Büyükşehir meclisinde deniz salyası konuşuldu

Birkaç aydır Körfez’i ve balıkçıları zor duruma sokan deniz salyası için CHP Büyükşehir Meclisi’nde önerge sundu. Başkan Vekili Yaşar Çakmak, deniz salyasının Marmara Denizi genelinde değerlendirileceğini ifade etti

Ayşe Aydın
Ayşe Aydın Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Ramazan ayı sebebiyle aybaşında yapılmayan Büyükşehir Belediyesi mayıs ayı meclisi dün Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Kocaelispor’un Trabzon’da yapacağı maça giden Başkan Büyükakın’ın olmadığı toplantıyı Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak yönetti. 123 gündem maddesi karar bağlandı.

BALIKÇILAR YARDIM İSTİYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediye meclisine önerge veren CHP Meclis Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, Gebze-Hereke ve Karamürsel’de balıkçıların sorunlarına çözüm istedi. Taşdemir, “ İzmit körfezinde olta balıkçılığı yapan Gebze-Hereke-Karamürsel su ürünleri kooperatifi üyelerinin yeşil ve sarı ruhsatlı tekneleri ile balık avlanma bölgeleri yani meraları konusundaki sıkıntılardan ötürü sık sık Kocaeli ve Yalova Valiliği tarafından çeşitli cezalara maruz kalmaktadırlar. Mera bölgeleri Osmangazi Köprüsü ayakları civarında ve gemi geçiş alanlarında kaldığı için bu alanlara yaklaşmaları yasaklanmaktadır. Balıkçılar bu sorunlarının giderilmesi noktasında büyükşehirden yardım talep etmektedir. Ayrıca bölgede balıkçılık yapan vatandaşlar Altınova Tersanesi’nde tamir ve bakıma gelen gemilerin kumlama işlemleri yaptığı için kumlama ağır metallerinde körfezin suyunu kirlettiğini ve sonucu çıkan balıkçılığa zarar verdiğini beyan etmişlerdir” dedi.

‘DENİZ SALYASI TEMİZLENİYOR MU?’

Kocaeli Körfezi’nde yaşanan deniz salyası sorununu CHP grubu meclis gündemine getirirken grup adına söz alan Başkan Vekili Taşdemir, “Geçtiğimiz günlerde Marmara Denizi’nde meydana gelen ve denizdeki doğal hayatı ciddi derecede bozan deniz salyası bir çevre felaketi olarak hala devam etmektedir. Belediye Başkanımız Tahir Büyükakın bilindiği üzere aynı zamanda Marmara Belediyeler Birliği başkanıdır. Marmara Belediyeler Birliği’nin en öncelikli hedeflerinden biride Marmara Denizi’ni korumaktır. Yukarıda belirtmiş olduğumuz deniz salyası sorunu ilgili olarak; bilim insanları bir rapor hazırlamış mıdır? Büyükşehir denizin üst kısmını temizliyor fakat denizin alt kısmı ile ilgili bir temizlik var mıdır? Büyükşehir Belediyesi ve Marmara Belediyeler Birliği tarafından orta ve uzun vadeli önlemler ile ilgili bir çalışma yapılıyor mu? Şu anki gelişmeler hangi aşamadadır?” dedi.

ÇAKMAK, ‘MARMARA DENİZİ ELE ALINACAK’

Taşdemir’e cevap veren Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, “Büyükşehir Belediyemiz deniz süpürgesi ile yaptığı temizlik dışında komple Marmara’da bir çalışma zarureti yapılması konusunda hemfikiriz. Belediye Başkanımız Tahir Büyükakın’ın Marmara Belediyeler Birliği Başkanı olması hasebiyle de Marmara Denizi’nin komple değerlendirilmesi söz konusu” dedi. Akabinde Engin Taşdemir, geçtiğimiz haftalarda terörist İsrail’in Filistin halkına yaptığı zulüm konusunda Millet İttifakı adına bir açıklama yaparak uluslararası örgütlerin harekete geçmesini istedi. Başkan Vekili Çakmak ise İsrail’in zulmü konusunda “Kudüs davası herhangi bir partinin değil İslam dünyası ve insanlığın davasıdır. Oranın barışa ve huzura ermesi üç dinin mensuplarınca da huzur içinde yaşaması temennimiz” diye konuştu.

CHP HATALI İHALEYİ SORDU

CHP Meclis Grup Başkanvekili Engin Taşdemir ayrıca Şehir Hastanesi tramvay ihalesi ile ilgili “Hatalı bir şekilde hazırlanan ihale şartnamesinin hazırlık aşamasında Kocaeli Büyükşehir yönetiminin bir katkısı olmuş mudur?” diye sorarak “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından 17.09.2020 tarihinde ihale edilen Kocaeli Şehir Hastanesi Tramvay hattı projesi bir firma tarafından pazarlık usulü ile alınmış ve firma işe başladıktan sonra yeterlilik belgesi olmadığı için yapım işi mahkeme kararı ile durdurulmuştur. Kamuoyunda ve basında defalarca yer alan konu ile ilgili ihalenin durumu hakkında bakanlıktan bir bilgi alınmış mıdır? Hatalı bir şekilde hazırlanan ihale şartnamesinin hazırlık aşamasında Kocaeli Büyükşehir yönetiminin bir katkısı olmuş mudur?” dedi.

CANBAZ, ‘KIŞLADÜZÜ PTT İSTİYOR’

İYİ Parti Grup Başkan Vekili Fevzi Canbaz, “Körfez Kışladüzü’nde PTT şubesi kapatıldı. Gezici PTT geldi o da artık gelmiyor. PTT’nin gelmesini vatandaşımız talep ediyor” dedi. Yaşar Çakmak ise “PTT, ticari saiklerle hareket ediyor. Her şubenin gelir gider hesabı yapılıyor bedelsiz bir yer tahsis edildiğinde şube açıyor” dedi. Kasım ayından Mayıs ayının 31’ine kadar büyükşehir belediyemizin kiraladığı yerlere bakanlık tavsiyesi ile yapılandırma yapmıştık. Bunun da bir ay uzatılması oy birliği ile kabul edildi” dedi.

MEZARLIK YERİ SORUNU GÜNDEME GELDİ

Taşdemir, Çayırova Şekerpınar mezarlığında yaşanan sorunlar ile ilgili olarak: “Çayırova’da özellikle pandemi döneminde ölüm oranlarının geçtiğimiz yıllara göre artış göstermesi sonrası Şekerpınar Mezarlığımız yaklaşık 8-10 ay içerisinde dolacak. Özellikle ikametgahları komşu ilçelerde olup  acılı ailelerin ölen yakınlarını Çayırova’daki atalarının kabrinin bulunduğu Şekerpınar mezarlığına defin talepleri mezar yeri paralarını vermelerine rağmen karşılanmıyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Balçıkta, Çayırova ilçemiz için tahsis edilen mezarlıklar defin işleri ne zaman başlayacak? Yine Balçık sınırlarında Darıca’ya tahsis edilen mezarlık 2-3 yıl önce hizmet vermesine rağmen elzem olan Çayırova mezarlığından hizmete açılmadı?”

TANIŞ, ‘DERE NEDEN TAŞINDI?’

Başiskele Yeniköy Mahallesi, Batak Dere'nin planlara aktarılmasını içeren maddeyle ilgili söz alan CHP’li Orhan Tanış, “Batak deresi var. İSU’nun ıslah projesi var. Askıda yapılan itirazlar değerlendiriliyor. Batak deresi ıslah projesi ile mevcut yatağından alınıp 150 metre öteye neden taşındı. Dere denize doğru giderken iki tane 90 dereceye yakın kavisle kanala alınıp ıslah ediliyor. Yapılan projenin fenni şartlara uygun olduğunu düşünmüyorum” dedi. Başkan Çakmak ise Tanış’a cevap vererek “Orada şiddetli bir eğim var ancak. Düz ovalarda orda akan bir dere yok. Sadece taşkın olduğu zaman orada su akıyor. Şu anda ortada olmayan muhtemel bir su baskınına karşı kamulaştırma var” dedi. Madde oy çokluğu ile kabul edildi.

‘BÜTÜNCÜL ÇÖZÜM GEREKİYOR’

Başiskele Havuzlubahçe Mahallesi, G23.c.08.c nazım imar planı paftası 259 ada 2 ve 3 No’lu parsellerde hazırlanan nazım imar planı değişikliği ile ilgili konuşan Tanış, “Burada yapı yasaklı alanda alınan rapor doğrultusunda öneriler kısmına baktığımızda arazinin yüzde 30-60 eğime sahip olduğunu görüyoruz. Yüksek kazılarda yamaç boyunca stabilite sorunu oluşturacağını okuduk. Çözümünün bütüncül olduğunu gördük. Belediyenin denetimi tarafından çözümün uygulanması gerekiyor. Parsel bazında yapıldığı için bunu uygun bulmadık. Muhalefet şerhi verdik. Madde oy çokluğuyla kabul edildi” dedi.

‘MERA VE OTLAKLAR MUTLAKA KORUNMALI’

Gebze Balçık Mahallesi’nde uygulama imar planı değişikliğine yasal askı süresi içerisinde yapılan itirazların değerlendirildiği gündem maddesiyle ilgili söz alan Tanış, “Sanayi ve depolama alanı da burada olduğu için bölgedeki fonksiyonların gelişmesine uygun değil. Vatandaşların yoğun itirazı oldu. Bir kısmı toptan ticaret olarak düzeltildi. Bizim amacımız mera ve tarım alanları ne şekilde olursa olsun korunmasıdır. İtirazlar devam ettiği için muhalefet şerhimizi koyduk” dedi. Madde oy çokluğu ile kabul edildi.

TANIŞ, ‘VATANDAŞ İTİRAZ ETTİ’

Kandıra Kefken Mahallesi’ndeki nazım imar planı değişikliği ile ilgili konuşan CHP’li Tanış, “Kefken’de plan revizyonu yapılırken otopark alanı da var. Yazın gelecek nüfusun ihtiyacı için plana şamasında yaklaşık 5 Bin metrekarelik otopark koymuştuk. Daha sonra askıda vatandaş itiraz etti. İtirazı değerlendirdikten sonra karşısında eşdeğer alan gösterilmediği için vatandaşın mağduriyetinin çözülmesi seçeneklerinin bulunduğu gerekçesiyle bunu reddetmiştik. Aynı talep yeniden geldi. Otopark alanı 2 Bin 900 metre civarında küçültülerek konut ve ticari alan olarak düzeltildi” dedi.

TURAN: SAHİL İÇİN OTOPARK YETERLİ

Tanış’a cevap veren AK Partili Meclis Üyesi Sadullah Keleş, Tanış’a cevap vererek “Kandıra tablo gerekliliği olarak değil idarenin burada bir otopark kazandırma düşüncesiyle yapılmış bir plan. Yaklaşık 250 araçlık. Bu otopark alanının tamamı kadastral parselin içerisinde” dedi. Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan ise “Sahile belli bir uzaklığı var. Vatandaşlarımızın park edebilmeleri için 7-8 dönümlük otopark hazırladık. Şimdi yine 23-4 dönümlük sahile hitap eden otoparklar hazırlıyoruz. İlerleyen zamanlarda yan parsel orman ama nitelikli değil. Orası da otopark olarak kullanılabilecek bir alan. Kamulaştırmada bazen ekonomiyi de yönetmek gerekiyor. Sahile hitap eden 12-13 dönümlük otopark zaten var” dedi. Madde oy çokluğu ile kabul edildi. Meclisin ikinci birleşimi 28 Mayıs Cuma günü saat 15:00’da yapılacak.

24 May 2021 - 16:14 - Gündem

Muhabir  Ayşe Aydıngöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.