KOSTÜ’de ilk ders Kurtulmuş’tan

Kocaeli'nin ilk vakıf üniversitesi KOSTÜ’nün akademik yılı açılışında ilk dersi AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, kürsüden sundu. Prof. Dr. Kurtulmuş, “Bilim hikmet olmadıkça kuru bir olgudur. Bizler, hikmet ve irfanla donanmak durumundayız” dedi

Ayşe Aydın
Ayşe Aydın Tüm Haberleri
+4
Haber albümü için resme tıklayın

KOSTÜ 2021 2022 Akademik yılı açılışına AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Vali Seddar Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Vali Yardımcıları İsmail Gültekin, Ali Ada, Deniz Eğitim Öğretim ve garnizon Komutanı Tümamiral Ayhan Gedik, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz, Adalet Komisyonu Başkanı Muhiddin Paça, AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, MHP İl Başkanı Yunus Emre Kurt, İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız, AK Parti İstanbul Milletvekili İffet Polat, AK Parti Kocaeli Milletvekilleri Radiye Sezer Katırcıoğlu, İlyas Şeker, Fikri Işık, Mehmet Akif Yılmaz, MHP Milletvekili Saffet Sancaklı, Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, KOSTÜ Rektörü Prof. Dr. Fuat Bayram, KOSTÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Talip Emiroğlu, Yüksek Öğretim Kalite Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, KOÜ eski Rektörü Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu, İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Nihat Kırmızı, Beykoz Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ruhi Engin Özmen, KOTO başkanı Necmi Bulut, Giresun Vakıf Başkanı Ahmet Dokumacı, TÖMER Başkanı İbrahim Taşel, ilçe belediye başkanları ve ilçe kaymakamları, eğitim sendikaları temsilcileri, okul müdürleri, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

BAYRAM, ‘TIP VE ECZACILIK BÖLÜMLERİ DE KURULACAK’

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından akademik yılı açılış programı konuşmasını KOSTÜ Rektörü Prof. Dr. Fuat Bayram yaptı. KOSTÜ Rektörü Prof. Dr. Fuat Bayram, “Her ne kadar ikinci akademik yılı açılışımız olsa da Avrupa eğitim grubun olarak düşündüğümüzde Türk eğitiminde 35 yılımızı doldurduk. 4 fakülte 1 MYO bir de lisansüstü eğitim bölümümüz bulunmaktadır. 3 Bin öğrenci ile eğitim öğretim sezonuna başlıyoruz. Tıp ve eczacılık fakültesinin kurulması da kaçınılmaz bir hedef olmuştur. Öğrencimizi en iyi eğitimi vereceğimiz bilimsel araştırmalarda Türkiye’deki sayılı üniversiteler arasına gireceğimizden eminiz” diye konuştu.

KOSTÜ Rektörü Prof. Dr. Fuat Bayram

EMİROĞLU AŞI UYARISI YAPTI

KOSTÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Talip Emiroğlu, aşı ve pandemi kurallarına uyarak okullarımızı sürekli açık tutabileceğiz. Bu konuda hep beraber hassas olursak pandemiye karşı okullarımızı mağlup etmeyeceğiz. Avrupa Eğitim Vakfı ve Grubu olarak 35 yıllık eğitim grubuyuz. Vakıf olarak 2 Bin 600 öğrenciye burs verdik. 720’si başka üniversite ve okullarda eğitim görmektedir. Bize teveccüh gösteren büyüklerimize karşı başarılı olma sorumluluğumuz var. Pandemi süreci bize sağlık çalışanlarının önemini bir kez daha gösterdi. Giyilebilir teknolojinin hayatımızda daha fazla yer alacağı ortadadır. Hastaneler tam otomasyon sitemine geçecektir” dedi.

‘DIŞARIYA BAĞIMLI OLMAMALIYIZ’

Konuşmasını sürdüren Prof. Dr. Emiroğlu, “Ülkemizde sağlık alanında çok güzel ilerlemeler kaydedildi. Nitelikli sağlık çalışanları, hastane altyapıları son derece iyi duruma gelmiştir. Bu yüzden pandemi sürecini başarılı geçiriyoruz. Ancak ülkemiz sağlık tek alanında da dışarıya bağımlı olmamalıdır. Bu da üniversitelerin kaliteli olmasından geçer. AR-GE’ye daha fazla önem göstermeli hocalarımız ve öğrencilerimize daha fala imkan sağlamalıyız. KOSTÜ’nün doğru adres olduğunu söyleyebilirim. KOSTÜ olarak yayınlarımız, projelerimiz uluslararası çalışmalarımızla önümüzdeki 5 yıl ilk bin üniversite arasına girmeyi hedefliyoruz. Bunu da yapabilecek kapasitedeyiz” dedi.

KURTULMUŞ, ‘ÜNİVERSİTE ŞEHİRLE BÜYÜMELİ’

Bilginin hiyerarşisi konusuyla ilgili konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, “Türkiye’nin ve dünyanın geleceği sağlıklı bir eğitimden geçiyor. Burada yetişecek gençlerin Türkiye’nin geleceğine büyük katkıları olmasını temenni ederim. Her üniversite bulunduğu şehrin içinde yerel hayatın içinde yer almalı. O şehirle birlikte büyümeli. Şehirden kopuk üniversiteler bilimsel geleceğe katkı veremez. İlim tek başına soyut bir kavramdan ibaret değildir. Medeniyetimiz temel değerlerinden biri de evrensel olmalıdır. Bizim medeniyetimizdeki ilmin hiyerarşi üzerinde durmak istiyorum. İki kere iki dört eder bu bilimin ilk seviyesidir. Her bilimsel gelişme insanlık için fayda sağlar ama tek başına fayda ağlamaz. Tipik örneği molekülün bölünmesidir. Ama onu atom bombasına çevirirseniz bu hikmetli davranış değildir. İlimden önde gelen husus hikmettir. Hikmet, insanlığın faydasına olan işleri yapmaktır” dedi.

‘HİKMET VE İRFAN SAHİBİ GENÇLER YETİŞMELİ’

Sözlerini sürdüren Prof. Dr. Kurtulmuş, “Hikmet geçmiş dönemlerde felsefe ve bilimin üretilmesi anlamında da kullanılmıştır. Hikmet olmadan kuru kuruya bilimin faydası yoktur. İnsan kendisini evreni ve evrenin yaratıcısını denge içerisinde anlamak ve kavramak durumundadır. Buna da irfan derler. Hikmet ve irfanla donanmak durumundayız. Eğer irfan sahibi değilseniz insanların güçlü olanların karşısında eğildiği güçlü olanların da kendisinden başkasını tanımadığı bir dünya ortaya koyarsınız. Uzayda tatil köyleri var. Ama dünyada huzur var mı. Öncelik hayatınızda bu üç meseleyi kavrayıp hareket etmeli hayatımızın rehberi yapmalıyız. İnsanlık tarihi büyük medeniyetlerin yer değiştirmesinden ibarettir. Çok güçlü medeniyetler gelir büyür yükselir ve çözülürler” şeklinde konuştu.

‘BAŞÖRTÜSÜ AYIBI’

Toplumların yükselişlerinin medeniyete gelişmelerinin arkasındaki en temel fak biri adalettir Adalet mülkün temelidir. Adaletten kasıt taraflar arasında, toplumda dengedir. Denge şaştı mı adalet olmaz. Adaleti arkasına alan toplumlar büyük medeniyetler kurmuşlardır.  İnsanların düşünce ve seçim özgürlüğü de adaletin bir şubesidir. Bugün bunları rahatlıkla konuşabiliyoruz. Yakın zamanlara kadar üniversiteler de maalesef basit meseleleri, haksızlıkları, özgürlük kısıtlamalarını konuşuyorduk. 17-18 yaşlarındaki gençlerimizin başörtüsü ile üniversitelere girememeleri büyük bir ayıp olarak tarihe geçmiştir. Bir kısmına başka katsayı bir kısmına başka bir uygulayarak büyük bir adaletsizlik ortaya konmuş oldu.

MÜSİLAJIN SEBEBİNİ AÇIKLADI

Marmara’yı aylarca etkileyen ve kirleten müsilaj konusuna da değinen Prof. Dr. Kurtulmuş, “Müsilajın insanoğlunun acımasızca çevreyi kirletip bir doğa olayı sonucu olduğunu biliyoruz. Biz bu konuşmayı yaparken her gün binlerce metreküp buzul eriyor. Çevre kirliliği iklim değişikliklerine nasıl sebep olduğunu görüyoruz. Sebebi kimdir hikmet ve irfan sahibi olmayan insanlardır. Bu kadar umarsız davranıp çevreyi kirletiyorlarsa onu içselleştirmemelerinin sonucudur. Kainat içindeki bütün varlıkları ile insanoğluna emanet bırakılmıştır. Bu emaneti koruyan medeniyetler yükselebilmiştir. İnsanlar eşit yaratılmıştır. Sürekli değişerek daha ileriye daha güçlü bir noktaya gideceğiz” diye konuştu.

‘6 ESAS, MEDENİYETLERİ AYAKTA TUTAR’

Prof. Dr. Kurtulmuş açıklamalarını özetleyerek “Adaletin mülkün temeli olması dünyanın insanlara emanet olarak verilmesi bütün insanların eşit, Müslümanların dinde kardeş olduğu, insanların özgür seçimlerle hayatlarını üzerinde hak sahibi olduğu dünya nimetlerinden yararlanmada herkesin eşit olduğu bilimde, sanatta, felsefede daima ileriye gitme amacı. Bu saydıklarımı esas alan medeniyetler hep büyümüştür. Tabi bunlar yaşanırken bir takım dış saldırılar da var. Ancak insan topluluklarını ayakta tutan insanların iç dinamizmidir. İç dinamizmi sağlam olan toplumlar, dışardan gelen her türlü saldırıyı engeller” ifadelerini kullandı.

27 Eyl 2021 - 11:43 Kocaeli- Gündem

Muhabir Ayşe Aydın


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.