CHP Meclis Üyeleri sessiz kalmadı

İzmit Belediyesi CHP Meclis Üyeleri, bu ayki meclis toplantısında yaşanan olaylar ile ilgili basın açıklaması yaptı. Meclis Üyesi Yaşar Kardaş, “Bizden dolayı Yürüyüş Yolu ve Fethiye Caddesi akıllarına geldi” dedi

Ahmet Sancar Kızılkaya
Ahmet Sancar Kızılkaya Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

İzmit Belediyesi Nisan Ayı Meclis Toplantısı’na AK Parti Meclis Üyeleri ile CHP Meclis Üyeleri arasında yaşanan tartışmalar damga vurdu. İzmit Belediyesi’ne ait 2020 yılı denetim raporları ve komisyonların belirlenme sürecindeki tartışmaların ardından komisyon üye sayısını belirlemek için Türkiye Belediyeler Birliği’nden(TBB) görüş alınacağı fikrinde birleşildi.

ÇAMUR BİZE YAKIŞMAZ

Geçtiğimiz hafta CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar ve AK Parti İzmit İlçe Başkanı Ali Güney’in karşıklı açıklamalarının ardından İzmit Belediyesi CHP Meclis Üyeleri Çetin Sarıca, Ünal Özmural ve Yaşar Kardaş, Arsal Arısal bugün İzmit Belediyesi Toplantı Salonu’nda açıklamalarda bulundu. Toplantıda ilk olarak konuşan Çetin Sarıca, “Yönetimimize haksızca ve vicdansızca bir takım iddialarda bulundular. Biz de bununla alakalı İzmit halkımızın şeffaf bir şekilde her şeyi bilmesi gerektiği için sizlere bilgi aktaracağız. Orada doğrudan temin limitinin aştığımız ile ilgili imada bulunuyorlar. Onların attıkları çamur bize yakışmaz. Onların ismi ak, bizim alnımız ak.

YÜZDE 2 SAPMA OLDU

Bizim pandemiden kaynaklı bir takım acil alımlarımız vardı. Belediyenin bunları hızlı bir şekilde çözmesi için hızlı hareket etmemiz gerekti. Hastanelerde sağlık çalışanlarının maskesi yokken, biz hastanelere maske yetiştirdik. Biz taşın altına elimizi koyarak, şehre sahip çekmek için kamunun bütün ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştık.Bizim doğrudan teminde yüzde 2 sapma oldu. Yüzde 10’da kalması gerekiyor.

ÖNCE KENDİ HESABINIZI VERİN

Bizim yüzde 12 oldu. Son 10 yıla bakınca, 2008-2018 yılına bakıyoruz doğrudan temin limitlerinde 966 milyon lira personel bütçesi hariç bir bütçe oluşmuş. Her yıl bütçede yüzde 10’da olması gereken rakam, bizde yüzde 12 olmuş. Siz önce kendi hesabınızı verin. Bizim verebileceğimiz bir hesap yok. Doğrudan kullanma limitini yüzde 40 aşmışlar. Biz ise sadece 2 aşmışız.  Bunu adil bulmadığımız için kamuoyuna şeffaf bir şekilde sunuyoruz.

PERSONEL MAAŞINI ÖDEMEYELİM Mİ?

Özel kalem bütçesi 2 milyon 192 ama onlar nüfus olarak baktığımız zaman. 165 milyon kırtasiye alımı olmuş. Biz personelin maaşını ödemeyecek miydik? Son dönemi incelediğimiz zaman 700 ayrı firmadan hizmet aldık. Firma sayısı artmış, kurumun menfaatini arttırdık. Böylece maliyet rakamları aşağıya düşer. Her konuda avantajlı olmamıza rağmen çıkmışlar bize laf atıyorlar. Arkadaşlar mecliste bir şey bulamadıkları zaman polemik yaratmak için konuşuyorlar. Orada engellenen her hizmet bu şehrin aleyhine.

HALK BUNU GÖRÜYOR

Bir belediye meclisini ya da ihaleleri canlı yayında yayınlayabiliyorsak bizim sakladığımız bir şey yoktur. Biz meclislerimizi canlı yayınlıyoruz. Vatandaş görsün meclisler ne şekilde geçiyor ya da nasıl engelleniyor. Çıkıp bize bunların hesabını sorup, farklı iftiralar üretmeye çalıştıkça. Geçmişte ne kadar sıkıntılı olduklarının farkındalar. Halk da bunu görüyor. Gereksiz bir şekilde sizlerin ve vatandaşın vaktini harcayarak, şehrimize ciddi anlamda zarar veriyorlar” ifade etti.

DEVLETE GİDİYOR

Sarıca’dan sonra konuşan Ünal Özmural, “Geçen gün yapılan mecliste araçlar ve yakıtlar üzerine eleştiri geldi. Biraz önce arkadaşımız ihaleleri şeffaf yapıyoruz dedi. İzmit Belediye en büyük ihalesini 27 milyon lira ile araçlar ile yaptı. Dün gerçekleşen toplantıda tek bir kelime duydunuz mu? Biz araçlarımızın tamamını yüzde 3-5 fark ödemek şartıyla Devlet Malzeme Ofisi’nden aldık. Bize bu ihale için kimse bu konuda tek kelime söyleyemez. Devletin kurumundan aldık. Oraya verdiğimiz fark devlete gidiyor. Biz geldiğimizden beri bu kentten alışveriş yapacağız dedik.

KENTTEKİ ŞİRKETLERE PARA KAZANDIRIYORUZ

Biz dökme yakıt almaktan vazgeçtik. Taşıt tanıma sistemine geçerek, şoför arkadaş anlaşılan petrol şirketinden gidip alıyor. 10 milyon lira değerinde bir yakıt kullanacağız. Bu 10 milyon yakıt anlaştığımız diğer bayilere gideceğiz. Biz bu kentteki şirketlere para kazandırıyoruz. Biz orada kim ne kadar almış takip ediyoruz. Sanki biz İstanbul’dan almışız gibi lanse ediyorlar. Biz 10 milyonu tüm bayilere dağıtıyoruz. Tek bir kuruma değil. Benim çöp kamyonum sanki İstanbul’dan gidip nasıl yakıt alsın.

MAKAM ARAÇLARINI ELDEN ÇIKARTTIK

Biz taşıt tanıma sistemi kurarken, yakıt tasarrufu sağlıyoruz. En yakın şubeye giderek. Biz geldiğimiz andan itibaren tüm makam araçlarını elden çıkarttık. Biz hiçbirimiz özel şoför kullanmıyoruz. Ancak resmi programlarda havuzlarımızdaki araçları ve şoförleri kullanıyoruz. Bizim başkanımızın aracı havuzda. İsteyen o aracı kullanabilir. Milyonlarca lira ödediğiniz makam araçlarını unutup burada birilerine para aktarıyorsunuz diyorlar.

HALKIMIZA BAKMAYA ÇALIŞTIK

Diyorlar ki Park ve Bahçelere yatırım yapılmadı. Bu durumu kimse hayal bile edemezdi. Biz bütün araçlarımızı koronadan dolayı dezenfektanlara tahsis ettik. Parka mı bakarsınız, kendi halkınıza mı bakarsınız? Biz halkımıza bakmaya çalıştık. Önceliğimiz buydu. Bundan gocunmuyoruz. 2021 yılıda gösteriyor ki sıkıntılarımız devam edecek. Halkımızın ihtiyaçları önceliğimiz olmaya devam edecek.

TAŞ OCAĞINDAN YARARLANMAK İSTEDİK

Biz İzmit olarak bir taraftayız diperleri Büyükşehir Belediyes tarafında. Önceden sırtını Büyükşehir’e dayamış bir belediye vardı. Şimdi İzmit Belediyesi’ne sırtını dönmüş bir büyükşehir var. Onlar her türlü yararlanıyordu. Biz taş ocağından yararlanmak istedik. Set koydular.Biz valiye aylar öncesinden başvuru yaptık. Hala cevap bekliyoruz. Yazılarımıza cevap vermiyorlar. Ya Kocaeli Büyükşehir’in başkanı olacak ya da AK Partili’lerin başkanı olacak. Tahir Büyükakın ilk olarak buna cevap versin. Biz engellere rağmen yolumuza devam edeceğiz.” dedi.

HALKI ÖNEMSEMİYORLAR

Özmural’ın ardından söz alan Meclis Üyesi Arsal Arısal, “Mecliste faaliyet raporu ile birlikte projelerimizi anlattık. Projelerimizi halka sorarak, karar veriyoruz. Biz katılımı bu kadar önemserken onlar Durhasan’dan tarım alanlarını sanayi alanına çeviriyorlar. Halk istemiyor. Biz halkı bu kadar önemserken onlar, o kadar önemsemiyor. Mecliste proje yönetim sisteminin inşaattan daha önemli olduğunu boşa harcayacak paramız olmadığını anlattık. AK Partili meclis üyeleri o kadar betona alışmış ki, mimarlar bile beton ve kurdele görmek istiyorlar. Projelerin sadece beton olarak görüyorlar.

ADETA YAN ÇİZİYORLAR

Biz kente dokunacak binaların yapılmasını istiyoruz. Biz boş binalar yerine, İzmit’in vizyonunu geliştirecek projeler yapmak istiyoruz. Oysa karşımızda bunları engellemeye çalışan bir Büyükşehir var. Fethiye Caddesi için bir proje yarışması yaptık. Çok güzel sonuçlar elede ettik. Büyükşehir ile altyapıyı nasıl yapacağımızı konuştık. Buna rağmen altyapıyı yapmak yerine bize projeyi verin biz vererim ya da paransını verelim diyorlar. Adeta yan çiziyorlar. Bizim İzmit’in yararına birlikte çalışmamız gerekiyor. Polemikler yaratmak yerine Büyükşehir’in görevini yapmasını, altyapıyı yapmasını istiyoruz” dedi.

BELEDİYELER KAR ETMEZ

Son olarak konuşan Yaşar Kardaş, “İzmit Belediyesi sanki işini gücü heykele bağladı. Biz heykele sadece 72 bin lira harcadık. Bizden önceki yönetim, Tayyip Erdoğan temalı parka bir milyonun üzerine para harcamışlar ama heykelde yok. Biz çalınan heykelin yanına bir heykel ve Atatürk evine bir heykel yaptık. 5 yılda 3 milyon 113 lira harcamışlar. Tarım politikalımız ile eleştiri yaptılar. Belediyeler kar etmek için kurulmuş yerler değildir. Biz farkındalık olsun diye kırsalda yaşayan çiftimize bir takım destek verdik. Bunun üzerinden bize yürüyorlar. Sanki bunlar para kazanmak için. Sosyal belediyeciliğin ne olduğunu öğreteceğiz.

YAPABİLDİYSEK NE MUTLU

Siz pandemi belediyeciliği yapmışsınız diyorlar. Yapabildiysek eğer ne mutlu bize. Devletin maske bulamadığı yerde biz 1 milyon 500 bin maske dağıttık. Biz özel araç ve taksilerin dezenfekta olmasını sağladık. Sokaklarımızı köpük köpük yıkadık. Kapı kapı evleri çalarak maske dağıtanlardan biri de benim. Siz pandemide çalışarak şov yaptınız diyorlar. Vatandaşların dükkanlarını dezenfekte etmek mi şov yapmak. Bunu iktiadar soruyorum. 11 senedir tüm belediyeler onlardaydı bir çivi bile çakmadılar Fethiye’ye. Bunların aklına gelmemiş. Bizi eleştiriyorlar. Eksiklerimizi de tamamlarız.

BİZDEN DOLAYI KOCAELİSPOR AKILLARINA GELDİ

Kocaelispor yerine alternatif takımlar kurmaya başladılar. İşin olmadığını görünce vazgeçtiler. Bizden dolayı akıllarına geliyor. Biz Fethiye Caddesi, ve Yürüyüş Yolu akıllarına gelmiyordu. Ancak biz ilgilenince onlar da ilgilenmeye başladılar. Büyükşehir’in peşimize takılmasından gurur duyarız. İşçi meselesine geleceğim. İzmit Belediyesi bizim sayemizde diğer ilçelerdeki işçi ücretlerini arttırdılar. Bizim sayemizde halkımızı hatırladılar Kocaelispor’u hatırladılar. Rekabet ortamı hazırladık” dedi.

14 Nis 2021 - 15:22 Kocaeli- Siyaset

Muhabir  Ahmet Sancar Kızılkayagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.