Vatandaş mağdur; “Keyfi uygulamalar yüzünden ev yapamıyorum”

Kandıra Ahmethacılar Köyü sakinlerinden Kemal Altıntaş, köyündeki arsasına ev yaptırmak istedi. Altıntaş, keyfi uygulamaların yüzünden evini bir türlü yapamadığını iddia etti

Ahmet Sancar Kızılkaya
Ahmet Sancar Kızılkaya Tüm Haberleri

Kandıra Ahmethacılar köyü sakinlerinden Kemal Altıntaş, arsasına ev yaptırmak için yaşadığı zorlukları gazetemiz ile paylaştı. Altıntaş, Ahmethacılar Köyü’nde 200 metre arsasının olduğunu ve buraya 100 metrekarelik ev yaptırmak istediğini söyledi. Altıntaş, konu ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na dilekçe yazdığını belirtirken yaşadığı süreci ve zorlukları şu ifadelerle dile getirdi, “ Kocaeli /Kandıra'daki  köyüme yerleşmek için Ahmethacılar 101/76 parsele tek katlı ev yapmak için proje çizimlerini yaptırdım, projelerin bitmesine yakın; inşaata başlayabilmem için önce müteahhit ve şantiye şefi bularak  sözleşme yapmam gerektiği ilgililer tarafından bildirildi. Şantiye şefi bulmak için araştırmaya başladığımda, belirli bir ücret tarifesine göre  yapılmadığı adeta borsa gibi 3 bin 500 TL ile 5 bin TL aralığında ücret talep etmektedirler.

KEYFİYET SÖZ KONUSU

02 Mart 2019 tarihli 30702 Sayılı Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmeliği'nin 7'nci maddesinin birinci fırkasında "Şantiye şefinin yapım işine dair görevi, yapı ruhsatının alınmasından itibaren başlayıp yapı kullanma izin belgesinin alınması ile son bulur." hükmü amir olmasına rağmen mimar ve mühendisler bir yıllık sözleşme yaparak bu hususu sözleşme esnasında ilk etapta ihlal etmektedirler. Yapı ruhsatının süresi beş yıldır oysa şantiye şefleri bir yıllık sözleşme yapmaktadırlar. Bu hususta keyfiyetleri söz konusudur. Bu keyfiyet zaten kısıtlı maddi imkanlarla konut inşa etmek isteyen bireylerin inşaatı bir yılda bitirmeye zorlamaktadır.  Şantiye şeflerine ödenecek ücretin ilgili bakanlıkça hakkaniyet ilkeleri çerçevesinde inşaatların metrekare ve kat adetlerine göre düzenlenmesinin daha adilane bir uygulama olacağı kanaatindeyim.

KÜLFET VE ZAMAN KAYBI

Halihazırdaki uygulamada mimar ve mühendislerin kendi inisiyatif ve keyiflerine göre fiyatlandırma ve zamanlı sözleşmelerin yapıldığı çok çeşitli uygulamalar bulunmaktadır. Uygulamada çoğu zaman sadece resmi evrakları imzalayıp sözleşme yaptığı inşaatın yerini dahi bilip görmeden usulsüz ve yasaya aykırı işler yapıldığına şahit olunabilmektedir. Proje sorumlusu fenni mesul varken çok küçük çaplı yapılarda dahi böyle bir uygulamanın başlatılması mağduriyetlere (gereğinden fazla maddi külfete ve zaman kaybına) neden olduğu da aşikardır. Bu şartlarda fenni mesul saf dışı kalmakta projesini dahi denetleyememektedir.

GÜNCELLENMESİ GEREKMEKTEDİR

200 m2'yi geçen yapılarda yapı denetim zorunluluğu bulunmaktadır. Müteahhitlik sisteminde olduğu gibi ticari amaçlı inşa edilen yapılarda  Şantiye Şefliği ücret tarifesinin de devletin ilgili kurumunca belirlenmesi  için gerekli yasal değişikliğin yapılması gerekmektedir. Şantiye şeflerine tanınan en fazla beş inşaat kısıtlaması nedeniyle konut inşa edeceklerle sözleşmelerini bir yıl süreli yapmaktalar. Bir yılda inşaatın bitmemesi durumunda şantiye şefi, sözleşmesini feshetmekte, yapı sahibinin projeyi 5 yıl içinde bitirme hakkı olmasına rağmen sözleşme ile konulan bir yıllık süre çelişkisi mevcuttur. Yönetmeliğin yeniden ivedi olarak günün şartlarına göre güncellenmesi gerekmektedir”

12 Mar 2021 - 15:21 Kocaeli- Gündem

Muhabir  Ahmet Sancar Kızılkayagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.