Hürriyet: Konutların yeri sürpriz olsun

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, yarın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da katılımıyla KİPTAŞ ile hayata geçirecekleri depreme dayanıklı sosyal konut projesi için satın aldıkları arazide inceleme yapacaklarını söyledi. Hürriyet, “Projenin detaylarını daha sonra yapacağımız lansmanımızda açıklayacağız. Nereye yapılacağı sürpriz olsun” dedi

Uğur Ulusoy
Uğur Ulusoy Tüm Haberleri
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Kent röportajlarına bu hafta İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ile devam ediyoruz. Yaptığı çalışmalar ve projeleriyle ilgili bilgi veren Hürriyet ile KİPTAŞ’la beraber hayata geçirecekleri depreme dayanıklı sosyal konutlardan Kapanönü ve Fethiye Caddesi projesine, teleferik projesinden belediyenin logo tasarım yarışmasına, personel alım koşullarından görevden ayrılan önemli isimlere kadar kent halkının merak ettiği konuları konuştuk. Gerisini isterseniz Hürriyet’ten dinleyelim…

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet

Röportaj: Uğur ULUSOY

Fotoğraf: Sancar KIZILKAYA

Deprem kentiyiz, İzmit açısından ele alırsak 1999 depreminden kalan hasarlı bina sayımız nedir? Bu konuda ne gibi bir tasarrufunuz olacak?

Ciddi bir eskimiş yapı stoku var. Depremden bu yana kent yenileşmedi, kentsel yenileşme de gerçekleşmedi. Dolayısıyla mekanik olarak ya da raporlar üzerinde hasarlı bina sayıları net tespit edilmiş depremin hemen sonrasında. Şu anda bütün yapı stokuna baktığınızda aslında ciddi bir eskimişlikten kaynaklı şey var, rapor olmasa bile bunlar artık yenilenmeli değişmeli, yıkılmalı, yerine yeni bir bina yapılmalı dediğimiz çok yer var. Kentin gerçekliğiyle alakalı bu tespiti çok rahat yapabiliriz. Bunu sokaktaki insan da söylüyor. kentin yapıları eskidi. Bu artık su götürmez bir şey. Yıksak bir dert yıkmasak ayrı dert. Bu bütün belediyelerin problemi. Yıkma yetkisi eskiden bakanlıktaymış sonra Büyükşehirlere verilmiş şimdi ilçe belediyelerine verilmiş. Yıkamamışlar ve ondan ona topu birbirine atmışlar. En son yıkım yetkisi ilçe belediyelerine verilmiş. Şu anda herkes sıkıştı bu noktada. Kimisi yürütmeyi durdurma alıyor. Ama ağır hasarlı ve yıkılması gereken 19 tane binamız var.

Hürriyet, Afet Yönetim Birimi oluşturduklarını dile getirdi.

✓Kent olarak olası bir depreme hazır mıyız… Valilik, Büyükşehir, STK’lar bazında ortak bir çalışmanız var mı?

Depremden sonra edinilmiş tecrübeler ve üzerine konulmuş çalışmalar var mutlaka ama yüzde 100 her şeye hazırlıklıyız diyemeyiz. Bizler İzmir depremi sonrası kendi değerlendirmemizi yaptık. Hazırlıklarımızın yetersiz ve eksik olduğunu gördük. İleride bütün kurumlarla koordine olmak için bir Afet Yönetim Birimi oluşturuyoruz. Ayrıca burada bir deprem olsa bizler enkaz altında kaldığımızda kardeş belediye devreye girecek. Afet öncesi, afet anı ve afet sonrası olarak planlamamızı yapıyoruz.

‘CUMA GÜNÜ EKREM BEY GELİYOR

✓KİPTAŞ projesi ile depreme dayanıklı sosyal konut yapılacağını duyurdunuz. Proje hakkında bilgi verir misiniz…

Depreme dayanıklı olması özellikle bizim için çok önemli. Cuma günü Ekrem Bey (Ekrem İmamoğlu) alınan yeri görmeye geliyor, projenin detaylarını daha sonra yapacağımız lansmanımızda açıklayacağız. Yerinin neresi olduğu sürpriz olsun. Proje şu anda hazırlanıyor, ruhsat bir kısmını verdik, bir kısmını da geri kalan hazırlandığında vereceğiz. Ruhsat aşaması da tamam. Depreme dayanıklı oluşu bizim önceliğimiz zaten düşük yoğunluklu bir yerden arazi alındı. Az katlı olacak binalar. Mimarisiyle kullanılacak malzeme ve ihale yöntemleriyle Silivri’deki kalitede bina üretecek KİPTAŞ. Kaç konutluk olacağı da sürpriz diyelim. Bu deneme projesi tabi. O yüzden çok büyük tutmadık. Nasıl karşılanacağını bilmediğimiz için, siyasi yorumlarını da bilmediğimiz için önce dedik ki, bazı şeyleri engellenmesin, dedikodu malzemesi olmasın diye ketum yürütmek zorunda kaldık.

Fatma Kaplan Hürriyet, editörümüz Uğur Ulusoy'un sorularını cevaplandırdı.

SARBAŞ’IN SERMAYESİ ARTACAK

Proje pilot başladı ilk etapta. Kendimizi deneyip satışları gördükten sonra daha büyütürüz projeyi hatta sizi eğitiriz ve siz kendi şirketiniz üzerinden yapabilirsiniz dediler. Biz de biliyorsunuz SARBAŞ’ın sermayesini arttırıyoruz şu anda. Ticaret yapmasının önünü açmaya çalışıyoruz olabildiğince. Gelire ihtiyacımız var en nihayetinde. Bizim için de deneme projesi olacak. Bu ufak bir proje olacak. Sonra da etaplar halinde devamını getireceğiz.

İBB ile başka ortak projeleriniz var mı?

46 başlıkta onlarla çalışıyoruz.

✓Birlikte yaptığınız ve en çok öne çıkan proje nedir?

Onları sonra tek tek açıklayacağız.

✓İBB ile yürüttüğünüz Halk Süt projeniz ne durumda?

Pandemi girince birçok işimiz yarım kaldı. Süt teknolojisinden anlayan gıda mühendisi alımımız var. Onu aldıktan sonra işi ona teslim edeceğiz. Bizim hedefimiz günlük 25 ton süt almaktı. Ama günlük 10 ton civarında süt toplanıyor. Diğer ilçe köylerini araştırıyoruz. Sütün kalitesi de çok önemli. İBB belli bir kalitede süt istiyor. 

 

‘TÜRKİYE’Yİ TARIM KURTARACAK’

✓Tarım ve ziraata belediye olarak çok önem veriyorsunuz… Lavantası ayrı domates ve biberi ayrı…

Biz genel olarak seçim kampanyamızda kırsal kalkınmadan hep bahsettik. Artık beton belediyecilik değil üreten belediyecilik, insana dokunan belediyecilik, sosyal belediyecilik, kırsala dokunan belediyecilik yapacağız. Kırsala yol da lazım parke de lazım ama toprağının da işlenmesi lazım. Türkiye’yi üretim kurtaracak, tarım kurtaracak.


Belediye Başkanı Hürriyet, tarım projelerine önem verdiklerini kaydetti.

 

‘SEBZELER HALK MARKETLERDE SATILACAK’

✓Bu projenin kaç ayağı var?

3 ayağı var. Birincisi kendimizi önce denemek, boş tarlaların ekilmesi gerektiğini tarıma daha çok önem vermemizle ilgili farkındalık yaratmak. İkinci ayağı sosyal desteğe ihtiyacı olan insanlara oradan ürettiğimiz sebzeleri bir şekilde ulaştırmak ve kuracağımız Halk Marketlerde tüketiciye doğal ürün olarak sunmak. Bu sene sosyal destek amaçlı ücretsiz dağıttık. Seneye Halk Marketler kurulunca sebze reyonu yapacağız. Orada tüketici uygun fiyata ama doğal üretilmiş, zehirsiz ürünleri alma fırsatı bulacak. Fideleri ve tohumları arttıracağız. Bu tabi zaman alacak. Lavanta da bizim için hem turizm anlamında yaşam bahçeleri yapıyoruz. Hem de ürün amaçlı dikim yaptık.

✓Kooperatifleşme konusunda ne diyeceksiniz?

Bu konuda bizden destek isteyen kadınları destekliyoruz. Çınar Kadın Kooperatifi öyle oldu. Orası ticari bir kooperatif biraz daha. Dikim işlerimizi falan onlar yapıyorlar. Atölye üzerineydi onlar. Şimdi kırsal kalkınmayla ilgili talep eden üreticileri kooperatifleştirmekle ilgili destek veriyoruz.

 

✓Bu kooperatif meclise de gelmişti…

Çınar Kadın Kooperatifi. Onlardan biz maske dikim hizmeti alıyoruz hem onlar para kazansın diye. Onu yapabilmemiz için meclis onayına ihtiyacımız vardı, vermediler yapacak bir şey yok. Başka türlü formalize ettik yani bir şekilde sonuçta bu hizmeti alıyoruz, almak zorundayız.

 

‘O HANIM DAVA AÇTI’

✓Turizm demişken tarihi mekanların yer aldığı Kapanca Sokak ilgili ne gibi tasarrufunuz olacak? Şu anda yeterince işlevsel değil, sıkıntılar var ve akıbetini merak ediyoruz…

Göreve geldiğimizde bir kere şu mantıkla hareket ediyoruz; geçmiş dönemde yapılan her işe sahip çıkmak gerekiyor çünkü idarenin, devletin devamlılığı esas bizim zihniyetimizde. Sonuçta hiç birimiz babamızın parasıyla yapmıyoruz işleri. Geçmiş dönem idarecileri de başkanlar da bu işleri milletin parasıyla yapıyordu. Dolayısıyla milletin parasına sahip çıkmak gerekiyor. Bunun için de belli yöntemler var. Biz baktığımızda önce yapı stokumuzu, proje stokunu gözden geçirdik ve şunu fark ettik; çok fazla yapı var ama içi boş. İşletilmiyor ya da birilerine 3 kuruşa kiraya verilmiş, atıl kalmış. Belediyenin adı geçiyor ama belediye orada bir aksiyon alamıyor. Biz orada bir etkinlik bile yapamadık. Çünkü neden; Orada bir kadına (Nüket Özcan) ihale edilmiş bir dernek adı altında ve kadın istediği gibi kullanıyor. Oralar, eski İzmit evleri o kadar kıymetli binalar ki…Biz buralara çalışalım dedik. Bir de yürüyüş yolu projemiz var Avrasya Kültür Rotaları diye. Kapanca Sokak’ı da içerisine koyalım dedik. Tarihi binaların içerisine fonksiyon katamazsan yaşatamazsın. Eskir bir süre sonra. Biz o binaların içine bir şeyler yapmak istedik. Bu yüzden ihaleleri iptal etmeye başladık ve sesler çıkmaya başladı. Dava açtı o hanım. Dava sonuçlanmadan bir şey yapamıyoruz. Ama bizde olan 2 yer vardı. Bir tanesi Yeşil Konak’tı. Burayı Atatürk Evi’ne çevirdik. Yaşayan bir müze haline getirdik orayı ve yoğun ilgi görüyor. Orası Allah’tan ihale edilmemişti. Sarı Konak’ımız var, Kültür Müdürlüğünü bir hafta önce buraya taşıdık. Tarihi konakları kullanmaya çalışıyoruz. Ferdane Hanım Konağı var restore edilecek. Restoran yapacağız burayı. Kalender Korkmaz Konağı’nı yeni satın aldık. 200 bin liraya denk geldi. Oraya da çok güzel bir fonksiyon çalışıyor arkadaşlarım. İçini yaşatan tarzda restore edeceğiz. Biliyorsunuz Hulusi Kentmen Evi’ni kamulaştırdık. Sanat ve Barış Evi olacak. Avrasya Kültür Rotaları Derneği ile yaptığımız yürüyüş rotanın bir parçasını buraya çevirdik. Kapanca, Bağçeşme ve Paşasuyu bu rotalarımızda olsun istedik. Teleferiği de bu yüzden istiyoruz.

✓Teleferik projeniz ne durumda?

Ön raporu çıktı. İnceliyoruz hep birlikte. Teknik olarak uygun mu değil mi bakacağız, daha sonra da daha detaylı olarak değerlendireceğiz. Hemen hemen 2 kilometrelik ve turizm amaçlı olacak. Bağçeşme’ye çıkacak ve yürüyüş rotasını görecek. Ulaşım için de kullanılabilecek. Birbiriyle bütün düşünüyoruz tüm bunları. Çukurbağ kazısını harekete geçirebilirsek birbirine entegre Nicomedia’dan İzmit’e dediğimiz bir vizyonla bir şeyler yapmaya çalışıyoruz.

✓Biraz da kent merkezine gelirsek Kapanönü ve Yemeniciler Çarşısı projeleri bitmek üzere…

Oralarda tadilat yapıyoruz. Esnaf öyle istedi. Sıfırdan proje istemiyoruz dediler. Pandemi de var zaten. Ben de tadilat yaptırdım. Çalışmalar en geç bir ay içinde bitmiş olacak. Kapanönü’nü tam hatırlamıyorum ama Yemeniciler Çarşısı 140 bin TL civarına mal oldu. Çok büyük maliyetler değil onlar.

‘BİRLİKTE HAREKET EDECEĞİZ’

✓Fethiye Caddesi projesi ne zaman hayata geçirilecek?

Altyapıyla ilgili görüşmeye devam ediyoruz. Artık teknik ekipler görüşüyor ve altyapıyı konuşuyorlar. Büyükşehir’in Yürüyüş Yolu projesi var biliyorsunuz. Kod farklarından dolayı sıkıntılar yaşanabilir. O yüzden Büyükşehir’le birlikte hareket etmemiz gerekiyor.

✓Yani Büyükşehir Yürüyüş Yolu projesine başladığında mı siz de Fethiye Caddesi projesine başlayacaksınız…

O da net değil. Büyükşehir’den bu konuda altyapıyla ilgili fizibilite çalışması bekliyoruz. Ne yapacağımızla ilgili birlikte bir karar almayı bekliyoruz. Bu arada biz durmuyoruz. Proje seçildi ama bu projenin bir de uygulama projesi hazırlanıyor. 3-4 ay sürüyor onu hazırlamak. Mimarlar bir yandan onu hazırlıyor. Altyapı ile ilgili de görüşmelerimiz sürüyor. Hepsini bir arada düşünüyoruz.

✓Belediyenin logosu için yarışma açtınız. Logo değişecek mi?

Logoyla ilgili şöyle; Aslında öyle bir niyetimiz yoktu bizim. Arada renklendiriyoruz, görsele uygun. Zaten resmi bir logomuz yok. Meclisten onaylı bir logomuz yok. Şu anda kullanılan logo resmi değil. Bizim kalkıp da bu tür şeylerle uğraşacak halimiz yok. Biz logo çalışması yapmıyorduk aslında. Hepsini değiştirelim mantığında değilim. Müfettiş tenkit edince rengini değiştirdikten sonra siyasi malzeme yapmaya kalkıştılar. Sonra düşündüm sadece çınarı kullanıyoruz. Bizim sembol birçok yerimiz var. Mesela Saat Kulesi var ve İzmit’in sembolü. Sonra düşündük bunları çalışsak mı diye. Sonra başkanım bunu yarışmayla belirleyelim dediler. Güzel bir şey çıkarsa bakarız, yenileriz. Sonuçta kötü bir logomuz yok. Çınar bizim sembolümüz ama daha belirgin İzmit’i anlatan bir logomuz olsun diye çıktı yani.

✓Gençler için neler yapıyorsunuz

Gençler için alan kazandırmaya çalışıyoruz. Kimin neye ilgisi var ise geliştirmeye çalışıyoruz. Halk danslarını da spor olarak görüyorum. Şu anda 600’e yakın başvuru var. Güzel bir ekip oluşturdular. İçinde tiyatroyla besledikleri gösterileri de var. Her döneme uygun oyun sergiliyorlar. Uluslararası festivallere hazırlıyoruz… Ayrıca gençlerimiz için Sarısu Kampı’nı yaptık. Çok emek verdik oraya. Akmeşe bölgesinde motokros alanı çalışıyoruz. Macera parkları yaratmaya çalışıyoruz. Gençlerin isteklerine göre çalışmalarımızı şekillendiriyoruz.

✓Gülümse Kafe ne durumda?

Artık ücretliyiz. Tüm sorunları hallettik, vergilendirme işi bitti, yazar kasa halledildi, sigortalı hale getirdik arkadaşları, hiçbir sıkıntımız kalmadı. Sarbaş işletiyor. Fevziye’yi de Sarbaş işletiyor. Toplam 30 kadar personelimiz var her ikisinde. Hem istihdam yarattık ve iyi de para kazanıyorlar. İlerleyen günlerde sanatsal ve atölyede çalışmaları yapacağız Gülümse Kafe’de.

 

‘EKMEĞİNE SAHİP ÇIKAN KAZANDI’

✓Temizlik İşleri biriminde sıkıntılar yaşanmış ve bu kent halkına yansımıştı. Şimdi ne durumda?

Çalışmayanlar için yapacak bir şey yoktu ve güle güle dedik. Ekmeğine sahip çıkan kazandı, sahip çıkmayanla yollarımızı ayırdık. Zaman zaman yeni personel alımımız oluyor. Biraz personel eksiğimiz var. Onu desteklemeye çalışıyoruz. Sıkıntılarımız vardı, 6 ay idare ettik. Bizi baya zorladı yani. Temizlik işleri birimimize meclis onayıyla 75 aracı 27 milyona satın aldık. Kendi araçlarımızla temizlik işlerini yürütüyoruz.

 

‘ŞİMDİDEN İDDİA KOYMAK DOĞRU DEĞİL’

✓Akşener ve Kılıçdaroğlu 13 Ağustos’ta İzmit’te Büyükşehir adaylığınız için işaret fişeği yaktı desem…

Onların takdiri ama şimdiden kim öle kim kala, sabaha çıkacağımızı bilmiyoruz. Şimdiden iddia koymak doğru değil. Tek iddiam var; Burada başarılı bir belediyecilik sergilemek. Derdimiz yandaş doyurmak değil halka hizmet etmek. Sonuçta 12 ilçenin sorumluluğunu sırtımda taşıyorum. Bu benim için çok önemli. Burası başarılı olursa diğer belediyeler için de adaylar iddia koyacak. İzmit Belediyesi’ne bakacak herkes

Başarılı olursak Millet İttifakı adına 12 ilçede iddia ortaya koyarız, başarısız olarsak 12 ilçede de başarısız oluruz. Verdiğimiz vaatleri yerine getirmek adına var gücümle çalışıyorum.

 
Hürriyet, belediyenin ürettiği dezenfektan ve kolanyalardan ikram etti.

‘HİÇBİR ŞEKİLDE PARTİSİNE BAKMIYORUZ’

✓Eleman alımında örgüte danışmadığınız yönünde eleştiriler geliyor…

Eleman alımım çok net. Şeffaf olacağız, adil olacağız, eşit olacağız dedik. Sistem belirledik. Temizlik elemanı alırken bile belli bir elemeden geçiriyoruz. Dezenfektan ve kolonya üretmeye başladık. Çünkü bunlar çok maliyetliydi. Bunu biz üretebiliriz dedim ve sınavla kimya mühendisi aldık. Müracaat edenlerin hiç birinin partiyle alakası yok ve alınacaklarını bile ummuyorlardı. İşe alım yaptıktan sonra dezenfektan ve kolonya üretmeni istiyorum dedim ve 15 gün sonra bana numunesini üretti ve getirdi. 40-50 bin TL’ye laboratuvar kurduk. Günlük 600 litre dezenfektan ve kolonya üretiyor. Birim fiyatı olarak 32 TL’ye mal ettiğimiz dezenfektan ve kolonyayı kabı dahil 6 TL’ye mal ediyoruz. Bu bizim için çok önemli bir tasarruf ama liyakatin da çok önemli olduğunu gösteriyor. Halis Koç’un kızı meselesi tartışıldı ama o kız ikinci ya da üçüncü oldu ziraat mühendisi olarak girdiği sınavda. Biz hiçbir şekilde partisine bakmıyoruz. Siyasetle alakası olmayan insanların günahı ne? Partiliyi de alacağız ama onu da elemeden geçiriyorum. Bu konuda çok huzurluyum, çok rahatım. Bu konuda bana kızan kızsın ama söz verdik biz insanlara.

‘ERTUĞRUL BEY’İN KENDİ TERCİHİ’

✓Birlikte yola çıktığınız bazı insanlar vardı… Fethi Çevik, Dilek Alp gibi… Ve sonrasında Ertuğrul Akalın ile yolları neden ayırdınız?

Fethi Çevik kendi isteğiyle ayrıldı, başka bir iş kurdu. Onun buraya girme gibi niyeti de yoktu zaten. Ben biraz rica ettim o dönemde. Dilek Hanım’la ilgili sıkıntılar yaşadık. O öyle göründüğü gibi değilmiş. Mecburen görevden ayırmak zorunda kaldık, şu anda da emekli olacak.  Ertuğrul Bey (Ertuğrul Akalın) de tamamen kendi tercihi diyelim. Onore etmek adına, yoksa burada zaten yapılıyor birçok şey.  Eski başkanlarımıza görev vermek adına şey yapmıştık ama onun beklentisi başka olmuş. O yüzden onunla ilgili çok bir şey söylemek istemiyorum. Eski başkan, kırmak istemem, yaşça büyüğüm. O yüzden de kırıp dökmek istemiyorum açıkçası. Benimle çalışmak isteyen çalışır çalışmak istemeyen için de yapacak bir şey yok.

26 Kas 2020 - 11:15 Kocaeli/ İzmit- Gündem

Muhabir Uğur Ulusoy

Son bir ayda cagdaskocaeli.com.tr sitesinde 229.410 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Yeni web sitemizi beğendiniz mi?