Mutlu, “Rektörler atanmaz, seçilir”

Eğitim İş Kocaeli 1 No'lu Şube Başkanı Sabri Mutlu, Boğaziçi Üniversitesi’ne Rektör Melih Bulu'nun atanması ile ilgili, “Rektörler atanmaz, seçilir” dedi

Ahmet Sancar Kızılkaya
Ahmet Sancar Kızılkaya Tüm Haberleri

Eğitim İş Kocaeli 1 No'lu Şube Başkanı Sabri Mutlu, Boğaziçi Üniversitesine yeni atanan Melih Bulu hakkında sert eleştirilerde bulundu. Mutlu, sendika binasında yaptığı açıklamasında, “2020'yi "reform" söylemleriyle kapatan iktidar, 2021'e baskıcı politikalarını artırarak girmiştir. Bilindiği üzere; ülkenin elde kalan az sayıdaki saygın üniversitelerinden Boğaziçi ise iktidarın ilk hedefi olmuştur. Cumhurbaşkanı Erdoğan Boğaziçi Üniversite'sine eski bir AKP milletvekili aday adayını 3 Ocak'ta rektör olarak atamış, bu liyakatsiz atamanın sonucunda kampüste direniş başlamıştır” diyerek başladı.

“DİRENİŞ TAÇLANDIRILMIŞTIR”

Mutlu açıklamalarının devamında, “Bu atamayı haklı olarak kayyum ataması olarak değerlendiren Boğaziçi Üniversitesi akademisyen ve öğrencileri eyleme geçmiş,diğer üniversitelerden öğrenciler de bu haklı eylemi desteklemiştir. Rektörlüğün devir-teslim töreni sırasında onurlu akademisyenler yüzlerini öğrencilerine, sırtlarını rektöre dönerek direnişi taçlandırmıştır. 

"ORANTISIZ GÜÇ KABUL EDİLEMEZ"

Bu olaylar dizisi, demokratik hak olan ifade özgürlüğü ve protesto etme hakkı öğrencilerin polis şiddetine maruz kalmasıyla, onlarca öğrencinin ev baskınlarıyla gözaltına alınmasıyla devam etmektedir. Demokratik bir şekilde yapılan protestolara karşı emniyet güçlerinin uygulamış olduğu orantısız gücün kabul edilmesi mümkün değildir. Milli Eğitim bakanlığı tarafından liyakasız kişilerin kurum yöneticileri olarak görevlendirmeleri geleneğinin rektör atamalarında da uygulanmaya başladığı gözlemlenmektedir.

"SORGULAYANLAR-İTİRAZ EDENLER"

 Bu tür atamalar her geçen gün bilim yuvası olması gereken üniversiteleri niteliksizleştirecektir. 2021 Türkiye'sinde köklü bir devlet üniversitesinin giriş kapısına vurulan kelepçe, Türkiye'de baskı altındaki akademinin ve saldırı altındaki ifade özgürlüğünün de sembolü haline gelmiş, tarihi bir gerçekliğin dışa vurumu olmuştur. Kadın katilleri, uyuşturucu tacirleri, tecavüzcü tarikat üyeleri için bile bu denli sert yürütülmeyen gözaltı prosedürlerinde, öğrenci evlerine kapıların hatta duvarların parçalanarak girilmesi, AKP iktidarı boyunca gerçek nefret öğesinin her zaman "sorgulayanlar-itiraz edenler" olduğunu bir kez daha göstermiştir. 

"ÖNEMSİZ BİR ŞEYDİ"

Kampüste tepkiler sürerken yandaş bir televizyon kanalına çıkan kayyum rektör Melih Bulu, buradaki konuşmasındaki çelişkilerle, kendisini istemeyenlerin ne kadar haklı olduğunu adeta ispat etmiştir. 2011'de aktif siyaseti bıraktım diyen Melih Bulu, 2015'te AKP'den milletvekili aday adayı olduğu hatırlatıldığında "O önemsiz bir şeydi" diye gevelemiş, yandaşlığını örtememiştir. Siyasete üniversite öğrenciliği yıllarında CHP ile başladığını söyleyen Bulu, bu iddiasıyla "milletvekilliği olmadı, sana rektörlük verelim" tadındaki atamasını haklı gösterememiştir.

"TEPEDEN İNME BAŞA GETİRİLEMEZ"

Melih Bulu, dünyanın her yerinden rektörlerin böyle belirlendiğini iddia ederek bir yalan daha söylemiştir. Gelişmiş ülkelerin hiçbirinde rektör atama mekanizması böyle değilken, Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu yetkiyi kendisine OHAL döneminde KHK'lar aracılığıyla almıştır. Gelişmiş hiçbir ülkede, o üniversitedeki eğitimcilerin, öğrencilerin istemediği bir şahıs, tepeden inme şekilde başa getirilemez.

"KAPI KIRIK OLDUĞU İÇİN KELEPÇE TAKMIŞLAR"

Emniyet bile üniversite kapısına vurulan kelepçe konusunda kendini savunmamışken, Bulu onların adına sözcülük yaparak, "Kapı kırık olduğu için takmışlar" demiş, bu çağda bir üniversitenin kapısına kelepçe vurularak öğrencilerin dışarıda tutulmasını acizce haklı göstermeye çalışmıştır. Bulu, kampüse polisle girmediğini iddia etmiş, hemen birkaç saat sonra bir savaş varmışçasına içeriye zırhlı araçlarla giren kolluk kuvvetlerinin kampüsteki fotoğrafları ifşa olmuştur.

"BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİNDE ÖĞRENCİ BİLE OLAMAZ"

Akademik kariyeri de sorunlu olan Bulu, Şehir Üniversitesi'ndeyken yayınladığı bir makalesinin intihal olduğu iddiaları sorulunca, "İntihal değil, sadece alıntıları göstermemişim" diyerek saçmalamıştır. Oysa intihal zaten tam olarak budur. Başkalarının zihin emeğini, düşünsel ürününü kendi üretimiymiş gibi göstermek hırsızlıktır, intihaldir. Kendisi ile yapılan bir ingilizce söyleşisinde konuştuğu ingilizce ile değil rektör olmak, Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrenci bile olamaz.

"TEK BİR MAKALESİ YOK"

Bu "incileri" sıralayan bir şahsın, Türkiye'nin en saygın üniversitelerinden birinin başına adeta herkese rağmen getirilmesi, Türkiye'de AKP döneminde icat edilen bu rektör atama sisteminin demokrasiye ve bilime ne kadar aykırı olduğunu bir kez daha göstermiştir. Son araştırmalar ortaya koymuştur ki bu dönemde atanan 72 rektörün tek bir bilimsel makalesi yayımlanmamıştır. 140'ı aşkın rektörün ise uluslararası akademide atıf yapılmış tek bir makalesi yoktur.

"EĞİTİM-İŞ OLARAK ALTINI ÇİZİYORUZ"

Yani akademik olarak hiç üretimde bulunmayan, akademi çevresinden saygı görmeyen, aklını insanlığa faydalı makaleler için değil hükümeti memnun edecek twitler atmak için kullananların üniversitelerin başına getirildiği bir dönemde, dünyanın ilk 100 üniversitesi arasında ülkece varlık gösterememiş olmamız şaşırtıcı değildir. Eğitim-İş olarak altını çiziyoruz: Üniversiteler özerk ve her türlü siyasi baskıdan muaf olması gereken bilim/düşünce kaleleridir.

"REKTÖRLER ATANAMAZ SEÇİLİR"

 Bu mecralara "Allah bizi okumuşların şerrinden korusun" cahilliğiyle, ülkesi için kafa yoran insanları "elitist" yaftasıyla hedef göstererek yaklaşılamaz. Demokratik bir ülkede rektörler, atanmaz; seçilir. İfade özgürlüğünü, fikir üretimini, bağımsız akademiyi, laikliği bu üniversitelerden yola çıkarak hedef alan zihniyet, anlamalıdır ki okul kapısının aksine zihinlere kelepçe vurmak mümkün değildir.

"GÖZALTINA ALINAN ÖĞRENCİLER SERBEST BIRAKILMALI"

İnsanlığın aydınlanma tarihi, bunun en somut kanıtıdır. Eğitim-İş olarak; gözaltına alınan tüm öğrencilerin serbest bırakılması gerektiğini, Melih Bulu'nun atamasının geri alınmasının şart olduğunu bir kez daha vurguluyoruz. Boğaziçi Üniversitesi'nde yeni yıla bir umut gibi yükselen haklı direnişi selamlıyor, "Okul sıralarında olduğu gibi yine yanınızdayız" dedi. 

07 Oca 2021 - 17:08 Kocaeli- Gündem

Muhabir Ahmet Sancar Kızılkaya

Son bir ayda cagdaskocaeli.com.tr sitesinde 225.552 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Yeni web sitemizi beğendiniz mi?