İzmit Belediyesi’nin komisyon sayısı TBB’ye gidecek

Geçtiğimiz hafta komisyon üye sayısında uzlaşamayan İzmit Belediye Meclis üyeleri, Türkiye Belediyeler Birliği’nden bu konuda görüş alacak

Ayşe Aydın
Ayşe Aydın Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

İzmit Belediyesi’nin Nisan ayı meclisi ikinci oturumu toplantı salonunda gerçekleştirildi. Başkan Hürriyet’in başkanlığında toplanan meclis, geçtiğimiz hafta komisyonların sayısındaki uzlaşmazlık sebebiyle bugüne ertelenmişti. Başkan Hürriyet’in komisyonların sayısının 5 olması aynı zamanda MHP’li bir üyenin komisyona girmesi talebine AK Parti sıcak bakmamıştı. Bu sebeple mecliste komisyon sayısının oylanması dahi yapılmamıştı. Geçtiğimiz hafta iki kez, toplamda ise 1,5 saat ara verip meclis üyeleriyle görüşen Başkan Hürriyet, sayıda ve komisyondaki partilerde uzlaşılmayınca meclise ara vermişti. Saat 15:00’da başlayan meclis toplantısı saat 19:30’da sona erdi. Bir sonraki meclis toplantısının 4 Mayıs Salı günü saat 15:00’da yapılması kararlaştırıldı.

HÜRRİYET: ‘KANUN ÇOK NET’

Yoklamanın ardından konuşan Başkan Hürriyet, “En son kaldığımız yer ihtisas komisyonlarına üye seçi konusuydu. Rakamlar ve üyeliklere hangi parti ne kadar üye vereceği konusunda uzlaşma olmamıştı. Hiç krize gerek yok. Meclisin çalışmalarını da aksatmaya gerek yok. Kanun çok net. İhtisas komisyonlarının basit usulle yapılması öngörülüyor kanunda. Komisyonlarımız 3-4 ya da 5 kişiden oluşuyor dersek basit usulle 5’lik sistemde AK Parti 2, CHP 2, MHP’ye 0 üye düşüyor. Dörtlük sistemde de AK PArti 2, CHP 2 ve MHP 0 üyeye sahip olabiliyor. 3’lük sistemde de AK Parti 1, CHP 1, MHP ise 0 üye ile temsil edilebiliyor” dedi.

‘YAZILI GÖRÜŞ ALACAĞIZ’

Başkan Hürriyet, “3 üye verirseniz bu doğru değil. Size düşen sayı 2. Ama MHP temsiliyet isterse bunu meclis kararı ile sağlarız. Anca hakkı olmayan şeyi başka partiye veremeyiz. Ama illa 3 kişi vermek istiyoruz dersek burada belediyeler birliğinden yazılı bir görüş alacağız. Ama şu şartlarda 3 isim vermeniz doğru değil sayın başkan. Kanuna aykırı hiçbir önergenin oylatılmaması başkanın hükmündedir. Önümüzdeki mecliste belediyeler birliği sizi haklı görürse eyvallah ben bir şey diyemem. Belediyeler birliği sizinle hemfikir ise konuyu hiçbir şekilde yargıya taşımayız” dedi.

SEÇİM MADDESİ MAYISA ERTELENDİ  

AK Parti grup Başkan Vekili Muharrem Tutuş ise konuyla ilgili değerlendirme de bulunarak “Hukuk çok açık olmasına rağmen bazı durumlarda yorumlama da yapılabilir. Çoğunluğa güvenerek değil geçen mecliste de söylediğimiz gibi meclisin bize verdiği yetkiyi kullanmak istiyoruz. Meclis çoğunluğuyla oylama yapmak istiyoruz” dedi. AK Partili Meclis Üyesi Fikret Hocaoğlu ise “Başkanım siz hesabı biraz yanlış yaptınız galiba. Kanunun hangi ifadesinde var. Millet İttifakı ve CHP aynı hesaplandı diye. Başka partinin üyelerini o partiyle birlikte hesaplayamazsınız. 2 İYİ Partili arkadaşımızı da çıkarırsak bizim partinin temsiliyet sayısı değişmiyor” dedi. Seçim maddesi Türkiye Belediyeler Birliği’ne görüş bildirmek amacıyla bir sonraki meclis toplantısına ertelendi.

KREDİ KULLANIMI KOMİSYONDA

Sözleşmeli personele ödenecek ücretin tespiti teklifi ile ilgili konuşan Başkan Hürriyet “Sözleşmeli personelle ilgili bir aciliyetimiz var mıydı? Her sene yaptığımız bir şey” dedi. Sözleşmeli personele ödenecek ücretle ilgili madde ise oy birliği ile komisyona havale edildi. Öte yandan Belediye işçilerinin kıdem tazminatlarının ödenmesi amacıyla kredi kullanılmasına ve gerektiğinde teminat mektubunun alınmasına Belediye Başkanına yetki verilmesi de komisyona havale edildi.

KOLTUĞU BAŞKAN VEKİLİ ÜNLÜ’YE BIRAKTI

İzmit-Yeşilova Mahallesi (tapuda Çayırköy) sınırları içerisinde ‘Kentsel Çalışma Alanı’ olarak planlanan alanda 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Plan Notu değişikliğine ilişkin 30 günlük yasal askı süresi içerisinde yapılan itirazın raporu okundu. Bu madde de oy birliği ile komisyona havale edildi. Akabinde İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, 2020 yılı faaliyet raporunu okumak üzere koltuğunu Meclis Başkan Vekili Hayrettin Ünlü’ye bıraktı.

HÜRRİEYT FAALİYET RAPORUNU OKUDU

Başkan Hürriyet, “Ramazan ayının bütün milletimizin bütün İslam Alemi için hayırla geçmesini diliyorum. İnşallah bayrama ve daha nice ramazanlara erişmek inşallah nasip olur. Çok daha etkin ve çok daha iyiliğe yol açan projeler yapmaya çalıştık. 2020 yılı zorluklarla başladı. Yola çıkarken İzmit2i hep birlikte yöneteceğiz dedik. Tüm arkadaşlarımızla adeta bir seferberlik başlattık. Yaşanan salgın dayanışmanın, yardımlaşmanın, özverinin ne denli önemli olduğunu bir kez daha gösterdi. İzmit’i üreten kent haline getirme çabası gösterdik. İyi, eşit ve adil hizmet almanın herkesin hakkı olduğunu düşünüyoruz. Halkımızdan aldığımız gücümüzü halkımıza döndürmekte yaptığımız projelerle sizlere sunuyoruz” dedi.

‘ARAZİLERİMİZİ EKİME AÇTIK’

Hürriyet, “İlçemizin tüm paydaşlarının görüşünü aldık. Hizmet ve projelerimizi hiç kimseyi ötekileştirmeden hayata geçirdik. Stratejik projelerimizden tarımsa üretim hamlesini başlattık. Toprağın zenginliğine dikkat çekmek üzere Durhasan Köyü’nde 6 bin metrekarelik alanda sebze meyve ekerek 3 Ton 163 kilogram ürün aldık. Belediyeye ait tüm tarım arazilerini ekime açtık. Arazilerimizin toprak uygunluğuna göre ekimlere başladık. Sosyal proje kapsamında ise bu ürünleri dağıttık. Toplumsal gelişime katkıda bulunmak adına hak temelli yaklaşım ile sosyal destek hizmeti oluşturduk. Geli üretmekte zorluk çeken vatandaşlarımıza destek olduk” diye konuştu.

15 MAHALEYE ÜCRETSİZ İNTERNET

Açıklamalarını sürdüren başkan Hürriyet, “Kardeş Eller projesini hayata geçirdik. Veren elin alan eli görmediği bir dayanışma eli oluşturduk. Gıda bankası kurduk. Bugüne kadar yüzlerce vatandaşımız gıda bankasından ciddi anlamda yararlandı. Dost Eller mağazamız geçtiğimiz yıl faaliyete geçti.  Anne taksi projemiz ile sosyo-ekonomik durumu olmayan annelerimizi evlerine ücretsiz bir şekilde ulaştırıyoruz. Yaralı sokak hayvanlarını yerinde tedavi etmek için ambulans hibe ettik. İnternet altyapısı olmayan bölgeleri tespit ettik. Evlerinde eğitim gören ciddi sayıdaki çocuğumuzun evine internet götürdük. 15 mahallemize de ücretsiz internet hizmeti oluşturduk” dedi.

‘KÜLTÜR VE SANATIN ORTAK NOKTASI’

Hürriyet, “Yuva kuran gençlerimize salon kirası da düşünmesinler diye 1 TL yapmıştık. 2020 yılında Bin 821 çiftimiz nikah salonu parası derdi olmadan dünya evine girmiş oldu. Atatürk Evi (Yeşil Konak), Hulusi Kentmen Evi, Şiir ve Edebiyat Evi, Kalender Korkmaz Evi gibi kültür alanlarını faaliyete aldık. İzmit’i sanatın ve kültürün ortak noktası yapmak adına çalışıyoruz. Kapanönü Çarşısı tadilatını yaptık. Kreş projesini çok önemsiyoruz. 88 çocuğa hizmet verecek olan Yenimahalle kreşimizin yakında ihalesi yapılacak. İlk kreşimize Yeşilova’dan başlayacağız. Bina bitti, çevre düzenlemesi yapılacak. Fethiye Caddesi ve yan yolların yeniden düzenlemesinde ilk önce proje yarışması yaptık. 3 eşdeğer proje çıkardık” dedi.

‘ESNAF BAŞLAYIN DERSE İHALE YAPACAĞIZ’

Fethiye Caddesi’nin yeniden yapılanmasıyla ilgili de bilgi veren Hürriyet, “Zemin kaplamaları yeniden tasarlandı. Aydınlatma armatürleri yeniden tasarlandı. Proje üretim süreci tamamlandı. Fethiye Caddesi’nde kullanacağımız ürünleri Feridun Özbay Caddesi’nde denedik. Esnafımızla bir araya geleceğiz. Esnaf eğer hemen başlayın derse ihale aşamasına geçeceğiz” dedi. İzmit Sanat Merkezi’nin de ihalesine başlayacaklarını belirten Hürriyet, “Kültür etkinliklerimizi yapacağımız bir alan yoktu. Alzheimer Yaşam Evi Malta Mahallemizde 7 Bin 600 metrekarelik bir alanda Kocaeli’de olmayan bir proje. Yüzde 90’ı tamamlandı. Yakında faaliyete alacağız” şeklinde konuştu.

‘55 BİN 500 AĞACIN KESİLMESİNİ ENGELLEDİK’

Bin 408 metrekare alanda eğitim modeli amaçlayan Ekopark Orman Okulu’nu hayata geçiriyoruz. Yeni sezonda kayıt alarak inşallah başlamayı arzu ediyoruz. Gülümse Kafe Sosyal Tesisimiz, sosyal ve sanatsal alan olarak da kullanılacak. Yeni Cuma Parkı’nı tamamen yenileme kararı aldık. Kentin kültür noktası haline getirmek istiyoruz burayı. İhale aşamasındayız. Toplam 32 Bin 621 Ton asfaltla İzmit yollarına konfor kattık. 17 yıldır asfalt bekleyen Bayraktar Köyü’ne 4 Bin Ton asfalt döktük. Karla mücadelede bütün birimlerimizle çalıştık. Çınar Atık uygulaması ile 115 Bin 662 Ton atık toplayarak 77 Bin 500 ağacın kesilmesini önledik” ifadelerini kullandı.

‘160 MİLYON TL TASARRUF ETTİK’

Temizlik araçlarını satın aldığımız için her yıl ihale yapmaktan da kurtulduk. Bu sayede aylık 3,5 Milyon TL tutarında temizlik aracından tasarruf ettik. Paranın kıymetinin çok hızlı değiştiği bu dönemde kent için büyük bir yatırım olduğuna inanıyoruz. Hizmet araçlarımız artık eloğlunun değil İzmit’in kendi araçları olarak hizmet veriyor. Toplu iş sözleşmesi için de bize kaynak sağlamış oldu bu tasarruf miktarı. Yaklaşık 160 Milyon TL gibi para da İzmit Belediyesi’nin kasasında kalacak. Çukurbağ kazısına başlar başlamaz 1-1,5 yıl içinde Avrupa’nın gözü buraya çevrilecek. Kıt kaynaklar ve az bütçelerle azimle iş yaptık. Kadın elinin değmediği bir belediyede asla söz konusu olamaz. Kadın çalışan sayımızı yüzde 28,10 artırmış olduk. 2021 yılında 269 kadın çalışanımız oldu” dedi.

TAŞTEKİN: HİÇBİR ŞEY YAPILMAMIŞ

AK Partili Meclis Üyesi Güzin Taştekin, 2020 yılı faaliyet raporu hakkında yaptığı konuşmada “AK Parti dönemi 2018 yılı ile 2020 arasında karşılaştırma yapınca 30 Bin 200 fidana karşı geçen yıl sadece 980 adet bitki dikildi. Pandemi’ye karşı seferberlik başlatıldı sözünün de 400 bin nüfuslu İzmit’te sadece belediye personeliyle sınırlı kaldı. Raporda vurgu tamamıyla pandemi ve sosyal yardım belediyeciliği üzerine. Zaten müdürlükler ne yapmış bakalım dediğimizde kendilerine ait alanları doldurmakta zorlanmışlar. Kimi belediyenin giriş bankosu yenilendi yazmış, kimi şantiyeye internet hattı çekildi yazmış. Belli ki pandemi belediyeciliği dışında hakikaten bir şey yapılmamış” dedi.

‘FETHİYE GÖSTERİSİ’

Sözlerini sürdüren Taştekin, “ Sağlık faaliyetlerine bakalım ne var; şu kadar kişi için ölüm belgesi düzenlenmiş. Personelin ateşi ölçülmüş. HES kodu sorgulama sistemi kurulmuş. Eee Sayın Başkan, hani seferberlik başlatmıştınız. 400 bin nüfuslu şehre de personelin ateşini ölçmek midir seferberlik? Sosyal belediyecilik dediniz bir mağaza açıp tabela astınız, nasıl girilir nasıl çıkılır, nasıl faydalanılır faaliyet raporunda cevap yok. Şov yaparak belediyecilik. Yine şov deyince aklımıza gelen Fethiye caddesi. Projesi, proje yarışması, bir sürü şaşaalı laf. Derken elimizdeki CHP il binasının olduğu sokağın zemin kaplamaları değişmiş bu kadar. Bu da başka gösteri!” dedi.

Ayakkabıcılar çarşısının çatısını yeniledik çok da güzel oldu demişsiniz yine raporda fotoğrafları var, önceki gün oradaydık, ‘-Tadilattan sonra içeride şemsiyeyle dolaşıyoruz’ diyor insanlar. Ayakkabıların üstünü naylonlarla örtüyorlar.  Bu da başka bir faaliyetiniz!” dedi.

‘KOSKOCA 1 YILDA 980 BİTKİ DİKİLMİŞ’

“Bizim dönemimizde 36 bin m yol yapılırken bu yıl 7 bin m yol yapılmış” diyen Taştekin sözlerini şöyle sürdürdü: “Halk hizmet beklerken, belediyenin girişine dondurulmuş yosun dekoru için 61 bin TL ödenmiş. Tüm odaklar pandemiye dönükken nasılsa pandemiyi bahane edeceğiniz için fazla karşılaştırma yapmayacağım. Hani ‘2018’de, diğer bir ifadeyle AK Parti döneminde 36 bin metre yol açılmış’-‘2020’de sadece 7 bin 800 metre demeyeceğim. 2018’de 24 adet park açmışken, 2020’de sadece 3 adet park buldum raporda; Karaabdülbaki, Çubukluosmaniye ve Çayırköy. Hala bitmemiş. Bunları saymayacağım ama. Koskoca 1 yılda toplam 980 adet bitki dikilmiştir diyor rapor! Dikkatinizi çekerim bitki, ağaç fidan filan değil” diye konuştu.

‘KERHEN ONAYLIYORUZ’

Ak Parti döneminde 2018 yılında 30 Bin 200 adet ağaç fidanı dikildiğini hatırlatan Taştekin, “Nerede 30 Bin 200 - Nerede 980? Bunu da mı demeyeyim? Ha belediye girişine mumyalanmış yosun yaptırmışsınız, 61 bin ₺ tutmuş, onlar bitkiden sayılır mı bilemedim? Son cümle; göreve başladığınızda ‘bizim yaptığımız binaların parkların bakımlarını yapın size yeter’ demiştik. Bizi mahcup etmediniz, teşekkürler. Raporda yeterli olmasa da, en azından bunu hatırladığınızı görüyorum. Bakım-onarım-temizlik-boya-yalıtım filan yazan yerler var. Faaliyetleri asla yeterli bulmamakla birlikte elimizde bu kadarı var diyerek 2020 Yılı Faaliyet Raporunu kerhen onaylıyoruz” dedi.

TUTUŞ: SİZİN YERİNİZE ÖZÜR DİLERİZ

Taştekin’in ardından söz alan CHP’li Meclis Üyesi Arsal Arısal, “Ayakkabıcılar Çarşısı ile ilgili encümen toplantısında size bilgi verildi diye biliyorum. İhaleyi alan firmayı da aldığınızı da bildiğinizi zannediyorum. Projelendirme sürecini kamunun önem vermesi gerektiği gibi inşaattan daha çok önem verdik. Hem nitelikli iş yapmak istiyoruz hem de yaptığımız binaların yerinde çürümesini istemiyoruz” dedi. Arısal konuşurken ise AK Parti Grup Başkan Vekili Muharrem Tutuş konuşarak “Ayakkabıcılar Çarşısı’na gidip sizin yerinize özür dileriz” şeklinde konuştu.

ARISAL: BÜYÜKŞEHİR’İ GÖREVE DAVET EDİYORUM

Açıklamalarını sürdüren Arsal Arısal, “Altyapı işleri büyükşehir belediyesinin denetiminde. İSU yetkilileri 2021 mart ayında bize altyapıyı yapıp teslim edeceklerini söylediler. Bu takvim sadece altyapı planına göre tasarlanmış bir takvim. Altyapı ile ilgili bir çalışma dahi yapılmadı. Altyapının parasını verelim siz yapın dediler. İSU ve büyükşehir belediyesini altyapıyı yapması için göreve çağırıyoruz. İSU ve Büyükşehir Belediyesi’ni alt yapıyı yapmaya davet ediyorum. Esnafın ve vatandaşın zamanından çalıyorsunuz” ifadelerini kullandı.

DUVAR VANDALCA YIKILDI

Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkılan Tekel Duvarı ile ilgili de konuşan Arısal, “Tekel binasının duvarı korunması gereken bir yerdi. Ancak duvar bir anda yerle bir edildi. Yıkımı gerçekleştirilen tescilli tekel duvarı ile ilgili çalışmalar gerçekleştirmiş, büyükşehir ve kamu ile paylaşmıştık. Uygar ülkelerde yapıldığı gibi çağdaş bir projeydi ancak bir sabah vandalca bir şekilde yıkıldı. Duvar iş makineleriyle yıkıldı, en azından buradan çıkan parçalar değerlendirilebilirdi. Bu duvarın yıkımından dolayı üzüldüğümü belirtmek isterim. Büyükşehir belediyesi de koruma anlayışını bu yıkımla göstermiş oldu” dedi.

AŞKIN: BİR ÇİVİ ÇAKTINIZ MI?

Mecliste söz alan CHP’li Meclis Üyesi Tuncay Aşkın ise “Ayakkabıcılar Çarşısı’nın akıttığını söylediniz. Bizim yerimize özür dileyecekmişsiniz. Bizim yerimize değil 18 senedir çivi çakmadığınız için özür dileyin Su akıtıyor diye değil. Feridun Özbay Caddesi’nin tamamına, Fethiye Caddesi’ne bir çivi çaktınız mı? CHP’li belediyeler yaptı. Alla razı olsun başkanımdan o atıyor Su kaçırıyormuş onu da çözeriz. Özür dilemenize gerek yok. Ama İzmit halkının hepsinden özrü dilemeniz gerekiyor. Bu zamana kadar araçlarımız kiralandığı için başka plakaydı. Bütün plakaları 41 yapacağız. Fatma başkanımız iki maça gitti. Kocaelispor’a destek vermeye başladınız. Aynı Fethiye Caddesi gibi. Kocaelispor’a da işlerlik kazandırdık” şeklinde konuştu.

TUTUŞ: NE SÜT VAR NE YOĞURT

AK Parti Grup Başkan Vekili Muharrem Tutuş, “İzmit’te toprak yok 26 plaka ile 300 tane dut fidanı geliyor. Hiç faaliyet konuşmadık. Proje toplantısına döndü. Burası yapacağız değil yaptık demenin yeri. Faaliyet yok, maliyet çok. İzmit birçok maliyete katlandı faaliyet olmamasına rağmen. Cedit meselesi maalesef, sizin yürüyüşünüz ayak sesleri oldu. Komisyonlarda çalışıldı, kredi talebiniz oldu, gereksiz zaman kayıpları oldu, en nihayetinde ben bırakıyorum bu işi dediniz. Artık çok da konuşmaya gerek yok, orada yeni bir süreç başladı. İmzalar atıldı. Hem kentimize hem de mahalle halkına hayırlı uğurlu olsun. Halk Süt Cedit gibi defalarca gündem oldu, haftada bir haber oldu, komisyonları uzun süre meşgul etti, kredi talebiniz oldu, sonuç maalesef yine hüsran. Ortada ne et var, ne süt ne de yoğurt” dedi.

230 KERE GÜNDEM OLDU’

Tutuş, “2 yıldır ’Kreşler geliyor’ haberlerine maruz kalmamıza rağmen ortada bir tane bile kreş yok. Yeşilova mahallemizdeki çürümeye terkedilen binayı defalarca kamuoyuna duyurmamızın ardından başlayan çalışma hala devam ediyor. Veterinerlik Müdürlüğü. Tabi bu konuda hatırlamak bile istemeyeceğimiz olaylar yaşadık maalesef. Zaten bu konunun esas çözüm merkezi büyükşehir belediyesi dedik. Sonuç ortada. Mesele müdürlük kurmak değil, mesele her çalışanın başına bir amir koymak da değil, mesele hizmet üretmek hizmet. Halk Market. Yine bu olay basında 30 kez gündem olmuştur. Marketler geldi, geliyor, hazırlanıyor. Daha önce de söyledim ne kedi var ne ciğer” diye konuştu.

‘TANITIM DAHA MALİYETLİ’

Belediyenin tarımsal faaliyetler konusundaki faaliyetlerine de değinen Tutuş, “Dünya’da beklenen kıtlıkla mücadele etmek adına başlandığı duyurulan bir iddialı proje daha. Yine konu ile ilgili önerge verdim. Verilen cevap tam bir fiyasko, şu ana kadar 50 çuval mahsul hasat edilmiş. Adı proje olan işlerin tamamında tanıtımına harcanan para, ortaya çıkan işten daha maliyetli. Makine İkmal Müdürlüğü. Meclise geleli, komisyondan döneli 8 ay oldu. Muhtemelen bu konuyu unuttunuz. Hatırlatmış olalım. Çınar kadın Kooperatifi. Bir hukukçu olarak hukuki altyapısı bile olmayan bir konu daha meclisimizi ve komisyonları meşgul edip idare tarafından geri çekildi” ifadelerini kullandı

‘SÖZÜNÜZ ASKIDA DURUYOR’

Dal üretme makinasını da konuşan Tutuş, “Makinanın suçu yok tabi fakat ben bu makinanın adını yalan makinası koydum. Yılda 12 milyon TL tasarruf edeceğiz diyerek tanıtımı yapılan, esasen makine değil belediye başkanı idi. Sonuç, bırakın milyonu, sanırım 30 Bin TL’ye alınan makine kendi parasını bile çıkartamadı. Yine konu ile ilgili verdiğimiz önergemize verilen cevapta, dalların hala İZAYDAŞ’a gönderildiği söylenerek makinenin de çalışmadığı tarafımıza iletildi. Amatör Spor Kulüpleri. Seçim gecesi kulüp başkanlarımıza attığınız mesaj hala telefonlarda, ancak tüm kulüplere her yıl için vermeyi taahhüt ettiğiniz maddi yardım sözünüz de askıda duruyor” diye konuştu.

‘BÜYÜKŞEHİRİ TAKİP EDİYORSUNUZ’

Açıklamalarını sürdüren Tutuş, Belediyecilikte çığır açacak ancak kitaba eklemeyi unuttuğunuz bir hizmetinizi de ben ekleyeyim. Refakat Hizmeti. Nedir refakat hizmeti bilen var mı? Büyükşehirin hizmet araçlarının peşine, kameralı adam takıp çekim yaparak hizmet reklamı yapmak. İşte sürekli söylediğimiz sosyal medya belediyeciliği tam da bu. Algıları yönetmek başka. İzmit’i yönetmek başka. Bugüne kadar, müdürlüklerden ve komisyonlardan meclise 368 madde gelmiş. Bunların 4 tanesini ilk etapta geri göndermişiz ve sonra onlar da meclisten geçmesine rağmen biri hariç diğerleri maalesef faaliyete geçmemiştir” dedi.

‘BORCUMUZ 80 MİLYON ARTTI’

Maliyet raporumuzun ilk ve en önemli maddesi, maalesef tazminat ödemek için kredi çekmekle başlayıp maaş ödeyemeyen bir belediyenin ilk ayak seslerini bugün duyduk. Yine mevcut belediye başkanı, belediyemizin borcunu 2 yılda tam 80 Milyon TL artırmıştır. Yani, mevcut belediye başkanının bu performansla 5 yılda belediyemizin borcuna 200 Milyon daha ekleyeceği de olasıdır. Ancak sosyal medya belediyeciliğinde neler anlatılıyor? Tasarruf, üretim, hak, hukuk, adalet. Toplu iş sözleşmesinde ise yandaşa değil işçiye verdik diyordunuz. Ancak denetim kurulumuzun raporunda ve işçilerin bordrolarında gördük ki işçiye değil yandaşa gitmiş. Özel kalem müdürlüğü yüzde 100 harcama. Basın yayın müdürlüğü yüzde 95 harcama. Park ve bahçeler müdürlüğü yüzde 55 harcama. Etüt ve proje müdürlüğü yüzde 25 harcama yapılmış” dedi.

‘MİLLETİN SIRTINA MALİYET YÜKLEDİNİZ’

KİPTAŞ için aşırı bir şekilde reklam yapıldığını belirten Tutuş, “Belediyemize hiçbir menfaati olmamasına rağmen KİPTAŞ’ın reklam, kitapçık ve her türlü harcamalarını ilçe ilçe, kapı kapı tanıtmak ve dağıttırmak için belediyenin kasasını kullanırsanız; özel kaleme de basın yayına da para yetmez tabi ki. Belediyemize ait olan iki şirkete, tamamen siyasi ve hatta İzmit’le ilgisi bile olmayan kişileri atayarak şahsınızın siyasi borçlarını belediye kasasından öderseniz ve bunların maaşlarını da neredeyse iki katına çıkartırsanız; ayda 48000, yılda 576000, 5 yılda ise 2.900.000 TL milletin sırtına maliyet yüklemiş olursunuz” ifadelerini kullandı.

‘HER ŞEYİ SATSANIZ BİLE BORÇ KAPANMAZ’

Tutuş son olarak “Kin ve nefret duygularıyla işten attığınız çalışanların, sadece isim isim bildiğim kişileri hesaplarsak ortalama belediyemize yüklediğiniz maaş ve tazminatlar, onların yerine aldıklarınıza hesaplarsak en az 3 Milyon maliyet de buradan çıkıyor. Artık her gün basında görmeye alıştığımız personel alımı haberlerinin ardından; personel giderlerinin toplam gidere oranı 2018’de yüzde 18, 2019’da yüzde 19, 2020’de ise yüzde 20,15 ulaşmasıyla başka bir maliyet daha yüklenmiş olursunuz. AK Parti eseri diye bu millete ait 60 Milyon TL’lik Vadi İzmit dururken bunu görmezden gelerek KİPTAŞ’ın peşine takılarak bir de giderlerini üstlenmek te komik bir maliyet olsa gerek. Belediye şu an kapısına kilit vurup her şeyini satsa da borçlarını yine kapatamaz” diye konuştu.

YALÇIN: BELEDİYE TÜCCAR DEĞİL

İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Dilek yalçın ise “Biz hizmet sektöründeyiz. Tüccar değiliz. Nasıl ki asfalt atıyorsunuz hizmet götürüyorsunuz. Aynı şekilde tarım politikamız da var. Belediyenin daha önce yıllarca kullanılmayan arazileri var. 10 yıldır biz iktidarda değiliz. İzmit’i ise 15 yıldır sizler yönetiyorsunuz. Çiftçi borç batağında. Araçlarını satıyor. Kendisini zar zor geçindiriyor. Biz 2 yıldır buradayız. Zaten bir yılı pandemi ile geçti. 2 yıl içinde yine de çok şey yaptık. Durhasan Köyü’ndeki çalışmamız kar elde etmek için yaptığımız bir proje değil. Bu projelerle eğitim vermeye farkındalık yaratamaya çalışıyoruz. Dut fidelerini patayla almadık. Kadın ve gençlere destek olalım istiyoruz” diye konuştu.

‘HALK SÜT BAKANLIKTA BEKLİYOR’

Son olarak mecliste konuşan Başkan Hürriyet, “Algıyı en iyi AK Parti yönetiyor. Heykel faturalarını bile tutturamadınız. İnsanlara yanlış bilgiler verdiniz. Siz yorumla biz belgeyle konuşuyoruz. Kentin birçok noktasındaki esnaftan taşıt tanıma sistemiyle yakıt alıyoruz. Belediyenin parası belediyede kalıyor. Ve 1 Milyon gibi ciddi tasarruf yaptık. Amatör spor kulüpleri için malzeme satan esnafımız kazansın diye ihaleleri pazarlık usulü ile yaptık. Bütün spor kulüplerimiz Sarısu Kampı’nı kullanır hale geldi. Halk Market’te protokolleri imzalama aşamasındayız. Halk Süt için mecliste kredi çıktı ama Ankara’da hala bekliyor. Diğer AK Partili belediyelere borçlanmalar yaptırılıyor. Çatır çatır paralar veriliyor. Bakanlık bir bize vermiyor” diye konuştu.

‘CEDİT İÇİN 2 PARSEL VERDİK’

Cedit projesiyle ilgili de konuşan Hürriyet, “Cedit projesi, sizin bu kente attığınız kazık. Bakanlık bile bu projenin kesinlikle değişmesi gerekiyor dedi. Zaten bir ilçe belediyesinin bu kadar küçük kaynakla yapacağı iş değil. Biz ama dememek için sırf Ceditlilerin sorunu çözülsün diye iki parseli verelim dedik. Verdiğimiz sözü tutuk 10 Milyonluk arazimizi büyükşehire verdik. Teleferikte gelgitler yapmamak adına sağlam çalışıyoruz. Şuan da çalışmada son noktadayız. Teleferik konusunda iddialıyız. Ama ayağımızı yere sağlam basmak istiyoruz. Çalışanların tazminat isteme konusu ise sizin yıllardır emekli etmediğiniz insanları emekli ettik. 2019^da 4 Milyon 377 Bin TL tazminat ödedik. 201yılıdna 4 Milyon 635 Bin TL ödedik. Toplada 9 Milyon TL tazminat ödedik” dedi.

Sanki maaşları da ödeyemiyoruz da kredi çekiyormuşuz gibi gösteriyorsunuz. Biz nakit akışımızı rahatlatmak adına bir hamle yapıyoruz. Sizler bu noktada doğru söylemiyor ve halkı kandırıyorsunuz. Sosyal medya ve özel kaleme bir sürü para harcandı diyorsunuz. İftira muhalefetisiniz. Sadece mal hizmet alımına 165 Bin TL harcamışız geri kalanı personel maaşı ve SGK giderleri. Kendi belediyenize bakacaksınız. Çayırova Belediyesi’nin özel kalem bütçesi 3,5 Milyon TL. Darıca Belediyesi’nin özel kalem bütçesi 5,5 Milyon T. Bütün Kocaeli’deki işçiler bizim sayemizde zam aldı. Siz ancak sattınız. 10 yılda 76 Milyon TL’lik satış yaptınız. Biz bu satmaları yapmadan bu kadar hizmet yapmadık. gEçmişiniz bize laf söyleyecek kadar müsait değil” şeklinde konuştu.

Ayakkabıcılar Çarşısını da sizin müteahhidiniz aldı biz rezil etti ne yazık ki. Araç takip sistemi bir gün bile almadan ne yazık ki tonlarca para ödenmiş. Hibe araçları için bile bilboard giydiren belediyenize bakmıyorsunuz. 21 Mayıs’ta iki yılımızı anlatacağız. Sayın Erdoğan’a benzemeyen heykele 1 Milyon TL ödediniz. Heykel nerede o da belli değil. 16 Bin TL’yi sanki milyonluk bir şey gibi gösteriyorsunuz. Belgeleri çıkrayı mı belgeler burada? 5 yılda yapılan heykel faturalarınız 3 Milyon 113 Bin TL. Yaya Kaptan askeri heykelleri şehitlikte yaptığınız Kınalı asker parkı Akçakoca Mahallesi’ndeki heykeller gibi birçok heykel yapmışsınız. 15 Temmuz Anıtı’na 522 Bin TL para verdiniz. Biz sizin gibi yapmadık” dedi.

1 FİRMAYA 5 MİLYONLUK İŞ

Hürriyet’in geçtiğimiz dönem Ak Parti’nin 4 aylık firmaya 5 Milyonluk iş verdiğini belirten Hürriyet, “Bir yılda 147 firmadan mal ve hizmet aldık. Buna rağmen her şeyi eleştiriyorsunuz. Biz 26 Milyon işi herkese dağıtmış gibi konuşuyorsunuz. Yanlışı siz doğruyu biz yapıyoruz. 10 yılda 1 Milyarlık bütçenin 96 Milyonunu doğrudan teminle kullanmanız gerekirken 167 Milyon’u doğrudan teminle kullanıyorsunuz. Mali disiplini şeffaflık ve adil bölüşüm konusunda sizin yapmadığınız yaptık. Bizim sizin gibi yandaş politikalarımız yok. Faaliyet raporumuzu bütün imkansızlıklara rağmen eğer buna taka çamurunuz varsa o çamur size bulaşsın” diye konuştu.

TUTUŞ: İSTİDA EDECEK MİSİNİZ?

AK Partili Tutuş ise Hürriyet’e “Yalan söylüyorsunuz şu an. Yalanla yalan kapatılmaz” dedi. O saydığınız rakamlar o heykellere ödenmediyse istifa edecek misiniz? O paralar heykele ödendiyse ben ayrın istifa ediyorum. Lütfen söylediklerinizi kıvırmayın, eğmeyin bükmeyin” dedi. Başkan Hürriyet ise “Siz belgeleri kabul etmemek için sadece algı yönetiyorsunuz. Millet söylediğiniz yalanlar millet görüyor” ifadelerini kullandı. Son olarak söz alan Meclis Başkan Vekili Hayrettin Ünlü, “Faaliyet raporları belediye başkanının karnesidir bunlar görüşülürken tartışmalar olabilir İzmit halkı her şeyi görüyor. 2020 yılı faaliyet raporu oy birliği ile kabul edildi.

12 Nis 2021 - 16:41 - Gündem

Muhabir Ayşe Aydın

Son bir ayda cagdaskocaeli.com.tr sitesinde 257.801 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.