İzmit'te tartışmalı meclis

İzmit Belediye Meclisi’nde komisyon seçimlerinde tartışma yaşandı. Cumhur İttifakı, komisyonların 5 kişiden oluşmasını talep ederken MHP’nin komisyonlara aday göstermesini isteyen Hürriyet, “Konuyu yargıya taşıyacağız” dedi

Ayşe Aydın
Ayşe Aydın Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

İzmit Belediyesi’nin Nisan ayı meclisi Fatma Kaplan Hürriyet başkanlığında gerçekleştirildi. 2019 yerel seçimlerinin üzerinde 2 yıl geçti. Meclis yönetmeliği gereği yeni başkan vekilleri, katip üyeler ve encümen üyelerinin seçimi yapıldı. Meclis başlamadan önce ise 2020 yılı faaliyet raporunun kitaplaştırılmış hali meclis üyelerine dağıtıldı. İzmit Belediyesi Denetim Komisyonunun hazırladığı 2020 yılına ait Denetim Raporu ile ilgili bilgi sunumu yapıldı. Sunumu yapan AK Partili Meclis Üyesi Fikret Hocaoğlu okudu.

HOCAOĞLU: ‘YASAL LİMİT AŞILDI’

Hocaoğlu, denetim komisyonu raporunu aktararak “İzmit Belediyesi’nin 2020 yılında doğrudan temin yoluyla iş alımlarının yasal limitini aşarak 26 milyon 341 bin 663 TL olarak gerçekleşti. Daha ilginç olan ihalesiz, belediyeden doğrudan iş alan bu firmaların büyük bölümünün 31 Mart yerel seçimlerinden sonra diğer bir ifadeyle İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in göreve başlamasının ardından kurulmuş olmasıydı. Doğrudan teminle en yüksek miktarda iş alan ilk 3 firmanın da aynı şekilde 31 Mart seçimlerinden sonra kurulduğu görüldü. Bu firmalara bir yılda toplam 1 milyon 650 bin 230 TL ödendi” dedi.

‘YILDIZLI’NIN YEĞENİNE DOĞRUDAN TEMİN’

Hocaoğlu, “ CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’ın kardeşi Hakan Akar’ın sahibi olduğu İzen Tur’un 217 bin 347 TL, CHP İl Başkanı Harun Yıldızlı’nın yeğeni Berkay Dorukhan Yıldızlı’nın sahibi olduğu BKG Ticaret’in 313 bin 217 TL doğrudan temin yoluyla geçen yıl İzmit Belediyesi’ne fatura kestiği görüldü. Raporun en ilginç bölümlerinden biri ise 28 Ocak 2020’de tescil edilen, 6 Şubat 2020’de ticari sicil gazetesinde kuruluşu duyurulan Mertaras Mühendisliğe, daha kurulmadan usulsüzce 11 Aralık 2019’da iş verildiği ve ödeme yapıldığı belirtildi. Aynı şirketin daha sonra toplam 9 kez iş aldığı ve belediyeye 672 bin 695 TL fatura kestiği görüldü” dedi.

‘İKİ FİRMAYA 772 BİN TL ÖDEME YAPILDI’

Raporda dikkat çekilen hususlardan birinin de Basın-Yayın ve Reklam harcamalarındaki artış olduğunu belirten Hocaoğlu, “Halka hizmet giderlerinin de önüne geçen bu harcamalar arasında en dikkat çeken bölüm ise CHP’nin 97.kuruluş yıldönümüyle ilgili ilan parasının da belediyeye ödetilmiş olmasıydı. İzmit Belediyesi’nin CHP ilanları için şehrin çeşitli noktalarındaki panoları hem ücretsiz kullandırdığı, hem de baskı giderlerini karşıladığı görüldü. Reklam giderlerinde yine en çok iş alan firmalar 31 Mart seçimlerinden sonra kurulan PNR Baskı ile Arduç Reklam oldu. CHP’ye yakınlığı ile bilinen bu iki firmaya toplam 772 bin 73 TL ödeme yapıldı” ifadelerini kullandı.

DESTEK ALIMINDA EŞİT OLMAK GEREKİYORDU’

Hocaoğlu son olarak “Sanat Sokağı’na konulan ve Atatürk’e benzemediği için eleştirilen heykele 16 bin TL ve 56 bin TL değerinde iki kez fatura kesildiği, 30 Ekim 2020’de kesilen bir konser faturasının sözleşme bedelinden yüksek olduğu ve belediyenin bu parayı tahsil etmesi gerektiği, sahibinin kim olduğu bilinmeyen bir haber sitesinin kurulum masraflarının da belediyeden karşılandığı gibi bölümler bulunuyor. Yaptığımız denetimlerde bazı müdürlüklerce bütçenin aşıldığı bazı müdürlüklerin de bütçeden daha az para kullandığı belirlendi. Esnafa destek alımı denilse de en fazla 2 esnaftan hizmet alındığı belirlendi. Hizmet dağıtımında eşit ve adil davranılması gerektiğini söylüyoruz” dedi.

ÇAKIR: ‘YÜZDE 2’NİN LAFI OLMAZ’

CHP Meclis Üyesi Necat Çakır, “17 bin belgeye bakacaksınız bu kadar ciro ve belgenin içerisinde mutlaka herkesin kusur ve kabahati olacaktır. Her ay denetim yapıyorum mutlaka sorun ve hata çıkıyor her yerde. Doğrudan teminin 17 Milyonu aşmasıyla zararın tazmin edilmesini istedik. Yüzde 2 gibi bir yanılma var. Bu cironun içerisinde yüzde 2’nin lafı olmaz, konuşulmaz. Ama var mı var. Zamanında birileri bizi uyarmış olsaydı salgın geliyor deseydi dolayısıyla doğrudan teminlere yüzde 2 daha fazla pay ayırabilseydik” diye konuştu.

‘BELEDİYE KANUNUNDA HER ŞEY YAZIYOR’

Açıklamalarını sürdüren CHP’li Meclis Üyesi Necat Çakır, “Biz ticaret erbabıyla birlikte çalışıyoruz. Eğer bir mükellef işini doğru yapıyorsa istenilen proje doğrultusunda iş ve işlemler gerçekleşiyorsa ardından ‘Siz seçimlerden sonra kuruldunuz’ deniyorsa doğru değil. Belediyenin kimlerle iş yapamayacağı belediye kanununda yazıyor. Bunun ötesinde yeni kurulan bir şirket, belediyeyle iş yapamaz diye bir şey yok” ifadelerini kullandı.

HÜRRİYET: ‘GEÇMİŞTE YAPILANA BAKMIŞLAR’

Başkan Hürriyet ise “Denetim komisyonu üyelerine sayın başkan şahsında harcadığı emeklerden dolayı teşekkür ediyorum. 17 Bin küsür belgede tabiki hata olur. Böyle yoruma dayalı iddialar gördüm. Bunları belgeleriyle ifade etmek istiyorum. Doğrudan limiti aştık ki aşmayan belediye yok. Pandemi nedeniyle işlerin hızlı yapılması gerekiyordu. Ama açıklayamayacağımız hiçbir şey yok. İşçi arkadaşlarımız koordinasyon görevinde asla ve asla müdür ve harcama yetkisi sıfatıyla imza yetkileri yoktur. Harcama yetkisi ile imza atan memurlardır. Geçmişte bazı usuller devam ediyor ama eksiklikleri gördüğümüzde müdahale ediyoruz” dedi.

‘KASIT YOK’

İşlemlerde asla bir kasıt ve haksız kazandırmanın olmadığını belirten Başkan Hürriyet, “Bir hatadır ve düzeltilir. Geçmişte arkadaşlarımız yapılıyor düşüncesiyle yapmış olabilirler. Daha da dikkatli olacaklardır. Kamu zararı amacıyla yapılmış bir şey gibi düşünülsün istemem. Şirketlerin ne zaman kurulduğuna bakmıyoruz. Bundan sonra da bu ayrıntıya bakacağız. Geçmişte herkes kendi müdürlüklerinden reklam harcamalarını yapıyordu biz bunları tek elde topladık. Bu raporsa sanki yandaşlarımıza sanki çok fazla para kazandırmışız gibi ifadeler var. Öyle bir şey yok arkadaşlar” diye konuştu.

‘GEÇMİŞTEKİ ALIŞVERİŞLERİNİZİ ÇIKARIRIM’

Başkan Hürriyet, Hocaoğlu’nun açıklamasında belediyenin çeşitli firmalara kazanç sapladığına yönelik sözlerine ise “Geçmişe dönecek olursak bana böyle ithamlar yaptığınızda ben de sizin geçmişteki alışverişlerinizi çıkarırım. Para kazandırmışsınız ifadesi bile çok yanlış. Üzmezler Kırtasiye ile toplamda 743 Bin TL’lik alışveriş yapılmış olabilir yanlış bir şey yok. Farklı sonuçlara çıkacak ifadeleri doğru bulmuyorum. Adil, eşit şeffaf ve bu kentin parasının bu kentte kalmasıyla ilgili ciddi çalışmalarımız oldu. Hala da bunun için gayret ediyoruz. Satın almalarda ise sakladığımız bir şey olsaydı bunu denetim komisyonundan da gizlerdik” diye konuştu.

2. BAŞKAN VEKİLİ MHP’DEN

Mecliste başkan vekilleri, katip üyeler ve encümen üyelerinin de seçimi yapıldı. 2 yıl boyunca ikinci başkan vekilliği görevini yapan AK Partili Ersin Alpaslan bu dönem Hürriyet’in yanında olmayacak. Birinci başkan vekilliğine yine Aysel Demirtaş aday gösterildi. Demirtaş 19 oyla yeniden seçildi. Ersin Alpaslan’ın yerine MHP’li İlker Kazan aday gösterildi. İkinci başkan vekili 19 oy ile İlker Kazan oldu. Yeni katip üyeler ise Ersin Alpaslan ve Vedat Yoldaş oldu. Encümen üyelerinden Fikret Hocaoğlu yine encümen üyesi olarak kalırken Muharrem Tutuş ve Mehmet Çetin yerine ise Engin Duymaz ve Fatih Özcan encümen üyesi olarak belirlendi. Komisyonlar ise birer yıllığına seçildi.

KOMİSYON SEÇİMİNDE TARTIŞMA

Denetim komisyonlarının seçimi sırasında üye sayısının birer tane düşürülmesine itiraz eden AK Parti Grup Başkan Vekili Muharrem Tutuş, “Vatandaşın verdiği hakkı gasp etmeyin. Önceki yılda hukuku mu çiğnediniz de şimdi MHP’ye komisyonda yer vermiyorsunuz. O iradeyi siz gasp ettiniz. Beni çalıştırmıyorlar dediniz. Esasen meclisi çalıştırmıyorsunuz. Meclisi faaliyetlerinizle kilitliyorsunuz” dedi. Başkan Hürriyet ise Tutuş’a cevap vererek Geçtiğimiz sene MHP: temsil edilsin dedik. MHP’ye verdiğimiz hakkı plan bütçe komisyonunda siz aldınız. Biz 2 AK Parti, 2 CHP 1 MHP olsun dedik. Ama siz 3 AK Parti 2 CHP dediniz. Bunu bir gasp olarak değerlendiremezsiniz. Komisyonlar karar vermez. Karar merci burasıdır. Yasalar da zaten izin vermiyor” dedi. İYİ Partili Meclis Üyesi Yaşar Kardaş ise “Siz encümende ne kadar demokratik davranıyorsanız bizde size burada o kadar demokratik davranıyoruz” dedi.

HÜRRİYET, AK PARTİ 3 ADAY GÖSTEREMEZ

Denetim komisyonu tartışması sırasında meclise 10 dakika ara verildi. Ancak bu ara yaklaşık 1 saat uzadı. Görüşmeler sonrası meclisi tekrar başlatan Başkan Hürriyet, “Mesele 3’lük 4’lük değil. Biz oranlamaya bakıyoruz. Parti gruplarının alabileceği üye sayısı belli. Belediyeler birliğinden bilgi aldık. MHP’nin tüm komisyonlarda görev alabilir bunun için gereken neyse yaparız. İki hakkınız olduğu yerde üçü alamazsınız. Ayrı grup olmaz. MHP istiyorsa aday gösterir. İstemiyorsa başka parti için aday gösteremez. MHP grubu sizin partinizden aday gösteremez. Hakkınız olmayanı isteyemezsiniz. MHP’nin komisyona girmesini istiyor musunuz?” dedi.

TUTUŞ: PEŞKEŞ ÇEKTİKLERİNİ ZORTAYA ÇIKACAK

AK Parti Grup Başkan Vekili Muharrem Tutuş ise “Siz de ayrı gruplar oluşturdunuz. Yine kriz çıkarıp başka mevzulara getiriyorsunuz işi. Önergeyi okutursanız oylayalım. Biz 3 kişilik liste vermek istiyoruz. Ben sizin gibi hiçbir meclis üyesinin seçilip seçilmeyeceğine müdahale etmem. O zaman iki senedir suç işliyorsunuz. Hukuksuzluk yapıyorsunuz. İşinize geldiği tarafından tutmayı sayın başkan. Tavrınızı çok iyi anlıyorum. Çok gerginsiniz önümüzdeki günlerde daha çok gerileceksiniz. Ona peşkeş buna peşkeş yandaşa ne verdiyseniz hepsi çıkacak” diye konuştu.

HÜRRİYET: İSMİNİZ GİBİ AK DEĞİLSİNİZ

Tutuş’un iddialarına cevap veren Başkan Hürriyet, “Hadi bakalım hodri meydan. Bir sürü yandaş politikanız çıktı diye gerginsiniz. Siz isminiz gibi ak değilsiniz. Sizin isminiz benim alnım ak. Hakkınız olmadığı şeyi alırsanız mahkemeye gider bu iş. MHP grubu başka bir partiden aday gösteremez. MHP grubu sizden aday gösteremez. Çoğunluğunuza güvenerek hak gaspı yapıyorsunuz. Geçtiğimiz dönem MHP’ye bir hak tanıdık o hakkı da gasp ettiniz. MHP grubuna soruyorum. Aday verecek misiniz?” dedi. O sırada önergeyi okutmasını isteyen AK Partili Meclis Üyesi Güzin Taştekin’e cevap veren Hürriyet, “Size ne okuturum okutmam size mi soracağım” dedi.

‘YARGIYA TAŞIYACAĞIZ’

Açıklamasını sürdüren Başkan Hürriyet, “Hak gaspına gerek yok. 2 AK Parti, 2 CHP, 1 MHP 5 kişiden oluşacaksa meclis komisyonlarımız bütün oranlar bu. Komisyonlar 4 kişiden oluşacaksa 2 AK Parti, 2 CHP olacak. Eğer 3 aday çıkarırsanız biz bunu yargıya götüreceğiz. Yargıda buna karar verecek” ifadelerini kullandı. Başkan Hürriyet ardından komisyonların 5 kişiden oluşmasını oyladı. Komisyonların 5 kişiden oluşması oy çokluğu ile kabul edildi. Komisyon üye sayılarında Cumhur İttifakıyla uzlaşamayan Başkan Hürriyet oturuma 10 dakika daha ara verdi. İkinci aradan sonra kürsüye gelen Başkan Hürriyet, meclisin ikinci birleşiminin 12 Nisan pazartesi günü saat: 15:00’da yapılmasına karar verildiğini açıkladı.

SEÇİM SONUÇLARI:

Birinci Başkan Vekili: Aysel Demirtaş

İkinci Başkanvekili: İlker Kazan

Katip üyeler: Ersin Alpaslan ve Vedat Yoldaş

Katip yedek üyeleri: Hüseyin Alyüz, Engin Duymaz

Encümen Üyeleri: Fikret Hocaoğlu, Engin Duymaz, Fatih Özcan

06 Nis 2021 - 16:50 - Gündem

Muhabir Ayşe Aydın

Son bir ayda cagdaskocaeli.com.tr sitesinde 257.331 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.