“Körfez’i borç yükünden kurtardık”

Körfez’deki iki yıllık çalışmasını kamuoyuna anlatan Belediye Başkanı Söğüt, “Seçim beyannamesi bir nevi anayasamızdır. 450 Milyon TL’lik belediye borcunu 15 Milyon’a indirdik. Körfez’i büyük bir yükten kurtardık” dedi

Ayşe Aydın
Ayşe Aydın Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, iki yılını değerlendirdi. Başkan Söğüt’ün Tütünçiftlik sahilde yaptığı basın toplantısına Belediye Başkan Yardımcılarından Faruk Denli, İbrahim Çırpan, Osman Yurt, Levent Yılmaz da eşlik etti.

‘İLK YILLAR ALIŞMA SÜRECİDİR’

Basın mensupların ile kahvaltı yaptıktan sonra sunum yapan Başkan Söğüt, “Her seçimden sonraki ilk yıllar biraz zor geçer. Ekibi kurarak bütçeye hakim olacaksınız. Sorunları tanıyıp onlarla hemhal olacaksınız. İmkanlarınızı göreceksiniz ve bu imkanlara göre vatandaşın beklediği çalışmaları yapacaksınız. Çok zorlu bir süreci geride bıraktı. Bu sürece bir de küresel sorunlar ve pandemi eklenince işimiz daha zorlaştı. Ama hamdolsun bu zorlukları aştık. Körfez için en güzelini yapmaya çalıştık. Sıfırdan başladığımız projeler oldu devam edenler vardı onları tamamladık. Körfezimizin yıllardır ne fazla tanınan ve bilinen noktası Tütünçiftlik sahili” dedi.

‘KÖRFEZ’İ BÜYÜK BİR YÜKTEN KURTARDIK’

Yapılandırmayla ilgili de konuşan Başakn Söğüt, “Yapılandırma alakalı bir adım attık. Kararlılık ve cesaretle Körfez’in geleceğini sıkıntıya sokacak borçlarla ilgili önemli bir adım attık. Geldiğimiz günden bu yana borçlarla ilgili bir fotoğrafın altyapısını hazırladık. Bu borçtan Körfez’i nasıl kurtarabiliriz dedik. 80’li yıllardan gelen kamu, vergi ve SGK borçları vardı. Geçmişteki belediye başkanlarımız ve biz daha fazla hizmetle vatandaşı buluşturmak adına bu borçları hep öteledik. Ama nereye kadar ödeyeceksiniz Faiz yükü de ciddi boyutlara ulaşmıştı. Devlet de güzel bir yapılandırma sunmuştu. Biz de borcumuzu ödeyerek Körfezimizi büyük bir yükten kurtardık” dedi.

‘MUHALEFET DESTEK VERMEDİ’

Belediyenin borcunun ödenmesiyle a-ilgili açıklamalarını sürdüren Söğüt, “450 Milyonun anaparasını ödediğiniz zaman ana paranın faizi siliniyordu. 200 Milyon civarında anapara vardı. SGK’ya 320 Milyon borcun 95 Milyon’u anaparaydı. Bu iman ve fırsatı kaçırmak istemedik. 200 Milyon para zaten kasada durması doğru değil. Burada yapmamız gereken gayrimenkulları değerlendirmekti. Gönlüm bunu meclisten oy birliği ile geçirmekten yanaydı ama muhalefet bize bu konuda destek vermedi. Gayrimenkulları satıyorsunuz dediler. Kaldı ki biz vergi dairesi kısmına kamunun kullandığı yerleri verdik. Bunun içinde Kocaeli Üniversitesi Körfez Kampüsü var. 21 Bin metrekare inşaat alanına sahip bir kampüs. Zaten bunu yapıp para harcamışız. 60 Milyon para harcamışız arsasıyla birlikte” diye konuştu.

’15 MİLYON BORCUMUZ KALDI’

BaşkAn Söğüt, “Milli Emlak’tan şuan alacağımız da var. bunu da önümüzdeki günlerde vergi borçlarımıza sayacağız. 31 dönüm belde garajımız 2 bin 850 TL’ye metrekaresini verdik. SGK 310 Milyon borca sayacak bu arsayı. Toplamda 450-500 Milyonluk borcumuz 15 Milyon’luk borca inmiş oldu. Bu Körfez’i geleceği açısında çok önemliydi. Körfez2in geleceğini sıkıntıya sokmaktan kurtarmış olduk” dedi. Korona virüs algını sürecinde yaptıkları destekten de bahseden Söğüt, “Pandemi sürecinde 5 Milyon 350 Bin TL harcadık. 450 esnafımıza biner lira destekte bulundu. Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile anlaşma imzalayıp tablet desteği vereceğiz. Esnaflarımız sıkıntılı. Onların yanında olmaya devam edeceğiz. Cansuyu desteklerimiz pandemi boyunca deva edecek.

‘HEREKE KALESİ’Nİ ÖNEMSİYORUZ’

Herek Kalesi’ndeki düzenlemeden bahseden Başkan Söğüt, 1200’lü yıllarda yapılmış bir eser bu. Körfez’in turizm destinasyonu açısından en değerli noktalarından biri. Güçlü bir peyzaj çalışması ağırlıklı devam ediyor. Mini bir amfi sahnesi olacak. Birkaç tane kapalı mekanı var. Halı dokuma makinesi koyup gelen turistlere göstermek istiyoruz. Kocaeli Üniversitesi’nde hazırlık sınıfı okuyan öğrenciler önce Körfez kampüsüne geliyor. 7 meslek yüksek okulu bu okula dahil oldu. 4 yıllık ulaştırma ve lojistik bölümü öğrencilerinin kayıtları alınacak. Şuan öğrenci olmadığı için bölgeye katkısını göremiyoruz” diye konuştu.

‘HEREKE KAMPÜSÜ’NÜN İHALESİ ÇOK YAKINDA’

Hereke Kampüsü çalışmasından da bahseden Söğüt, “Buranın demir ihtiyacının tamamını Diler Demir çelik karşılıyor. Bu rakam 5 Milyon TL. Nuh Çimento 10 Milyon’a kadar nakit destek verecek. Hem de beton ihtiyacının tamamını karşılayacak. Büyükşehri Belediyesi’nin de desteğiyle bu projeyi yapacağız. İhale dosyası tamamlandı. Haftaya gününü alıyoruz. Tütünçiftlik Nazende Kafe’yi komple elden geçirdik. Önü açık olacak. Deniz manzarasında vatandaşlarımız çayını içip yemeğini yiyebilecek” diye konuştu.

SARNIÇHAN’DA KAMU KURULUŞLARI DA OLACAK’

Körfez’in önemli projelerinden biri olan Sarnıçhan hakkında da bilgi veren Söğüt, “Sarnıçhan’ın projelerini tamamladık. Sarnıçhan’ın bir katının da devrini yaptık. Zemin katın üstündeki katı tapu icra müdürlüğü ilçe seçim kurulu gibi birimleri buraya taşıyacağız. Kamu hizmetinin de olacağı güzel bir bina oldu. en üst katında da kütüphane olacak” dedi. İlimtepe İş ve Yaşam Merkezi’ni de anlatan Söğüt, “Kabası bitti. Buradaki tapuları verdik. 8 Bin metrekare alan sağlık ocağına, KOMEK’E tahsis ettik Spor salonları, bilgi evleri şeklinde o bölgeye hizmet verecek. İlimtepe’de ticari alanlar çok yoku. Esnaflar, barakada hizmet veriyordu” ifadelerini kullandı.

ÖZEL ÇOCUKLAR İÇİN OKUL

Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon merkeziyle ilgili çalışmalarımız sürüyor. Hayvanlarımız için mama ihtiyaçlarını karşıladı. Kısırlaştırma ve ameliyatlarımız da burada yapılıyor. Özel gereksinimli çocuklarımız tüm okullarda üçer beşer eğitim görüyordu. Eğitime çok ciddi destek veriyoruz. 1 Milyon TL’nin üzerinde bir masraf yaparak sadece özel gereksinimli çocukların eğitim gördüğü bir yer haline getirdik. Sosyal hizmetler müdürlüğünün şubesi yoktu. Şu an Körfez’de bu müdürlüğümüz faaliyetlerine başladı. Daha önce vatandaşlarımız Derince ve İzmit’ gidiyordu. Mezarlıklar hizmet binasını İlimtepe’de hizmet sunacak. Devam eden camilerimiz tamamladık” dedi.

‘KAPALI SPOR KOMPLEKSİ YAPIYORUZ’

Körfez Spor Kompleksi ve Gençlik Merkezi’ni inşa edeceğiz. Kapalı spor kompleksi olmayan tek ilçeyiz dedik. Ve projenin 20 Milyonunu Spor Bakanlığı karşılıyor. 30 Milyonluk bir proje. İhalesini 2-3 ay içerisinde tamamlayacağız. Esentepe Mahallesi’nde spor tesislerine ağırlık veriyoruz. Çocuklarımız evinden yürüyerek spor tesislerine gidebilecek. Yaşlı Sosyal Yaşam Merkezi Yarsımca sahilinde. Sosyal Hizmetler binasının yanında. Yaşlılarımızla daha yakından ilgileneceğimiz bir yaşam merkezine dönüştürüyoruz. Kulüp mantığıyla çalışacağız. Gezi gibi birçok aktivite yapacağız. Manav kültürünün yok olmasını istemiyoruz. Yeniyalı Mahallesi’nde Taşköprü Kültür Evi’nde yöresel ürünleri sergileyeceğiz” dedi.

‘HEREKE’YE ÖZBEK SOKAĞI’

Kadınlarımız için el sanatları ile ilgili evlerinde ürettikleri ürünleri Kadın el emekleri satış noktasında satabilecek. Hereke’de Kültür Sanat Sokağı oluşturuyoruz. Orada bir Özbek Sokağı tespit ettik. Cephe iyileştirmeleri yaparak tarihi görünümü kazandırarak bu sokağa oluşturacağız. Unutmaya yüz tutmuş, İpek halı kültürünü de geliştireceğiz. Hereke önemli bir markamız. Kaybolsun istemiyoruz. Ortak kullanım alanlarını yeniliyoruz” dedi. Ulaşım üst yapı projelerini de konuşan Söğüt, İlimtepe Yarımca Yolu’nda asfalt, yağmur suyu gibi çalışmalar tamamlandı. Güzel bir yol kazandırdık. Eğimi yüksek olduğu için zaman zaman kazalar oluyor. Özellikle ağır araçlara kapalı bir yol. Tedbirler alınmasına rağmen vatandaşlar bu yolu kullanıyor. Otomobille Yarımca’dan İlimtepe’ye rahat konforlu ulaşan bir yol” dedi.

‘KÖYLERE 45 MİLYONLUK ASFALT’

Söğüt, “Köylere araç geçiş köprüleri, köy yolları ile ilgili de Büyükşehir Belediyemiz ilçemize birçok proje kazandırdı. Köylerimize çok konforlu yollar kazandırdık. Ağadere’nin önemli ölçüde yükünü alan Dalyan Sokak’ı açtık. Büyükşehir Belediyesi ile bugüne kadar asfalt yol çalışmalarına 45 Milyon para harcadık. Yeni iş makineleri kazandırdık. Tır parkı en önemli ihtiyaçlarımızdandı. Kabakoz bölgesinde hizmete açtık. İki üst geçit Karayolları Genel Müdürlüğümüz tarafından yapıldı. Yarımca’daki üst geçide asansör kazandırdık. Aydınlatma çalışmaları kentin merkezinde devam edecek” diye konuştu.

‘İLİMTEPEYE 5 KM’’LİK BÖLÜNMÜŞ YOL’

Devam eden Tütünçiftlik İlimtepe yolu projesinin sürdüğünü belirten Söğüt, “Doğu batı istikametindeki akslarımız çok güçlü ama Kuzey Güney ulaşım aksımızda sıkıntı var. İlimtepe önemli bir lokasyon olacak. Bölünmüş yol karayolları standardında 5.2 kilometrelik yol. 800 metrede dere ıslahı var. 24 Milyonluk bir kısmını ihale ettik. 2, ve 3. Etap da bitince yaz-kış rahat bir şekilde İlimtepe’ye çıkılabilecek. 17 mahallenin tamamının altyapısı ihale ettik. Toplam ihale bedeli 320 Milyon TL. 400 Milyonluk altyapıyla birlikte Körfez’in tüm altyapısı yenileniyor. Şirinyalı ve Kalburcu’da doğalgazı hallettik. Kentsel dönüşüm de bizim için sıkıntılıydı. Bin 300 konutluk bir kentsel dönüşüm yapıyoruz. 500 tanesinin projesi tamamlandı. Birkaç gün içinde ihalesini yapacağız. Daha sonra da vatandaşlarla buluşacağız” dedi.

‘MİLLET BAHÇESİ YANINDA SOSYAL KONUT’

İlçedeki ağır hasarlı binaları yıktıklarını da ifade eden Başkan Söğüt, “İlimtepe’de Milet Bahçesi’nin yapılacağı alanda Bin 506 adet sosyal konut yapılacak. Hak sahipleri belli. 400 dönümlük millet bahçesini de yanı bölgeye yapıyoruz. Mehmet Akif Ersoy Cami’nin olduğu alanı 12 Bin metrekarelik kent alanına dönüştürüyoruz. Sevindikli Göleti’nde mesire alanı çalışmamız var. Yarımca ve Tütünçifltik sahili alanında piknik alanına doğalgazlı mangal üniteleri koyuyoruz. Mangal ve duman burada çok sıkıntı oluyordu. Tüm Sevindikli Göleti ile eko turizmin de altyapısını oluşturuyoruz. 3 bilgi evini hizmete geçirdik. Yeraltı çöp konteynırları yaptık. Bunları kent meydanlarına da yapmak istiyoruz. Seçim beyannamesi bir nevi anayasamız bunları yerine getirmek için var gücümüzle çalışacağız” diye konuştu.

08 Nis 2021 - 11:57 Kocaeli- Gündem

Muhabir Ayşe Aydın

Son bir ayda cagdaskocaeli.com.tr sitesinde 236.161 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Yeni web sitemizi beğendiniz mi?