‘Oy oranlarımızda azalma yok’

Belediyeler için yaptıkları son anket sonuçlarını Balıkesir’deki toplantıda masaya yatırdıklarını söyleyen AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, “Belediyelerimizin oy oranlarında azalma yok. Şu an sandık kurulsa Büyükşehir ve 12 ilçenin hepsini alıyoruz” dedi

Ayşe Aydın
Ayşe Aydın Tüm Haberleri
+3
Haber albümü için resme tıklayın

10 günlük Balıkesir ve Ankara programı sonrası ile dönen AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş, ayağının tozuyla gazetemizi ziyaret etti. Ziyarette gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ali Sami Sağsöz, Genel Yayın Yönetmeni Sadun Çetin, Yazı İşleri Müdürü Uğur Ulusoy hazır bulundu. Ellibeş’e İl Başkan Yardımcısı İbrahim Gürsel eşlik etti. Başkan Ellibeş, il dışı programlarında konuşulanları, AK Parti’nin ilimizdeki başarısına yönelik söylemleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilimizle ilgili memnuniyetini anlattı.

‘İMTİHANIM BİTMEMİŞ’

Balıkesir ve Ankara programlarını özetleyen Başkan Ellibeş, “Son 10 günde dışarıdaydık. Balıkesir’den önce Marmara Bölgesi il başkanları ve koordinatörlerinin bir toplantısı oldu. Ertesi gün Ankara’ya genişletilmiş il başkanları toplantısı için geçtik. Liderlik Akademisi diye bir program oluşturdu Genel Merkez AR-GE başkanlığı. Ona katıldık, 3 gün sürdü. Cumartesi gecesi döndük, tekrar Kocaeli’ye kavuştuk. 10 günlük bir hasret oldu” dedi. Genel Yayın Yönetmenimiz Sadun Çetin’in bu arada ‘İl başkanı olmadan torun seveceğim diye açıklama yapmıştın’ diyerek Ellibeş’in açıklamasını hatırlattı. Ellibeş ise gülerek “Vallahi samimiydim. Allah’ımın imtihanı bitmemiş üzerimde. Böyle bir imtihanım daha varmış. Bunlar Allah rızası için yapılacak işler” dedi.

‘TEŞKİLATIMIZA YAKIŞIR OLDU’

İl Danışma Meclisi’nin istedikleri düzeyde geçtiğini ifade eden Başkan Ellibeş, “Güzel bir danışma oldu. Teşkilatımız kendilerine yakışan bir katılımla programı yaptık. Basına kapalı yatığımız müzakere ile her şeyiyle çok güzeldi. Basın mensupları çıktıktan sonra Genel Başkan Yardımcımız Numan Bey, teşkilatımıza ‘Söz sizde’ dedi, böyle bir sistem var mı? Genel Başkan Vekilinin olduğu bir ortamda herkes hür iradesiyle konuştu. Seçim sathı mahalline girdiğimizde güçlü bir moralle yola devam etmemiz lazım. Tabi her konuşan şikayet etmiyor, teşkilat çalışmalarıyla ilgili konuşuyor, öneriler sunuyor. Sahada gördüklerini, mahalledeki yaşadıklarını anlattı. Sorulara sorunun muhatabı kimse o cevap verdi” dedi.

‘YALAN ÜZERİNE SİYASET YAPANLARDAN RAHATSIZIM’

Önceki danışma meclislerinin son yapılanla aynı düzeyde olmadığını daha heyecanlı daha dinamik olduğunu ‘Çok ciddi bir hava gördüm. Gençleşmeyi çok gördüm. Pandemiye rağmen katılım çok yüksekti’ sözleri ile başkana yönelten Genel Yayın Yönetmenimiz Sadun Çetin’e cevap veren Başkan Ellibeş, “Objektif tahlilleriniz çok önemli. Bu şekilde tarafsız gözlemleri biz de yapıyoruz. Kendimizi kandırmanın anlamı yok. Yalancının mumu yatsıya kadar yanıyor. Sandık önüne gediğinde gerçek ortaya çıkıyor. Ben öyleyim ben böyleyim demenin anlamı yok. Seçime kısa bir süre kaldı, sandık kurulacak, hesaplaşma yapılacak. Gerçeği yalan ve iftira üzerine oturtarak siyaset yapmak ülkenin lehine değil. Bir yalan söyleniyor yalan olduğu tescilleniyor ancak o yalanı söyleyen siyasetçi o yalanın arkasında duruyor bunu neyle izah edeceğiz. Benim rahatsız olduğum iş bu” dedi.

AK Parti İl başkanı Mehmet Ellibeş ve İl Başkan Yardımcısı İbrahim Gürsel’i Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ali Sami Sağsöz, Genel Yayın Yönetmenimiz Sadun Çetin, Yazı İşleri Müdürümüz Uğur Ulusoy karşıladı. Ellibeş ve Gürsel, gazetemiz çalışanlarına başarılar diledi.

‘RAF ENFLASYONU VAR’

Ülkemizin ekonomik durumunun eski krizlerdeki gibi olmadığına da işaret eden Ellibeş, “Yumuşak karnımız ekonomi gibi gözüküyor ama işin özü öyle değil. Sıkıntı, ekonomiyle sınırlandığında yanlış olur. Çarklar dönüyor, sanayici, KOBİ üretiyor, ürettiğini satıyor. Çalışanlar maaşını alıyor. Emeklisi maaşını alıyor. Bir kriz yok. Geçmiş dönemlerde yaşadığımız kriz yok. Ama bir sıkıntı var, o da raf enflasyonu. Ekonomi deyince ekonomi çöküyormuş gibi bir hava oluşturuluyor; o yok. Bazı ürünlerdeki fiyat dalgalanmaları hepimizi rahatsız ediyor. Bunun bir kısmı fırsatçılığa dayanıyor. Mutfaktaki enflasyonun indirilmesi konusunda talepler de söz konusu. Muhalefet ise odaklı bir muhalefet yapıyor. Muhalefetin de tutumu bu yöndeyse eğer gerçekten ülke ve çarklar dönüyor demektir. Bizler eser ve hizmet siyasetinde kalmaya devam edeceğiz. Algı terörü yaratmaya çalışanlara aldırmayacağız” dedi.

‘KOCAELİ’DE FİRE YOK’

Balıkesir’deki Genel Merkez Teşkilat Başkanlığı Toplantısında anketler üzerinde değerlendirme yapıldığı, başkanların eksiklerinin masaya yatırıldığı, konuşulduğu kulislerde geçmişti. Ellibeş bu konuya da açıklık getirerek “Balıkesir’e iki defa gittik. İlk gittiğimizde Marmara Bölgesi belediye başkanları ile toplantı yapıldı. Yakın illerin belediye başkanları da davet edildi. İl başkanları da katıldı. Söylediğiniz gibi bir şey olmadı. Anketler üzerinde de birebir görüşme olmadı. Bir kamp yaptık. Çeşitli konuşmalar, toplantılar ve tespitler yapıldı. Her belediye başkanına anket sonuçları verildi. Biz herkesin anket sonuçlarını biliyoruz, herkes herkesi bilmiyor. Herkes kendi hesabını yapacak. Gururla söylüyorum ki ilimizde Büyükşehir ve ilçelerde fire yok. Hepsi şu an seçim olsa kazanacak durumdalar. Çok şükür anket sonuçları 12 ilçe, Büyükşehir de dahil şu an sandık kurulsa hepsini alıyoruz” dedi.

‘BEKLENTİLERİMİZİ AKTARDIK’

Ankara’daki toplantının ayrıntılarını da veren Ellibeş, “Marmara Bölgesindeki 11 il başkanı, illerin koordinatörleri katıldı. Bir de Genel Merkezdeki Marmara Teşkilat Bölge Başkanı ve yardımcıları katıldı. Çalıştay niteliğinde oldu. Sahadaki beklentilerden, Genel Merkezden bizim beklentilerimize varana kadar ucu açık bir çalışmaydı. 5 masa kurduk. Bu masalarda moderatör, koordinatör vekil vardı. Çalıştay sonucu, rapora döküldü. Kapanışta isteklerimiz, sahada gördüklerimiz Genel Merkezden beklentilerimiz, hükümetten taleplerimiz, milletin ne dediğini bizlere sordular. Genel Merkeze giden çalıştay sonuçları hükümete, ilgili birimlere intikal edecek. Sahanın ve teşkilatın nabzını dönem dönem genel merkeze yansıtıyoruz. Teşkilat çalışmalarından aday tespit sonuçlarına kadar sahanın raporunu genel merkeze aktarıyoruz” dedi.

‘BİZİ TEK TEK DİNLEDİLER’

Ankara’daki genişletilmiş il başkanları toplantısının yaklaşık 5 saat sürdüğünü ifade eden Başkan Ellibeş, “Cumhurbaşkanımız, yardımcıları ve bakanları da toplantıda yer aldı. Cumhurbaşkanımız hiç ayrılmıyor toplantılardan. Konuşmasından sonra oturur, kırmızı kaplı defterin açar ve not alır. Sayın Cumhurbaşkanımız tek tek bizi dinliyor, soruların cevabını veriyor. İlgili bakanlığa ‘Süleyman ya da Lütfü Bey sen cevabını ver’ diyor. Bu da bizi motive ediyor. Her söz alan sadece hizmet noktasında değil sahada gördüklerini de anlatıyor. Birinci önceliğimiz yerel dinamiklerle sorunu çözmek. Eğer tıkanan bir sorun varsa yarım kalan hizmet ve eser varsa birinci öncelik yerel dinamiklerle sorunu çözmek ama tıkanmış bir şey varsa orada aktarıyoruz” diye konuştu.

‘LİDERLİK AKADEMİSİ 3 GÜN SÜRDÜ’

Danışma toplantısını bizlere ayrıntıları ile aktarmayı sürdüren Başkan Ellibeş, “Danışmayı bitirdikten sonra yarım saat ara verdik. Aynı gün yine Sayın Cumhurbaşkanımızın ilk konuşması ile AR-GE başkanlığımız ve eğitim başkanlığımızın düzenlediği liderlik akademisi diye 3 gün sürecek bir çalışma başladı. Sadece 3 kademe il başkanı katıldı bu toplantıya. İl başkanı, kadın kolları başkanı ve gençlik kolları başkanı. Çeşitli farklı konular görüşüldü. Genel başkan yardımcılarımız, genel sekreterlerimiz Fatih Şahin’den Hamza Dağ’a kadar herkes konuştu. Cumartesi akşamı bitti biz de gece döndük” ifadelerini kullandı.

‘YANLIŞ YAPMAMIZI BEKLİYOR’

Sözlerini sürdüren Ellibeş, “Her hafta bir milletvekillerimizi bir ilçeye gönderdik. Muhalefet neredeydi bilmiyorum o sırada. Toplumu da kandırmayalım, yanlış yere yönlendirmeyelim. Muhalefet gerçekleri konuşsun, eksiklerimizi söylesin görevi de bu. Olmayan bir şeyin üzerine siyaset yapılmaz. Her hafta muhalefetin en aşağı 7-8 yalanını Genel Merkezimiz bize gönderiyor. Böyle bir şeyi hak etmiyor bu millet. AK Parti geriliyor diyorlar, peki siz yükseliyor musunuz? Bu ülkenin geleceğiyle ilgili muhalefetin de çok samimi bir düşünce içerisinde projeler üretmesinden yanayım. Sadece yapacağımız yanlışlardan bir siyaset yapmanın oradan bir prim elde etme anlayışını kabul etmiyorum. Bekliyorlar ki bir yanlış yapalım onlar da oy kazansın. Ben geldim bir ayda her şeyi yaparım, 1 yılda ülkenin bütün sorunlarını çözerim demek de doğru değildir. Polyanacılık da oynamayalım” dedi.

‘MUHALEFETLE GÖRÜŞMEYE AÇIĞIZ’

Genel Yayın Yönetmenimiz Sadun Çetin’in ‘Seçim barajını konuştunuz mu?’ sorusunu da yanıtlayan Başkan Ellibeş, “Bir çalışma yapıldığı biliniyor. Hem anayasa çalışmaları hem de başkanlık yapısına uygun uyum yasaları çıkması için çalışılıyor. Anayasayla ilgili olan çalışmayı muhalefetle de görüşmeye açığız demişti Cumhurbaşkanımız. Muhalefet direndiği takdirde Cumhurİttifakı ile yürümeye devam edeceğini duyurmuştu. Seçim yasası, partiler kanunu ve anayasa ile ilgili çalışmaların sonuçlanıp sonuçlanmayacağını zaman gösterecek. Çalışmaların seneye hazirana kadar bitmesi lazım ki önümüzdeki seçim için uygulansın” ifadelerini kullandı.

‘VEKİLLERİMİZ GAYRET VE HEYECANLA ÇALIŞIYOR’

Muhalefetin AK Partili vekillere çalışmadıkları yönünde açıklamaları hatırlattığımız Ellibeş, “Milletvekillerimizle her ay toplanıyoruz. Her ay aksamadan birlikte oluyoruz. Onun ötesinde ikili üçlü buluşmalarımız oluyor. Cuma, cumartesi ve pazar günleri teşkilatımızın programlarına katılıyorlar. Milletvekillerimizden mutluyuz her biri gayretle istekle heyecanla çalışıyor. Her vekilimizin sorumluluk alanı içerisindeki çalışmaları sürüyor teşkilatla uyumları güzel ve verimli. Bizler vekillerimizden razıyız Allah da onlardan razı olsun” dedi. Ellibeş ayrıca “Artık her ilçede yerel yönetimler şurası danışma meclisi yapacağız. Tek gündem yerel yönetimler olacak Genişletilmiş haziruna sesleneceğiz” dedi.

‘TEŞKİLATA HESAP VERİYORUZ’

Mahalle başkanları ile buluşmalarını da anlatan Ellibeş, “Bu çalışmamızı diğer iller de örnek almaya başladı. Mahalle teşkilatları bizim için önemli. Partinin temel taşlarıdır onlar. Her hafta perşembe akşamı bir ilçeye gidiyoruz. Tahir Başkan, ben, teşkilat başkanım, yerel yönetimler başkanım Engin Bey, İlçe başkanım ve belediye başkanım, ilçeden aldığımız yönetici, gençlik ve kadın kolları başkanları katılıyor. Çok genişletilmiş bir toplantı olmuyor. Büyükşehir Belediye Başkanımız bir sunum yapıyor o ilçe için neler vaat etmiş, vaatlerinin hangisini bitirmiş, hangisi uygulama, hangisi planlama, hangisi ihale safhasında anlatıyor. Yani millete hesap veriyor. Sonra söz almak isteyeler konuşuyor. Bu uygulamadan mahalle başkanları o kadar mutlu ediyor ki onlara mahsus sunum yapılıyor. Mükemmel bir geri dönüşüm alıyoruz” şeklinde konuştu.

‘GENÇLERİ HARFLE ETİKETLEMEYİN’

Gençlerin siyasete asla soğuk kalmamasını da isteyen Başkan Ellibeş, “Gençler apolitik olmamalı. Ahlaklı, dürüst, kişilikli, kimlikli bir yapıyla hangi siyasi anlayışa sahipse ona yönelmeli. Siyasete soğutmamak, siyasetçiyi kötü göstermemek lazım. Siyaset kurumu zedeleniyorsa aynı zamanda demokrasi kurumu tahrip ediliyor. İnsanlar bu kez farklı arayışlar içine giriyor. On nedenle iktidarıyla muhalefetiyle ülke ve dünya gerçeklerini bilerek siyaset üretmemiz lazım. Z kuşağından sonra Elif kuşağı çıktı, Vav kuşağı çıktı. Çocukları formatlamayın diyorum. Nasıl olması gerektiğini tarif ediyorlar. Hem kuşak oluşturuyorlar hem de onu formatlıyor, kalıplaştırıyorlar” ifadelerini kullandı.

‘2024’TE İZMİT ZATEN BİZİM’

Başkan Ellibeş, “Belediyelerimizin oy oranlarında azalma yok. 2024’te İzmit bizim zaten, inandık ona. Kadın aday konusunda ne desek çok erken olur. İzmit teşkilatımız seçimi kazanmaya kilitlendi. 13 belediyeyi almaya inandık ve inancımız doğrultusunda siyasetimizi yapıyoruz. Günlük polemiklere takılmadan, yalanın karalamanın peşine düşmeden işimizi yapıyoruz. Milletimizin yanındayız. Biz 20 yıllık iktidarız. 20 yıl birçok şeyi ürettik, hizmet ettik, ülkemizi geliştirdik. Eksiklerimiz muhakkak olabilir. Buna rağmen güçlü bir şekilde sahadayız, vatandaşlarımızla dolaşıyoruz, 5 çayında beraber oluyoruz. Mutfak sohbeti yapıyoruz. Devasa problemlerin yumak olduğu bir Türkiye var ya onların hesapta, öyle bir şey yok tabi. Böyle olsaydı biz sahaya çıkabilir miydik? Milletvekillerimiz, 2 ay ilçe ilçe, köy köy gezdiler. Programlarını biz yaptık” dedi.

‘2023 VE 2024 SEÇİMLERİNE HAZIRIZ’

Ankara’daki çalıştayda AK Parti’nin Kocaeli’ndeki gücü ile ilgili bir konuşma geçip geçmediğini açıklayan Başkan Ellibeş, “Yeni bir şeyler de önerildi çalıştayda. Aday tespit konusunu iyileştirecek yeni öneriler, talepler paylaşıldı. Kocaeli teşkilatlarına görevini tamamen harfiyen yerine getirmiş teşkilatları olarak teşekkür edildi. Teşkilatımıza ana kademe, kadın kolları, gençlik kolları, mahalle başkanları, sandık müşahitlerine varana kadar hepsine teşekkür ediyorum. Teşkilat yapımız güçlü ve diri bir şekilde yoluna devam ediyor. 2023 ve 2024 seçimlerine hazırız inşallah” şeklinde konuştu.

‘AK PARTİ KARŞITIYSA BU MASADAN FAYDA GELMEZ’

Muhalefet partilerinin kurduğu İl Başkanları Masası hakkında sorduğumuz soru üzerine yorum yapan İl Başkanı Mehmet Ellibeş, “Hayırlı olsun. Eskiden de vardı. İktidar ve muhalefet birlikteydi. Kocaeli özelinde Kocaeli için ne yapabiliriz diye toplanırdık. Doğrusu da bu. Muhalefetin 6 tane il başkanının da toplanması çok doğal bir şey diyemem ama sadece gündem AK Parti karşıtlığı, Cumhurbaşkanı düşmanlığı ise bu masa Kocaeli’ye bir şey kazandırmaz. Kişisel kanaatim Kocaeli’nin menfaatine bir masa ise biz de destek veririz” dedi. 

‘CUMHURBAŞKANIMIZI AĞIRLAYACAĞIZ’

Ankara programında Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ayaküstü sohbet ettiklerini de belirten Ellibeş, “Cumhurbaşkanımızın Kocaeli’ye bakışı çok olumlu. Buraya da gelecek inşallah. İl il geziyor. Biz de program yapmayı planlıyoruz. Bu yıl olabilir de olmayabilir de ama gelecek. Açılışlar yapıyor her ilde. Şehir Hastanesi açılışına da getirebiliriz kendisini. Ayaküstü de olsa görüştük başkanımızla. Selam ve sevgilerini iletti. Enerjisi çok yüksek. Allah ondan razı olsun. Verdiği enerji, oluşturduğu sinerji bizi mükemmel şekilde motive ediyor” diye konuştu.

AK Parti İl başkanı Mehmet Ellibeş, televizyon stüdyomuzu da gezerek stüdyoyu çok beğendiğini ifade etti.

13 Eki 2021 - 17:20 Kocaeli- Siyaset

Muhabir Ayşe Aydın


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.