"İzmit Çarşısı ile İstanbul pazarına açılacağız"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın ve CHP Örgütü’yle beraber gazetemizi ziyaret eden İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, dijital ortamdan hizmet verecek olan İzmit Çarşısı’nı 9 Şubat’ta düzenleyecekleri lansman ile açacaklarını belirterek “Hedefimiz İstanbul pazarına açılmak” dedi

Uğur Ulusoy
Uğur Ulusoy Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, beraberinde CHP Enerji ve Altyapıdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, CHP İl Başkanı Harun Yıldızlı, İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya ve CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar ile birlikte gazetemize hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Gazetemiz imtiyaz sahibi Ali Sami Sağsöz, genel yayın yönetmenimiz Sadun Çetin, köşe yazarımız Nurettin Kolaylı ve yazı işleri müdürümüz Özkan Yılmaz tarafından karşılanan heyet, gazetemizin yeni binasını gezerek çalışanlarla selamlaştı.

Yiğit Özcan, Nurettin Kolaylı, Ali Sami Sağsöz, Songül Kaya, Fatma Kaplan Hürriyet, Sadun Çetin, Ahmet Akın, Harun Yıldızlı, Hakan Çakar, Özkan Yılmaz, Volkan Arslan ve Uğur Ulusoy.

‘İZMİT’TE SLOGAN YERLEŞMİŞ’

Ziyarette konuşan ve sözlerine “İzmit’e girer girmez gülümsemeye başladık. Slogan yerleşmiş. Gerçekten bizim için büyük onur ve gurur. Fatma Hanım hem bizim yoldaşımız, can arkadaşımız. İnşallah bu hedefler daha da büyüyecektir” diyerek başlayan Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, genel durum hakkında da görüşlerini aktardı. “Ankara’da havalar iyi ama esnafta, çarşıda, pazarda çok kötü. İnsanlar isyan eder noktada. Gündem değişiklikleri ile geçiştirilecek olaylar değil, gerçekten insanlar çok zor durumda. Bunu net olarak söylüyorum. Nereye giderseniz gidin işçisi, esnafı, çiftçisi kan ağlıyor ve özellikle bu pandemi sürecinde. Bir de ekonomik buhranla mücadele içerisindeler. Hepsi birleştiği zaman yapa yalnız kalmış durumdalar” dedi.

‘KARDEŞLERİM İÇİN ÜZÜLÜYORUM’

Mustafa Sarıgül’ün kurduğu parti ve ardından Muharrem İnce’nin kuracağı partinin CHP’yi nasıl etkileyeceği yönündeki sorumuzu yanıtlayan Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “Etkilemesini şöyle düşünelim; Bizden ayrılanlardan diyorsanız elbette CHP’liler üzülür. Neden; bir başarı yaşamış belediyelerden, 11 büyükşehiri kazanmışız, bütün belediyelerimizde oylar yükseliyor hem de büyük oranda yükseliyor. Sonuçta en çok üzüntüyü o ayrılan kardeşlerim için yaşarım. Çünkü iktidara giden bir hareket var ve hep birlikte olmak daha iyi değil mi aslına bakarsanız.

CHP Enerji ve Altyapıdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın

‘BİZİM YOLUMUZ İKTİDAR YOLU’

Bizim şu anda yolumuz ittifak olarak iktidar ve iktidara gelmek gibi bir sorumluluğumuz var. Çünkü millet kan ağlıyor ve konuşamıyor yarattıkları korku devletinden dolayı. Bizim tek kenetlenmemiz gereken bu ittifakın iktidara gelmesi. Ben her zaman şunu söylüyorum; Millet İttifakı, Türkiye’nin geleceği için, çağdaşlığı için, çocuklarımız için atılmış en güçlü adımlardan bir tanesi. İttifakta CHP ve İYİ Parti’nin dışında Saadet Partisi ve Demokrat Parti de var. SP Sözcüsü partilerinin Cumhur İttifakına yönelmeleri noktasında çıkan haberlerle ilgili böyle bir şey yok dedi” ifadelerini kullandı.

‘TAŞIMA SUYLA DEĞİRMEN DÖNMÜYOR’

Ziyarette İzmit Belediyesi’nin Good4Trust işbirliğinde yerel ekonomiyi kalkındırmak, esnaf, üretici ve girişimcileri internet üzerinden Türkiye ile buluşturmak için oluşturduğu çevrimiçi İzmit Çarşısı hakkında bilgi veren İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “İlk etapta kadınlara ekonomik destek için yola çıkmıştık. Sonra bu iş büyüdü Good4Trust ile tanıştık iyiliğe güven isminde. Almanya ve Şili dahil şu anda 17 bin müşterisi olan ve bütün izinlerini Avrupa’da da almış satış sunan bir dijital bir altyapı. Destek bir yere kadar esnafa. Taşıma suyla değirmen dönmüyor.

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet

‘MALİYETİ KARŞILASIN YETER’

Bugün 10 bin versen yarın bir 10 bin daha vermen lazım. Ne kadar verdiğinin de bir önemi yok çünkü çarkın dönmesi gerekiyor. Artık hem ucuz, doğru ve kaliteli ürünlere de ulaşmak artık dijital ortamda ve ihtiyaç haline geldi. Büyük şirketler ve kartelleşmeye doğru giden Trendyol gibi, Sahibinden.com gibi yerlerde satış yaptığında kredi kartı kesintisinden havuz kesintisine kadar çok ciddi kesintileri var. Dolaysıyla elinde kuş kadar kalıyor sattığın ürünün karı. Biz de dedik ki biz kamu hizmeti sunuyoruz, para kazanmak zorunda değiliz, maliyetini karşılasın yeter.

‘3 KATEGORİDE NİTELENDİRDİK’

Dolayısıyla kredi kartı kesintisi yok, dükkan açmak parasız ve 3 burada satış yapacakları 3 kategoride nitelendirdik. O da sosyal sorumluluklara destek verilsin diye. Örneğin ilk başta girdin dükkan açtın ‘niyetli’ olarak addediyoruz. Orada sadece kesinti yüzde 7 sadece sattığı üründen havuza aktarılan. Diyelim ki kadın istihdamına destek veriyorsun, daha çok kadın çalıştırıyorsun. O zaman bir üst kademeye çıkıyorsun ve kesinti yüzde 5’e düşüyor. Diyelim ki çok daha iyi niteliklerde ürün üretiyorsun. Bal üreticisiyim, arıları besleme yöntemim ve onlara verdiğim ilaçlar, bunlar organik üretim dediğimiz şeylerin standartlarını taşıyor.

‘ÜRÜN AYNI GÜN TESLİM EDİLECEK’

O zaman ‘adil’ üreticiye, doğa dostu üreticiye dönüşüyorsun ve yüzde 3’e düşüyor kesintin. Bütün alt dijital hizmeti biz sunuyoruz. Bir sorun yaşandığında ona bile destek veriyoruz. Bir de tüketici için de cazip olması çok önemli ya aynı gün teslim için kargo şirketiyle görüşüyoruz. Eğer anlaşmayı sağlarsak aynı gün teslim imkanı da sunduğumuzda insanların kapısına rahatlıkla gelebileceği ürün standartlarını oluşturmaya çalışıyoruz. Burada sadece organik gıda değil her türlü hizmetini satabilecek durumdasın.

‘SİSTEMDEKİ ADIMIZ İZMİT ÇARŞISI’

Burada dükkan açmak isteyenler için yasal kriterler var. Yasa evde üretime 220 bin liraya kadar izin veriyor. 220 binden sonra vergilendiriyor. Orada şöyle bir imkan sunuyoruz; Kooperatifimiz var ve kooperatif üzerinden alım-satım imkanı sağlayacak bir sistem desteği veriyoruz onlara. Bu sayede de daha çok kazanmaları için bir imkan sağladık. Tabi ki zamanla gelişir. Şu an 200’den fazla başvuru oldu. Konseyimiz var ve değerlendiriyor bunları. Bizi kendi özelinde bir sistem var. Esnafımız bu sistemin içinde kaybolmasın diye ayrıca bir İzmit Çarşısı yaptık.

‘9 ŞUBAT’TA DÜKKANLARI AÇIYORUZ’

Good4Trust’ın diğer esnaflarıyla karışmayacak. Kendini daha iyi ifade edebilsin, kendini tanıtabilsin, ürününü tanıtabilsin diye. Hatta bu sistemin içerisine çok ciddi para kazanan ve ürünlerini satabilen Fethiye Köyü’nde bizim 2 tane genç arkadaşımız var ve Good4Trust üzerinden satıyorlar. Başvuruları aldık, değerlendiriyoruz, 9 Şubat’ta biz dükkanları açıyoruz. 9 Şubat’tan sonra da yavaş yavaş tanıtımına başlayacağız. Dijital de olsa dükkan açıyoruz ve lansmanını dijital ortamdan yapacağız.

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ve CHP heyeti, Radyo Çağdaş’ı da ziyaret etti.

İSTANBUL PAZARINA AÇILACAĞIZ’

Ulusal boyutta da tanıtmak istiyoruz ve bunu sonra İstanbul’a yaymak istiyoruz. Bu aslında ilk başta şuna hizmet edecek; yerel ekonomi dediğimiz İzmitli esnafın birbirinden alış veriş yapmasını sağlayacak. Paranın burada dolaşmasını da sağlayacağız. Bizim aslında hedeflediğimiz sistem kendi içimizdeki alış veriş düzenini değiştirmek sonra da bunu İstanbul pazarına açmak. Hep İstanbul bizden değil biz İstanbul’dan faydalanalım. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile de bu işi görüşüyoruz. Onlarla entegre olabilirsek bu işi büyütebileceğimizi düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

‘FETHİYE’NİN ÜSTÜ BENİM ALTI BÜYÜKŞEHİR’İN’

İzmit’in gözbebeği olan Fethiye Caddesi’nde yapılacak olan proje hakkında sorularımız yanıtlayan Hürriyet şu ifadelere yer verdi: “Orada bambaşka bir saçma boyuta getirdiler. Ben gerekli bütün kurumlara yazı yazarım. Bunu mart ayında yenileyeceğim, beton atacağım altında bir işiniz varsa yapın ama kazmayın diye. Eğer kurumlar varsa işi yapar sonra Büyükşehir dahil bana yazı yazar bizim işimiz bitti çıkıyoruz diye. Biz de ona göre planlarız kendimizi. Fethiye de aynen bu şekilde. Fethiye’nin üstü benim altı Büyükşehir’in. Yarışma bitti, uygulama projesi hazırlanıyor. Proje hazırlanırken Büyükşehir Başkanı’na (Tahir Büyükakın) gittik.

‘KULAĞI NEDEN TERSTEN GÖSTERİYORUZ’

Hem projenin tanıtımını hem de alt yapıda bir işiniz var mı, girecek misiniz, girerseniz ne kadar sürecek ben de ona göre ihalemi hazırlayayım. Ben de ona göre ne zamana kazma vuracağımı hazırlayacağım ve ben de mühendisimi sıkıştıracağım eğer erken bitecekse işiniz ben de mühendisimle erken hazırlayacağım projeyi diye. Ama sağ olsun Sayın Başkan ve ekibi öyle bir noktaya getirdi ki; Yok onu vereyim, yok sen ver, yok senden çıksın… Kulağı neden tersten gösteriyoruz. Bir tamam ben alt yapıyı tek kalemde çıkayım. Ben ilçe belediyesiyim. Benim altyapı konusunda tecrübem var mı, yok.

‘ALTYAPI BENİM SORUMLULUĞUMDA DEĞİL’

Bu konuda ihale hazırlayacak adamım bile yok. Altyapı firmalarını bilmem, yarın bir sorun çıktığında bende planlar yok. İSU’da planların hepsi. Bütün altyapı planları Büyükşehir’de. Ben her fırsatta koş Büyükşehir mi diyeceğim. Elektrik, doğalgaz, Telekom Büyükşehir’e tabi, Büyükşehir Yasasıyla yönetiliyor. Sıkıştığımda ya da birileri bana zarar vermek istediğinde ben onun bedelini niye ödeyeyim. Benim sorumluluğum değil ki altyapı. Bir de ben hangi kalemden altyapı ihalesi yapacağım. Bu çok ciddi sıkıntı. Yarın Büyükşehir bana parasını ödeyecek, hangi protokolle ödeyecek. Yarın öbür gün bana diyecek ki sen niye bu firmaya verdin.

‘HERKES İŞİNİ YAPSIN VE SORUN ÇÖZÜLSÜN’

Bir sıkıntı olduğunda bu sefer diyecek biz parayı verdik siz beceremediniz. Üstte size çok güzel tablolar gösteriyorlar ama alttan bizim canımızı okuyorlar. Çok ciddi sıkıntımız var bizim. O yüzden hiç karıştırmaya gerek yok, herkes işini yapsın ve sorun çözülsün. Altyapıyı Büyükşehir, üstyapıyı İzmit yapacak ve bitecek… Sanırım Tahir Bey altyapıya girmeye çekiniyor. Bir sorun çıkarsa hırpalanmaktan korkuyor. Altyapıda sorun çıkarsa sen ödersin bedelini, üstyapıda sorun çıkarsa ben öderim bedelini. Bu kadar basit yani. Sanki ben Büyükşehir’le iş yapmak istemiyorum noktasında getirilmesi de yanlış. Nisana kadar bütün kurumlar altyapı için girdi girdi, girmezse nisandan sonra başlayacağım üstyapıya.”

03 Şub 2021 - 16:29 Kocaeli- Gündem

Muhabir Uğur Ulusoy

Son bir ayda cagdaskocaeli.com.tr sitesinde 239.316 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

03

Sezar - HANIM ABLA

IYI YUZME BILMEYASAN

AMAN DIKKAT

BOĞULMA

DERIN SULARA GIRME

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Şubat 01:30
01

Sarıçizmelimehmetağa - Izmit belediyesindeki istanbul aşkı bitmek bilmiyor. Yakında ordan oy da istersiniz....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 04 Şubat 00:26Anket Yeni web sitemizi beğendiniz mi?