Büyükakın, 2 yıllık projelerini tek tek anlattı

Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, “Sevdamız Kocaeli 2 Altın Yıl” başlığıyla iki yılını değerlendirdi. Büyükakın, göreve gelmesinin ardından geçen iki yılında yaptığı tüm projeleri detaylarıyla birlikte açıkladı

Ayşe Aydın
Ayşe Aydın Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

KAVŞAK VE ÜSTYAPIYA 694 MİLYON

Pandemi dönemini fırsata dönüştürdüklerini anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Tahir Büyükakın, “İki altın yıl geçirdik. Bugün ihalesi bitip şantiyesi kurulmuş işlerden bahsedeceğiz. Yapacağımız işlerden bugün bahsetmeyeceğiz. 2.3 milyar TL iki yılda bitirdiğimiz işler. Yapacağımız hizmetler bu rakama dahil değil. 85’i devam eden hizmetimiz var. Ulaşımda 43 eser ve hizmet 44 tane de devam eden hizmet var. Ulaşım önceliğimiz, çünkü kent büyümeye devam ediyor. Kent çok büyük, bu yüzden canlı ameliyatlar gerçekleştirmek zorundasınız. Cadde kavşak ve üstyapı düzenlemesinde 694 milyonluk çalışmayı bitirdik. Bunlara 258 milyon TL harcadık. 214 kilometrelik üstyapı düzenlemesi yaptık” şeklinde konuştu.

1,5 SEKA PARK BÜYÜKLÜĞÜNDE PARKE

Büyükakın, " İzmit Plajyolu tramvay hattında 6 yeni araç aldık. 4 yeni durak yaptık. 2.1 kilometre hattı uzattık. 82 milyon TL’lik kayak kullandık. 37 milyon TL ile 364 bin ton asfalt yaptık. Parke, bordür çalışması için 35 milyon TL harcadık. 607 bin metrekare parke çalışması yapıldı. Yani 1,5 SEKA Park büyüklüğünde bir alandan bahsediyoruz. Buradan İstanbul’a kadar da bordür düzenlemesi yapıldı. Hal'e girişi sağlayacak bir köprü yaptık. Aynı zamanda Kartepe tarafından ulaşımı kolaylaştıracak 5 kilometrelik 2x2 şeritlik yolu şehrimize kazandırdık. Çayırova ve Tuzla’yı birbirine bağlayan 15 milyon TL’lik bir çalışma yaptık. Dilovası Eynerce Kavşağı'na 10 milyon 975 bin TL harcadık. Gölcük Yüzbaşılar Kavşağı’nın bir kısmı yapılmıştı göreve geldiğimizde. Buraya ise 6 Milyon 750 bin TL harcadık."

17 MİLYON TL’YE 4 OTOPARK

"Çayırova ve Fatih Metro istasyonları bağlantı yoluna 7,5 milyon TL harcadık. Vatandaşlar, metrodan inince yürüme mesafesinde Hünkar Çayırı’na gelebilecek. Körfez İlimtepe’ye 4 kilometrelik yolu 3,5 milyon TL harcayarak yaptık. 4 yeni yaya üst geçidini (İzmit SEKA Park, İzmit Baki Komsuoğlu, İzmit Yenidoğan ve Kartepe Köseköy) yaklaşık 10 milyon TL’ye yaptık. Yaklaşk 17 milyon TL’ye 4 otopark ( Gebze katlı otopark, Ormanya otoparkı, darıca Millet Bahçesi otoparkı ve Umuttepe yeni poliklinik otoparkı) yaptık. Kırsal alanlarda 5 yeni bağlantı köprüsü (Karamürsel-Semetler, Körfez Çarıklı, Gölcük Siretiye-Mamuriye, Derince Cumaköy- Karagöllü Kartepe ErtuğrulGazi-Uzunbey) yaptık" açıklamalarında bulundu. Açıklamalarını sürdüren Büyükakın, “Stabilize yol ihtiyaçları oluyor köylerde. Tarlalara erişim açısında çok kıymetli çalışmalar bunlar. 426 kilometrelik stabilize yolu 28 milyon TL’ye yaptık”

‘METRO 5 YILLIK PROJEDEN DAHA BÜYÜK’

"Ulaşımda devam eden yatırımları da aktaran Büyükakın, “Gebze-Darıca metrosu devam ediyor. Şehrimiz için ölüm kalım meselesiydi. Eğer bu projeyi Büyükşehir Belediyesi yapsaydı ne metro yapılırdı ne de şehirde başka yatırımlar yapılırdı. Bu metro sittin sene bitmezdi. Yüzde 20’ye ulaştı. 2022 yılı sonunda Gebze-OSB kısmı, 2023’te de Darıca tarafı bitmiş olacak. Büyükşehir Belediyesi’nin yılda 800 milyon TL yatırım yapması mümkün değil. Yani metro Büyükşehir Belediyesi'nin 5 yıllık projelerinden daha büyük. Metroyu devrettiler diyorlar. Devretmenin bile çok zor olduğunu idrak edemiyorlar. Devri bile sindiremiyorlar. İşin hakikati bu” şeklinde konuştu.

‘KULAKLARIMIZI OLUMSUZ ELEŞTİRİLERE KAPATTIK’

Şehir Hastanesi tramvay hattını da Ulaştırma Bakanlığı’na devretmeyi başardıklarını belirten Büyükakın, “Siz bir iş yapmayacaksınız galiba dediler. Hayır biz yapıyoruz ve anlatıyoruz. Nasrettin Hoca’nın hikayesi gibi. Ne desen yaranamazsın. Niyet karalamak olunca bunları söyleyecekler. Zerre kadar kaale aldırmıyoruz. Kulaklarımızı olumsuz eleştirilere kapattık. Yapıcı eleştiriler yapıldığında gerekeni yaparız. Şehir Hastanesi tramvay hattı ise mahkeme sürecinde. Sürecini bakanımızla istişare ettik. Sürecin tamamlanmasıyla burası da devreye alınacak. Eğer alınmazsa biz yaparız kaynağımız var” dedi.

‘OTOBÜS ESNAFINA KAZANDIRACAĞIZ’

266 milyon TL ile 109 yeni otobüs aldıklarını belirten Büyükakın, “Toplu taşıma esnafının da işi kolay değil. Pandemi döneminde ayakta kalmaları için onlara can suyu olacak kaynakları ayırdık. Otobüs aldığımızda çok kızıyorlar. Bu onların da iyiliğine olacak. Onları da ikna edeceğiz. Bu kentte toplu taşımanın payını büyüteceğiz. Esnafımızın canına ot tıkayarak bir yere gelinmediğini biliyoruz. Toplu taşımayı yeniden yapılandırdığımızda onlar da daha fazla kazanma imkanına kavuşacak. Tramvayı yaptığımızda 12 bin yolcu taşınıyordu otobüslerle. Tramvay şu an 40 bin kişi taşıyor. Otobüslerin taşıdığı kişi sayısı azaldı mı hayır” ifadelerini kullandı.

‘KÖRFEZ İLİMTEPE YOLUNU ETAPLARA BÖLDÜK’

İzmit Kuruçeşme tramvay hattına 85 milyon TL harcanacağını belirten Başkan Büyükakın, “Karamürsel Tüneli'nin geçtiğimiz gün D-100 kısmını açtık. 60 milyon TL harcadık. Bayrama kadar bitecek. Bittiğinde 85 milyon TL harcanmış olacak. 2.3 milyon TL derken şişirme rakamlar kullanmadık. Gebze-Tem Otoyolu'na 52 milyon TL harcandı. Sonbahar aylarında bitireceğiz. Yüzde 35-40 civarında bitmiş durumda. Körfez İlimtepe yolunu etaplara böldük. Birinci etap 5 kilometre dere ıslahı ve menfez geçişleri yapılacak” ifadelerini kullandı.

İMAMOĞLU’NU ELEŞTİRDİ

Altyapı yatırımlarını da anlatan Büyükakın, “Altyapı yatırımlarına 57 milyon TL harcadık. İçme suyu hatlarına 181,5 milyon TL harcadık. Vatandaş rahatsız olacak kızacak üzülecek bize oy vermeyecek kaygısıyla hareket etmiyoruz. Altyapısı yapılmadan yapılacak üstyapı bu şehre ihanettir. Bir vatandaşımız burnu kanamasın varsın bize kızsınlar. 244 kilometrelik kanalizasyon hatlarına 111 milyon TL harcadık. Su savaşlarını anlatan su sempozyumu düzenleye belediyeler, 1 kilometrelik yağmur suyu ve içme suyu işe uğraşmıyorlar. Sadece algı yapıyorlar. Bakalım kim ne kadar içme-yağmur suyu hattı yapıyor” diyerek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu eleştirdi.

‘SU DEPOLARINA 56 MİLYON TL HARCANDI’

Yağmur suyu ve dere ıslahlarına yaklaşık 109 milyon TL harcadıklarını söyleyen Büyükakın, “Alemdar Caddesi’ndeki altyapı çalışma hattı bulvardaki terfiyi de rahatlayan bir hat olacak. Aşırı yağışlarda şehri büyük bir riskten kurtaracağız. Kırsal alanlarda da İSU durmuyor. Kırsallardaki altyapı yatırımlarına 65 Milyon TL harcanacak. İçme suyu depolarının yapımına devam ediyoruz. Bazen suyu kessek bile sizler fark etmiyorsunuz. 56 Milyon TL harcadık bu depolara. 113 mahallede 328 bin kişi bu depolardan hizmet alıyor. Yenilenebilir enerji hizmetlerinin üretildiği alanlara da dönüştü buralar. 1,5 Milyon kilowatsaatlik enerji üretiyoruz. 600 hanenin enerji ihtiyacı karşılanıyor böylece” ifadelerini kullandı.

‘SU PAHALILIĞINDA 25. SIRADAYIZ’

İçme suyu hatlarına 202 Milyon TL harcandığını belirten Büyükakın, “350 kilometrelik içme suyu hattı yapılmaya devam ediyor. 22 adet projede 131 mahalleye dokunuyoruz. Kanalizasyon hatlarına 199 milyon TL harcandı. Bu da 93 mahalleye hizmet edecek. Şehrin altını üstüne getiriyoruz derken hayal satmıyoruz. En pahalı suyu kullanıyoruz diyorlar ama su pahalılığında 25. sıradayız. Türkiye’de yatırımda da birinci sıradayız. Üstyapıda 37 adet 167 milyonluk eser bitti. Darıca’ya çok harika bir spor salonu yaptık. İlçelerimize kültür merkezleri yaptık. Ayak izimizin olmadığı, dokunmadığımız hiçbir yer kalmadı. 32 Bin metrekarelik Kartepe Kent Meydanı’na yaklaşık 9 milyon TL harcadık” şeklinde konuştu.

‘PİŞMANİYECİLER ALANI KARTPOSTAL GİBİ OLDU’

Büyükakın açıklamalarının devamında, "İtfaiye araçlarımızı ve kadromuzu güçlendiriyoruz. 8 milyon TL’ye yeni müfreze binaları yaptık.  Yangınlara 6 dakikanın altında ulaşmaya çalışıyoruz. Muhtarlarımıza arazözler verdik. İlk müdahaleyi onlar yapıyor. Yeni bir itfaiye binası yapıyoruz o da dehşet bir bina olacak. 2 akademik liseyi de devreye aldık. İzmit Pişmaniyeciler Meydanı kartpostal gibi oldu. 1.9 milyon TL’ye bitirdik burayı. 7 katlı 13 Bin metrekarelik kapalı alanı bulunan Kandıra Belediyesi hizmet binası devam ediyor. Sonbahara doğru bitmiş olacak. Gebze Sporcu Eğitim Merkezi’ni Haziran ayına kadar 33 milyon TL’ye tamamlıyoruz" dedi.

İTFAİYE BİNASI YENİLENİYOR

Kocaeli İtfaiye Binası'nı da yenilediklerini söyleyen Büyükakın, “9 milyon TL’ye yeniliyoruz. Toplantı salonları, deprem simülasyon alanları gibi yerler olacak. Esnafımıza ofis sözü vermiştik. 21 adet ofis, çok amaçlı salon ve yemekhanesi bulunuyor. Ağustos-Eylül ayı gibi bitirilecek. Tavşantepe Cemevi’ni yeniliyoruz. Çocuklarımızı unutmuyoruz. Onlara trafik, bisiklet eğitiminin verileceği güzel bir alan kazandırıyoruz. Dilovası’ndaki Diliskelesi Sahil düzenlemesini yakalık 18 milyon TL’ye yaptık. Darıca 162 farklı çevre düzenlemesi yaptık. Yeşil alanların bakım ve onarımında 12 proje yaptık. Buna ise yaklaşık 13 milyon TL harcadık. Sıfır atık konusuna da değinen Büyükakın, “Yaklaşık 270 ton kağıt, plastik, cam, metal atıkları topladık. 200 bin ton ise denizden atık topladık. Atık toplama noktaları oluşturduk” dedi.

127 MİLYONLUK KAMULAŞTIRMA

Açıklamalarını sürdüren Başkan Büyükakın, “Bu işleri yaparken görünmeyen bir yer var. Kamulaştırmak için 127 milyon TL kullandık. İl genelinde 114 bin 224 metrekare alanın kamulaştırması yapıldı. Karamürsel Altınkemer-Ulaşlı Sahili, Körfez Hereke Sahili ve Darıca Balyanoz Sahili'ni yaklaşık 20 milyon TL’ye yapıyoruz. İzmit’te Cedit’in görüşmelerini başattık ihale hazırlıkları devam ediyoruz. 15 Haziran’da ihalesi yapılacak inşallah. 50 blok bin 105 konut, 6 iş yeri ve 1 cami yapılacak. Büyükşehir Belediyesi olarak 90-100 milyon TL harcayacağız geri kalanını bakanlık yapacak”

BARBAROS’A İLK ETAPTA 500 KONUT

"Dilovası kentsel dönüşüm ve Kömürcüler OSB. Burası kapanacak. İş adamları kapatma dilekçesini verdiler. Önümüzdeki günlerde kapatma sürecine başlayacağız. Alt tarafta 178 bin metrekare alan rezerv alanı olarak ilan edildi. TOKİ yaklaşık 3 bin konut üretimi ile ilgili süreci başlattı. Biz de kamulaştırma sürecini devam ettiriyoruz. 20 milyon TL’lik kamulaştırmayı bitirdik. 60 milyonluk kaynağı Bakanlık serbest bıraktı onlar adına kamulaştırma yapıyoruz. Dilovası gerçekten çok güzel olacak. Barbaros Mahallesi’ni de depremden beri konuşuyoruz. Körfez ve Derince’nin birleştiği alanda bir çalışma yaptık. İlk etapta 500 konut inşa edilecek. Barbaros Mahallesi’nin problemini Bakanlık ile çözeceğiz inşallah” şeklinde konuştu.

‘KİMSESİZLER SİYASİ MESELE OLMASIN’

Başkan Büyükakın, "Rakamlarda muhafazakar davrandık. 48 bin 584 aileye gıda, 33 bin 584 aileye giyim yardımı yaptık. 2 bin 577 engelliye yardım ettik. 35 Bin 774 aileye yakacak desteği veriyoruz. 22,5 milyonluk yakacak desteği verdik bugüne dek. Gebze’de 5 milyon liralık bütçe kullanarak kimsesiz insanlarımızı konaklama merkezlerinde barındırdık. Kimsesiz insanlar gördüğümüzde bize ulaşın. Bu siyaset yapılacak bir mesele değil. 52 Bin 233 anneye 1 milyon 733 bin TL’lik süt desteği verildi. Sosyal yaşamı destekleme kapsamında 23 bin 791 aileye nakit yardımı yaptık. Bizden destek alan 100 aileye bir meslek kazandırmak için çalışmalara başladık. Su borcu yardımında 23 bin 791 ailenin su faturalarına ödemede destek olduk” diye konuştu.

ESNAFA DESTEK 4 AYA ÇIKTI

Sosyal desteklerde “Bizi izlemeye gelenler oluyor " diyen Büyükakın, “Gelsinler, bu işler bakıp öğrenme işidir baksınlar onlar da güzel işler yapsınlar. 127 amatör spor kulübüne 11,5 ilymon TL harcadık. Tarımsal desteklerimiz devam ediyor. 2 bin 500 çiftçimize bin 760 ton tohum verdik. 150 çiftçimize 24 bin 455 hibe tavuk, 2 bin 800 paket yem, 800 takım kümes ekipmanı verdik” dedi. Pandemi desteklerinden de söz eden Büyükakın, “186 milyon TL doğrudan yatırım, İSU’nun ise 125 milyon desteği oldu. Minibüs ve otobüs esnafına 34 milyon TL’lik yakıt desteği verdik. Esnafımıza 3 aylık vereceğimiz desteği 4 aya çıkardık. Bunu da buradan duyurmuş olalım. Gururluyuz, mutluyuz” diyerek sunumunu bitirdi.

SAĞLIKÇILAR HALK OTOBÜSÜNE DE ÜCRETSİZ BİNECEK

Sağlık çalışanlarının halk otobüslerine ücretsiz binmesi açısından gelen sorunları da dinleyen Başkan Büyükakın, sözü Otobüsçüler ve Minibüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt’a verdi. Başkan Kurt, “Ciddi anlamda suistimal var. Pandemi döneminde sağlıkçıları taşımıyoruz dersek bize büyük vebal olur. Başkanım söz, tamam vereceğiz” dedi. Başkan Büyükakın ise, "Kurunun yanında yaşı da yakmayın. Bizler de otobüsçü esnafımıza bir ay daha destek vereceğiz” diyerek esnafa müjde verdi. Öte yandan ilçeler için sunum yapılacak mı sorusunu da cevaplayan Büyükakın, “Kentin bileşenleri ile toplantı yapacağız. Muhtarlarımız da katılacak” dedi.

‘İZMİT’TE ENGEL EDEBİYATI VAR’

Genel Yayın Yönetmenimiz Sadun Çetin’in İzmit’e projeler eksik kaldı sorusunu cevaplayan Başkan Büyükakın, “Hangi ilçeye ne yapıldığı var. 49 tane proje bitti İzmit’te. Bu 49 projeye 336 milyon TL harcadık. 270 milyon TL’lik 20 proje ise devam ediyor. 25 tane proje ise hala planlanıyor. 49 biten, 20 devam eden proje için 606 milyon TL harcandı. Sadece engel edebiyatı var İzmit’te o da yakında biter” ifadelerini kullandı.

“YAZI GÖNDERDİK”

Geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Belediyesi tarafından yakılan Tarihi Tekel Duvarı ilgili de konuşan Başkan Büyükakın, "Tekel Duvarı'nın yıkılmasından haberimiz yok dediler. O kadar yazı gönderdik. Alandaki aydınlatma lambalarını falan kaldırmışlar. Ama biz buna rağmen çalışırız İzmit'te. Gerekirse Fethiye Caddesi'ni bile biz yaparız. Biz hizmet üretmeye hazırız bize sadece ortak çalışma amaçlarını göstersinler. Bu algıyla ilgili çabalarsan usandım" diye konuştu.

SOSYAL VE KÜLTÜREL FAALİYETLERE 363 MİLYON TL

Geçtiğimiz 2 yılda ilimizde yapılan sosyal ve kültürel faaliyetlerden bahseden Büyükakın, “Rakamlarda muhafazakar davrandık. 48 bin 584 aileye gıda 33 bin 584 aileye giyim yardımı yaptık. 2 bin 577 engelliye yardım ettik. 35 bin 774 aileye yakacak desteği veriyoruz. 22,5 milyonluk yakacak desteği verdik bugüne dek. Gebze’de 5 milyon liralık bütçe kullanarak kimsesiz insanlarımızı konaklama merkezlerinde barındırdık. Kimsesiz insanlar gördüğümüzde bize ulaşın. Bu siyaset yapılacak bir mesele değil.

RAMAZANDA 23 BİN AİLEYE GÜNDE 2 PİDE

52 bin 233 anneye 1 milyon 733 bin TL’lik süt desteği verildi. Sosyal yaşamı destekleme kapsamında 23 bin 791 aileye nakit yardımı yaptık. Bizden destek alan 100 aileye bir meslek kazandırmak için çalışmalara başladık. Ramazan ayında muhtaç 23 bin aileye günde 2 pide olmak üzere 46 bin adet pide dağıtılacak. Su borcu yardımında 23 bin 791 ailenin su faturalarına ödemede destek olduk” diye konuştu.

‘BU İŞLER BAKIP ÖĞRENME İŞİDİR’

Sosyal desteklerde “Bizi izlemeye gelenler oluyor diyen Büyükakın “Gelsinler bu işler bakıp öğrenme işidir. Baksınlar onlar da güzel işler yapsınlar. 127 amatör spor kulübüne 11 buçuk milyon TL harcadık. Tarımsal desteklerimiz devam ediyor. 2 bin 500 çiftçimize bin 760 ton tohum verdik. 150 çiftçimize 24 bin 455 hibe tavuk, 2 bin 800 paket yem, 800 takım kümes ekipmanı verdik” dedi.

İSTİHDAM VE ÜRETİM PROJELERİ

İstihdam ve üretim projeleri hakkında konuşan Büyükakın, “Kocaeli’de istihdamın artması için Büyükşehir seferber oldu. Tıbbi Aromatik Bitkiler Projesi, komeksepeti.com, USTAM Kocaeli, Tarımsal Destekler, Sera Destekleri, Doğal Salma Tavukçuluk Destekleri, Meyve Fidanı Desteği, Arıcılık Destekleri ile hem istihdamın artırılması hem de yerel kalkınmanın sağlanması hedefleniyor” dedi.

PANDEMİDE 311 MİLYON TL’LİK DESTEK

Pandemi desteklerinden de söz eden Büyükakın, “186 milyon TL doğrudan yatırım, İSU’nun ise 125 milyon desteği oldu. Minibüs ve otobüs esnafına 34 milyon TL’lik yakıt desteği verdik. Esnafımıza 3 aylık vereceğimiz desteği 4 aya çıkardık. Bunu da buradan duyurmuş olalım. Gururluyuz, mutluyuz” diyerek sunumunu bitirdi.

SAĞLIKÇILAR HALK OTOBÜSÜNE DE ÜCRETSİZ BİNECEK

Sağlık çalışanlarının halk otobüslerine ücretsiz binmesi açısından gelen sorunları da dinleyen Başkan Büyükakın, sözü Otobüsçüler ve Minibüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt’a verdi. Başkan Kurt, “Ciddi anlamda suistimal var. Pandemi döneminde sağlıkçılar taşımıyoruz dersek bize büyük vebal olur. Başkanım söz, tamam vereceğiz” dedi. Başkan Büyükakın ise Kurunun yanında yaşı da yakmayın. Bizler de otobüsçü esnafımıza bir ay daha destek vereceğiz” diyerek esnafa müjde verdi. Öte yandan ilçeler için sunum yapılacak mı sorusunu da cevaplayan Büyükakın, “Kentin bileşenleri ile toplantı yapacağız. Muhtarlarımız da katılacak” dedi.

12 Nis 2021 - 12:16 Kocaeli- Gündem

Muhabir Ayşe Aydın


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.