“Kent siyasetini ısıtacağız”

Memleket Partisi Kocaeli İl Başkanı Nejat Bayhan, “Beni makam odasında oturup basına demeç veren biri olarak görmeyeceksiniz. Esnafla, gençlerle göreceksiniz, köylerde göreceksiniz” diyerek kent siyasetinin bundan sonra bir hayli ısınacağını dile getirdi

Büyütmek için resme tıklayın

Muharrem İnce’nin kurduğu Memleket Partisi’nin Kocaeli Kurucu İl Başkanı olarak atanan kentimizin yakından tanıdığı bir isim olan Nejat Bayhan ile gazetemizde bir araya gelerek keyifli bir sohbette bulunduk. Uzun yıllar CHP’de siyaset yapan, ana kademelerde görev alan Bayhan, siyasi tecrübesi ve birikimi ile kent siyasetini hareketlendireceğe benziyor. Gayrimenkul sektörüyle uğraşan ve KEMDER (Kocaeli Emlakçılar Deneği)’in de kurucu başkanı olan Bayhan, geçtiğimiz perşembe günü Ankara’da yetki belgesini Genel Sekreter Hakkı Akalın’dan alır almaz Kocaeli’ye dönerek hemen çalışmalara başladı. Bu hafta içerisinde  24+1 kişilik yönetim kurulunu oluşturup ilçe başkanlarını atayacaklarını kaydeden Bayhan, bir taraftan da il binası için yer arayışında. Bayhan, Temmuz ayında tüm bu işlemlerin tamamlanarak 18 Eylül’de yapılacak olan ilk olağan genel kurula hazır olacaklarını dile getiriyor.

 

Röportaj: Uğur ULUSOY&Ayşe AYDIN 

 

İl Başkanı Nejat Bayhan, Uğur Ulusoy’un sorularını cevaplandırdı.

‘MUHARREM İNCE, KOCAELİ’YE UZAK DEĞİL’ 

✓Süreç nasıl işledi, il başkanlığına giden yol nasıl oluştu?

Memleket Partisi’nin kuruluşuyla başlayan bir süreç bu, ortaya çıkan ihtiyaçla beraber. Genel Sekreter’den aldığım bilgiye göre 54 ilde örgütlenmiş durumdayız. Kocaeli ile ilgili yaklaşık 2 aydır görüşmelerimiz sürüyordu Genel Merkezle. Fakat netleşme süreci geçtiğimiz hafta içinde oldu. Perşembe günü için sözleştik. Hem Genel Merkezi görmek için hem konuşmak için Ankara’ya çağırdılar. Bir buçuk saatlik süren bir görüşme sonrası Kocaeli’deki örgütlenmeyi bize verdiler. Kocaeli, siyasi yapısı biraz zor şartların olduğu bir il. Cumhuriyet Halk Partisi’nde görev yaptığımız süreçlerde de gördüğümüz, bildiğimiz, neredeyse aşılması imkansız hale gelen Kocaeli siyaseti ile ilgili biraz ince eleyip sık dokunan bir süreç yaşanması gerekiyordu. Genel Merkez bunu çok iyi kavramış anladığım kadarıyla. Muharrem İnce başkanımız zaten Kocaeli’ye uzak değil, ilimizin sorumlarını iyi bilen bir genel başkanımız var. Buraları birlikte toparlayabileceğimizi aktardı ve böylece yola çıktık. Kocaeli için memleket için hayırlısı olsun. 

✓Muharrem İnce, CHP’de yıllardır siyaset yapmış bir isim. Memleket Hareketi’nin tabanı genelde CHP’lilerden mi oluşacak yoksa daha geniş bir yapılanmaya açılacak mı?

Genel Başkanımız Muharrem İnce uzun yıllar milletvekilliği yapmış, ana kademede görev grup başkan vekilliği yapmış, genel başkanlığa aday olmuş bir partiliydi. Cumhuriyet Halk Partisi’nde iken bizler de öyleydik. CHP’nin 2010 yılından sonra Kemal Kılıçdaroğlu liderliğiyle ciddi bir dönüşüm sürecine girdiğini gördük. Bu toplumun her kesiminde hissediliyor. Atatürk ilke ve inkılaplarından sapmalar, ayrılmalar görmeye başladık. Önce merkez sağa doğru sonra muhafazakarlığa doğru parti politikalarında bazı açılımlar gördük.

Bizim Atatürk ilkelerinden ayrılmamız mümkün değil. Bu işleri tekrar bu ilke ve inkilaplarla yoluna koymayı düşünüyoruz. Dolayısıyla 19 yıllık AKP iktidarının Türkiye’yi getirdiği kokuşmuş siyasi zemininin artık değişmesine gerektiğine inanıyoruz. Değişmesi için tüm şartların hazır olduğuna inanıyoruz. Ama 19 yıllık iktidarlarında Türkiye’nin geldiği nokta CHP’nin bünyesine katılan Millet İttifakı içinde yer alan özellikle Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan, Abdullah Gül, Saadet Partisi’nin bu ittifak içinde yer alması Memleket Partisi’nin artık bir ihtiyaç olduğu noktasında toplumda göz önüne çıktı. 

‘MEMLEKET PARTİSİ’NDE ÖN SEÇİM OLACAK’ 

✓Memleket Partisi’nin CHP’den farkı ne olacak?

Memleket Partisi’nin çok demokratik bir tüzüğü var. CHP’den ya da diğer siyasi partilerden farkı gerçekten demokratik bir tüzüğünün olmasıdır. İhtiyaç duyduğumuz demokratik bir tüzük oluşturulmuş. Emeği geçenlere de teşekkür ediyorum. Önümüzdeki süreçte bunları yaşama görme imkanı bulacağız. AKP’den, MHP’den, İYİ Parti’den kopan, bu partilerin politikalarına kızan, CHP’nin politikalarına kızan çok ciddi sayıda insan var. Bu insanların oylarına talip olan bir partiyiz. Genel Başkanımızın ifadeleri bu yönde. İlkeli siyasi yapmak, Atatürk ilke ve inkılaplarından ayrılmayan, toplumla barışık, her şeyden önce demokratik bir söylemle yola devam edeceğiz. CHP’de herkes beni parti tüzüğüne göre kararlar almak, ön seçim isteyen biri olarak tanıdı. Bunları CHP’de yaşamak nasip olmadı. 

✓Partinizde kadın ve gençlik kollarınız olacak mı?

Kadın ve gençlik kolları örgütlenmesi olacak. Ama detaylandıracağız bunları.

Kurucu parti ve il olduğumuz için resmi prosedürleri tamamlamamız gerekiyor. 

✓CHP’den istifa eden bir grup vardı. Bunlar üye oldu mu Memleket Partisi’ne?

Resmi prosedürler tamamlandıktan sonra Genel Merkez il bazında üye kayıtlarını başlatacak. Genel Merkez’de şu ana kadar 280 bin üye kaydı oluştuğunu söylediler. 

Memleket Partisi İl Başkanı Nejat Bayhan

‘YÖNETİM KURULUNU BU HAFTA OLUŞTURACAĞIM’ 

✓Yönetim kurulu ne zaman oluşur?

Şu an yönetim kurulunu oluşturmaya çalışıyoruz. Kocaeli’nin nüfusu 2 milyonun altında olduğu için 24+1 olarak il yönetim kurulumuzu gerçekleştireceğiz. Önümüzdeki hafta sonu Ankara’ya listelerimizi götüreceğiz. MYK’dan geçirdikten sonra tam yetkiyi alıp ilçelerin kuruluşuna başlayacağız.18 Eylül’deki kurultaya kadar ilçelerin kurulması gerekiyor. İlçe, il kongreleri ve kurultaydan sonra süreç başlayacak. Kısacası Kocaeli’nde Temmuz’un 22’si gibi her şey hazır olmuş olacak. 

✓Kadın ve gençlik kotası olacak mı?

Biz eşitlik ilkesi herkesin siyaset yapmasından yanayız. Kadın ve gençlik kotası gibi ayırma noktasına gitmedik. Yönetimleri bölmek, sınıflandırmak kendi içinde problemler getiriyor. Özellikle siyaset yapma noktasında fırsat eşitliği, haksız rekabetin olduğu ortamlar oluşuyor. Bunları geçmişte gördük. Siyaset yapmak isteyen herkesin eşit şartlarda yarışmasından yanayım. 

‘EN AZ 6 İLÇEDE ÖRGÜTLENECEĞİZ’ 

✓12 ilçede örgütlenme yapacak mısınız?

Siyasi partiler kanununa göre sahip olduğumuz ilçelerin üçte birinde örgütlenmemiz gerekiyor. Bu da en az 4 ilçe demek. Benim hedefim eylüle kadar en az 6 ilçede örgütlenip seçime hazır hale gelmek. 

✓Yönetim kurulu ve İzmit ilçe başkan adayı konusunda aklınızda isimler var mı?

Geniş bir kitle ile konuşuyoruz. Partimize teveccüh ve ilgi gösteren vatandaşımız çok. Onun için ince eleyip sık dokuyacağımız bir süreçten geçiyoruz. Şuan için çalışıyoruz. Netleşmiş isimler yok. 

✓Olası bir seçimde Memleket Partisi olarak belediyelere talip olacak mısınız?

Siyasi partilerin amacı mücadele verdikleri siyasi organlara talip olmaktır. Tabiî ki talip olacağız. Ancak Genel Başkanımızın söylediği çok önemli bir şey var; partideki organlara gelecek kişiler seçimlerle belirlenecekler. Atama olmayacak. Atamalara çok karşıyım ama şu an atamayla göreve geldim. Bunun da şu an başka bir yolu yok. Beni çeken en önemli etkenlerden birisi de budur. Memleket Partisi’nin genel başkanlığı, il ve ilçe başkanlığı, milletvekilliği, belediye başkanlığı gibi hangi organına seçim yapılacaksa üyelerle birlikte ön seçim yapılacak. Bu çok demokratik bir karar. Tüzüğe göre bir karar. Uygulanacağını  ve ciddi bir sonuç vereceğini düşünüyorum. 

‘CHP KOCAELİ İSTİFALARI GİZLİYOR’ 

✓CHP içerisinde parti politikalarından memnun olmayan bir kesim var. Bu kesim size yönelir mi?

CHP’den mutlaka partimize gelenler olur. Geçtiğimiz dönem CHP’de istifalar yaşandı. CHP örgütlerinde aşırı derecede istifalar var. İstanbul’da geçen ay 180 bine yakın istifa oldu. Kocaeli’de de çok ciddi istifalar var. Fakat CHP’liler bunu gizliyorlar nedense, açıklamıyorlar bir türlü. 

✓İttifaklar konusundaki yaklaşımınız nedir?

Genel Başkanımızın net bir tavrı var; Cumhur İttifakıyla olmayız diyor. Atatürk ilke ve inkılaplarını şiar edinmemiş hiç kimseyle siyasi anlamda aynı masanın etrafında bulunma şansımız hiç yok. Genel başkanımızın CHP’den ayrılıp Memleket Partisi’ni kurma nedenlerinden biri de budur. Oluşan ittifakların CHP’nin tercihlerinin önceki dönem Abdullah Gül gibi bir ismi Cumhurbaşkanı adayı yapmak istemesiyle ilgili bir süreç. İttifak zemini buradan geliyor. AKP’nin ülkeyi getirdiği noktanın mimarları bir anlamda benim ‘Yeni CHP’ olarak adlandırdığım şemsiyenin altına girmiş olmaları. Kemal Kılıçdaroğlu’nun açtığı şemsiyenin altında bugün Meral Akşener, Abdullah Gül, Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu, Temel Karamollaoğlu var. Önümüzdeki seçim süreçlerinde o günün şartlarına göre bakacağız. 

✓Peki, Millet İttifakı konusunda ne diyeceksiniz?

Cumhur İttifakıyla ilgili kapıların kesin olarak kapalı olacağını biliyorum. Millet İttifakı çok imkan dahilinde gözükmüyor ama olası Cumhurbaşkanlığı seçiminde tavrımız net. Her parti genel başkanı çıkaracağı bir adayla Cumhurbaşkanlığı seçimine gitmeli. En çok oyu alanın ikinci seçimlerde desteklenmesi gerektiğine inanıyorum. 

✓İl başkanı olduğunuz kamuoyuna yansıdığından beri aldığınız tepkiler nasıl, geri dönüşümler hangi yönde?

Kocaeli’de sürpriz bir isim olarak ortaya çıktığımı düşünüyorum. İnsanlar biraz şaşkınlıkla izledi ama çok hızlı bir şekilde de çok doğru bir isim olduğumu, toparlayıcı olacağımı söylediler. Özellikle sosyal medya ve telefonla ulaşıp güzel şeyler söylüyorlar. Acemi siyasetçi de değilim. Gençlik yıllarımda beri ilgileniyorum ama aktif siyaset girişim 2009’dur. 

‘CHP KOCAELİ BİZDEN SONRA HAREKETLENECEKTİR’ 

✓Nejat Bayhan olarak nasıl bir siyaset izleyeceksiniz?

AKP’yi, CHP’yi rahat bırakmam. CHP, Kocaeli’de bizden sonra hareketlenecektir. CHP, çok değerli üyelerin bulunduğu bir parti ancak ne yazık ki yönetim biçimi çok sıkıntılı. O statükodan kurtulması lazım. Genel başkanının iki dudağı arasında sıkıştırılmış milletvekilliği, belediye başkanlıkları böyle bir şey olur mu? Kılıçdaroğlu, “Sen istifa et, grup kur, sonra hadi gel İzmit Belediye Başkanı ol” diyor... Yani her şey Kılıçdaroğlu’nun iki dudağı arasında… 

‘SİYASET DÜNYASINA DÜZGÜN İNSANLAR ÇIKACAK’ 

✓Partinize gelmek isteyen vatandaşlara ne gibi mesajlar vereceksiniz?

Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı ile oluşan siyasetin ana zemininde bazı sıkıntılar var. AKP-MHP ittifakında Türkiye’nin bugün yaşadığı sıkıntıları geldiğimiz nokta itibariyle ana muhalefet karşı bir beklenti vardı. Bu yerel seçimlerde de ortaya çıktı zaten. Ama Cumhuriyetin temel ilkeleri, Atatürk ilke ve inkılapları, ifade özgürlüğü ve hukukun üstünlüğü noktasında ana muhalefetin çözüm üretemeyeceği noktasında çok ciddi bir boşluk var insanların kafasında. Memleket Partisi buradaki boşluğu dolduracak söylemleri ifade etmeye başladı. Bu da toplumda heyecan yarattı. Bu heyecan önümüzdeki süreçte bir gün öncesinden bir gün sonrasına daha da büyüyen bir hareket olarak kamuoyu önüne çıkacak. Partimiz çok değerli siyasetçiler barındırıyor içerisinde. Siyasi kimlikten arınmış, düzgün insanlar siyaset sahnesine çıkacak önümüzdeki dönemde. Önümüzdeki dönemde Türkiye siyasetinde şeffaflık, hukuk gibi kavramların siyasette daha baskın olacağı bir süreç yaşayacağız. Merakla Memleket Partisi’nin hareketini bekliyor insanlar. Umarım onlara bu anlamda siyasi zeminde sağlıklı cevaplar üreteceğiz. Bunu da onlarla birlikte yapacağız. Karar organlarımız var. Mutlaka ve mutlaka vatandaş karar organları içerisinde bireysel anlamda bu kararlara nasıl yansıdığını hissedecek. Türkiye siyaseti iyi anlamda bir ısınma yaşayacak. İnsanlarla kucaklaşacağız. İnsanların sorunları ile bire bir ilgileneceğiz. Z kuşağının İnce’ye olan ilgisi, Kemal Kılıçdaroğlu’nun karşısına çıktığında da görmüştük zaten. 

‘MAKAMINDA OTURAN BAŞKAN OLMAYACAĞIM’ 

✓Nasıl bir il başkanı olacaksınız?

Makam odasında oturup basına demeç veren biri olarak görmeyeceksiniz beni. Esnafla, gençlerle göreceksiniz, köylerde göreceksiniz… Bu hareketi onlarla birlikte yapacağız.

Memleket Partisi İl Başkanı Nejat Bayhan, Uğur Ulusoy’un konuğu oldu.

13 Haz 2021 - 16:30 Kocaeli- Siyaset

Son bir ayda cagdaskocaeli.com.tr sitesinde 244.696 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.