“Biz Evlad-ı Fatihanız”

BTTDD İzmit Şube Başkanı Yüksel Öztürk, Müftü Şaban Soytekinoğlu’nun Selanik göçmenleri için ‘Müslüman değiller’ ifadesini kınayarak “Bizler, dininden vatanından ve bayrağından asla taviz vermemiş insanlarız” dedi

Ayşe Aydın
Ayşe Aydın Tüm Haberleri

Düzce Akçakoca Müftüsü Şaban Soytekinoğlu’nun Rumeli insanına yönelik sarf ettiği sözleri kınayan Başkan Öztürk, “Akçakoca Müftüsü Şaban Soytekinoğlu’nun Filistin olayları ve Yahudileri gündeme aldığı vaazında Selanik göçmenleri için sarf ettiği, " Yüzde 90'ı Sabetayist. Ne demek Sabetayist? Müslümanlığa girmiş gözüken Yahudiler. Aslında Müslüman değil" ifadelerini kullanmıştı. Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği  İzmit Şube Başkanı Yüksel Öztürk, “Bu ifadeler tarafımızdan asla kabul edilemez ve aynen kendisine iade edilecek niteliktedir” dedi. Öztürk ayrıca Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis'in Batı Trakya’da yaşayan Türk azınlıkları için kullandığı sözleri kınadı.

‘EVLAD-I FATİHANIZ’

Öztürk, “Rumeli insanına, kimliğimize, inancımıza ve Atatürk’e karşı saldırıdan vazgeçmeyen zihniyeti şiddetle kınıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk dahil olmak üzere bizler Rumeli insanı, yani Evlad-ı Fatihan olarak şanlı tarihimiz boyunca vatan, millet, bayrak ve ezan için mücadele etmiş, kutsal değerlerini kaybetmemek için canını vermiş, isimleri, dinleri değiştirilmeye çalışılmış, tüm bunlara rağmen ölümü seçmiş ama dininden vatanından ve bayrağından asla taviz vermemiş insanlar ve onların evlatlarıyız” dedi.

‘MÜFTÜ NE AMAÇLADI?’

Bu tür olaylardan çok rahatsızlık duyduklarını ifade eden Başkan Öztürk, “Selanik’i bu şekilde konu etmek, Kurtuluş savaşının başkahramanı, Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu şehir Selanik’i ve Selanik kökenli insanlarımızı hedef göstermek ile amaçlanan nedir ve ne anlama gelmektedir? Düzce Akçakoca Müftüsü Şaban Soytekinoğlu’nun sarf ettiği, Selanik’ten anavatana göç eden Türkleri aşağılayan Evlad-ı Fatihan olarak bizleri derinden yaralayan dini değerlerimizi hiçe sayan halkımız arasında kin ve nefret tohumları saçan gerçeklerden uzak şuursuz açıklamaları karşısında kendisini kınıyoruz” dedi.

‘GEREĞİ MUTLAKA YAPILMALI’

Diyanet İşleri Başkanlığı’nı ve savcıları gereğini yapmaya davet eden Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmit Şube Başkanı Yüksel Öztürk, “Bu ötekileştiren yaklaşım ve yaşadıkları hezeyan ile toplumda infial uyandıracak şekilde ayrımcılık yaratan ırkı, dili ve dini ile insanları ayıran aşağılayan ve suç işleyen toplum barışını zedeleyen hakaret etmeyi kendine hak gören çapsız kişilerin öncelikle toplum yaşamının her kademesinden silinmesi ve temizlenmesi gerekmektedir. Gereğinin de ilgililerce yapılacağından en ufak bir şüphemiz yoktur” dedi.

‘BU DAVA HER ŞEYİN ÜSTÜNDEDİR’

Açıklamasını sürdüren Başkan Öztürk, “Bir diğer konu da Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in 18 Mayıs Salı günü İskeçe'nin Paşevik Köyü’ndeki devlet anaokulu öğrencileri ile gerçekleştirdiği video konferans sırasında yaptığı konuşmada bölgedeki köyler için Batı Trakya Müslüman Türk azınlığının kabul etmediği ‘Pomakohoria’ (Pomak köyleri) ve ‘Ellinopula’ (Yunan çocukları) şeklinde tanımlamalarda bulunmasıdır. Öncelikle bilinmelidir ki Batı Trakya Türkleri, Büyük Türk milletinin kendisine emanet ettiği Batı Trakya davasını savunma ve yaşatmada verdiği mücadelesinde bu davayı her şeyin üzerinde gördüğünü her vesile ile ispat etmenin onur ve şerefini yaşamaktadır” diye konuştu.

‘ONLARIN KARARIYLA VARLIK KAZANMADIK’

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmit Şube Başkan Yüksel Öztürk, “Batı Trakya'daki Türk Azınlık Yunanistan'ın kararıyla varlık kazanmış değildir. Batı Trakya’daki Azınlık Türk’tür ve Türk olarak varlığını sürdürmeye devam edecektir. Yunanistan kendisine bir vazife çıkaracaksa bu; kendisine emanet edilen azınlığa hizmet ve bu azınlığın haklarının kullanımını kolaylaştırmak ve temin etmektir. Bizim etnik kimliğimizi Yunanistan Başbakan Kiriakos Miçotakis'in veya diğer Yunanlı siyasetçilerin tayin etmek ne haddi, ne de görevidir” ifadelerini kullandı.

‘AİHM KARARLARI UYGULANSIN’

Yunan hükümetlerinin ısrarla devam ettirdiği milli kimliği inkar etme politikalarının demokrasiye, huzura ve Yunanistan’a zarar vermekten başka bir işe yaramadığını ifade eden Öztürk, “Bu dayatma politikalarının azınlığın taleplerini dile getirmesine ve kimliğini yansıtmasına mani olamadığı artık anlaşılmalıdır. Yunan hükümetlerinden beklentimiz bu tür dayatma politikalarından ivedilikle vazgeçilmesi, azınlığın kendini ifade etme konusunda ortaya konulan engellere son verilmesi ve bu yönde alınmış olan AİHM kararlarının uygulanmasıdır. Batı Trakya Türk azınlığının Lozan Antlaşması ve Türkiye ile Yunanistan arasında yapılan ikili anlaşma ve protokollerden kaynaklanan tüm hakları koşulsuz ve eksiksiz olarak alınıncaya dek mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir” dedi.

24 May 2021 - 10:39 - Siyaset

Muhabir  Ayşe Aydıngöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.