“Bir süre izleyeceğiz”

TV 41’de yayınlanan 7 Artı programına konuk olan Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, kafe ve restoranların kapanması noktasında karar vermek için erken olduğunu söyledi. Vali Yavuz, “Asla kapatırım ya da kapatmam diyemem ama kimseyi günah keçisi ilan etmek istemiyoruz. Bir süre izlemeyi düşünüyoruz. Ancak son karar Sağlık Bakanlığımıza aittir” dedi

Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, TV 41’de yayınlanan 7 Artı programına konuk oldu. Sadun Çetin ve Adem Turgut’un moderatörlüğünü yaptığı programda Vali Yavuz çok merak edilen pandemi ile ilgili gelişmelere cevap verdi. Kimseyi günah keçisi ilan etmek istemediklerini, bu nedenle kafe ve lokantalar ile ilgili bir karar almak için bekleyeceklerini söyleyen Yavuz “Vicdanlara sesleniyorum. En doğru yol, seferberlik ilan ederek rakamları düşürmektir” dedi.

‘SAĞLIK ALTYAPIMIZ GÜÇLÜ’

11 Mart’ta bir yılı bulan pandemi mücadelesini değerlendiren Vali Yavuz, “Son yüzyıldaki en büyük meydan okumalardan biriyle karşı karşıyayız. Savaşlar dışındaki en büyük olay bu. Test eden, zorlayan, sınayan bir süreç. Pandemi sadece bir sağlık sorunu değil, ulusal güvenlik sorunu. Bu bir yıllık süreçte sağlık çalışanlarımız olağanüstü performans gösterdi. Sağlık altyapımızın ne kadar güçlü olduğunu gördük. Kocaeli’de 20 bin test yapacak kapasitemiz var. Güçlü görünen birçok ülke ise sağlık alanında büyük sıkıntılar yaşadı. Ekonomi alanında da bu süreçte yardımlar için 2.1 milyar TL kaynak ayırdık” dedi.

‘HER GECE VERİ GELİYOR’

Yavuz, “300 filyasyon ekibimiz var. Birçok memurumuz gönüllü olarak bu riskli görevi üstlendi. ‘Memur az çalışır’ görüşünü yıktık. Başarılı bir dönem geçirdik. Ancak pandemi gibi meseleler tam seferberlik hali ile çözülebilir. Bakın bana her gece 24.00’de veriler geliyor. Fabrika fabrika, ilçe ilçe veriler geliyor. Bu rakamları kaymakamlarımızla paylaşıyoruz, kararlar alıp talimatlar veriyorum. Benim her gece yatmam saat 02.00’yi buluyor. Birçok arkadaşımız da bu özveriyle çalışıyor” dedi.

‘SANAYİ PANDEMİDE BÜYÜDÜ’

Türkiye’nin sanayi üssü Kocaeli’nin üretim anlamında pandemiden etkilenmediğine dikkat çeken Vali Yavuz, “Size iki kritik veri vereyim, biri yapım aşamasında 14 OSB’miz var. 13 organize sanayi bölgesinin rakamlarını çıkarttım. Bu 13 OSB’de istihdamda yüzde 10 artış var. Aynı şekilde elektrik tüketiminde de yüzde 10 artış var. Bu iki rakam sanayide üretimin pandemiye rağmen büyüdüğünün göstergesi. Kocaeli 74 milyar dolar ile ithalat ve ihracat toplamıyla bu anlamda Türkiye’nin yüzde 19’u” dedi.

Vali Yavuz, 7 Artı programında ikinci kez Sadun Çetin ve Adem Turgut’un konuğu oldu..

‘YILLIK ÖLÜM SAYILARI AZALDI’

Yavuz programda sayı vermese de ilginç bir veriyi paylaştı. Vali Seddar Yavuz, “İlimizdeki ölümlerde 2019’a göre 2020’de yani pandeminin hakim olduğu yılda oranlar düşmüş. Yüzde 40 azalma var. Merak edenler nüfus müdürlüğünün kayıtları orada kontrol edebilir, öğrenebilir. Doğrusu bana da ilginç geldi. Bunu konuşuyoruz sağlıkçılarla. İlk izlenim, diğer hastalıkları olanların artık çok daha dikkatli olduğu bunun da ölüm oranlarına yansıdığı şeklinde” yorumunu yaptı.

İZMİT’TE VAKALAR YÜKSEK’

Bu yılın daha farklı olacağına inandığını söyleyen Vali Yavuz, kararların illere bırakılmasını da “İyi oldu, iller arası iyilikte yarışmak olarak niteleyebileceğimiz bir rekabet ortaya çıktı” dedi. Kocaeli’de mevcut durumu da anlatan Vali Yavuz, “İlimizde vakalar yükselmeye devam ediyor. Gebze’de üretim ve ev ziyaretlerinden kaynaklı artış var. Darıca da yüksek. Gebze kadar olmasa da İzmit de yüksek. Başiskele iyi gitmiyor. Gölcük ise iyi” şeklinde konuştu.

‘HERKES TEDBİR ALMALI’

Bir soru üzerine tam kapanma fikrini doğru bulmadığını söyleyen Yavuz, “Tam kapanma parlak bir fikir gibi duruyor ama bu kadar basit formüllerden korkuyorum. Tam kapanmada mesela hastaneleri de kapatacak mısınız? İlaç üreten fabrikayı da kapatacak mısınız? Bunlar mümkün olmadığına göre tam kapanma gerçekçi bir çözüm değildir. Bu aşamada en önemli mesele tedbirlere sıkı sıkıya uymaktır. Ancak aile içi bulaşlar, site içi bulaşlar yüksek. Herkesin başına polis koyamayız. Herkes kendi polisi olmalı ve tedbir almalı. Kurallara uymalı” dedi.

‘219 BİN 614 DOZ AŞI YAPTIK’

Vali Seddar Yavuz bir diğer çözümün ise aşılama olduğuna dikkat çekerek, “Elimizde yeteri kadar aşı var. Şu ana kadar 219 bin 614 doz aşı yaptık. Bunun 164 bini birinci doz. 55 bin dozu da ikinci doz olarak yapıldı. İlimizde 65 yaş üstü 184 bin kişi var ve bunları aşılamaya yetecek kadar aşımız mevcut. 110 bin dozun üzerinde aşımız bulunuyor. 65 yaş üstünün aşılanması bizi ölümlerin azalması noktasında çok rahatlatacak çünkü ölümlerin yüzde 83’ü 65 yaş üstü. Onların aşılanması yoğun bakımı daha da rahatlatacak ve hastaneye yatışları da azaltacak” dedi. Yavuz 40 yaşın üstünün aşılanması ile pandeminin olumsuz etkilerinin yüzde 100’e yakın kırılacağına da dikkat çekti.

‘İKNA YOLUYLA ÇÖZECEĞİZ’

Kocaeli’nin geçtiğimiz hafta 100 binde 112 ile çok yüksek riskli iller anlamına gelen kırmızı bölgeye geçmesi nedeniyle ortaya çıkan tekrar kapanma durumu ile ilgili sorulara Vali Yavuz şöyle cevap verdi: “Doğrusu pandemiden en çok etkilenen hizmet sektörü. Çünkü maske taktığınızda bir sorun yok ama bir arkadaşınızla yemek için restoranda karşılıklı oturduğunuzda maske çıkıyor mecburen. Ama bu konuda belirlenmiş bir skala var. Öncelikli isteğimiz herkesin sorumluluğunu bilmesi. Ben Kocaelililere güveniyorum. İkna yoluyla çözeceğiz. Denetim rakamlarını ilk kez burada vereyim. Denetimler noktasında bugüne kadar 51 bin 594 kişiye ve 10 bini aşkın iş yerine idari para cezası uygulamışız. Yani denetimleri sıklaştıracağız. Ama herkesin başına polis dikemeyiz. Sonra polisin başına dikecek polis ararız. İkna edeceğiz, seferber olacağız hep beraber bu rakamları düşüreceğiz.”

‘BİR SÜRE İZLEYECEĞİZ’

Kapanma ile ilgili soruya da cevap veren Vali Yavuz, “Asla kapatırım ya da kapatmam diyemem ama kimseyi günah keçisi ilan etmek istemiyoruz. Kafeleri neden kapatalım. Ancak belirli standartlar olduğunu hepimiz biliyoruz. Yüksek vaka oranlarına kayıtsız da kalamayız. Bir süre izlemeyi düşünüyoruz. Mücadele edip rakamları düşürmek istiyoruz. Ancak son karar Sağlık Bakanlığımıza aittir. Bu arada biz kent olarak üzerimize düşeni yapıp bu rakamları düşürmeliyiz. Ben tekraren söylüyorum, Kocaelilere güveniyorum, vicdanlara sesleniyorum lütfen tedbirlere uyalım” dedi.

HUZUREVİ 2022’DE AÇILACAK

Vali Seddar Yavuz, yapımı devam eden huzurevi ile ilgili bir soru üzerine “Huzurevi ile ilgili şu an yüzde 65 fiziki gerçekleşme sağladık. Binanın genel görünümü bitti, iç çalışmaları şu an devam ediyor. 48 tek yatak 48 çift yataklı her türlü donanıma sahip modern bir huzurevine kentimizi kavuşturuyoruz. Ruhsat ve diğer işlemleri çözüldü; girişimlerimiz sayesinde. 2022 başında orayı açmayı planlıyoruz” dedi.

HALKEVİ BİNASI İÇİN İNCELEME BAŞLATILDI

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Halkevi ile ilgili olarak “Halkevi için Gebze Teknik Üniversitesi’ne, bir heyete bunu verdik. Neden verdik. Çünkü daha önceden sıkıntıları olsa da son depremde tekrar çatlaklar oluştu. Son haliyle özel bir firmaya vermedik. Herkesin güvendiği bir kuruma verdik. Ve dedik ki gelin bu binaya bakın. Statiğinde, dinamiğinde bir yerinde bir sıkıntı var mı bakılsın istedik. Şu an temele kadar indiler. Onlar bize nisan ayı içinde bir rapor verecekler. O rapora göre ya restore edeceğiz ya da yıkıp yeniden yapacağız. Ama önce bir rapor çıksın. Bu konuda kararlıyız. Kaynağımızı ayırdık. Valilik olarak da ihaleye çıkacağız. Herkes müsterih olsun, çünkü biz Cumhuriyet değerlerini savunuyoruz. Çünkü devlet olarak bizim Cumhuriyetin kazanımları ile bir derdimiz olması mümkün değil. Cumhuriyet bizim cumhuriyetimiz, bina bizim binamız. Dolayısıyla restore edilebiliyorsa restore edeceğiz hiç kimsenin kuşkusu olmasın” dedi.   

ÖNEM’E SAHİP ÇIKIN

ÖNEM Projesi hakkında bilgi veren Vali Seddar Yavuz, “Ulaşamadığımız her çocuk bizim için kayıptır. Bu çocuklar milletimizin evlatlarıdır. Dolayısıyla sevgi ve şefkat eksikliği birçok sorunun kaynağı. Çocuk başka türlü tepki veriyor. Risk grubundaki çocuklarımızı 19 faaliyet başlığı altında kişiliklerinin gelişimini, özgüvenlerinin gelişimini sağlayalım. Böylece hayata tutunabilirler, sorun çözme beceresi kazanabilirler. Sportif, sanatsal faaliyetler, kültürel geziler ve değerler eğitimi ile destekleyeceğiz. Hamilik sistemi olacak. Hamilerden para beklentimiz yok, zaman yatırımı yapmalarını istiyoruz. Çocuğumuzda duygusal bir banka hesabı oluşturmasını bekliyoruz. Çeşitli alanlarda başarılı olmuş, çocuklarımıza rol model olabilecek kişilerden hamiler seçiyoruz. Çocuklarımızla birer saat vakit geçirebilir, tecrübelerini aktarabilirler. 24 bin çocuğumuzu belirledik. 4 binin üzerinde hami var. Ben tüm Kocaelililerin bu projeye sahip çıkmasını istiyorum” dedi.

12 Mar 2021 - 17:32 Kocaeli- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.