Ali Yeşildal son kitabını anlattı: Akıllı şehir yeni bir ülke demek

Büyükşehir Belediyesi Kent Tarihi ve Tanıtımı Dairesi Başkanı Dr. Ali Yeşildal ile son kitabı ‘Küreselleşme Sürecinde Akıllı Şehirler’ hakkında konuştuk. Teknolojinin doğru ve etkili kullanıldığında hayatımızı oldukça kolaylaştıracağını belirten Yeşildal, ‘Akıllı şehir’ kavramının yeni bir ülke anlamına geldiğini belirtti

Ayşe Aydın
Ayşe Aydın Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

BAŞARILI İŞLER ÜRETTİK

Çalışma hayatınızdan kısaca bahseder misiniz?

Uzun yıllar belediyecilik yaptım. Çalışma hayatım boyunca akademik süreçten hiç kopmadım. İçimde bir ukdeydi bu. Üniversiteden mezun olduğum günden bu yana neredeyse hiç memurluk yapmadım. Direk yönetici olarak görev başladım. Sadece TRT İstanbul Televizyonunda yapım yardımcısı olarak iki yıl kadar çalıştım. Ardından hep belediyelerde çalıştım. Güzel ve büyük projelerin başında bulundum. Başarılı işler ürettik yaptık.

GÜZEL BİR ESER OLDU

Kent Konseyleri ile ilgili de bir kitabınız var neler yaptınız bu kitabı yazmadan?

Doktora sürecimde kent konseyleri üzerinde çalıştım. Zaten doktora tezim de bu konu üzerine oldu. Kent konseyleri, kent ilişkisi, yerel demokrasi eksik gördüğüm bir alandı. Kent konseylerinin arzu edilen beklentiyi verip vermediği kafama hep takılmıştı. Gerçekten yönetime yerel katılım sağlanıyor mu, çalışanlar memnun mu, gerekli etkinlikler yapılıyor mu diye uzun uzun çalıştım. Yüzlerce insanla anket yaptım. Nasıl baktıkları, nasıl olması gerektiğini yazdık. Güzel bir eser çıktı ortaya.

7 KURUL OLUŞTURDUK

Sizi bu, kitabı yazmaya iten sebep ne oldu?

Kent konseyleri ile ilgili çalışmamın ardından kentle ilgili akademik bir çalışmam başladı. Bütün meslek hayatım radyo televizyon üzerineydi. Pratik hayattaki tecrübelerim üzerine bir makas değişikliği yaptım. Politika kurulları belediyenin ve kentin yaşam alanlarıyla ilgili. Kültür sanat turizm, çevre, tarım, kentleşme, istihdam, kentleşme, engelliler, spor, gençlik, kadınlar üzerinde kurulu çalışma yapan 7 kurul oluşturuldu. Kocaeli Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Kent Konseyi, MARKA, Ticaret Odası, Sanayi Odası, Kocaeli Valiliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yöneticilerinden oluşuyor.

KAVRAMI ENİNE BOYUN ARAŞTIRDIK

Peki akıllı şehirler kavramına nasıl ulaştınız?

Bu sürece başladığımızda araştırmalar merkezi, kentleşme, kent olgusunu değerlendirdiğimizde karşımıza en çok ‘akıllı şehirler’ kavramı çıktı. Akıllı şehir her tarafta konuşuluyor. Tam olarak ne olduğunu bilen yok. Kavram ne, boyutları ne, Avrupa’da ve dünyada hangi sınırlarda, akıllı kent deyince akla ne geliyor, Türkiye’de uygulamaları nerede. Akıllı şehir kavramı pandemi süreciyle hayatımızın olmazsa olmazı haline geldi. Bu süreç pandemi öncesinde başladı. Sanal aleme geçildi. Akıllı şehirlerin dünyadaki örnekleri nedir, bu sitemin sınırları nedir diye araştırdık. Örneğin Amsterdam Smart City ile öne çıkıyor. Kimi şehirler enerji yönetimi, kimileri atık yönetimi, kimileri de akıllı evlerle ön plana çıkıyor. Bu bilgileri yöneticilere yön versin diye bir araya getirdik.

RAHAT BİR YAŞAMI ANLATIYOR

Akıllı şehir tanımını biraz açar mısınız?

Kentin ekonomisi, sanayisi, insan yaşamı, sosyolojisi parkları, bankası hepsinin entegre çalıştığı bir dijital bankanın oluştuğu verinin depolandığı sistemden oluşuyor akıllı şehir. Vatandaşın kullanımına uygun uygulamadan bahsediyoruz. Telefonuma girdiğimde telefondan hayatımı idare etmem gerekiyor. Örneğin A otelinde boş yer var. Nöbetçi eczane açık ama aradığım ilaç var mı orada. Bunun bilgisi bana gelmiyor. Vatandaş artık daha rahat bir yaşam istiyor. Akıllı şehrin amacı insanı rahat ettirmek, kaliteli hizmet sunmak. Hizmet kalitesini artırmak. İnsanlar hep birden işlerini halletmek için dışarıya çıkarsa adım atacak yer kalmaz kentte. Yaşanmaz hale gelir kentler.

PANDEMİ SÜRECİ HIZLANDIRDI

Pandeminin akıllı şehir kavramına etkisi oldu mu?

Akıllı kent kavramı, yeni hayatımız olacak. Bu uzun vadeli bir yolculuk. Buna kavramsal olarak mekansız yönetim deniyor. Ofis olmayacak, memurlar olamayacak. Bundan sonra bütün işlemler böyle dizayn edilecek. Pandeminin bu anlamda faydası oldu. Bütün kurumlar değişikliğe gitti. Gelişmekte olan ülkelerde pandemi döneminde bu sisteme oldukça ayak uydurdu. Öte yandan klasik yaşamı seviyor bizim insanımız. Örneğin gitmeden görmeden emin olamıyor faturasının ödendiğinde. İlla eline dekontu alacak. Veri gizliliği de yok biliyorsunuz. Bu insanları tedirgin ediyor. Ama pandemi sürecinde insanlar market alışverişini bile sanal ortamda yapmaya başladı.

ÇOK GERİDEYİZ

Türkiye’de akıllı şehir kavramı hangi düzeyde?

Akıllı şehirler noktasında dünyadaki uygulamalar çok ilerledi. Bizdekiler emekleme düzeyinde. Örneğin bankalarda, e-devlette akıllı bir sistem var. Bir sürü belgeye ulaşabiliyorsunuz. Bakanlıklar standartlar oluşturmaya çalışıyor ama yine de çok gerideyiz. Bir kenti akıllı kılmak ne demek. İnsan aklı ve vücuduyla bütün organlarını çalıştırması gibi bir şey. Parmaklarınızı, kolunuzu, ayaklarınızı, kalbinizi organize eden bir şey aslında. Akıllı şehir de böyle bir şey. Şehre bir kalp ve beyin yerleştiriyorsunuz. Kentin kılcal damarlarına kadar bütün sistemi yönetiyorsunuz. Doğal gaz, elektrik, telefon, banka hesapları, e-ticaret, belediye hizmetlerini sanal ortamda yapma fırsatı yakalıyorsunuz. Bu çok entegre bir yapı gerektiriyor.

YEREL YÖNETİMLERİN HAREKETE GEÇMESİ GEREKİYOR

Peki bu kavram ülkemizde hangi aşamada?

Akıllı şehir vatandaşı elinden tutup devlet ve kurumla olan ilişkilerini evinden yönetiyor. Bankalar da yeni başladı bu sisteme. Bankaya giderseniz müşteri olmak için birçok evrak imzalıyorsunuz. Şimdi evde oturup müşteri temsilcisi ile görüşüp bankanın müşterisi olabiliyorsunuz. Bir kıyafet alıyorsunuz bedenini beğenmiyorsunuz sonra geri gönderiyorsunuz. Türkiye’de akıllı şehir siteminin ticari kısmı çok gelişti. Eksik olduğumuz kısım ise belediye hizmetlerinin de bu anlamda akıllılaştırılması. Kentlerin geleceğine dair en büyük proje bu olmak zorunda. Bu anlamda Avrupa devletlerinden geride kaldık.

HIZLI DÖNÜŞÜM GEREKİYOR

Özel şirketler ne durumda?

Özel şirketlerden olabildiğince geri kaldık. Özel şirketler uluslararası sisteme entegre olduğu için teknolojiyi rahat rahat transfer edebiliyorlar. Yerel yönetimlerin bu anlamda hızlı bir dönüşüme ihtiyaçları var. Ufak tefek çalışmalar başladı bile. Akıllı parklar, evler ya da enerji tasarrufu sağlayan sistemler, gürültü kirliliği, trafiğin yönlendirilmesinin ayarlanması, parkların sulamasının otomatik yapılması gerekiyor. Şimdi parklar akşama kadar sulama yapılıyor. Fazla su hem yeşile zarar veriyor hem de israf oluşuyor. Artık yeni enerji politikası yeni yatırım yapmak çok zor. Çünkü su ve enerji kaynakları çok az. O zaman trafikteki enerji kullanımını azaltmanız lazım. İnsanımızı buna alıştırmak çok zor ama sistem kurarsanız mesele eve girdiğinizde elektrik yanar, buzdolabı gerektiği kadar enerji harcar.

YENİ BİR ÜLKE

Akıllı şehirle fiziksel etkileşimi bitirecek mi?

Pandemi süreciyle beraber insanlar fiziksel etkileşimden uzak kaldı. Zaten 10 yıl sonra insanlar her işini akıllı uygulamalarla halledecek. Aslında akıllı uygulamalar yeni bir ülke anlamına geliyor. Fiziksel yaşamdan kopuyoruz yavaş yavaş. Bizim de trendi yakalamamız gerekiyor Buradaki projelerimiz içerisinde ‘Akıllı Kent Kocaeli’ de var. Bizim iyi bir akıllı ulaşım sistemine ihtiyacımız var. Kullandığımız araçlarda görme engelli ile iletişim kuracak sistem var mı mesela? Bu kitap ön giriş oldu. Bütün Türkiye’de yol gösterici olacağınız düşünüyoruz.

YENİ SİSTEMDE VATANDAŞ ÖN PLANDA

Bu sistemde vatandaş nerde duruyor?

Akıllı sistemlerle vatandaşlar kurumların önüne geçmiş gibi duruyor. Kurumlar da vatandaşın taleplerine cevap vermek zorunda. Tartışma platformu oluşturmaya çalışıyoruz. Vatandaşı dijital tartışma alanlarında buluşturup projeleri tartışmayı hedefliyoruz. Vatandaşı yönetime katmak zorundayız. Bundan sonra siyaset yönetim vatandaşla iletişim kurmadan hiçbir yere gidemez. Gönül belediyeciliği aslında çok öneli bir slogan. Vatandaşın gönül sıcaklığını almayı hedefliyoruz. Siyaset yapıcılar da vatandaşın gönlünü almak için bu yatırımlara yönelmesi gerekiyor. Klasik siyaset dönemi de bitti artık. Sosyal medyanın dışında bir siyaset yok.

AVRUPA VATANDAŞI SİSTEME KATMIŞ DURUMDA

Avrupa’da sistem nasıl işliyor?

Akıllı kent teknolojisi veri analizi akıllı uygulamalar ve vatandaş katılımını sağlayan mekanizmaların kurulması gerekiyor. Avrupa’da bir yatırım yapılacaksa bunu yönetimler değil vatandaş belirliyor. Tüm sektörlere ayrı ayrı sorular kurulan platformlarda soruluyor. İlerleyen dönemlerde seçim beyannamesi bile olmayacak. Büyükşehir Belediyesi, kurumlar, Teknopark, üniversitelerimiz ile güzel çalışmalar yapıyoruz. Kurullarda hocalarımız var zaten. Kente bir katkımız olursa bizi mutlu eder.

ÇOCUKLARI DİJİTAL DÜNYADAN UZAKLAŞTIRMAYIN

Akıllı şehir dijital dünyadan geçiyor. Çocukların sanal ortamda çok fazla vakit geçirmelerine ne diyorsunuz?

Çocuklarımıza ulaşabilmek iletişim kurabilmek için dijital dünyaya ayak uydurmamız gerekiyor.  Çocuklar orada sanal balonun içinde. Anne babasını idare ediyor bütün iletişimini iki dakikada bitirip sanal dünyasına geri dönüyor. Toplumda yanlış bir algı var. Çocukların dijital dünyada çok fazla zaman geçirdiğinden şikayet ediyor aileler. Bu eleştiriyi beş yüz defa söylesen ne olur. Yemek, giyim, sanat zevkleri hep o sanal ortamda. Bunların hiçbirini anne babaya sormuyor çocuk. Oradan kopma şansları yok çünkü dünya oraya gidiyor. O yüzden bunu reddetmek bunu sorun ve bağımlılık olarak görmektense buraya uyum sağlamak tek çözüm. En azından çocuklarla iletişim kurma şansını elde ederiz. Ebeveynlerin bu dünyaya uyum sağlaman lazım.

TEKNOLOJİYİ KULLANMADA SIKINTIMIZ VAR

Akıllı şehir kavramının odak noktası teknoloji mi?

Ülke olarak teknolojiyi ilkel düzeyde kullanıyoruz. Bizim artık teknolojiyi kullanılabilir hale getirmemiz gerekiyor. Kentin altyapısını buna uygun yapmak gerekecek akıllı şehirlere geçmek için. Verileri güvenli bir kutuya alacaksın. Bu verileri vatandaşın kullanımına hazır mobil uygulamalara dönüştüreceksin. Türkiye’de en çok yatırım yapılan alan zaten teknoloji. Teknolojinin insanların yaşam kalitesini artırmaya yönelik uygulamaya dönüştürmede sıkıntı var. Davranış dönüştürme kavramı artık çok yaygın. Kapitalist sitem kendi çarkını dönüştürüyor. Tüm kurumlarla entegre akıllı şehir uygulaması geliştirmemiz lazım. Vatandaşın da katılımını sağlamamız gerekiyor. Bu insan beyni ne demekse insan vücudunda kentin de ruhunu oluşturmak demek.

İDARECİLERİN VİZYONU ÖNEMLİ

Kentimizin sizce ne zaman akıllı şehir unvanı alır?

İdarecileri bu konuyla ilgili yatırım potansiyeliyle ilgili bir şey bu. Artık ülkeler değil kentler birbiriyle rekabet ediyor. Mesela algoritmik çalışanların İstanbul’u askeri olarak işgal etmesi gerekmiyor. Onlar zaten bütün vatandaşı yönetiyor. İstediği harcamaları yaptırıyor. 100 Lira paran varsa 80 TL’sini senin gönül rızanla cebinden alıyor. Dolayısıyla geleceğin kentlerinin rekabetini anlamak ileriyi görüp yatırım yapmak gerekiyor. 2-3 uygulama değil kocaman rakamlar bunlar.  Şu an herkes kendi başına bir şeyler yapıyor. Valilik başka bir şey yapıyor. Ticaret odası başka bir şey yapıyor.

BÜTÜN KURUMLAR AYNI AMACI HEDEFLEMELİ

Diğer kurumlarla iş birliği hangi düzeyde?

Kurullarımızla bir araya gelip beyin fırtınası yapıyoruz. Akıllı şehirlerle ilgili neler yapabiliriz elimizde neler var bunu konuşuyoruz. Genel bilgileri toplayıp ne yapacağımızı konuşacağız. Büyükşehir Belediyesi, üniversiteler ve Teknopark ile çalışmalar yapacağız. Büyükşehir Belediyesi zaten kendi hizmet alanında akıllı şehir çalışması başlattı. Kentin bütün entegrasyonunu sağlayıp bütün kurumların aynı hedefe koşmasını sağlamak. Herkese hafif kapı aralayan bir kitap yazdım. Dünyada ne var ne yok oradaki uygulamaları buraya taşımak isterlerse kitabı okumalarını öneririm. Vizyonel bakmak isteyenler için çok örnek var kitapta.

TAHİR BEY ÇOK İSTEKLİ

Akıllı şehir görme ve tanıma imkanınız oldu mu?

Ben Amsterdam’ı gördüm. Güzel bir uygulama var orada. Oradaki projenin başındaki arkadaşla iletişime geçip eğitim vermesini sağlamak istiyoruz. Bir yerden başlamak gerekiyor. Tahir Başkanımız Kent Politikalarını çok önemsiyor. Buradan çıkacak fikirleri de çok önemsiyor. Buraya büyük yatırım yaptı. Bütün kurumlardan temsilcilerin olduğu bir yer burası. Tahir Bey bu konuda çok istekli.

ZİHİNSEL DÖNÜŞÜME İHTİYAÇ VAR

Akıllı şehirde fiziksel etkileşim azalınca istihdama etkisi nasıl olur?

Bu konuda ev-ofis uygulamaları var. Avrupa o mekanizmayı kurmuş durumda. Tabi orada 8-5 arasında çalış denmiyor. Şu işleri bitir deniyor. 5 birim iş üret deniyor. Saatinin önemi yok. Çünkü çalışanlarıyla arasında ahlaki bir düzlemleri var. Kontrol mekanizmaları var. Yapmadığının hesabını veriyorsunuz. Binlerce kişiyi fiziksel mekanlara doldurma zamanını artık geçmemiz gerekiyor. Pandemi sürecinde bankalar bunu çok iyi yaptı. Ekonomi her zaman yoluna devam ediyor. Zihinsel dönüşüm gerçekleşir diye düşünüyorum. Çünkü buna da ihtiyacımız var.

HOŞ SEDA BIRAKMALIYIZ

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Bu kentte nefes alan bu kente nefes vermeli. Burada yaşıyoruz burada öleceğiz. Bu kente hoş seda bırakmalıyız. Bizi mutlu eden şey bu olmalı. Kaliteli hizmetler yapmalı bu kente nefes vermeliyiz. İlgi görmek hizmet etmek bunlar çok önemli şeyler. Önemli olan proje değil bunların bu iklimde tutmasını sağlamak. Faydanılmayan kitap yüklü merkeptir. Bilgiyi taşıyan insanı anlatır ama hiçbir faydası yoktur anlamına gelir.  Ben de ayrıca Dr. Simurg diye bir blog kurdum. Akademik çalışacağım burada. Faydalanmak isteyen olursa bakabilir.

07 Haz 2021 - 09:45 Kocaeli- Gündem

Muhabir Ayşe Aydın

Son bir ayda cagdaskocaeli.com.tr sitesinde 265.367 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sizce Kocaelispor Play-Off 'da nasıl bir performans gösterir?