"Kalabalık sınıflar azaltılmalı"

Yüz yüze eğitimdeki ilk hafta raporunu açıklayan Veli-Der, çoğu yerde kalabalık sınıflar olduğu ayrıca pandemiye ilişkin tüm önlemlerin alınması gerektiğini söyledi

Ayşe Aydın
Ayşe Aydın Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Pandeminin gölgesinde 1,5 dönemlerini evlerinde online eğitim ile geçiren öğrenciler geçtiğimiz hafta yüz yüze eğitime başlamıştı. Kocaeli Veli-Der Başkan Yardımcısı Beyhan Korkmaz, yüz yüze eğitime ilişkin ilk hafta raporunu açıkladı. İlk hafta raporunda öğrencilerin okula gitmediği, pandemi kapsamında yeterli önlemin alınmadığı, öğretmen ve personel ihtiyacı gibi konulara değinen Veli-Der, diğer eksiklikleri de tek tek sıraladı. İşte Veli-Der Kocaeli’nin bir haftalık raporu ve açıklaması:

YOKSUL AİLELERE DESTEK SAĞLANMALI

Türkiye’nin dört bir yanından karantina, vaka, okul güvenliği,  temizlik personeli eksiklikleri, fakir mahallelerden öğrenci okul terki, haberleri gelmeye başladı. Kocaeli Öğrenci-Veli Derneği olarak yüz yüze eğitimin başlaması ile raporlarımız sonucu, okul terkinin ciddi bir risk olduğu, yoksul mahallelerin olduğu okullarda, meslek liselerinde, dezavantajlı kesimlerin olduğu her yerde, çocuklarımızın örgün eğitimden kopuşunun hızlandığını ve bu konuda hiçbir şey yapılmadığını gözlemlemekteyiz. Talebimiz,  okul terkini önlemek için önlemler alınmalı ve ilk iş olarak yoksul ailelere eğitim desteği sağlanıp ekonomik olarak rahatlatılarak okuldan kopuşların önüne geçilmeli ve okul terk verileri kamuoyu ile paylaşılmalıdır.

TEMİZLİK PERSONELİ OLDUKÇA AZ

İŞKUR-MEB protokolü çerçevesinde TYP (Toplum Yararına Program) kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’nda ve farklı kurumlarda istihdam edilecek temizlik, güvenlik görevlileri her yıl Ekim ayı içeresinde başlıyor ve Haziran ayında işten çıkarılıyor. Takvim yüz yüze eğitimden önce başlatılmadığı için okulların büyük çoğunluğunda yeterli temizlik görevlisi hala yok. Görevlendirilecek temizlik, güvenlik görevlileri farklı kurumlarda da görevlendirildiği için ihtiyacı karşılamaktan oldukça uzak sayıda görevlendirmeler yapılıyor. Örneğin; Keşan’ da 56 tane okul var. Sadece 35 okulda TYP’li personel görevlendirilecek. 21 okulda temizlik, güvenlik görevlisi sorunu devam edecek. Bu tablo ülkemiz ve Kocaeli genelinde de geçerli.

ÖĞRETMEN AÇIĞI ÇOK FAZLA

TYP’li personel görevlendirme takvimi bir an önce başlatılmalı, tüm okulların ihtiyacını karşılayacak sayıda görevlendirme acilen yapılmalıdır. 15 Bin öğretmen atamasının gerçekleştirileceği açıklandı. MEB’ in verileri ile dahi en az 170 Bin öğretmen ataması ihtiyacı varken bu sayı ihtiyacı karşılamaktan uzaktır. Açıklanan öğretmen atama takvimi ile de görüyoruz ki; öğretmenlerin ataması Şubat ayında gerçekleşecek. 2022’de göreve başlayacak öğretmenler hemen göreve başlatılacakmış imajı yaratılmaya çalışılan bir algıyla karşı karşıyayız.  Çocuklarımızın, öğretmenlerine hemen şimdi ihtiyacı var. Söz konusu olan çocuklarımızın eğitim hakkıdır. Eğitim emekçilerinin atanması ise en zaruri  haktir. Yeterli öğretmen var algısını reddediyoruz.

KALABALIK SINIFLAR HAD SAFHADA

15 Bin öğretmen bir an önce göreve başlatılmalı, yeterli öğretmen ataması acilen yapılmalıdır. Ders telafi programları için yeterli bütçe ayrılmalı, hazırlıklar yapılmalı, örgün eğitimden kopuşlar ilgili önlemler hızla hayata geçirilmelidir. Kalabalık okullar, sınıflar sorunu devam ediyor. MEB hiçbir önlem almadan tam zamanlı tüm kademelerde, yüz yüze eğitimi başlattığından yoksul mahallelerde bulunan okullar başta olmak üzere salgında yüz yüze eğitim 40-50-60 kişilik sınıflarda fiziki mesafe sağlanması mümkün olmadan devam ettiriliyor. Bu koşullar devam ederse önümüzdeki haftalarda salgın yayılımı okullarda daha da artacaktır. MEB; ülke genelinde bağlayıcı kararlar almalıdır. Ders süreleri mutlaka azaltılmalı, sınıflar seyreltilmeli, okulda bulunan süre azaltılmalıdır.

ULAŞIM ÜCRETSİZ OLMALI

40-50-60 kişilik sınıflar ikili öğretime geçirilmeli ve öğretmenler bir an önce ekonomik olarak desteklenmelidir. Ek ders ücreti artırımlı ödenmeli ve bir düzenleme ile 30 saatin üzerinde görevlendirmeler her ders saati için en az yüzde 100 artırım sağlanmalıdır. Ulaşımla ilgili sağlık, güvenlik sorunları da devam etmektedir. Öğrenci Veli Derneği olarak Büyükşehir Belediyeleri başta olmak üzere yüz yüze eğitim süreci boyunca tüm öğrencilere ve öğretmenlere toplu ulaşımın ücretsiz sağlanması için gerekli görüşmeleri yapacağız. Ulaşım kamusal bir haktır. Yüz yüze eğitim süresince toplu ulaşım öğrenciler ve öğretmenler için ücretsiz sağlanmalıdır.

TÜM ÖNLEMLER HAYATA GEÇİRİLMELİ

Ülke genelinde çok sayıda yerde deprem güçlendirmesi veya yıkım vb. nedenlerden dolayı birleştirilen okullarda sorunlar ciddi boyuta ulaşmış durumdadır. Tekirdağ' da en az 34 okulda deprem güçlendirmesi veya yıkım sebebi ile okullar birleştirilmiş durumdadır. Aşı, hijyen, havalandırma, fiziki mesafe, maske dağıtımı, tüm önlemler bir an önce hayata geçirilmelidir. Salgının birinci haftasında ve her hafta çocuklarımızın kamusal eğitim hakkı, çocuklarımızın, biz velilerin, eğitim emekçilerinin sağlık hakkı için yaşanılan sorunları kayıt altına almaya, demokratik tüm haklarımızı alınması gereken önlemler için kullanmaya devam edeceğiz. MEB ve siyasi iktidar çocuklarımızın kamusal eğitim hakkından, çocuklarımızın, biz velileri, eğitim emekçilerinin sağlık hakkından ve yaşanılan yaşanılacak her türlü olumsuzluktan birinci dereceden sorumludur ve daha fazla gecikmeden işler çığırından çıkmadan gereğini yapmalıdır.

Ekli Dosyalar

12 Eyl 2021 - 09:13 Kocaeli- Eğitim

Muhabir Ayşe Aydın


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.