‘Gölcük, donanma kenti anlayışından çıkacak’

Dün Radyo Çağdaş’ta yayınlanan ‘Görüş’ programına konuk olan Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, “Gölcük donanma kenti anlayışının dışına çıkacak. Tarih, kültür ve turizmi geliştirmek için çalışmalarımız başladı” dedi

Merve Öğ
Merve Öğ Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, dün Radyo Çağdaş’ta yayınlanan ‘ Görüş’ programına telefonla bağlanarak gazetemiz genel yayın yönetmeni Sadun Çetin ve radyo programcımız Mert İnanç Ayas’ın konuğu oldu. Sezer, radyo programımız boyunca sorduğumuz sorulara büyük bir içtenlikle cevap verdi.

‘DÜKKANI KAPALI ESNAFTAN KİRASININ YÜZDE 75’İNİ ALMAYACAĞIZ’

Pandemi döneminde Gölcük Belediyesi olarak neler yaptınız?

Bu sürecin başladığı ilk andan itibaren sürekli sahada olmaya çalıştık. Ülkemizde ilk vakanın görüldüğü günün sabahı ekiplerimizle minibüs ve otobüsleri dezenfekte ettik. Minibüs şoförlerine, taksi duraklarına ve camilere dezenfekte malzemelerini dağıttık ve nasıl kullanılması gerektiğini öğrettik. Çoğu sorunu güç birliği ile çözdük. Fakat sosyal alanların dezenfeksiyonunu bizzat kendimiz gerçekleştirdik. Özellikle sağlık personelleri için iki ayrı konteyner yaptırdık. Numune alınabilmesi için kaplar temin ettik. Günlük bin 500 adet maske, çizme ve koruyucu giysi verdik. Ulaşımları için servis imkanı sağladık. Böylece sağlık personellerinin de ayakta kalmasını sağladık. Filyasyon ekiplerine ciddi destek verdik. 7 araç ve personelimizle işlerini kolaylaştırdık. Talepte bulunan tüm vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gidererek pandeminin getirmiş olduğu ekonomik sıkıntıları en aza indirgemeye çalıştık. Dün Gölcük Belediye meclisimizde bir karar aldık. Genelge doğrultusunda esnaflarımızdan kapalı oldukları süre boyunca kira almayacağız. Açık olanlardan da kirasının yüzde 75’ini almayacağız. 1 yıl boyunca kiralara zam yapmayacağız. Yüzde 25 olan kira ödemesin ise faizsiz 36 ay taksitle ödeyebilme imkanı sunuyoruz. Dolayısıyla bu dönemde esnafımıza da elimizden gelen desteği verdik. Sokak hayvanlarından tutunda pandeminin etkilediği bütün kesimlere yardım etmeye çalıştık.

‘NORMALDE BELEDİYENİN YAPMADIĞI İŞLERİ BİLE YAPTIK’

Belediye binanızda ne gibi önlemler aldınız? Personellerinizden Kovid-19’a yakalanan oldu mu?

Pandemi nedeniyle çalışmaması gereken tesislerimiz vardı. Yalı Evleri, ılıcamız, havuzumuz. Bu tesisler kapatıldı. Genelgeler uyarınca sağlık sorunları nedeniyle çalışmaması gereken personelimizin yerine kapanan tesislerde çalışan personelimiz çalıştı. O açığı bu şekilde kapattık. Hastalanan ve temaslı arkadaşlarımız oldu fakat bu belediyenin işleyişinde bir aksaklık meydana getirmedi. Pandemi sürecinde sürekli sahada olmaya ve bütün işleri aynı işleyişte devam ettirmeye gayret gösterdik. Normalde 1 kamyon çöp toplayan aracımız günde 2 kamyon çöp toplamaya başladı. Yaptığımız aktarma istasyonuyla bu soruda çözdük. Normalde belediyenin yapmadığı işleri bile yaptık. 16 bin 500 vatandaşa maske yolladık. Hastalanan personelimiz olsa bile aksatmadan yerine getirdik.

Radyo programcımız Mert İnanç Ayas ve gazetemiz genel yayın yönetmeni Sadun Çetin.

‘GÖLCÜK ÇEKİM MERKEZİ OLACAK’

Gölcük’te turizme katkı sağlayacak ne gibi projeler düşünüyorsunuz?

Sultan Baba Türbesi’nin şu an çevre düzenlemesi yapılıyor. Hemen yanında Fatih Sultan döneminde yapılmış bir hamam var. Valilik’in de desteğiyle Bu hamamı aslına uygun şekilde yeniden inşa ediyoruz. Bu bina tamamlandığında kültürel faaliyetlerde kullanacağız. Biz için çok kıymetli. İzmit ve Kandıra'da bulunan birçok tarihi yapıda Ali Vasfi Efendi'nin hat çalışmaları var. Örcün’de 2 çeşmede de yine kendisini hat çalışmaları var. Hem Ali Vasfi Efendi'nin adını yaşatmak istiyoruz hem de restore ettiğimiz hamamı hat müzesi olarak kullanmak istiyoruz. Bunun dışında Örcün’de Osmanlı Dönemi'nden kalma 5 adet çeşme var. Bunlarda restorasyon gerçekleştiriyoruz. Bir tanede kitabesi olan bir çeşmemiz var onu da Örcün çarşıya yaptıracağız. Ayrıca Örcün merkezden Sultan Baba Türbesi'ne kadar olan alana ışıklandırma ve Arnavut kaldırımı yaparak tarihi atmosferi canlandıracağız. Ayrıca Halıdere, Ulaşlı ve Yukarı Değirmendere'de de tarihi hamamlarımız var. Onlarında restorasyon işlemleri için çalışmalara başladık. Ilıca projemizin 2. etabı için orada bulunan Roma döneminden kalma kalıntıların üzerine cam bir zemin ve ışıklandırma yaparak turistlerin ziyaretine açmayı düşünüyoruz. Tüm bu çalışmalarla birlikte Gölcük'ün bir çekim merkezi olacağını düşünüyoruz.

GÖLCÜK’E ETNOGRAFYA MÜZESİ YAPILACAK

Gölcük uzun yıllardır donanma kenti anlayışından dışarı çıkamamıştı. Gölcük'te artık turizm ve tarih ön plana çıkacak diyebilir miyiz?

Evet kesinlikle Gölcük donanma kenti anlayışının dışına çıkacak. Tarih, kültür ve turizmi geliştirmek için çalışmalarımız başladı. Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi tamamlandı. Şu anda Kavaklı Sahil Yolu'nun çalışmaları sürüyor. Mareşal Fevzi Çakmak Caddesine bitişik olan ve Milli Savunma Bakanlığına bağlı 45 dönümlük bir alanımız var. Bu alanın mülkiyeti artık Gölcük Belediyesine ait. Lojmanların yapımı ile ilgili görüşmeler devam ediyor. İnşallah bir kaç aya kadar yapımına başlanacak. Bir de vatandaşlarımıza nefes aldırabilmek için bir mesire alanı projemiz var. Üstelik bu alana etnografya müzesi yapmayı planlıyoruz. Donanma ile olan görüşmelerimiz devam ediyor. Askeri müzenin de bu alan içerisine taşınmasını talep edeceğiz. Tüm bunlar yapılırsa müzenin içinde Yavuz Gemisi, Gölcük Tersanesi, Gölcük Depremi, Üsküdar Faciası, Dumlupınar Deniz Faciası ile ilgili bölümler olacak. Japon Büyükelçiliği ile birlikte yürüttüğümüz proje kapsamında gençlere deprem bilincini aşılamak için deprem simülasyonlarının olduğu bir galeri tasarlıyoruz. Sadece Gölcüklüler değil Kocaeli genelinden ziyaretçilerin geleceği bir müze olacak.

‘YAKINDA VATANDAŞLARA PROJENİNİ SUNUMU YAPILACAK’

Gölcük'te yapılan kentsel dönüşüm projelerinden bahseder misiniz?

2015 yılında alınan karar ile D-130 Karayolu, Amiral Sağlam Caddesi, 19 Mayıs Caddesi ve 20. Sokak arasında kalan yaklaşık 45 dönümlük bir alan afete maruz bölge, riskli alan olarak belirlendi. Bununla ilgili iki ihtimal var. Ya çalışma yapılmaz ve böyle kalır ya da yapılır, tersine çevirmeye çalışırız. Fakat o çok zor bir süreç. Orada bulunan binalardan numune alınması ve riskli alan olmadığının ortaya konması ve Cumhurbaşkanımızın imzasıyla Bakanlar Kurulu'ndan karar alınması gerekiyor. Hali hazırda burada çok yoğun bir yerleşim var. Adeta Gölcük'ün kalbi durumunda. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile görüşmelerimiz oldu. Planlama Genel Müdürlüğü, Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü ile de defalarca görüştük. Bu alanda plan tadilatı yapıldı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü 25 Aralık'ta plan tadilatını onayladı. Herhangi bir itiraz olmadı. Akabinde planın kesinleştiği Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğüne bildirildi. Müdürlükte TOKİ'ye çalışmalara başlanması için yazdı. Yapımı ile ilgili süreç devam ediyor. Fakat yakın zamanda vatandaşlarla görüşme ve projenin sunumu gerçekleşecek. Bu proje Gölcük açısından yapılamaz denilen bir projedir. Yakın zaman içinde bu projeyi hayata geçireceğiz. Yapımını TOKİ üstlenecek. Çünkü zarar eden bir proje bu. Ayrıca artık Gölcük 'te ağır hasarlı olup yıkılması gereken bir bina yok. 78 adet metruk binayı yıktık. Buna rağmen Gölcük merkezde orta hasarlı depremi görmüş binalarda var. İstanbul depremi olsa bu binalar yıkılabilir. Bu yüzden kentsel dönüşüm Gölcük için çok zor ama biz maliyeti ne olursa olsun deyip Sayın Bakanımızla birlikte bu işe soyunduk.

GÖLCÜK’E 2 MİLLET BAHÇESİ YAPILACAK

Seçim vaatleriniz arasında bulunan Gölcük Millet Bahçesi konusunda hangi aşamadasınız?

Az önce bahsettiğim Milli Savunma Bakanlığı’ndan devralacağımız alana Millet Bahçesi yapacağız. Bu alanın içerisinde millet bahçesi ile ilgili bir yönetmelik var. Yönetmelikte müze tipi yapıların yapılmasında bir mani yok. Genel itibariyle yeşil bir alan olacak. Ayrıca daha yapımına başlanmayan fakat millet bahçesi yapılması için onaylanan bir projemiz var. Burası Koray Aydın Parkı ve Rahvan At Bakım Tesisleri arasında moloz döküm sahası olarak kullanılan 55 dönümlük bir alan. Projeyle alakalı ihale ve yer teslimi yapıldı. İhaleyi alan firma yetkilisiyle beraber alanda inceleme yaptık. 2021 yılı içerisinde tamamlanacak. Yani Gölcük’te 2 tane millet bahçesi olacak.

YENİ GÖLCÜK DEVLET HASTANESİ EKİM 2021’DE FAALİYETTE

Yeni Gölcük Devlet Hastanesi'nin inşaatı ne durumda? Değirmendere giriş ve çıkışlarında trafikte yoğunluk sorunu olacak mı?

Hastane şu an tamamlanmak üzere. İhaleye göre tamamlanma tarihi 2021 Temmuz ama bittikten sonra ekipman ve görevlendirme işlerini de dahil edersek Ekim ayı gibi faaliyete geçecek. Trafik sorunu olmasını beklemiyorum çünkü hastanenin 500 araçlık bir otoparkı var. Ayrıca bu bölgeye yapılan Yüzbaşılar Köprülü Kavşağı oranın trafik yükünü azalttı. Bu hastanenin yanı sıra Gölcük’te birçok sağlık yatırımımız oldu.  Necati Çelik Hastanesi'nin ek binası tamamlandı. Yunus Emre Sağlık Ocağı tamamlandı. Yeni Mahallede bulunan sağlık kompleksi tamamlandı. Desteklerimiz sayesinde hemen faaliyete geçtiler.

‘TOKİ’DE MÜTEAHHİTİN SORUMLULUĞU DEVAM ETMEKTEDİR’

Gölcüklü dinleyicilerimiz radyomuza ulaşarak Sivritepe TOKİ konutlarında büyük sıkıntılar yaşadıklarını ilettiler. Bu sıkıntılarla ilgili bir çalışmanız var mı?

önceki dönem Gölcük Belediye Başkanı Sayın Mehmet Ellibeş döneminde başlanan bu proje benim dönemimde tamamlandı. Burada yaşayacak hemşehrilerimizin daha kısa sürede ve kolay taşınabilmesi için kredi ve doğalgaz gibi konularda üzerimize düşen yardımı yaptık. Yönetimden arkadaşlar ve konutlarda yaşayan vatandaşlarla defalarca toplantı yaptık. Eğer biz süreci hızlandırmasaydık vatandaşlarımızın taşınması 2020 Mayıs ayını bulurdu ve pandemiyle birlikte bu süre iyice uzardı. Sivritepe konutlarında doğalgaz faturalarının yüksek gelmesi gibi bir problem vardı. Konutların yönetimi ile birlikte İstanbul 1. Bölgeye gittik. Görüşmelerimizden sonra TOKİ buraya heyet gönderdi. Isıtmayla ilgili kazanların değişmesi ve asansörle ilgili çalışmalar yapıldı. Bu konutlarla alakalı TBMM'ye sunulan bir soru önergesi vardı. Konutlara yapılanlar ve yapılacaklarla ilgili Sayın Bakan Kurum yazılı olarak cevap verdi. Teslimattan sonra müteahhitin sorumluluğu devam etmektedir. Pencerelerinde su sızıntısı sıkıntısı yaşayan vatandaşlarımız TOKİ'ye şikayetlerini iletmeli. Bu sıkıntılar yetkililer tarafından giderilir. TOKİ'ye nasıl başvuracağını bilmeyen vatandaşlarımız belediyeye başvurarak bizim aracılığımızla sıkıntılarını iletebilir. Bizde sürecin takipçisi oluruz. Bizimde sürekli sahaya müdahalemiz oluyor.

04 Şub 2021 - 12:06 Kocaeli- Gündem

Muhabir Merve Öğ

Son bir ayda cagdaskocaeli.com.tr sitesinde 236.161 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Yeni web sitemizi beğendiniz mi?