Emekçiler 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlayacak

1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı’nı 30 Nisan’da Taksim’de kutlayacaklarını duyuran işçi örgütleri, iktidara pandemi üzerinden yüklendi

Ayşe Aydın
Ayşe Aydın Tüm Haberleri

DİSK-KESK-TMMOB-TTB Kocaeli Örgütleri 1 Mayıs kutlamaları kapsamında Sabri Yalım Parkı’nda açıklama yaptı. Açıklamayı TMMOB İKK Sekreteri Murat Kürekçi okudu. 1 Mayıs programını da paylaşan Kürekçi, işçinin v emekçinin pandemi döneminde krizle baş başa bırakıldığını vurguladı. Açıklamaya Genel İş Şube başkanı Vedat Küçük, Tüm-Bel-Sen Şube Başkanı Erdal Karakuş, EMEP İl Başkanı Arzu Erkan, CHP İl Başkan Yardımcısı Bilgi Dehmen ve sendika temsilcileri katıldı.

‘1 YILDA HİÇBİR ŞEY DEĞİŞMEDİ’

İşçi sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü 1 Mayıs, tarihte ilk kez geçtiğimiz sene büyük kitleler halinde kentlerin merkezi meydanlarında kutlanamamıştı. Dünya emekçileri ‘iş, gelir ve sosyal güvenlik’ taleplerini pandemi koşullarında emeğin yaratıcı gücüyle buldukları yöntemlerle tek ses tek yürek olarak dile getirmişlerdi. Aradan bir yıl geçti. Mevcut düzenin insanlığın temel sorunlarının çözümünde ne kadar yetersiz olduğu çok acı bedeller ödeyerek bir kez daha görüldü. Dünya kapitalist sisteminin yarattığı eşitsizliklerin ağır sonuçlarını her gün yaşıyoruz. Sağlık hizmetlerinin ve güncel olarak da Covid-19 aşısının bir ticari meta haline gelmesinin bedelini insanlık ağır biçimde ödüyor.

“GÖZ GÖRE GÖRE ÖLÜYORUZ’

Bizler aklı, bilimi, emeği ve insan yaşamını öncelemeyen bir anlayışla yönetilenler, daha ağır bedeller ödüyoruz. Şeffaf olmayan ve tartışmalı resmi verilerle bile Covid-19 salgınıyla mücadelede dünyanın en başarısız ülkelerinden birinde hayatta kalmaya çalışıyoruz. Sermayenin ve patronların çıkarları için akıl, bilim ve milyonların sağlığı yok sayılıyor. Açık alanlarda nefes almamız yasaklanıp kapalı ortamlarda çalışmaya zorlanıyoruz. Ne pahasına olursa olsun ‘çarklar dönecek’ inadıyla insan yaşamını piyasaya kurban eden bir anlayışla ve aşı tedarikindeki başarısızlıkla göz göre göre hastalanıyoruz, ölüyoruz ve tükeniyoruz! Böyle salgın mücadelesi olmaz diyor ve yaşam hakkımızdan vazgeçmiyoruz. Sadece sağlığımız değil; işimiz, aşımız, geçimimiz de tehdit altında.

‘İŞSİZLİK REKOR KIRIYOR’

Pandemi sürecinde yurttaşlarına en az nakdi destek veren iki ülkeden biri Türkiye oldu. İşsizlik her gün yeni rekorlar kırıyor. Kod 29 ile tazminat bile alamadan işimizden ediliyoruz. Milyonlarca çalışan ve ailesi ücretsiz izin dayatmasıyla günde 50 liraya yaşamaya mahkum ediliyor. Gıda enflasyonu ile milyonlar açlık sınırının altına itiliyor. Evimize gelen faturalar kabarıyor, çarşı pazar alışverişi her gün bir öncekinden daha pahalı oluyor. Uzaktan çalışma gibi esnek çalışma biçimleriyle güvencesizlik yaygınlaşıyor. Salgın koşullarında bile ülkenin tüm kaynakları bir avuç şirkete peşkeş çekiliyor. Halk yaşam mücadelesi verirken şirketler pandemide kârlarını artırıyor.

‘EKONOMİK KRİZ DERİNLEŞİYOR’

‘Geçinemiyoruz’ çığlıkları yükselen ülkemizde 26 dolar milyarderinin serveti son bir yılda 38,3 milyar dolardan 53,2 milyar dolara yükseliyor. Bir yanda açlık, yoksulluk ve işsizlik; diğer yanda servetler birikiyor. Ekonomik kriz ve pandemi koşullarında, adaletsizliğin en çirkin yüzü karşımıza çıkıyor. Salgında kadınların omuzlarına yıkılan hane içi iş ve bakım yükü artıyor, kadına yönelik şiddet tırmanıyor. Kadınlar bir yandan işsizliğin, bir yandan pandemide yaygınlaşan esnek çalışma biçimlerinin ve güvencesizliğin hedefi haline geliyor. Pandemi koşullarında kadınların güçlendirilmesi gerekirken İstanbul Sözleşmesi gibi kazanımlar iktidarın hedefi oluyor. Bu koşullar altında işimiz, aşımız ve sağlığımız için söyleyecek çok şeyimiz var. Taleplerimiz ve öfkemiz var.

‘EMEKÇİNİN AKLIYLA ALAY EDİLİYOR’

Emekçilerin umutlarını ifade edeceğimiz 1 Mayısımız var. Ancak ülkeyi yönetenler her zaman olduğu gibi talepleri, öfkeleri ve umutları yasaklarla susturmaya çalışıyor. Pandemiye dair aklın ve bilimin emrettiği tedbirleri almayanlar, zorunlu olmayan iş kollarında çalışmanın 28 gün durmasını reddedenler, hatta aldıkları kısıtlı tedbirleri bizzat kendileri çiğneyenler, lebaleb kongrelerde halk sağlığı sorunu yaratanlar, 1 Mayıs yasaklarına pandemiyi gerekçe gösteriyor. Pandemi önlemleri alınarak maske ve mesafeye dikkat ederek 30 Nisan ve 1 Mayıs 2021 tarihlerinde yapmak istediğimiz her türlü açık hava etkinliği yasaklanıyor. Kimi valilikler binalarımız başta olmak üzere kentlerin dört bir yanına asmak istediğimiz 1 Mayıs afişlerimiz ve pankartlarımızda bulaşan bir ‘mutasyon’ keşfediyor. Bu ülkenin işçilerinin ve emekçilerinin aklıyla alay ediliyor.

‘PANDEMİYE UYGUN KUTLAYACAĞIZ’

Açık açık söyleyelim: Bu ülkenin işçi, emekçi, mühendis, mimar ve hekim örgütleri olarak bizlere, işçi sağlığı ve halk sağlığı konusunda en son akıl verecek olan ülkeyi yöneten siyasi iktidardır. Hastanelerin yoğun bakımları tıka basa dolmuşken resmi rakamlarla her gün 300’ün üzerinde insanımızı kaybedip yüz kişiden en az biri enfekte iken; elbette bizler aklın ve bilimin emrettiği doğrultuda hareket edeceğiz. İktidar gibi sorumsuz davranmayacak, taleplerimizi pandemi koşullarına uygun olarak yükselteceğiz. Akıl ve bilim dışı siyasi yasaklara değil; aklın, bilimin ve mücadelemizin gereklerine uygun olarak hareket edeceğiz.

‘TAKSİM’DE KUTLAYACAĞIZ’

30 Nisan’da İstanbul Taksim’deki Kazancı yokuşunda her sene gerçekleştirdiğimiz anma etkinliğinde buluşacak, 1 Mayıs 1977 katliamında yitirdiğimiz canları anacak, tüm anma programlarımızı pandemi koşullarına uygun biçimde planlayacağız. Aynı gün ülkenin dört bir yanında -yine pandemi koşulları da dikkate alınarak- en yaygın biçimde işyerlerinde 1 Mayıs kutlamalarını ve alanlarda basın açıklamalarımızı gerçekleştireceğiz. 1 Mayıs günü de çalışmakta olan emekçileri işyerlerinde, çalışmayan milyonları da evlerinde, balkonlarında, sokaklarında, sosyal medyada 1 Mayıs coşkusunu çeşitli biçimlerde büyütmeye çağıracağız.

‘1 MAYIS ENGELLENEMEZ’

Ülkeyi yönetenlere çağrımız şudur: Akıl dışı, bilim dışı ve hukuk dışı engellemelere kalkışmayın. 1 Mayıs engellenemez! Çalışırken bulaşmayan ama 1 Mayıs kutlarken bulaşan bir virüs tespit edilmemiştir. Aklı başında herkesin teslim edeceği gibi çalıştığımız her gün ve çalıştığımız her yerde 1 Mayıs’ı da kutlayabiliriz ve kutlayacağız. 1 Mayıs afişlerimizi, pankartlarımızı binalarımıza, işyerlerimize, evlerimize, sokaklara, meydanlara asmaktan taleplerimizi duyurmaktan da asla geri durmayacağız. 1 Mayıs 2021 Birlik, Mücadele ve Dayanışma gününde büyük kitlelerle merkezi biçimlerde olmasa da çok yaygın biçimde sağlıklı, güvenceli ve insanca yaşam umutlarımızı yan yana getireceğiz. Aşağıdaki taleplerimiz ve hedeflerimiz için mücadeleyi yan yana büyüteceğiz.

‘TALEPLERİ SIRALADI’

Herkese aşı, herkese gelir desteği sağlanmalı, acil ve zorunlu işler dışında 4 hafta çarklar durdurulmalıdır! Çalışırken hastalanan emekçiler için Covid-19 iş kazası ve meslek hastalığı olarak kabul edilsin! Kod 29 ve ücretsiz izin zulmüne son! İşsizlik Sigortası Fonu kaynakları patronlara değil işçilere ve işsizlere! Asgari ücret üzerindeki tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın! İşsizliğe karşı kamu istihdamı artırılsın, hukuksuz biçimde işten çıkarılan kamu emekçileri işlerine iade edilsin, çalışma süreleri azaltılsın. Doğa katili projelere, Kanal İstanbul’a, betona, savaşa, silahlanmaya, sermayeye değil aşıya ve sosyal desteklere kaynak! Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınsın! Zorunlu mallarda ve elektrik, su, doğalgaz, iletişim faturalarında dolaylı vergiler sıfırlansın. Örgütlenme, özgür toplu sözleşme ve grev hakkı önündeki tüm engeller kaldırılsın! 6284 sayılı yasa etkin şekilde uygulansın, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün İşyerinde Şiddete Karşı 190 sayılı sözleşmesi onaylansın!

DİSK-KESK-TMMOB-TTB KOCAELİ BİLEŞENLERİ 1 MAYIS 2021 KUTLAMA PROGRAMI:

1 Mayıs 2021 kutlamaları gündemiyle toplanan DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin Kocaeli Birimlerinin yaptığı görüşmelerde pandemi koşulları da dikkate alınarak yapılacak eylem ve etkinlikler için oluşan kararlar özetle aşağıdaki gibidir:

Örgütlü olunan işyerlerinde bildiriler okunması, iş yeri önlerinde açıklamalar ve 1 Mayıs Mitingine çağrı yapılmasına,

Halkın en geniş kesiminden taleplerin de aktarıldığı VİDEOLAR'ın sosyal medyadan paylaşılmasına

DİSK-KESK-TTB ve TMMOB’nin her birisinin kendi imzalarıyla, binalarına 1 Mayıs temalı Pankartların asılmasına,

DİSK-KESK-TTB ve TMMOB’nin 1 Mayıs Temalı merkezi yapılarımızdan gelecek ortak afiş ve bildirilerin, sosyal medyada ve kamuya açık yerlerde asılması ve dağıtılmasına,

Yerelde bilboardların kullanılmasına,

1 Mayıs günü yapılacak Merkezi etkinliklerinin yaygın şekilde duyurulmasına, akşam saat 21:00’de evlerin önlerinden, balkonlardan marş çalınması, pankart asılması vb. etkinliklerin yapılması için kente çağrıda bulunulmasına,

“UMUT YAN YANA!” genel slogan olarak belirlenmiştir. Umut Yanyana - etiketinin önüne her yapının kendi özgünlüğünde taleplerini içeren afişler paylaşmasına,

Yerel 1 Mayıs 2021 eylem ve etkinliklerin sosyal medya paylaşımlarında  #izmit1mayıs2021, #gebze1mayıs2021 ve #umutyanyana etiketlerin kullanılmasına,

Ses araç(lar)ının ile kentte sesli 1 Mayıs'ı duyurmasına,

Yaygın olarak 29-30 Nisan 2021 günleri insanların “1 Mayıs” konulu kokartlar takmalarının sağlanmasına,

30 Nisan 2021 günü saat 15:00-18:00 saatleri arasında pandemi koşulları da dikkate alınarak 1 Mayıs Yürüyüş ve Miting yapılmasına

30 Nisan 2021 tarihli yapılacak etkinlikte, Üzerinde “Birlik, Mücadele, Dayanışma YAŞASIN 1 MAYIS” vurgusu olan ve merkezi olarak dağıtımı yapılacak bez maskelerin kullanılmasına, (Sağlık açısından risk taşımaması için ikinci bir maske olarak en üste takılmasına özen gösterilecektir.

23 Nis 2021 - 09:34 - Gündem

Muhabir Ayşe Aydın

Son bir ayda cagdaskocaeli.com.tr sitesinde 277.557 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sizce Kocaelispor Play-Off 'da nasıl bir performans gösterir?