“Atatürk’ün gösterdiği hedefe durmadan yürüyeceğiz”

ADD Şube Başkanı Bingöl, milli mücadelenin başladığı milli mücadelenin yıl dönümünde “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı yolda, gösterdiği hedefe yürümekten bir an bile geri durmayacağız” dedi

Atatürkçü düşünce Derneği Şube Başkanı Taylan Bingöl, milli mücadelenin başlamasının 102. yılında yazılı bir açıklama yaptı. Bingöl’ün açıklaması şöyle:

EŞSİZ BİR DESTANIN BAŞLADIĞI GÜ

19 Mayıs; Büyük Atatürk’ün Samsun’a çıkarak Milli Mücadeleyi başlatmasının 102. yıl dönümüdür. Kutlu olsun! Ateşin ve ihanetin çemberindeki Türk Milleti’nin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde aydınlık günlere doğru yürüyüşünün, başladığı gündür 19 Mayıs. 19 Mayıs; ulusumuzun kaderini kendi iradesiyle değiştirerek yeniden yazdığı, eşsiz bir destanın başlangıcıdır. Saltanatın ve hilafetin ülkeyi sürüklediği uçurumdan, yok olma eşiğinden emperyalist planları bozarak tarihin çöplüğüne attığı gündür 19 Mayıs. 19 Mayıs 1989, 19 Mayıs 1919’un ruhunu, felsefesini ve stratejisini benimseyen aydınlarca Atatürkçü Düşünce Derneği’nin kuruluş günüdür.

MİNNETLE ANIYORUZ

Büyük Atatürk’ün öncülüğünde emperyalizmi yenilgiye uğratarak gerçekleştirilen Cumhuriyet Devrimi’ni, devrimin temelini oluşturan Atatürk İlkelerini, Atatürkçü Düşünce Sistemini toplum yaşamında yeniden egemen kılmak amacıyla kurulan derneğimiz, Türkiye Cumhuriyeti’nin karşısındaki her türlü yapılanmaya karşı mücadelesinde şehitler vererek 32 onurlu yılı geride bırakırken devrim şehitlerimiz Kurucu Başkanımız Prof. Dr. Muammer Aksoy, Kurucumuz Doç. Dr. Bahriye Üçok, Genel Başkan Yardımcımız Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı, Üyemiz Necip Hablemitoğlu ve örgüt emekçimiz Şükrü Demirkürek’i bir kez daha saygı, özlem ve minnetle anıyoruz.

SALDIRILAR AMACINA ULAŞAMAYACAK

Büyük Türk Milleti; ülkemiz bugün yeniden 102 yıl önce kıyısından döndüğümüz uçuruma hızla sürüklenmektedir. O gün ulusça tarihin çöplüğüne attığımız emperyalist planlar, bugün işbirlikçileri eliyle yine sahnededir. Kurtuluş için Atatürk Cumhuriyeti’nden yana olan tüm siyasi partilerin, kişi ve kurumların seslerini daha da yükseltmelerinden 1919 ruhuyla onurlu ve kararlı bir duruşu milletçe sergilemekten başka çare kalmamıştır. Milletçe birlik olduğumuzda; emperyalist, kapitalist saldırılara karşı koymayan hatta kişisel çıkarlarını, emperyalist devletlerin çıkarlarıyla birleştiren iktidar sahipleri, başta Atatürk olmak üzere Cumhuriyetimizin kuruluş ilkelerine, demokrasimize, dilimize, kültürümüze yönelik saldırılarında, varmak istedikleri sonuca ulaşamayacaktır.

YOKSULLAR ORDUSU UYANDI

Yeni Anayasa’ yapmayı dillendiren iktidarın amacının, ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne ayak bağı olan demokrasinin, laikliğin ve Cumhuriyetin temeli niteliğindeki maddelerden kurtulmak, ‘Devrim Yasaları’nı tamamen ortadan kaldırmak, Demokratik Parlamenter rejimi sonlandırmak olduğunun farkındayız. Yolsuzluk ve hukuksuzluğu kendilerine ilke edinenlerin, ülke ekonomisini şahsi varlıkları gibi yöneterek yoksulluğa terk ettikleri geniş halk kitleleri, işsizler ve her geçen gün büyüyen yoksullar ordusu, artık uyanmıştır. Anketler bunu göstermektedir. Korkularının sebebi budur. İşte bu şartlar altında, 102 yıldır unutmadığımız söz, yeniden ete kemiğe bürünecek ve milletin istiklalini yine milletin kararlılığı ve inancı kurtaracaktır.

PARLAMENTER REJİM ŞAT

Kararlıyız, Cumhuriyetimizin 100. yılında, yolumuza ‘Atatürk Cumhuriyeti’ olarak devam edeceğiz. İktidarın; baskılarla, yasaklarla ve hatta şiddetle bizleri terbiye (!) etme çabaları sonuç vermeyecektir. Bu iktidara dayanak olan işbirliği yapan tüm siyasi partileri, varlıklarını Cumhuriyet rejimine, parlamenter sisteme borçlu olduklarını hatırlamaya davet ediyor, Gazi Meclisin itibarını iade etmeleri ve egemenliği tek adamdan alıp gerçek sahiplerine geri vermeleri gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz. Büyük Türk Milleti ülkemizin içinde bulunduğu durumdan çıkmasının tek yolu, bir an önce demokratik parlamenter rejime dönülmesidir. Bu hepimiz için yaşamsal bir zorunluluktur.

DÜNDEN DAHA GÜÇLÜYÜZ

Her bir yurtseverin hak ve demokrasi mücadelesine katılması, tek adam rejiminden kurtulma doğrultusunda çaba harcaması yurttaşlık sorumluluğu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Kurtuluş Savaşı şehitlerine borcudur. Atatürkçü Düşünce Derneği olarak diyoruz ki: Biz; gücümüzü, mücadele kararlılığımızı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten Atatürkçü Düşünce Sistemine olan inancımızdan almaktayız. Bu düşünceyi her daim paylaştığımız genç nüfusumuzla dünden daha güçlüyüz. Atatürk’ün ‘Gençliğe Sesleniş’ ile ‘Cumhuriyetin sahibi’ kıldığı gençlerimiz, geleceklerini karartan umutlarına darbe vuranlara karşı demokratik ve yasal zeminde yanıt vereceklerdir. Bu yanıt, Başöğretmenleri Mustafa Kemal’in onlara öğrettiği gibi olacaktır: ‘Geldikleri gibi giderler!’

KÜLTÜR TEPESİ’NDE BULUŞACAĞIZ

Genci, yaşlısı, kadını, erkeği, köylüsü kentlisi, işçisi, çiftçisi, aydını, sanatçısı ve bilim insanlarıyla dönmemek üzere yola çıkan ve yorulmak bilmeyen yurtseverlerden oluşan üyelerimiz ve Anadolu’nun çoban ateşleri şubelerimizle yurdun her köşesinde mücadelemizi sürdürmekteyiz. Bu düşünce ve azimle şartlar ne olursa olsun, Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı yolda, gösterdiği hedefe yürümekten bir an bile geri durmayacağız. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı 19 Mayıs 2021 Saat 12:30’da İzmit Kültür Tepesi Atatürk anıtı önünde ellerimizde karanfillerle bir araya gelerek hep bir ağızdan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Gençliğe Sesleniş’ini okuyarak kutlayacağız. Tüm yurtseverleri bizimle birlikte olmaya davet ediyoruz. Ulusal Bayramlarımızı yeniden coşkuyla kutlayacağımız günleri hep birlikte yaratacağız. Tüm kadrolarımızla bir kez daha and içeriz.

17 May 2021 - 11:46 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.