Hemşehri dernekleri İsrail’i lanetledi

İlimizin hemşehri dernekleri, KARBAFED’in çağrısıyla İsrail ve dünyada zulüm yapan devletleri lanetledi

Ayşe Aydın
Ayşe Aydın Tüm Haberleri

Terör devleti İsrail'in Filistin'e gerçekleştirdiği saldırılar sürerken tüm ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de tepkiler, çığ gibi büyüyor. İlimizin hemşeri dernek ve federasyonları, KARBAFED'in ev sahipliğinde buluşup İsrail'e karşı ortak bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasında İsrail lanetlenirken Doğu Türkistan halkına da sahip çıkıldı.

YÜKSEK KATILIM

KARBAFED ( Kocaeli Artvin Batum Havalisi Dernekleri Federasyonu), bir ilke daha imza atıp kendisi gibi hemşeri STK'larını bir arada getirerek İsrail'i kınayan bir ortak basın açıklaması gerçekleştirdi. Anadolu Dernekleri Federasyonu Başkanı Necmettin Kaya, Kocaeli Giresunlular Derneği Başkanı Hamdi Yayla, Kocaeli Rizeliler Dernek Başkanı Ekrem Kumuşoğlu, Kocaeli Çukurovalılar Dernek Başkanı Erdoğan Davut, Kocaeli Erzurumlular Dernekleri Federasyon Başkanı Tekin Dursun, Kocaeli Trabzonlular Dernek Başkanı Fuat Ayar, Kocaeli Ağrı Dernekleri Federasyon Başkanı Ömer Yıldırım, Kocaeli Van Dernekleri Federasyonu Başkanı Ahmet Turak, Kocaeli Ordu Dernekleri Federasyonu Başkanı Celalettin Yaylak, Kocaeli Kars Ardahan Iğdır Vakıf Başkanı Taner Sarıçayır, Kocaeli Bingöllüler Derneği Başkanı Ali Değirmenci, Kocaeli Samsunlular Dernekleri Federasyon Başkanı Nazan Başol, Kocaeli Gümüşhaneliler Vakfı Köksal Kara, Kocaeli Artvin Batum Havalisi Dernekleri Federasyon Başkanı Mikail Kalyoncu'nun ev sahipliğinde buluştu. Tek ses olarak hazırlanan açıklamayı Başkan Mikail Kalyoncu okudu.

KALYONCU, ‘İSRAİL VE ABD’Yİ LANETLİYORUZ’

Hemşehri dernekleri adına açıklamayı okuyan KARBAFED Başkanı Mikail Kalyoncu, “Siyonist güçler sınır tanımaz insanlık dışı eylemlerini tüm dünya önünde sergilemektedir. Ülkemiz başta olmak üzere birkaç devlet dışında dünya bu zulme maalesef seyirci kalmaktadır. İsrail’in, Kudüs'te sivil ve savunmasız Filistin halkına uyguladığı şiddet, baskıcı politika ve ibadet özgürlüğünü engellemeye yönelik girişimleri, vahim bir boyut kazanmıştır. Mukaddes mekân Mescidi Aksa ve çevresinde, İsrail güvenlik güçleri tarafından gerçekleştirilen menfur saldırılar, bebek ve çocuklar dâhil çok sayıda masum Filistinlinin ölümüne ve yaralanmasına sebep olmuştur. Bu zulmü ve hukuk tanımazlığı şiddetle kınıyor ve terör devleti İsrail'i ve hamisi ABD’yi lanetliyoruz” dedi.

‘HUKUKU GÖREVE DAVET EDİYORUZ’

Kudüs özgür değilse Müslümanların tutsak olduğunu belirten Kalyoncu, “ İlk kıblemiz Mescidi Aksa Biz Müslümanların kırmızı çizgisidir. Müslümanların şeref ve namusudur. Filistin halkı meşru müdafaa hakkına sahiptir. İşgalci konumdaki İsrail ve hamisi ABD Ortadoğu’da mazlum insanlara karşı şiddet kullanmak suretiyle devlet terörü estirerek soykırım yapmaktadır. Birleşmiş Milletler ve Lahey Uluslararası Ceza Mahkemesini göreve davet ediyor, eğer uluslararası hukuk varsa ve insanlık bir nebze vicdan sahibiyse bu kurumların terör devleti İsrail aleyhine derhal soruşturma açarak gereğini yapmalarını bekliyoruz ve talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

DAYANIŞMA ÇAĞRISI YAPTI

Kalyoncu, “Bizler masum ve mazlum Filistin halkına başsağlığı dilerken sadece vatanlarını ve namuslarını savunurken şehit düşen kardeşlerimizin değil, aynı zamanda hukukun da katledildiğini tüm dünyanın er geç anlayacağına inanıyoruz. Vicdan sahibi herkesi ABD ve İsrail aleyhine tavır almaya, haksızlıklarını haykırmaya ve Filistin halkı ile dayanışmaya çağırıyoruz. Zira “her şey bittiğinde hatırlayacağımız şey; dostlarımızın sessizliği olacaktır. Zulmün yaşandığı bir diğer coğrafya Doğu Türkistan. Neredeyse 250 yıldır Doğu Türkistan’da bir millet kan ağlarken; bütün dünya kör, sağır, dilsiz; bu hayasız alçakça zulmü seyretmektedir. Çin Devleti, yıllardır işgal ettiği Doğu Türkistan’da sistematik katliamlar gerçekleştirmektedir” şeklinde konuştu.

TÜRKİSTAN’DAKİ ZULMÜ DE KINADI

Kan gölü haline gelen Türkistan’a da sessiz kalındığını belirten Kalyoncu, “Başta İslam ülkeleri ve Birleşmiş Milletler yaşanan dramı görmezden gelmekte sözde insan hakları savunucuları susmakla yetinmektedir. Doğu Türkistan’da evlerinden yurtlarından edilmiş milyonlara, katledilen canlara kimsenin gözlerini kapatma hakkı yoktur. Türkmen soydaşlarımız toplama kamplarında tecrit altında tutulmakta türlü işkencelere maruz bırakılmaktadır. Ata yurdumuzda bizden olan ve yüz yıllardır işgallere direnen soykırımlara dayanan İslam’ın, Türklüğün sancağını güneşin doğduğu en uzak noktada dalgalandıran Doğu Türkistanlı kardeşlerimizi ilgisizliğin girdaplarında, cellatlara teslim etmeyeceğiz. Var gücümüzle Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin yanında olacağız. Zalim Çin devletini şiddetle kınıyoruz” dedi.

‘İDDİALAR AMACINA ULAŞAMAYACAK’

Sözde Ermeni Soykırımı iddialarına da değinen Kalyoncu, “Ermeniler, kendi yaptıkları kanlı eylemlerini biz Türk Ulusuna mal ederek dünya devletlerine; onurlarını hiçe sayarak ezik millet rolü yapmaya devam etmektedir. Kimi ülkeler ise kendi çıkarları doğrultusunda sözde ermeni soykırımını kabul ettiklerini açıklayarak ekonomik ve siyasi çıkarları uğruna ülke ulusunun gerçek düşüncelerini yansıtmaktan adeta kaçınmışlardır. Maksatlı olarak gündemde tutulmaya çalışılan sözde Ermeni sorununu, her fırsatta asılsız soykırım iddialarıyla biz Türklerin üzerine kara leke olarak bırakma çabalarındalar. Bu amaçlarına ulaşmayacaklar. Bu vesile ile Ermenilerce gerçekleştirilen terör saldırılarını lanetliyor, bu saldırılarda yitirdiğimiz tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle yad ediyoruz” dedi.

18 May 2021 - 16:09 - Yaşam

Muhabir  Ayşe Aydıngöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.