‘İzmit doğumlu tek vekilim’

Radyo Çağdaş’ta yayınlanan ‘Görüş’ programına katılan TBMM Başkanvekili ve CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, oldukça keyifli geçen sohbette sorulara yüzleri gülümseten cevaplar verdi. Bizlerle 2021’in ilk pastasını da kesen Akar, “Şu andaki mevcut Kocaeli milletvekilleri içinde tek İzmit doğumlu benim” dedi

Uğur Ulusoy
Uğur Ulusoy Tüm Haberleri

TBMM Başkanvekili ve CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Radyo Çağdaş’ta yayınlanan ‘Görüş’ programına katılarak gazetemiz Genel Yayın Yönetmenimiz Sadun Çetin ve radyo programcımız Mert İnanç Ayas’ın konuğu oldu. Akar, program öncesi bizlerle beraber yılbaşı pastası kesti ve hep birlikte 2020’yi uğurladık. Radyo programında soruları cevaplandıran Akar, sözlerine herkese sağlıklı yıllar dileyerek başladı. Oldukça keyifli geçen sohbette Akar, zaman zaman dinleyenleri de gülümsetecek samimi cevaplar verdi.

TBMM Başkanvekili ve CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar

İZMİT DOĞUMLU OLAN TEK VEKİL BENİM’

Milletvekili olmadan önce parti örgütünde uzun süre çalıştığını belirten Akar, “4. dönem milletvekilliği yapıyorum. 2 dönem Parti Meclisi üyeliği yaptım. Belirli pozisyonları geçtikten sonra artık aynı pozisyonlarda bulunmanın doğru olmadığını düşünenlerdenim. Benim için de arkadaşlarımın öngörüsüyle Meclis Başkanvekilliğini yapabileceğimi düşündüm. Bunu hem kentim hem de ülkem için bir hizmet olarak gördüğüm için böyle bir süreç gelişti. 3 arkadaş yarıştık, bu yarışta ipi göğüsleyen biz olduk. 30 sene sonra tekrar kente meclis başkanvekilliğini getirmiş olduk. Şu andaki mevcut Kocaeli milletvekilleri içinde tek Kocaeli-İzmit doğumlu benim. Aynı yerde doğan, ikamet eden ve aynı yerde sürdüren bir arkadaşınızım. Hiç kopmadım Kocaeli’den” dedi.

Soldan sağa; Ali Sami Sağsöz, Sadun Çetin, Haydar Akar, Dilek Sağsöz

‘BU GÖREVLE SİYASETİN DIŞINA ÇIKTIK’

Sadun Çetin’in “Protokoldeki yeriniz nedir?” sorusunu cevaplayan Akar, “4 tane Meclis Başkanvekili oluyor. Bunlar pozisyon itibariyle siyasetin dışındalar. Bu görevle birlikte siyasetin dışına çıktık biraz. Meclis Başkanvekilleri, Meclis Başkanını temsil ederler. Genel kurulu onun adına yönetirler. Bana da ayda bir hafta düşüyor. Törenlerde, Meclisin idari işleyişinde yer alıyoruz. Meclisin genel işleyişini yönetmekle görevlisiniz.

‘KIRMIZI PLAKAYI PEK KULLANMIYORUM’

Ben bu kentin çocuğuyum ve koruma talebim olmadı. Eğer bu kentte gelecekte rahat yaşamak istiyorsam bugün de rahat yaşamalıyım. Koruma ordusuyla değil milletvekili olmadan önceki Haydar Akar olarak yaşıyorum. Doğrunun bu olduğunu düşünüyorum. Resmi törenler ve ziyaretler dışında kırmızı plakayı kullanmıyorum. Bana bir avantaj sağlasın diye değil muhafaza edilmesi gereken bir pozisyon olarak düşünüyorum” dedi.

‘ESKİDEN EN HIRÇIN VEKİLLERDENDİM’

Mert İnanç Ayas’ın “Mecliste 10 dakika ara verdim diyorsunuz. O arada neler oluyor” sorusuna cevap veren Akar, “Zaman zaman kavgalar oluyor. Ben de en hırçın milletvekillerinden bir tanesiydim. Sonradan yavaş yavaş o işe adapte ediyorsunuz ve o hırçınlığınız bitiyor. Bir de şu var; yukarıdaki pozisyonla aşağıdaki pozisyon çok farklı… Işıklardan koltuğuna kadar sizi bir geriyor. Ama şunu unutmayın o Meclisten dışarıya çıkıldığında asla bu gerilim yok. Vatan haini diye nitelendirdikleri milletvekilleriyle kuliste oturuyorlar çaylarını içiyorlar. Genel kurul dışına taşarsa bu olaylar Türkiye’de tehlike var demektir, kimse bunu göze alamaz.

TBMM Başkanvekili ve CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, program öncesi bizlerin yeni yılını kutladı.

‘KARARLAR ARKA ODADA VERİLİYOR’

Şimdi benim pozisyonuma gelince; yukarıdan bir kargaşa olduğunda uyarmakla görevliyim. Yine durmuyorsa Meclisi tatil edebilirim aslında. Arkada bir odamız var bizim. Orası Meclis’in bütün işlerinin döndüğü yer. Milletvekilleri bilmez arkada ne konuşulduğunu. Meclis Başkanvekili olur, Grup Başkanvekillerinin tümü oraya gelir, o tartışmanın nedenleri konuşulur ve atılacak adım kararı verilir. Bazı milletvekilleri bile bilmez arkadan yönetildiğini işin.  Olaylar önde olur arkada yatıştırılır” dedi.

‘DEMOKRATİK YÖNETMEYE ÇALIŞIYORUM’

15 saati bulan bütçe görüşmeleri esnasında neler yapıldığına dair de bilgi veren Akar, “Geçen bütçe görüşmesinde 15 saat sürdü. Benim için 15 saat en uzun süreydi. Bu bütçe görüşmeleri 12 gün sürdü ve en çabuk bitiren bendim. Demokratik yönetmeye çalışıyorum. Gerçekten yukarısı zor. Minimum 200 milletvekili karşınızda bulunuyor. Farklı kültürlerden gelen insanlara karşı Meclisi yönetmeye çalıyorsunuz. Ben de aşağıdayken Meclisi yöneten insanlara haksızlık yapmışım, bunu gördüm.

‘KONUŞULAN HERŞEY KAYIT ALTINDA’

Orada bir başka boyut bazen kabul edilemeyecek sözler söyleniyor. Bunlar daha çok stenograf dediğimiz ön taraftaki arkadaşlar biz ara verince tüm kayıtları durdurur ama biz ara vermediğimiz sürece o stenograflar, kameralar konuştuğunuz en ufak cümleyi kaydeder. Mikrofonlar da kaydeder, onlar çözülür. O esnada ağzınızdan en ufak hakaret çıktığında tazminatla cezalandırılır. Acemi milletvekilleri bu hatayı yapabiliyor yani kayıt sürerken hakaret edebiliyor. Ama tecrübeli olanlar yapmıyor” diye belirtti.

TBMM Başkanvekili ve CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, yeniyıl pastasını kesti.

‘HENÜZ DAHA ALIŞAMADIM’

CHP’de il sekreterliği, il saymanlığı yapan ve 10 yıldır milletvekilliği görevini sürdüren, 4 yılı aşkındır Parti Meclis üyeliği yapan Akar, Sadun Çetin’in “Meclis iç tüzüğü gereği tarafsız olmak zorundasınız. Bu devlet anlayışı, devletin bu yüzünü tanıyorum mu diyorsunuz yoksa çok zorlandım mı diyorsunuz. Mukayese eder misiniz? sorununa “Henüz daha alışamadım zaman zaman başkanvekili olduktan sonra verdiğim röportajlarda siyasi ağırlık oluyordu. Yavaş yavaş devlet yapısına uyum sağlamaya çalışıyorum. Benim için zor oluyor ama bu pozisyonumu kentim için kullanmaya çalışıyorum, Türkiye için, problemlerin çözümü için kullanmaya çalışıyorum. Devlet tecrübem de yoktu geçmişte, özel sektörden geldiğim için bu boyutu biraz zorluyor. 7 sene KİT Komisyonunda olmam devlet konusunu az çok çözmeme vesile oldu” diye yanıt verdi.

‘TABİ Kİ AŞI OLACAĞIM’

Mert İnanç Ayas’ın “ Aşı olacak mısınız?” sorusunu yanıtlayan Akar, “Tabi ki aşı olacağım, herkesin de olmasını tavsiye ediyorum. Bilim adamları ve sağlıkçılar aşıyı oluyorsa biz de olacağız. Korkulmaması gerekir diye düşünüyorum. Bence aşıdan ziyade Covid’ten korkulmalıdır. Aşıyı olurken önce milletvekilleri olsun diye bir şeyim yok. Biz sıralamada neredeysek o zaman olmalıyız.  Bana göre sağlık çalışanları, kronik hastalar, 65 yaş üstü ve öğretmenler diye sıralama olmalıdır” dedi.

‘YILBAŞINDA EVDEYİM’

Dinleyicilerin yeni yılda ne yapacağına dair sorusuna ve Mecliste çorbanın kaç lira olduğuna da samimi cevaplar veren Akar, “Yeni yıl benim için çok önemli değil. Ben hayatım boyunca, 57 yaşıma geldim ve hiç özel yeni yıl kutlamadım, gazinoda da kutlamadım. Evimde, ailemle geçiririm. Eskiden çocuklarımızla geçirirdik şimdi onlar bizimle geçirmiyorlar. Hanımımla beraber evimizde olacağız. Normal bir günmüş gibi hayatımıza devam edeceğiz. Ayrıca yıl başında Mili Piyango almam, bundan sonra da hiç almam. Çünkü devletten çıktı çok güvenilir olmaktan uzaklaştı bana göre. Çorba konusuna gelirsek biz bedava yemiyoruz. Çok eleştirildiği için yemeklerden fiyat kaldırıldı. Mecliste vekiller yemek yemiyor, misafirlerimiz yiyor. 600 milletvekiline misafirler geliyor. Meclis restoranında fiyatlar son zamanda yapılan zamlarla piyasanın 3’te ikisine ulaştı diye biliyorum” dedi.

‘DÜNÜRÜMÜZ VEFAT ETTİ’

Geçtiğimiz aylarda kızını evlendiren Akar, “Kayınpeder olmak nasıl bir duygu” sorusuna da yanıt vererek “ Pandemi nedeniyle eski adetleri sürdüremedik, gitmeler gelmeler olmadı. Ama çok üzücü bir olay oldu. Dünürümüz dün akşam vefat etti. Pandemi döneminde nikah yapmamızın nedeni onun talebiydi. Uzun yıllar kanserle mücadele etmişti.  Kendisini bildiği için de böyle bir talebi olmuştu. Biz de pandeminin içine o nikahı sığdırmıştık eleştiri almamıza rağmen. Dün akşam kendisini kaybettik” dedi.

‘OLABİLİR Mİ BÖYLE BİR ŞEY’

Son günlerde yine tırmanan kadına şiddet konusunda fikirlerini söyleyen Akar, “Kadına şiddet niye tırmanıyor bunu araştırmak lazım. Şiddetin tümüne karşıyız. Kadın şiddetine özellikle karşıyız. Kadının savunmasız olarak topluma sunulması, erkek egemen topluma dönüştürülmesi hepimizi üzüyor. Hepimiz eşit şartlardayız. Cennet annelerin ayağı altında diyoruz ve gidiyoruz bir kadını öldürüyoruz. Olabilir mi böyle bir şey. Bunların ben akıl sağlığından şüphe ediyorum. Biz medeni insanlarız medeniyete yeni kavuşmuş insanlar değiliz ki. Anlaşamıyorsanız  ayrılırsınız. Eskiden aile ve toplumsal baskı vardı bunların göre kalktığını düşünüyorum artık. Ayrılsınlar diye bir iddiam yok. Ama anlaşamıyorlarsa birlikteliği sürdürmek diye bir şey de yok” dedi.

‘İKTİDAR PARTİSİNİ BEKLİYORUZ’

Yahyakaptan’da bir köpeğin ölmesi olayı hakkında yöneltilen soruyu cevaplandıran Akar, “Ben de yakından takip ettim. Hayvanlarla ilgili bütün gruplardan çıkan kanun teklifi var ve Mecliste bekliyor. Sadece iktidar partisi inisiyatif alıp bunu Meclis gündemine getirmesi bekleniyor. Hiç bir canlı öldürülebilir mi?” ifadelerini kullandı.

31 Ara 2020 - 17:03 Kocaeli- Gündem

Muhabir Uğur Ulusoy

Son bir ayda cagdaskocaeli.com.tr sitesinde 277.557 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sizce Kocaelispor Play-Off 'da nasıl bir performans gösterir?