“Filistin için girişimler yapılmalı”

Kocaeli Emek ve Demokrasi Platformu tarafından yapılan basın açıklamasında, “Filistin‘in tam bağımsızlığı için gerekli girişimler yapılmalıdır” ifadeleri kullanıldı

Ahmet Sancar Kızılkaya
Ahmet Sancar Kızılkaya Tüm Haberleri

Kocaeli Emek ve Demokrasi Platformu Filistin’de yaşanan olaylar ile ilgili bugün İzmit’te bulunan Sabri Yalım Parkı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya Platform üyelerinin yanısıra DİSK, KESK, TMMOB, TTB, CHP, HDP, EMEP, Sol Parti, Halkevleri ve sendikalar katılım sağladı.

“DİRENÇLE VAR OLMA SAVAŞI VERİYOR”

Platform Sözcüsü KESK-Yapı-Yol Sendikası Başkanı Etem Kartal tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “10 Mayıs’tan bugüne kadar, Mescid-i Aksa’ya ve Kudüs’ün Şeyh Cerrah mahallesine yönelik Siyonist İsrail saldırıları devam ediyor. Filistin, Türkiye halkı için gazetelerin dış haberler sayfasında yer alan bir konu değildir. Türkiye işçi sınıfı emperyalizme ve siyonizme karşı direnen Filistinli emekçilerin hep yanında olmuştur ve yanında olmaya devam edecektir. Filistin halkının yaşadığı trajedi 60 yıldan beri sürmektedir. Her sabaha yeni ölümlerle uyanan, hastaneleri, camileri ve hatta bakanlık binaları bombalanan, okulları yakılan ve katledilen bu halk, bütün "demokratik ve modern" devletlerin çoğunluğunun bu trajediye sırtını döndüğü bir zamanda dirençle var olma savası veriyor.

"YAPILMASI GEREKENLER ÇOK AÇIK"

Oysa yapılması gerekenler çok açıktır: Birleşmiş Milletlerin 1948/194, 1967/242, 1973/338, 2002/1397 sayılı kararlarına uyulması; 1967 yılından bu yana kurulmuş olan tüm kolonilerin kaldırılması; Filistin‘de her türlü İsrail askeri varlığına son verilmesi; bütün mültecilere geri dönüş hakkının tanınması; İsrail tarafından inşa edilen ‘tecrit duvarının yıkılması; bölgenin silahsızlandırılması; Filistin toprakları içinde, Filistin yolları üzerinde ve sınırlardaki ‘denetim noktalarının kaldırılması, Filistin‘e komşu ülke sınırlarının Filistin halkına açılması, halkın temel hizmet yardımlarından yararlanması, yaralarını sarması ve Filistin‘in tam bağımsızlığı için gerekli girişimler yapılmalıdır.

“İKİ PARÇAYA BÖLÜNDÜ”

Örgütlü tüm kurumların, uluslararası üyeliklerinin olduğu kurumlara TTB’nin yaptığı gibi, yaşanan trajediyi anlatarak acil bir çözüm bulunması hususunda gerekli girişimlerde bulunması önemli ve gereklidir. Filistin sorununun temel nedeni İsrail’in işgalciliğine dayalı olarak Ortadoğu’da üzerinde büyük planların yapıldığı, başta ABD emperyalizmi olmak üzere emperyalist devletlerin ajandasının en önemli başlığını oluşturmuştur.  Filistin davasını yürüten sol, sosyalist, seküler örgütlere karşı şeriatçı yapılanmalar oluşturularak mücadeleyi bölme girişimleri ile çeşitli İslamcı yapılar türetilmiştir. Bu durum Filistin davasını bölüp güçsüzleştirirken İsrail’in çok işine yaramıştır. Öyle ki bugünkü Filistin, Gazze ve Batı Şeria olarak iki parçaya bölünmüş; İsrail’in saldırılarına çok daha açık hale getirilmiştir.

“HAMAS’I DA MUAHATAP ALARAK”

AKP iktidarı da Filistin meselesine pragmatist ve siyasal İslamcı ideoloji penceresinden yaklaşmış, İsrail ile geçmiş iktidarların yürüttüğü geleneksel devlet politikalarını derinleştirerek yürütmeye devam etmiştir. AKP iktidarı Filistin devletinin FKÖ içinden seçilmiş resmi temsilcileriyle ilişkileri sürdürürken diğer yandan kendisi gibi dinsel referanslarla hareket eden HAMAS’ı da muhatap alarak bu günkü iki yapılı Filistin’in oluşmasına ciddi etkide bulunmuştur.  HAMAS ile olan ilişki ile diğer emperyalist merkezler gibi çözümsüzlüğe oynayıp, Filistin sorununu çözmeye çalışmaktan ziyade onu Ortadoğu’da söz sahibi olmanın aparatı olarak kullanmıştır. Gelinen noktada işgalci Siyonist İsrail işi savaş uçakları ile Gazze’ye hava saldırıları yaparak sivilleri, çocukları katletmeye kadar vardırdı. Yüzlerce Filistinli’yi öldüren, onlara destek veren herkese saldıran İsrail’in kural tanımaz tutumuna karşı dünyadan sadece kınama sesleri yükseldi.

“KEYFİYETİN BİR BAŞKA GÖSTERGESİ”

AKP iktidarı son gelişmelerle birlikte bir yandan İsrail’le askeri ve siyasi iş birliğini yürütürken diğer yandan göstermelik kınamalarla durumu idare etmeye kendi tabanındaki geleneksel anti Siyonist tepkiyi kullanarak çözülen tabanını konsolide etmeye çalışıyor. İstanbul ve Ankara’da kendi yandaşlarına İsrail temsilciliklerinin önüne polis korumasında kitlesel protesto yürüyüş ve mitingler yaptıran, ülkenin diğer kentlerinde arabalarla konvoy düzenlettiren AKP iktidarı, daha birkaç gün önce açık havada parkta dolaşan çocuk ve yaşlılara, arabası ile alış veriş yapmaya gidenlere cezalar yağdırmış; 1 Mayıs kutlaması yapmak isteyen 4-5 kişilik gruplara dahi şiddet uygulamış gözaltına  aldırmıştır. Bu durum ikili hukukun, keyfiyetin bir başka göstergesi olmuştur.

“GEREKLİ ADIMLAR ATILSIN”

AKP iktidarının asıl yapması gereken İsrail ile her tür diplomatik, ticari ve askeri ilişkileri kesmesidir. Ancak bizler biliyoruz ki Filistin halkının özgürleşmesi ancak emperyalizme karşı verilecek mücadele ile mümkündür. Kocaeli Emek ve Demokrasi Platformu olarak, Filistin halkının eşit, özgür bir Filistin’i yaratmak için işgalci Siyonist İsrail’e ve emperyalizme karşı verdiği bağımsızlık mücadelesinin yanındadır. Filistin halkına karşı soykırımı andıran saldırısını kınıyoruz. Zaman kaybetmeden AKP-MHP iktidarını Türkiye’nin İsrail’le olan bütün askeri, ticari, diplomatik ilişkisini kesmesi için gerekli adımları atmaya çağırıyoruz.”   

18 May 2021 - 08:58 - Siyaset

Muhabir Ahmet Sancar Kızılkaya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.