Yasin Özlü: İşimizi iyi yapmanın derdindeyiz

Genç başkan olmanın avantajlarını projelerinde de gördüğümüz Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü, yeşili ve doğayı korumanın derdine düşerek yeşil alanları her geçen gün artırıyor. Tam 13 projesini bizlere anlatan Başkan Özlü, “Borçlarımızı bitirdik şimdi işimizi iyi yapmanın derdindeyiz” dedi

Ayşe Aydın
Ayşe Aydın Tüm Haberleri
+5
Haber albümü için resme tıklayın

Yeşilin ve mavinin içinde hayat bulan nadide ilçe Başiskele’de Belediye Başkanı Yasin Özlü, bizlere yaptığı çalışmaları anlattı. Göreve geldiği günden bu yana hayata geçirdiği projeleri yerinde inceleme fırsatını bizlere sunan Başkan Özlü, sohbet havasında geçen karşılaması ve güler yüzüyle vatandaşların da takdirini kazanmış. 2008’de İzmit’e bağlı Bahçecik, Yeniköy, Karşıyaka, Yuvacık ve Kullar beldelerinin birleştiği ilçe günden güne büyüyor. İlimizin en genç başkanı olan Yasin Özlü, genç bakış vizyonunuda ilçeye yansıtmaya başlamış. Genç başkan olmanın avantajlarını projelerinde de gördüğümüz Başkan Özlü, yeşili ve doğayı korumanın derdine düşerek yeşil alanları her geçen gün artırıyor. Tam 13 projesini bizlere anlatan Başkan Özlü, “Borçlarımızı bitirdik şimdi işimizi iyi yapmanın derdindeyiz” dedi.

Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü, Başkan Danışmanı Umut Ongül, Park ve Bahçeler Müdürü Emrah Korkut, Basın Yayın Müdürü İbrahim Çelikiz, Genel Yayın Yönetmenimiz Sadun Çetin’e Hüseyin Kaptan Şehitliği’nde bilgi verirken.

‘BİRÇOK BELEDİYEDEN İYİYİZ’

Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü ile sohbet havasında geçen konuşmamızda pandemi dönemini kısaca anlatmasını istedik. Özlü ise “Pandemi dönemi çok zor geçti. Önümüzü göremiyorduk. Eskiden yol yapmak park yapmak müthiş bir işti. Artık normal bir iş olarak görülüyor. Siyasetin algısı değişti belki de bu yüzden normalleşti bu işler. Siyasetçiden önce hepimiz emanetçiyiz. Devletin verdiği kaynakları idare ederek nereye gittiğine karar veriyoruz. Başiskele’de sıkıntımız yok. Ekonomik durumlar ve projeler bakımından bizim ölçeğimizdeki belediyelerden çok daha iyiyiz. Bunu hem vatandaş hem bu işleri takip eden insanlar görüyor” dedi.

‘DÜZGÜN YAPMANIN DERDİNDEYİZ’

Belediyenin borcunun bulunmadığını üstüne basa basa dile getiren Başkan Özlü, “Ekonomik sıkıntımız yok, planlamamızı yapıyoruz. Paramız kadar harcıyoruz, harcamaları kontrol ediyoruz. Paramızı düzgün ödediğimiz zaman ucuz da alıyoruz. Parayı kullanmayı biliyorum. İş bilenin kılıç kuşananın. Bu finansal tablolara da çok iyi yansıyor. Çünkü karşımızdaki muhatabımız parayı nasıl vereceğini bilip bir fiyat belirliyor. İlk 6 ay bir sıkıntı vardı şimdi iki yakayı bir araya getirdik. Biz pandemiyi fırsata çevirdik. Pandemide yapılandırma oldu. SGK’ya şirket gibi düzenli ödeme yapıyoruz. Piyasada vadesi geçmiş borcumuz yok. Belediyenin borcu yok. Şimdi iş yapıyoruz. İşleri düzgün yapmanın derdindeyiz” şeklinde konuştu.

‘TRAFİK RAHATLAYACAK’

Pandeminin müteahhitleri de kötü etkilediğini kaydeden Özlü, “İş yapamayınca zarar ettiler. İşi bıraksa ayrı bir dert. Şehrin her tarafı kazılmış durumda. Bütün altyapıları değiştiriyoruz. Barbaros Mahallesi ve Karşıyaka, Yeniköy’ün neredeyse bütün sokakları kazılmış durumda. Onları da bitireceğiz. Başiskele’nin girişini çıkışında da düzenleme yapacağız. Gölcük sınırında da yeni bir çalışma ile yolu ayıracağız. Trafik sıkışıklığını da çözeceğiz. Şu anda bu çalışmanın proje ihalesi aşamasındayız. 40-50 milyonluk bir proje olur diye biliyorum. Ama bittiğinde trafiği baya bir rahatlatacak” dedi.

Çocuklara yakın ilgisini her fırsatta gösteren Başkan Özlü, çocukların fotoğraf isteğini kırmadı.

‘HER HAFTA GENÇLERLE BULUŞUYORUZ’

Yasin Özlü ile gençlik kolları başkanıyken canlı yayında röportaj yapan Genel Yayın Yönetmenimiz Sadun Çetin, Özlü’ye dönerek “O zaman sana sen de siyasetçi kumaşı var demiştim. Demek ki yanılmamışım” dedi. Bu yakıştırması için Sadun Çetin’e teşekkür eden Başkan Yasin Özlü, Genci Ala projesi hakkında da bilgi verdi. Özlü, “Her hafta gençlerle etkinliğimiz olacak. Her hafta bir mahalleye gidiyoruz. Bir standarda oturdu. Her hafta teşkilatla temas kuruyoruz. Bu da bizi formda tutuyor. Her çarşamba günü bir okula gidiyoruz. Gençlerle başbaşa programlarında çok keyif alıyorum. Gençler bana Yasin abi diyor. Bunu ben tercih ediyorum. Bana başkan değil Yasin Abi deyin diyorum. Bazen çok güzel sorular çıkıyor” dedi.

Yürüyüş Caddesi’nin özellikle pandemi döneminde hava alma alanı olduğunu belirten Başkan Özlü, buradaki çalışmaları en ince ayrıntısına kadar anlattı.

‘VAR GÜCÜMLE ÇALIŞIYORUM’

İki buçuk yıllık başkanlık görevinde öğrendiklerini de aktaran Özlü, “Belediye başkanı olmadan önce işin zor tarafının dışarıda gezmek olduğunu zannederdim. Ama kolay tarafı oymuş. Zor tarafı belediyede çalışmakmış. Dışarısı ile içerisi arasında çok fark var. Ne yaparsan yap sokakta gezmediğin sürece başarısız olursun. Belirli caddelerde sürekli gezerim. İşimizi iyi yapalım da gerisi gelir. İşini iyi yaparsan Allah önünü açıyor. Hiç hesap yapmadım, genel müdürken de hep doğruyu yapmaya çalıştım. Bizim en iyisi olmamız lazım. Bu parti, bu millet bu yaşımda kendimi geliştirmem için onca imkan verdi. Genel müdürlük yaptım. Bizim için bir mazeret yok. Bunun hakkını vermek için var gücümle çalışıyorum” dedi.

‘BAŞKANIMDAN NASİHATLER ALDIM’

Büyükşehir Belediyesi Önceki Dönem Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile bir hatırasını da paylaşan Özlü, “Başkanlığımın ilk aylarında haliyle çok stresliydim. Çünkü tecrübem yoktu. Vatandaşlarımıza mahcup olmak işimi en iyi şekilde yapmak istiyordum. Bir gün İbrahim Başkanımla yatsı namazına giderken camide karşılaştım. Kendisi halimi fark edince ‘Evlat bu günler geçecek. Sadece sabırlı ol’ dedi. İbrahim Başkan’dan ilk aylarda aldığım nasihatleri uygulayınca hakikaten her şey yerli yerine oturdu” ifadelerini kullandı.

İlçedeki mesire alanlarını bol bol turan Başkan Özlü, elverişli her alana fidan diktiğini de bizlere aktardı.

DAMLAR VADİSİ’NİN GÜZELLİĞİ ORTAYA ÇIKIYOR

Damlar Vadisi’ndeki ( Damlar Mesire Alanı) gezimizde de bölge hakkında bilgi veren Başkan Özlü, “Burada baya mesafe aldık. Buraya ilk girdiğimde bu kadar olacağını hayal etmemiştim. Kendini göstermeye başladı. Kaba ve ince temizliği de bitirdikten sonra tertemiz olacak. Biz temizledikçe alan açıldı. Esas görüntüsü seneye çıkacak. Yemyeşil olacak her taraf. Buraların etrafı ev dolu. İnsanlar burada yürüyüş ve piknik yapabilecek. Ormanya da böyle bir fikirle başladı. Birkaç sene sonra şehir parkı haline gelecek burası. Burada öyle bir parkur var ki Türkiye dağ bisikleti şampiyonası bile burada yapılabilir” dedi.

‘PANDEMİDE NEFES ALMA YERİ OLDU’

İlçe turunda sırada Barbaros Mahallesi var. Barbaros Mahallesi’nin en yoğun bölge olduğuna değinen Başkan Özlü, “Bizim en yoğun bölgemiz Barbaros Mahallesi’dir. Yukarısı Altınkent, bir arkası Aydınkent. Burada 30 bin kişi yaşıyor. 30 bin kişiye bir kilometre yürüme mesafesinde pazar yeri etrafında yürüyüş parkuru, bisiklet parkuru bir de mesire alanı yaptık. Burası 50 dönüm. Vatandaşın pandemide nefes alma yeri oldu burası. Evinin dibinde yürüme mesafesinde. Hatta buranın sloganını ‘Evinizin bir kapısı caddeye diğer kapısı doğaya çıkıyor’ olarak belirlemiştik” diye konuştu.

Yürüyüşümüz esnasında gördüğü vatandaşlarla sohbet eden Başkan Özlü, çocuklara da oyuncak hediye etti.

‘BAŞKANIMIZDAN MEMNUNUZ’

İlçedeki turumuzda çalışmalardan ve yapılan hizmetlerden vatandaşın da memnuniyetini merak eden Başkan Özlü, bana dönerek “Ayşe hemen bir röportaj yap bakalım” dedi. Çocuklu annelerin en çok tercih ettiği parkları sorduğumuz bir vatandaş, “Evet çok memnunuz. Her gün çocuklarla buraya geliyoruz. Çok güzel, çocuklar çok seviyor” dedi. Sadun Çetin’in ise araya girerek “Bu başkan iyi çalışmıyor diyorlar ne diyorsunuz” sorusuna ise yine aynı vatandaş “Yok yok, biz çok memnunuz. Burada da çok güzel işler yapıyor” diyerek cevap verdi. Başkan Özlü, gördüğü çocuklara ise oyuncak bebek hediye etti.

‘PROJELERİMİZ HEP SIFIRDAN’

Cumhuriyet Parkı dışında 2 yılda sıfırdan birçok iş yaptıklarını söyleyen Başkan Özlü, “Bir tane yarım iş göstermedim size. Bir tek Cumhuriyet Parkı’nı yeniledik. O park da Bahçecik semti varken yapılmıştı. Onu da baştan aşağı yeniledik. Ağaçlarından belli zaten eski olduğu” dedi. Yeşilyurt Kapalı Pazar Yeri için bizzat çalıştığını ifade eden Özlü, “Aşağıya kadar inen brandaları gelecek. Havadar ferah olsun diye üst kısmı yüksek tuttuk. Yukarıdan aşağıya inen borular var. Yağmur ve kar suları bu borularla tahliye edilecek. Bu pazar yeri için çok çalıştım. Bizzat kendim internetten örneklerine baktım. Mimarlar gibi kafa yordum bu projeye. Membran stadyumlarda kullanılıyor. Brandalar Almanya’dan geldi" dedi.

Mesire alanlarından memnun olduğunu dile getiren vatandaş, Başkan Özlü’ye teşekkür etti.

VATANDAŞLARI DİNLEDİ

Mesire alanında da vatandaşlarla karşılaşan Başkan Özlü, onlarla sohbet etti. Başkan Özlü’den mesire alanına mescit isteyen vatandaşlara “Burada mescit var. Ahşap bir mescit yaptık. Yarı açı, üstü kapalı yanları açık ahşap bir mescit yaptık. Tam kapalı yapmadık. Böyle yerlerde kapalı yaptık mı geceleri farklı kullanım amacıyla gelebiliyorlar buraya” dedi. Yeşilyurt Kapalı Pazar Alanı’nda gezerken oyun oynayan çocuklarla karşılaşan Başkan Özlü, burada çocuklarla fotoğraf çektirdi. Çocuklara çikolata veren Başkan Özlü, çocuklara yakın ilgi gösterdi. Başkan Özlü ayrıca projeleri gezdikçe gördüğü eksiklikleri ilgili birimlere ileterek en kısa sürede eksikliklerin giderilmesini istedi.

Yeşilyurt Pazar Yeri için bizzat çalıştığını ifade eden Başkan Yasin Özlü, “İlçemize modern bir pazar alanı yaptık” dedi.

BAŞKEM İLE EL EMEKLERİ DEĞER GÖRDÜ

Son durağımız olan BAŞKEM hakkında bizlere Başkan Yardımcısı Sema Arat bilgi verdi. Başkan Yardımcısı Arat, “220 farklı kadının el emekleri var. Açıldığı günden bu yana 123 bin TL’yi kadınlara dağıttık. Acımız hizmeti sürdürülebilir kılmak, sistem kurmak ve fayda sağlamak. Üyelerimizin ilk etapta kaydını alıyoruz. Hanımlar ürünlerini getirdikten sonra ürünler, bir komisyondan geçiriyor. O komisyonda ürünün fiyatının piyasa değerinde olup olmadığını ve kalitesini değerlendiriyor. Bu projeye ilk pazarda başladık” dedi.

BAŞKAN MAĞAZADA OLMASINI İSTEDİ

Sözlerini sürdüren Başkan Yardımcısı Arat, “Kadınların emeğinin pazarda değer görmeyeceğini düşünen başkanımız dedi ki ürünün değeri pazarda düşükken mağazada çok farklı olur. Hakikaten de faydasını gördük. Özel işlemler var. Mesela 2 bin 2 bin 500 TL’ye satılıyor. 100 TL’ye de 50 TL’ye de satışlar oluyor. Ufak ufak sirkülasyon oluyor. Yeni ürünler alıyoruz. Belli bir süre satılmayan ürünü iade ediyoruz. Ev hanımı olup ticari vasıfları olmaması şartımız var. Çünkü kadınlar vergi mükellefi oluyorlar biz de ayrıca onlara yüklemeyerek bir lira kar koymadan satış yapıyoruz” dedi.

EV KADINLARIMIZ ÇOK YETENEKLİ

Başkan Özlü de BAŞKEM projesini çok önemli olduğuna dikkat çekerek “Kadınlarımızın el emeğini pazara değil AVM’ye getirdik. 8 Mart’ta açıldı ama pandemi sebebiyle 11 Mart’ta kapandı. Sosyal sorumluluk projesi olarak başladık bu işe. Ev kadınlarımız arasında çok yetenekli olanlar var. Çeşitli ürünleri el emekleriyle yapıp kendi imkanlarıyla satmaya çalışan çok sayıda kadın vardı. Projeye ilk etapta pazarda başladık. Ama gördük ki pazarda bu el emeği ürünler gereken değeri görmüyor. Ardından AVM’ye getirdik. Burada ürünlerimiz hak ettiği değeri görmeye başladı” dedi. Kadınların yaptığı el emeği ürünlerden bizlere de hediye eden Başkan Özlü’ye ve kadınlarımıza teşekkür ediyoruz.

10 Eki 2021 - 18:30 Kocaeli/ Başiskele- Gündem

Muhabir  Ayşe Aydıngöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.