Eğiitm İş: Kadınların yükü pandemide daha da arttı

Eğitim İş Kocaeli 1 Nolu Şubesi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde yaptığı açıklamada kadınların her alanda sömürüldüğünü pandemi döneminde bu durumun iki kat arttığını belirtti

Ayşe Aydın
Ayşe Aydın Tüm Haberleri

Açıklamayı okuyan Eğitim İş Kocaeli 1 Nolu Şube Mali Sekreteri Zeynep Gerim, “8 Mart kapitalizme, sömürüye, gericiliğe, baskı ve şiddete karşı duran dünya emekçi kadınlarının günüdür. 8 Mart, 164 yıldır kadınların erkek egemen sisteme ve kadınları eve mahkûm eden anlayışa karşı kadınların birlik ve mücadele günüdür. Türkiye’de kadınlar, ev içinde emeği yok görülen çalışma hayatında ayrımcılığa maruz kalan toplumsal gericilikle kuşatılan her gün cinayetlere kurban giden bu karanlık sistem içerisinde yurttaş olabilmenin mücadelesini vermektedir. Kadınların gülmesini ahlaksızlık sayan en kutsal vazifeyi evinde eşine bakmakla eş değer gören zihniyet, kadınların sömürülmesinde ve katledilmesinde birinci dereceden sorumludur” dedi. Eğitim İş Şube binasında yapılan açıklamaya ayrıca şube Başkanı Sabri Mutlu ve yönetim kurulu üyeleri de katıldı. 

‘SÖMÜRÜ İKİ KAR ARTTI’

Gerim, “AKP’nin kadına karşı şiddet ve cinayet sicili bu denli bozukken şimdi de İstanbul Sözleşmesini tartışmaya açmakta, kadının adından dahi rahatsız olan gerici ittifak ortaklarıyla kadınların daha fazla şiddete maruz kalmasına ve katledilmesine ön ayak olmaktadırlar. Kadınlar sadece aile içinde değil iş yerinde de sömürüye, adaletsizliğe ve ölümlere kadar varan şiddete maruz kalmaktadırlar. Sadece 2020 yılında adına kader dedikleri, fıtrat dedikleri sömürü düzeninde 300 kadın eşi tarafından katledilmiş en az 150 kadın emekçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetmiştir. Ekonomik kriz en çok kadınları etkilemiş, Kadın istihdamı yüzde 10 civarında azalmıştır.10 milyondan fazla kadın ev işleri nedeniyle kendi ekonomik bağımsızlıklarından dışlanmış, pandemi sürecinde de çalışan kadınların sömürüsü hem ev işlerinde hem iş hayatında olmak üzere iki kat artmıştır” diye konuştu.

‘OKUMA ORANI İSTENEN SEVİYEDE DEĞİL’

Kadınların iş hayatında da sürekli ayrımcılığa maruz kaldığını hatırlatan Gerim, “Aynı işi yapmalarına rağmen kadınlar erkeklerden yüzde 31,4 daha az gelir elde etmiştir. Ücretlerde toplumsal cinsiyet eşitsizliği artarken 2006 yılında yüzde 12 olan eşitsizlik 2020'de yüzde 20,7'ye yükselmiştir. Kısacası AKP iktidarında kadınlar çalışma hayatında daha fazla sömürülmüş, daha fazla baskıya maruz kalmıştır. Özellikle 12 yıllık kesintisiz eğitime geçilmiş olmasına rağmen sistematik bir şekilde kız çocukları açık liselere ve açık ortaokullara yönlendirilmekte bunun sonucu olarak da kız çocuklarının okuma oranı hala istenen seviyeye gelmemiştir. Bugün kız çocukları 4+4+4 eğitim sistemiyle birlikte örgün eğitim dışına itilmiş ve çocuk gelin, çocuk işçi sayısında artış yaşanmıştır. TÜİK’in verilerine göre 15-19 yaşları arasında bulunan her dört kız çocuğundan biri ne okulda ne de işte bulunmaktadır. Bu oran erkek çocuklar arasında 10’da birdir” dedi. 

‘HER YURTTAŞIN GÖREVİ’

Kadın-erkek eşitliğinin sadece kadınların sorunu olmadığını ifade eden Gerim, “Kız çocuklarının okumalarına ayrıca önem veren onları sosyal hayata katan onlara dünya ülkelerinin birçoğundan önce seçme ve seçilme hakkı vererek eşit bireyler olduğunu ilan eden Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşlarının kurduğu Cumhuriyete yakışmayan tabloyu değiştirmek, Cumhuriyet devrimlerini rotası kabul eden her yurttaşın görevi, kadın erkek eşitliğinin adı, kadınların ülkemizde ekonomik ve toplumsal olarak var olmasının adıdır. Cumhuriyet Devrimleri, kadınların köle olarak görülmesine karşı eşit bir birey ve yurttaş olmasının adı, kadınları hor gören gerici zihniyete karşı laik yaşamın, kadınlarımızın katledilmesine, sömürülmesine karşı adaletin ve demokrasinin adıdır. Sömürüye ve baskıya, iş cinayetlerinde katledilmeye, cinsel şiddete ve ayrımcılığa, gerici kuşatmalara karşı Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Yaşasın Cumhuriyetimiz ve Cumhuriyet Devrimlerimizin adı olan kadınlarımız” diye konuştu.

08 Mar 2021 - 15:53 Kocaeli- Gündem

Muhabir  Ayşe Aydıngöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.