Cüneyd Hoca’ya uluslararası sorumluluk

Prof. Dr. Cüneyd Özkürkçügil, 18 yıl önce kurulan ve uluslararası temsiliyet özelliği taşıyan Kontinans Derneği’nin yeni başkanı seçildi

Ayşe Aydın
Ayşe Aydın Tüm Haberleri

Geçen yıl nisan ayından yapılması planlanan ancak pandemi sebebiyle ertelenen Kontinans Derneği’nin 9. Olağan genel kurulu, Ankara’da gerçekleştirildi. Kongrede derneğin başkanlığına Prof. Dr. Cüneyd Özkürkçügil seçildi.

18 yıl önce İşlevsel Üroloji ve Kadın Ürolojisi alanını Türk ürolojisinde daha aktif bir konuma getirmek amacıyla kurulan derneğin yeni Başkanı Prof. Dr. Cüneyd Özkürkçügil, başkan seçildiği kongre sonrası açıklama yaparak “Üroloji camiamızın uluslararası temsiliyet özelliği taşıyan Kontinans Derneğimizin yapılan genel kurulu ile yeni yönetim kurulumuz seçildi. Yolumuz açık olsun, hayırlı olsun” dedi.

YENİ YÖNETİM:

Başkan: Prof. Dr. Cüneyd Özkürkçügil, Kocaeli Üniversitesi Kocaeli

Başkan Yrd: Prof. Dr. Mesut Gürdal, Gülhane Tıp Fakültesi Ankara

Genel Sekreter: Doç. Dr. Ömer Gülpınar, Ankara Üniversitesi Ankara

Sayman: Prof. Dr. Aydın Yenilmez, Osmangazi ÜniversitesiEskişehir

Üye: Prof. Dr. Tufan Tarcan, Koç Üniversitesi, İstanbul

Üye: Prof. Dr. Abdullah Gedik, Dicle Üniversitesi, Diyarbakır

Üye: Doç. Dr. Adnan Şimşir, Ege Üniversitesi, İzmir.

CÜNEYD ÖZKÜRKÇÜGİL KİMDİR?

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Prof. Dr. Cüneyd Özkürkçügil, bir dönem (2010-2012) Kocaeli Tabip Odası başkanlığı da yaptı. Birçok uluslararası çalışmada yer alan Cüneyd Hoca, İktidarsızlık, Nörojen Mesane, Böbrek Nakli, Kısırlık, Ürojinekoloji, Renal Kitle, Nefrit, Erektil, Disfonksiyon, Üreter Taşı, Prostat Yangılanması, Sistit,İdrar Yolu Hastalıkları, İdrar Tutamamak, İdrar Yolları İltihabı, UVJ Darlığı, İdrar Retansiyonu, Testis Ağrısı, Prostat Büyümesi,

İdrar Tutukluğu, İdrar Torbası Sarkması, Böbrek Taşı, Varikosel, Böbrek Hastalıkları, İşeme Bozuklukları, Safra Taşları, Renal Tx, Penis Ve Testislerin Hastalıkları,Sertleşme Problemi, İdrar Kaçırma, Empotans, Böbrek İltihabı, Çiş Kaçırma Problemi, Nefridoz (hidronefroz), Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar, Üretra Darlığı, uzmanı olarak biliniyor.

Bununla beraber Böbrek Ağrısı, Kum Sancıları, Kronik Böbrek Yetmezliği, Peygamber Sünneti, Sünnet, İdrar Kesesi Hastalıkları, Hipospadias, Bel Soğukluğu, Akut Böbrek İltihabı, Böbrek Kumu, Ereksiyon Sorunu, İnterstisyel Sistit, Kriptorşidik Testis, Prostat İltihabı, Testis Kanseri, İnmemiş Testis, BPH, Up Darlık, İdrar Yapma Bozukluğu, Prostat Kanseri, İdrar Kesesinde Daralma, Sık Sık İdrara Gitme, Mesane Kanseri,

Böbrek Genişlemesi, Penis Eğriliği (Peyronie Hastalığı), Prostat Taşları, İnfertilite, Kan İşemek, İdrarda Kan Görülmesi, İdrar Yolu Enfeksiyonu, Prostat Hastalıkları, Gevşek Penis, İdrar Yolu Kisti, Ürolojik Kanserler, İdrar Torbası İltihabı, Testis Büyümesi, Altını Islatma Problemi, Sperm Sayısı Azlığı, Üriner Enfeksiyon, Adipsi (Susama Yokluğu), İdrar Yollarında Yanma, Upj Darlığı, Nefrolihtiazis gibi rahatsızlıkları da iyileştirmekte uzman olduğu biliniyor.

18 YIL ÖNCE KURULDU

Kontinans Derneği, 2003 yılında İşlevsel Üroloji ve Kadın Ürolojisi alanını Türk Ürolojisinde daha aktif bir konuma getirmek, ilerletmek, bu alanda eğitimi desteklemek, bilgi birikimine katkı sağlamak ve uluslararası camiada Türkiye'yi temsil etmek amacıyla üroloji uzmanlarının önderliğinde Ankara'da kurulmuştur.

Kurucu Başkanlığını Prof. Dr. Ali Ergen yapmış, Kurucu Yönetim Kurulunda Prof. Dr. Nihat Arıkan, Prof. Dr. Hakan Özkardeş, Prof. Dr. Serdar Tekgül, Prof. Dr. Önder Kayıgil, Prof. Dr. Levent Emir ve Prof. Dr. Mesut Gürdal yer almıştır. Derneğin tüzüğü gereği iki yılda bir yapılan seçimlerinde:

Prof. Dr. Nihat Arıkan, Prof. Dr. Bülent Çetinel, Prof. Dr. Ceyhun Özyurt, Prof. Dr. Bedreddin Seçkin, Prof. Dr. Zafer Aybek ve Prof. Dr. Oktay Demirkesen başkanlık görevlerini üstlenmiş ve derneğin bugünkü bilimsel yeterliliğine ulaşmasını sağlamışlardır.

KADIN ÜROLOJİSİ KONGRELERİ

Derneğimizin sonradan ‘Ulusal İşlevsel Üroloji ve Kadın Ürolojisi Kongresi’ adını alacak olan ve iki yılda bir uluslararası katılımlarla gerçekleştirilen ilk bilimsel toplantısı, 2004 yılında Ankara'da düzenlemiştir. 2007 yılında Ürojinekoloji Derneği ile ortak düzenlenen kongreyi takiben 2009, 2011, 2013, 2015 ve 2017 yıllarında Antalya'da İşlevsel Üroloji ve Kadın Ürolojisi kongreleri düzenlenmiştir.

Bu kongrelerde de artık gelenekselleşen ICS educational add-on course, dernek tarafından yapılmıştır. Kuruluşundan bu yana bölgelerde yerinde eğitim prensibini başarıyla uygulamaya devam eden Kontinans Derneği, ülkemizin 7 bölgesinde ve Kıbrıs'ta 21 bölgesel toplantı düzenlemiş ve 13 eğitim toplantısı gerçekleştirmiştir.

BÖLGESEL TOPLANTILARA DESTEK

Son dönemde Ulusal Ürolojik Cerrahi Derneği tarafından düzenlenen bölgesel toplantılara da dernek tarafından bilimsel destek sağlanmaktadır. Derneğin ilk kongresinden itibaren her kongrede ürodinami kursu düzenlemiştir. Bu ürodinami kursları 2013 yılından itibaren Uluslarası Kontinans Derneği (ICS) tarafından tanınmış ve ’Ürodinami Sertifikasyon Kursu’ adı ile yılda en az bir kere olmak üzere organize edilmektedir.

2015 yılından bu yana dernek tarafından 4 LUTS Forum toplantısı yapılmıştır. Ürolojik cerrahide yaşanan gelişmenin doğal bir sonucu olarak dernek robotik cerrahi konusunda eğitim faaliyetlerinde bulunmuştur. İşlevsel Üroloji ve Kadın Ürolojisi Robotik Cerrahi Kursunun üçüncüsü dernek tarafından gerçekleştirilmiştir.

KURS VE TOPLANTILAR

Türkiye'nin birçok bölgesinde Üroloji Klinikleri ile ortak gerçekleştirilen toplantıların ve kursların bundan sonraki süreçte de devam etmesi derneğin ana hedefleri arasında yer almaktadır. Dernek 2009 yılında İşlevsel Üroloji ve Kadın Ürolojisi alanında dünya çapında en önemli dernek olan ICS ile işbirliği anlaşması imzalamıştır ve üyelerin Uluslararası Kontinans Derneğine üyelikleri her yıl dernek tarafından sağlanmaktadır.

Bu iş birliği sonucunda derneğin organize ettiği toplantılara ICS tarafından bilimsel anlamda sınırsız destek verilmektedir. Pan-Arabic Continence Society (PACS) ile de 2014 yılından bu yana kongrelerinde derneğin logosu paylaşılmakta ve kongrelerinde TCS lecture verilmektedir.

KADIN VE İŞLEVSEL ÜROLOJİ DERGİSİ

Dernek tarafından 2010 yılında ağırlıklı derleme ve vaka tartışmaları içeren bir bülten yayınlanmaktadır. Dergi ‘İşlevsel Üroloji Bülteni’ adıyla 2011 yılında Prof. Dr. Zafer Aybek editörlüğünde yayın hayatına girmiştir.

Dergi, Ocak 2015 tarihinden itibaren Prof. Dr. Ceyhun Özyurt editörlüğünde  derleme ve vaka tartışmalarının yanı sıra özgün çalışmalarında yer aldığı aylık dergi haline dönüştürülerek ‘Kadın ve İşlevsel Üroloji Dergisi’ olarak 1 yıl süre ile yayınlanmıştır.

AİLE HEKİMLERİNE DE ULAŞTIRILDI

Günümüzde ise Prof. Dr. Aydın Yenilmez editörlüğünde İşlevsel Üroloji ve Kadın Ürolojisi Bülteni  adıyla daha farklı bir formatta yayın hayatına devam etmektedir. 2016 yılında dernek tarafından hazırlanan ‘Aile Hekimleri için İşlevsel Üroloji’ isimli kitap basılarak Aile Hekimlerinin İşlevsel Üroloji konusunda farkındalıklarının arttırılması amacı ile tüm Türkiye’de aile hekimleri ile buluşturulmuştur.

Dernek, 13 Nisan 2018 tarihinden bu yana Prof. Dr. Tufan Tarcan başkanlığında faaliyetlerine devam etmektedir. Son yapılan kongrede ise ilimizin değerlerinden biri olan Prof. Dr. Cüneyd Özkürkçügil, yeni başkan seçilmiştir.

15 Mar 2021 - 10:59 Kocaeli- Sağlık

Muhabir  Ayşe Aydıngöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.