Uluslararası öğrenciler artık TV’de buluşuyor

Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği, öğrencilerin ülkemizdeki deneyimlerini aktardığı, çeşitli eğitim programlarının yapıldığı bir internet kanalı oluşturdu

Ayşe Aydın
Ayşe Aydın Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Türkiye’nin ve Kocaeli’nin tanıtılması, dostlukların pekişmesi, gençlerin kendini geliştirmesi, uluslararası öğrencilerin ve Türk öğrencilerin bir çatı altında bir araya gelerek dostluklar kurması için sosyal, kültürel, sportif ve daha birçok alanda yaptığı birbirinden önemli çalışmalarla bilinen dernek, bu kez pandemi sürecinde Kisa Web TV kanalını hayata geçirdi. Yayına başlayalı üç ay olmasına rağmen farklı konularda yaklaşık otuz beş program gerçekleştirdi.

11 AYRI PROGRAM

Kanal, adını derneğin kısa adından alıyor. Açılımı ise Kocaeli İnternational Student Association. Kanal ilimizde eğitim gören uluslararası öğrenciler dışında tüm öğrencilere, gençlere ve halka hitap edecek şekilde programlar yapıyor. Youtube üzerinden yayın yapan Kisa Web TV kurumsal yapısı, tasarımları ve yayınladığı düzenli programlarla dikkat çekiyor. On bir ayrı programın yer aldığı kanalda her programın moderatörleri, tasarımları, jenerikleri ayrı ayrı çalışılarak öğrencilerin de katılımıyla belirli günlerde yayınlanıyor.

KİSA SÖYLEŞİLERİ

Kisa Web TV kanalına özel sosyal medya hesapları ayrı olarak açılarak dernek çalışmaları ile karıştırılmıyor. Sosyal medya hesaplarında sadece kanal çalışmaları ve yayınları yer alıyor. 29 Ekim 2020 tarihinde ilk yayınını yapan kanal, bu yönüyle dernek çalışmalarından ayrı tamamen kurumsal bir yapıya dönüşüyor. Kisa Web TV’de yayınlanan programlar: Kisa Söyleşileri: Bu programda birbirinden önemli konu ve konuklarla söyleşiler yapılıyor. İki ayrı program olarak ayda iki kez yayınlanıyor. Birinci programın moderatörlüğünü Moğolistanlı Tumursuld Sodnomdorj-Enes Akça, ikinci programın moderatörlüğünü ise Cezayirli Hamza Mebrek-Ercan Tezcan yapıyor.

BİRÇOK İSİM KONUK OLDU

İlk yayınına 3 Kasım 2020 tarihinde başlayan Kisa Söyleşilerinde bugüne kadar Udef Genel Başkanı Dr. Mehmet Ali Bolat, Sakarya Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bünyamin Bezci, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar Çakmak, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Şemsettin Yıldırım, Kocaeli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şefaattin Deniz, Yalova Üniversitesi Hukuk Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Ali Osman Karaoğlu, Kocaeli Üniversitesi DİLMER Müdürü Doç. Dr. Dilek Fidan, Kocaeli Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ferhat Pehlivanoğlu ve Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Arif Özkan konuk oldu.

BENİM HİKAYEM

Öğrenciler, eğitim için ilimize gelme nedenlerini, Türkiye’yi neden tercih ettiklerini, Kocaeli ve Türkiye’de yaşadıkları hatıraları konu alan ‘Benim Hikayem’ programına konuk oluyor. İki ayrı moderatör tarafından ayda dört kez yayınlanan program, İbrahim Yetimova moderatörlüğünde yayın yaparken ikinci program ise Kocaeli’de eğitim gören Özbekistanlı öğrenci Nezaket Sunnatullayeva moderatörlüğünde gerçekleştiriliyor.

KİTAP TAHLİLLERİ

Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Cançelik tarafından ayda iki kez yayınlanan programda kitaplar tahlil ediliyor. Bazı programlara uluslararası ve Türk öğrenciler de katılarak birlikte tahliller yapıyor. Kocaeli’den Dünyaya aAçılan Kapı: Türkmenistanlı doktora öğrencisi Aygul Agayeva ve Kazakistanlı doktora öğrencisi Assylbek Makhabbat’ın moderatörlüğünü yaptığı programda Kocaeli’nin tarihi, kültürü, örf ve adetleri, mekanları, kurumların Kocaeli özelindeki çalışmaları, köyleri, mahalleleri konuklar tarafından anlatılıyor. Ayda bir kez yayınlanan programın bugüne kadar konukları tarihçi-yazar Volkan şenel ve İZAYDAŞ Genel Müdür Muhammet Saraç oldu.

HOCALAR DA TECRÜBELERİNİ ANLATTI

Siyasetname Okumaları: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Hayati Sakallıoğlu tarafından Maverdi’nin “Dürerü’s-Sülûk Fî Siyâseti’l-Mülûk” adlı eserinden okumaların yapıldığı ve adil bir yöneticinin nasıl olması gerektiği konusunun işlendiği program ayda bir kez yayınlanıyor. Tecrübe Paylaşımları: Moderatörlüğünü Muhammed Malik Taylan ve Emre Eryılmaz’ın yaptığı Tecrübe Paylaşımı programında konuklar yurtdışında bulundukları dönemde edindikleri tecrübeleri aktarıyor. Ayda bir kez yayınlanan programın bugüne kadar UDEF Genel Başkanı Dr. Mehmet Ali Bolat öğrenci olarak İngiltere tecrübeleri ile Kocaeli Üniversitesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Mustafa Eren ise öğrenci olarak Almanya ve Kazakistan Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Yardımcılığı dönemlerindeki tecrübeleri ile programa konuk oldular.

ÜLKE TANITIM GÜNLERİNDE

Ülke Tanıtım Günleri: Azerbaycanlı Khayala Gadırzade moderatörlüğünde gerçekleştirilen programda gerek farklı ülkelerden konukların gerekse öğrencilerin katılımı ile birçok ülkenin tarihi, kültürü, yöresel lezzetleri ve daha birçok özellikleri anlatılıyor. Türk halkının birçok ülkeyi yakından tanımalarını amaçlayan program ayda bir kez yayınlanıyor. Âdâb-ı Muaşeret (Birlikte Yaşama Ahlakı): Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Hayati Sakallıoğlu tarafından görgü kuralları ve birlikte yaşama ahlakını anlatan Maverdi’nin eserinden okumaların yapıldığı program ayda bir kez yayınlanıyor.

SOKAK RÖPORTAJLARI

Dünya Mutfağından Lezzetler: Dünyanın çeşitli ülkelerinden öğrencilerin katılımıyla her ay farklı bir ülke mutfağına ait yemeklerin sohbet eşliğinde hazırlanması ve tanıtılması şeklinde gerçekleştirilecek program pandemi nedeni ile bekletiliyor. Kısa sürede izleyicilerle buluşmak üzere çalışmalarına devam ediyor. Sokak Röportajları: Çeşitli konularda uluslararası öğrencilerin halkın nabzını tutacağı ve Cezayirli Zerrouki İlyassine Tengour tarafından yapılacak bu keyifli program yakında yayına başlayacak. Kısa sürede izleyicisiyle buluşacak.

PROFESYONEL KONUKLAR

Uluslararası öğrencilerin ve Türklerin birlikte dostluklar kurmasına büyük önem veren Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği bunu Kisa Web TV’de de gösteriyor. Programları derneğin üyeleri, gönüllüleri ve uluslararası öğrenciler birlikte sunuyorlar. Herkes yaptığı işten büyük keyif alıyor. Güzel dostluklar kuruluyor. Kanalın 3 aylık programı önceden birlikte belirleniyor. Düzenli bir şekilde toplantılar yapılıyor. Son derece keyifli geçen toplantılarda yayınlanan programların değerlendirmesi yapılırken sonra ki programların planlaması yapılıyor. Aile sıcaklığında heyecanlı bir ekip gönüllü bir şekilde faaliyet göstermeye gayret ediyor. Toplantılara genellikle işinde profesyonel konuklar katılarak çalışmalar hakkında yol gösterici fikirler veriyorlar.

MUTFAKTA YİNE ÖĞRENCİLER VAR

Programların moderatörlüğünü yapan uluslararası öğrenciler kadar arka planda işim mutfağında da uluslararası öğrenciler yer alıyor. Herkesin görevi belirlenmiş ve herkes görevini keyifle yapıyor. Programın çekimlerini Endonezyalı Andhika Gilang Prayoga ve Mısırlı Mariam Mostafa yapıyor. Tasarım ve mMontaj işlerini ise yine Mısırlı Mariam Mostafa ve Suriyeli Huzaifa Kamalmaz yapıyor. İntro çalışmalarını ise Kosovalı Granit Ajdini yapıyor. En önemlisi tüm ekip birbirinin eksiğini severek kapatıyor. Birbirlerine destek veriyor.

‘KENDİLERİNİ GELİŞTİRECEKLER’

Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Fatih Karaçoban Kisa Web TV’yi kurma fikrinin pandemi süreci ile geliştiğini belirterek “Malum dernek olarak ülkemizin ve şehrinin tanıtılmasına büyük önem veriyoruz. Şehrimize gelen ve birer kültür elçisi olan uluslararası öğrenci kardeşlerimizin misafirperver halkımızla tanışması, kaynaşması, buradan dostluklar kurarak güzel hatıralarla ayrılması çok önemli. Aynı şekilde bizim insanımızın da birçok ülkeyi öğrencilerimiz aracılığı ile tanıması bir o kadar önemli. Bizler öğrenci kardeşlerimizin eğitimleri yanında kendilerini de geliştirmelerine büyük önem veriyoruz” diye konuştu.

‘EKİP RUHU VAR’

Kisa Web Tv sayesinde öğrencilerin öz güvenlerini ve tecrübelerini arttıracaklarını da belirten Karaçoban, “Öğrenciler, geleceğe daha sağlam adımlarla yürüyecekler. Ülkelerine döndüklerinde yaptıkları çalışmalar unutulmayacak güzel bir anı olarak kalacak. Genç kardeşlerimiz çok heyecanlı ve çok gayretliler. Ekip ruhuna uygun aile sıcaklığında çalışmalar yapıyorlar. Her zaman olduğu gibi programlarda birçok akademisyen hocamız, kurumlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız ve halkımız öğrencilerimizin bu çalışmasına büyük destek veriyor. Buradan her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

TEŞEKKÜR ETTİ

Çalışmaya emek veren herkesi tebrik eden Karaçoban, “Her zaman olduğu gibi Kocaeli’de başladığımız her çalışmayı güzel sonuçlara ulaştırdılar. Bu nedenle; destek veren tüm kurumlarımıza, öğrencilerimize, üyelerimize, gönüllülerimize, Kocaeli halkına ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Kisa Web TV ekibinde yer alan uluslararası öğrenciler ise genel olarak bu ekibin içinde olmaktan çok mutlular” ifadelerini kullandı. Çalışmada yer alan öğrencilerden Azerbaycanlı Khayala Gadirzade, “Kisa Web Tv ailesinde ülke tanıtım günleri programını sunuyorum. Bu programın diğer programlar gibi dikkat çekeceğini düşünüyorum. Çünkü dünyanın farklı ülkelerinden eğitim amaçlı Türkiye'ye gelen arkadaşlarımızla tek bir çatı altında buluşarak güzel dostluk, kardeşlik bağları kuruyoruz. Mesafeler uzak olsa da bu duyguları daha da yakın ederek ortak bir dille kendi ülkelerinin tarihini, kültürünü, medeniyetini, gelenek ve göreneklerini anlatarak küçük bir seyahat etmiş oluyoruz. Farklılıklarımızı bir kenara bırakarak bir olma, birlik olmayı amaçlıyoruz. Kisa Web TV ailesinde olmak çok güzel bir duygu. Ve bu olanakları bizlere sunan başta Uluslararası Öğrenci Derneği başkanı Fatih Karaçoban'a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

‘MUTLULUK YAŞIYORUM’

Özbekistanlı öğrenci Nezaket Sunnatullayeva da anılarını paylaşarak “Bir insanın seninle paylaşmak istediği her şey değerlidir. Kisa Web Tv’nin ‘Benim Hikayem’ programının moderatörü olmak misafir arkadaşlarımla yaşadığımız ortak mevzularda, hikayelerde tekrar bir araya gelebilme fırsatını veriyor. Onların anlattıkları Türkiye’deki hayatlarında değerli ve unutulmaz anılar olarak yer alıyor. Bu bağlamda, programın moderatörü olarak onları dinleyerek unutulmaz hatıralarını değerlendirmekten ve Kisa Web TV ailesinin bir parçası olmaktan son derece mutluluk duyuyorum” şeklinde konuştu.

UZMAN İSİMLERLE SÖYLEŞİLER

Öğrencilerden Ercan Tezcan ise “Kisa WebTV' de KİSA Söyleşileri programını moderatör arkadaşım ve aynı zamanda İlimizde Uluslararası Öğrenci olan Hamza Mebrek ile yapıyoruz. Programımızda uluslararası öğrencilere yönelik ve güncel konularda alanında uzman kişilerle söyleşi yapıyoruz. Şu anda birçok konuda programlarımız olmakta ve Kocaeli özelinde fakat öğrencilerimizden dolayı dünya genelinde programlarımız izlenmektedir. Bu da bizlerin daha bir şevkle ve azimle çalışmamıza yansımaktadır. Kisa Web TV'nin hayata geçmesi büyük bir boşluğu doldurmuştur ve bizlere, uluslararası öğrencilerimize çok önemli tecrübeler kazandırmıştır. Kisa Söyleşileri programımızın ilk konuğu olarak UDEF Genel Başkanımız olmuştu. Kisa Web TV bir aile ve Kocaeli'de çıkan bir ses olmuştur” dedi.

‘ÇOK FAYDALI BİR ADIM’

Moğolistan’da ülkemize okumaya gelen Tumursuld Sodnomdorj da tecrübelerini aktararak “Bu girişimin, çok faydalı ve verimli olduğunu düşünüyorum. Bu ailenin bir ferdi olmamdan dolayı mutluluk duyuyorum. Başladığından bugüne kadar 3 yayın içerisinde yer aldım ve yayınlara hazırlanırken kendimi bir şekilde geliştirebildiğimi fark ettim. Asıl amacımız diğer izleyici arkadaşlarımıza faydalı bir şey sunmak, onları temsil ederek öğrenmek istediklerini misafir katılımcılarımızın cevapları, düşünceleriyle kanıtlayabilmek. Bunu yapmak için önce kendimiz bu sorunları, cevapları keşfedebilmemiz, çok iyi anlayabilmemiz lazım. Diğer arkadaşlarımı temsil ederek çalıştığımda mutluluk duyuyorum ve programlarımızın yarattığı değeri arttırmak, daha iyi bir hale getirmek için memnuniyetle elimden geleni yapmaya hazırım” dedi.      

‘ÖNEMLİ BİR KİLOMETRE TAŞI’

Türkmenistanlı öğrenci Aygul Agayeva “Öncelikle bize KİSA Web TV'de program yapma fırsatı veren Fatih Karaçoban'a teşekkürü borç bilirim. Kocaeli’den Dünyaya Açılan Kapı programı ile hem dijitalleşen dünyaya ayak uydurma açısından hem de sosyal anlamda birçok tecrübe kazanıyoruz. Birbirinden değerli konuklarımızla samimi bir ortamda gerçekleştirdiğimiz programda konuklarımızın bilgi ve birikimleri bize ışık tutuyor. Bu program ile kendimizi keşfediyor, özgüvenimizi tazeliyor ve yeteneklerimizi geliştiriyoruz. Bunları göz önünde bulundurduğumuzda bu programa dahil olmakla kariyerimde önemli bir kilometre taşını geçtiğimi söylemek yanlış olmaz” diye konuştu.  

‘BÜYÜK BİR FIRSAT’

Ülkemiz öğrencilerinden Enes Akça, “Dünyanın farklı bölgelerinden gelen öğrencilerle ortak bir çalışmada rol almak, Kisa Web TV bünyesinde çalışmalara dâhil olmak benim için çok anlamlı. Kisa web TV’nin moderatörlerinden biri olarak çalışma arkadaşlarımla dünyaya açıldığımız bu kanalda destek verenlere mahcup olmayacağımız yeni fikirlerle her geçen gün ilerliyoruz” dedi. Kazakistanlı Assylbek Makhabat da duygularını aktararak “Kisa Web TV uluslararası öğrencilerin kendilerini geliştirmesi ve tecrübe kazanması için büyük bir fırsat sunmaktadır. Yaptığımız programlar sayesinde hem hitabetimiz düzeliyor hem topluluk karşısında konuşma becerileri ediniyoruz. Bizim için vazgeçilmez bu fırsatı sunan Kocaeli uluslararası öğrenci derneğine çok teşekkür ediyorum” dedi.

‘BİLGİLENDİRİCİ PROGRAMLAR’

Mısırlı Mariam Mostafa, “Kisa Web TV benim için çok faydalı oluyor. İletişim Fakültesi öğrencisi olarak programların çekimlerinde ve montajlarında kendimi geliştirme fırsatı buluyorum. Burada çok sıcak bir aile ortamı var. Birçok arkadaş ile dostluklarımızı pekiştirmenin yanında programlara katılan konuklarla da sohbet edip kendimizi geliştiriyoruz” dedi. Son olarak konuşan Endonezyalı Andhika Gilang Prayoga, “Kisa Web TV'deki programlar çok bilgilendirici. Birbirinden farklı konu ve konuklarla birçok alanda bilgileniyoruz. Umarım Kisa Web TV kanalı daha çok kişinin istifade edebileceği eğitici bilgiler sunan bir kanal olur. Bende bu çekimleri yaparak bu Kisa Web TV ailesinin bir parçası olmaktan çok mutluyum” dedi.

09 Oca 2021 - 12:41 Kocaeli- Yaşam

Muhabir Ayşe Aydın

Son bir ayda cagdaskocaeli.com.tr sitesinde 221.920 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Yeni web sitemizi beğendiniz mi?