkıntıların sorunlarını gündeme getiriyoruz. Sorunları dinlemek için bölgelerde çalışma yapıyoruz. Kocaeli’de 1 hafta boyunca çalışma yapacağız. CHP’nin yerel seçimlere değil, genel seçimlere kilitlenmesiyle ilgileniyorum. Kurultayımızda Cumhuriyetin 2’nci yüzyılında iktidar olacağız dedik. Bu tek adam rejimi güçlü bir parlamentoya dönüşmesi adına çalışma yürütüyoruz. Genel seçime göre yerelin durumu belirlenecek.

‘VEKİLLERİ SADECE İŞ İSTEMEK İÇİN ARIYORLAR’

“Kocaeli yerel seçiminin kaderini genel seçim belirleyecek” diyen Tarhan, “MHP 12 ilçede seçime girmedi, bir sonraki yerel seçimde de aday göstermezse partililer o krediyi vermez. Kocaeli yerel seçiminin kaderini genel seçim belirleyecek. Bugün ki sisteme karşı olan yüzde 55’lik bir kesim var. Genel seçimi AK Parti kaybederse, yerel seçimlerde AK Parti hangi belediyeleri alır. Öncelikli olarak Türkiye’nin sorunlarını gündeme getirmeye çalışıyoruz. Asıl sorun işsizliktir. Türkiye’nin en büyük sorunu işsizlik. Şimdi milletvekillerini sadece iş istemek için arıyor insanlar” dedi.

‘YENİ BİR EKONOMİK SİSTEME İHTİYAÇ VAR’

Tahsin Tarhan programda bir soru üzerine ekonomi ile ilgili de şunları söyledi: “Ekonomi çöktü. 2023’e bu ekonomik sistemle gidilemez. Yeni bir ekonomik sisteme ihtiyaç var. AK Parti hak hukuk açısından yeni bir politika geliştirmeli. Yoksulluk, yasaklar ve yolsuzluk ilkesi vardı AK Parti’nin. Bunlarla kararlı mücadele edilecekti. AK Parti eğitim sistemini yap boza çevirdi. En büyük sıkıntı üniversite mezunlarının işsiz kalmasıdır. Bunun sebebi eğitim sistemindeki sıkıntıdır. Üniversiteye hazırlıklarda, üniversite eğitimlerinde büyük paralar ödendi. Türkiye’nin en büyük sorunu işsizlik. Esnafta da büyük sorunlar var. Her noktada problemler var. Bütçeye baktığınızda hiçbir çözüm yok. Bütçenin büyük kısmı faizlere gidiyor, yatırımlara gitmiyor. Yabancı sermaye gelmiyor, yatırım yapılmıyor. Ekonomide yeni bir hikayeye ihtiyaç var.”

‘CHP’Lİ GENÇLERİN HEPSİ İŞE GİRECEKMİŞ GİBİ ALGI YARATILIYOR’

Biz Fatma hanımla, ilçe başkanımızla, il başkanımızla görüşüyoruz. CHP kazandı ve belediyeye sadece CHP’liler girecek diye bir algı oluşturdular. Fatma Hanım ihtiyacım olan insanları işe almam lazım diyor. Bunları alırken de partili diye bakmaması lazım. Gençlik kollarından da talep var ama istihdam, işgücü yaratmak gerekiyor. Yeni istihdamlara ihtiyaç var. İktidar olduk diye sen AK Partilisin diye işten çıkaralım diyemeyiz. CHP’li gençlerin hepsi işe girecekmiş gibi algı yaratılıyor. Algı var ama yanlış bir uygulama yok.

‘BÜTÜN TARTIŞMALARIN ODAĞI İZMİT

Tarhan, “Tabanın sesini dikkate alırsanız başarılı olursunuz. Kocaeli siyaseti hep İzmit’te var. Ben Kocaeli Milletvekiliyim. Darıca’yı da, Kandıra’yı da Gebze’yi de iyi biliyorum. Çayırova’nın arka mahallelerinde var olacaksınız ama İzmit kamuoyunda sizi tabana inmiyorsunuz diye değerlendiriyorlar. Kocaeli’de kimlik henüz oluşmamış. Eskiden olduğu gibi İzmit merkezli bir anlayış var. Bütün tartışmaların odağı İzmit. Kent kültürü açısında ben diğer bölgelerde varım. Tabana yakın değil algısı yaratılıyor.

‘KENT İZMİT’TE TARTIŞILIYOR’

Kenti bütün olarak değerlendirmek gerekiyor. Kent için yeni projeler üretmek gerekiyor. Kent İzmit’te tartışılıyor. İzmit’in dışına çıkılmıyor. Çayırova’da bir hayat var, Kandıra’da da bir tarım alanı var. Bu sene Kandıralılar karpuzdan para kazanılamadı bu dile getiriliyor mu? Kocaeli hem tarım hem de turizm kenti olabilir. Kente bütün olarak baktığımızda bu kenti ayağa kaldırabiliriz. Ben sanayiciyim ama Kocaeli sanayiye doymuş. Artık sanayiye alan açmamamız lazım. Bundan sonra tarıma, sanata, ulaşıma, tarihe yatırım yapmamız lazım. Turist gelmiyor bu kente” dedi.

‘İZMİT İLÇE İLE BELEDİYE ARASINDA SORUN YOK’

“Siyasette hep istediğiniz olmuyor” diyen Tarhan, “Fatma Hanım milletvekilliği istiyordu ama bugün belediye başkanı. Ben de üniversitede yerel yönetimler okudum.  Küba’ya gittim, Fransa’ya gittim, Rusya’ya gittim, yerel yönetimleri inceledim. Ben yerel politikaya kendimi hazırladım ama milletvekili oldum. Ben artık genel politikacıyım, yerele dönmem artık çok zor. Mecliste sanayici kimliğim ön planda. CHP’de İzmit İlçe örgütü ve belediye arasında hiçbir problem yok. Problem AK Parti’nin anlayışında. Onlarca adam almışlar belediyeye. Belediyeye işçi talepleri çok fazlalaştı. Bu noktada ilçe örgütleriyle belediye arasında bir sıkıntı meydana getirdi ama sorun aslında AK Parti’nin bugüne kadar yaptığı yanlışlardır. Belediyeye fazla adam alınmış, ilçe örgütüne çok talep geliyor” dedi.

‘ÖRGÜTÜMÜZDEN MEMNUNUM’

Tarhan, “Herkes belediye üzerinden siyaset yapmaya çalışıyor ve İzmit’in yaptığı hizmetler gölgede kalıyor. 2010’dan beri her seçimde sokaktaydım. CHP en yakın seçim 2023’te olduğu halde seçim varmış gibi çalışma yürütülüyor. İl teşkilatı da hareketli. Bundan çok memnunum. Seçim kampanyası varmış gibi çalışma yürütülüyor. İzmit ilçe örgütümüzden de il örgütümüzden de memnunum” ifadelerini kullandı.

‘GEBZE VE İZMİT AYRI BÜYÜKŞEHİR OLMALI’

Tarhan çok konuşulan Gebze il olsun çıkışıyla ilgili de şunları söyledi: “Gebze il olsun dediğimiz zaman ayrılalım demişim diye düşünülüyor. İzmit ve Gebze Büyükşehir olmalı. İzmit’ten baktığınızda Kocaeli yönetilmiyor. Gebze ile İzmit’in kültürü bütünleşmiyor. Gebze’de çarpık kentleşme var, altyapı yok. Altyapı anlamında yetişilememiş ve gün geçtikçe Gebze kültürünü kaybediyor. Gebze tarihi bir yer. Hizmet yetiştirilemiyor. İzmit’te kendi değerlerine sahip çıkamıyor. İki kent büyükşehir olursa yatırım alanları farklı olur. Büyükşehir İzmit’e ne yatırım yaptı. Büyük paralar betona asfalta gidiyor. Kara delik gibi para yetiştirilemiyor. Büyükşehir’e en büyük şikayet Gölcük’ten var. Büyükşehir’i hiç hissetmiyoruz” diyorlar.

‘ULAŞIMA EN AZ YATIRIM YAPAN BÜYÜKŞEHİR KOCAELİ’DİR’

Tahsin Tarhan AK Parti Milletvekillerine seslenerek, “Vergi gelirlerinin yüzde 10’nu Kocaeli gerçekleştiriyor ama kamu yatırımlarında yüzde 2 buçuk alınıyor. Bir tane OSB’mize demiryolu yapılmadı. 40’ın üzerinde liman var ama hiçbir limandan OSB’ye raylı sistem yok. Kent kentlikten çıkmış kamyon kentine dönmüş. AK Parti milletvekilleri bizimle birlikte hizmet getirmek için mücadele etmeli. Birlikte milletin sorunlarını çözelim. Kocaeli’nin en büyük sorunu ulaşım. Otobüse İzmit’ten binin, Çayırova’nın Emek Mahallesi’ne kaç saatte ulaşabilirsiniz. Kocaeli Türkiye’de en az turist gelen illerden birisidir. Artık sanayiye dur dememiz lazım. Kocaeli’de imar planlaması yapılmadı. Sonra ulaşım sorunumuzu çözmemiz lazım. Büyükşehir olarak ulaşıma en az yatırım yapan büyükşehir Kocaeli’dir. Yürüyen kentler oluşturalım, insanlar kentte yürüsün. Kent merkezlerini açık alışveriş merkezlerine çevirelim. Değişim, dönüşüme ve yeni bir kimliğe ihtiyacımız var” dedi.


‘BÜYÜKŞEHİRE ADAY OLMAYI DÜŞÜNMÜYORUM’

Yeni bir anayasa çalışması olacak. CHP Kocaeli örgütü ve halkı olarak seviniyorum. Partinin üst kurullarından yer almak benim için de halk için de önemli. Kocaeli’nin sorunları çok büyük. Geçmişten gelen bir kültürü var. Kocaeli çok güzel bir kent. Henüz kimliği oluşmamış bir kent. Sanayi kenti miyiz? Turizm kenti miyiz? Belli değil. Siyasette sizin istediğiniz her zaman olmaz. Fatma Hanım milletvekilliği düşünürken belediye başkanlığı görevine geldi. Kendi adıma belediye adına bir düşüncem yok ama parti sizi ne göreve getirirse ona göre hareket edersiniz. Şahsi fikrim olarak Büyükşehir’e aday olmak asla aklımda yok.


‘BÜYÜKŞEHİRİ ALMAMIZ LAZIM’

Önümüzde Cumhurbaşkanlığı seçimleri var. O seçimlere göre yerel seçimler de şekillenecek. Önümüzdeki süreçte Büyükşehir’i almamız lazım. Genel başkanları belediye başkanlarına hedef koyuyor bu çok güzel. İlçede pişen isimlerin Büyükşehir’e aday olması lazım. CHP adaylarını son dönemde ilçeden Büyükşehir’e aday göstererek başarı elde etti. Kocaeli’de böyle bir sıkıntı var. Fatma Kaplan Hürriyet 2 yıla yakındır görevde. Hakkında büyükşehir ile ilgili söylemler varsa ne güzel. AK Parti’nin Kocaeli’deki durumunu genel seçimler belirleyecek.


‘İZMİT’TE BAŞARILI OLMAK ZORUNDAYIZ’

Biz CHP olarak belediyenin işleyişine müdahale etmiyoruz. Biz fikir anlamında destek veriyoruz. İzmit bizim gözbebeğimiz. Kocaeli açısından tarihi bir fırsat. Kadın belediye başkanı olması bizim için büyük avantaj. Çalışmaları yakından takip ediyoruz, çok başarılı gidiyor. En büyük sorun israftı. Büyükşehir belediye başkanını gündeme getirdiğim bir konuyla ikaz ettim. Fatma Hanım kara delikleri kapatmak için mücadele etti. Kocaeli İzmit’te çöp arabasını kendisi 70 milyona aldı, Gebze Belediyesi ise 68 milyona kiraladı. Fatma Hanım şimdi proje aşamasında. İstihdam anlamında da İzmit’ten memnunuz. İzmit’te başarılı olmak zorundayız.


‘İKTİDAR KORONAVİRÜSTE BAŞARISIZ OLDU’

Tarhan pandemi mücadelesiyle ilgili olarak da “İktidar koronavirüste başarısız oldu. Sağlık bakanının ilk etaptaki açıklamaları büyük destek aldı. Bilim Kurulu’nun oluşturulması çok başarılıydı. Sonra bir maskeyi dağıtamadılar. Bize büyük şikayetler geliyor. Yönetim anlamında dağıldılar. Türkiye’nin başarısı bizim sağlıkçılarımızdır, sistemimizdir, iktidar değil. Yönetimin bir başarısı yok. Yasaklar şu an gelmez. Eskisi kadar etkisi de yok. Test sonuçlarına baktığınız zaman eski gücü yok virüsün. Hastalanıp, iyileşen çok tanıdığım var. Sağlık problemi olanlar çok sıkıntı yaşıyorlar. Aşı bulunana kadar dünya virüsle mücadele edecek. Herkes kendisi sıkıntı yaşamamak adına önlemleri alacak” dedi.


‘CHP OYLARINI ARTTIRACAK’

AK Parti gün geçtikçe oy kaybedecek. Bizim en önemli görevimiz ittifakı bir arada tutmak. Bu sisteme karşı gelen topluluğu bir arada tutmalıyız. Bu noktada genel başkanımız bir şans. Yeni bir anayasa yapmak bir siyasi partinin işi değil. Biz Millet İttifakı olarak büyüyerek gitmemiz lazım. Başkanlık sistemini parlamentoya dönüştüreceksek bu yönde çalışmalıyız. Önümüzdeki süreçte CHP’nin oyları artacak. Bunun meyvesini önümüzdeki süreçte toplayacağız. Öbür tarafta yapı kopmuş. Hiçbir alan işlemiyor artık. Birçok yerde yanlış yapıldı zarar ediyoruz. Sistem yanlış işliyor. AK Parti’den her gün yeni bir parti doğuyor.

23 Eki 2020 - 13:00 Kocaeli- Gündem

Son bir ayda cagdaskocaeli.com.tr sitesinde 185.582 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Yeni web sitemizi beğendiniz mi?