Çöp tesisi için Kandıra'da ÇED raporu hazırlanacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Kandıra’da yapmayı planladığı çöp bertaraf tesisiyle ilgili Büyükşehir meclisinde önemli bir adım atıldı. Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi için ÇED raporu hazırlanması oy çokluğu ile kabul edildi

Ayşe Aydın
Ayşe Aydın Tüm Haberleri
+5
Haber albümü için resme tıklayın

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ekim ayı toplantısı Kongre Merkezi’nde yapıldı. Meclisi, Meclis Başkan Vekili Zinnur Büyükgöz yönetti. Mecliste toplam 104 madde karara bağlandı.

TAŞDEMİR, ‘SADECE İZMİT’E YAPILMIYOR’

CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir, diğer illere ve Kocaeli ilçelerine büyükşehir belediyesinin verdiği asfalt desteğini sordu. Taşdemir, “AYKOME çalışma yönetmeliğinde genişliği 14,5 metre ve üzerinde sorumluluk Büyükşehir Belediyesi’ndedir denmektedir. Diğer ilçelere asfalt desteği veren büyükşehir belediyesi seçimlerden sonra sadece İzmit Belediyesi’ne olan destek kesilmiştir. Büyükşehir Belediyesi 31 Mart 2019’dan bu yana ilçe belediyelerinde kaç kilometre asfalt yapmıştır. Bunun karşılığında ödeme alınmış mıdır?” diye sordu. Taşdemir, önergesinin yazılı olarak cevaplanmasını istedi. Taşdemir’in önergesi yazılı olarak cevaplanacak.

CANBAZ KÖRFEZ’DEKİ TAKSİ SORUNUNA DİKKAT ÇEKTİ

İYİ Parti Grup başkan Vekili Fevzi Canbaz söz alarak “Fevzi Canbaz, Doğu Türkistan’da soydaşlarımıza yapılan zulmü lanetliyorum. 2018’de taksi ihalesi yapılmıştı. İlimtepe halkı taksi istedi ama taksiler başka bölgelerde çalışıyor. Yapılan 2 ihale taksiciler tarafından alınıyor. 8 ihale ise başkaları tarafından rant için ihalesi alınıp satılıyor. İlimtepe’de şu anda taksi hizmeti yok. Yukarı Hereke’de 2 tane olması lazım. Çamlıtepe’de 4 tane taksi hizmeti olması gerekirken sadece 2 tane var. Bu konunun takipçisi olacağız” dedi. Başkan Vekili Zinnur Büyükgöz ise “Ulaşım daire başkanlığımız sizi bilgilendirecektir” şeklinde konuştu.

GÖKTAŞ, TOPLUMSAL OLAYLARI KONUŞTU

İYİ Parti Meclis Üyesi Nurcan Acaroğlu Göktaş, kadın, uyuşturucu ve sokak hayvanları ile ilgili önerge sundu. Göktaş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Siyasilerin katalizör gibi tıkanmaları açmaları gerekiyor. Çevre ve sağlık komisyonunu bu önergemin havale edilmesini talep ediyorum. Kurumları bir araya getirip ortak akılla çözümler üretilmesini sağlamak zor şeyler değil. Bunun üzerinde çalışalım. Valilik, Emniyet, Jandarma, STK’lar le birlikte çalışmak gerekir Bunları bir araya getirecek de komisyonlardır” diye konuştu. Başkan Vekili Büyükgöz ise “Somut önerge haline getirmek içi ilgili daire başkanlıkları çalışma yapsın. Ardından komisyona havale edip değerlendirebiliriz” dedi.

ÇAKMAK GÖKTAŞ’A YÜKLENDİ   

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, Göktaş’ın ardından söz alarak “Nezaket ve zarafetle dinlemeye devam ettikçe söylediğimiz meclis komisyon başkanıyla görüşerek bir araya gelme konusunda meclis aktif rol alabilir. Komisyonu toplayıp çalışabilir. Sataşmak istemiyorum ama bu kadar cümleden sonra konuşmam lazım. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Meclis başında konuşmalarını yapıp meclisi sonuna kadar dinlemeyip meclisi terk etmiştir. Komisyonların çalışmasına karşı değiliz” dedi.

TANIŞ, ‘ÇALIŞMAK İSTEYENE ENGEL OLMAYIN’

CHP’li Meclis Üyesi Orhan Tanış ise “Kurulan komisyonun 2,5 senelik toplantı raporlarını önümüze koyarsanız her şeyi görürüz. Senede bir kere toplanan komisyonun iş yükü yok. Bu tür konuları komisyona gönderebilirsiniz. Çalışmak isteyen komisyonlara da engel olmayalım. Bu bakış açısıyla yaklaşmak gerekir diyorum” dedi. Göktaş son olarak “Sanki dünyanın sorunların belediyeye getirmişiz de onları çözelim diye algıladı herhalde verdiğim önergelerin tamamı yerel yönetimleri ilgilendiren önergelerdir. Bu konuda ısrar ediyorum lütfen önergelerimizi gündeme alın ve komisyona gönderin” dedi.

TAŞDEMİR, ‘DÖKÜM İÇİN İZİN ALDILAR MI?’

Kandıra Akçakese Mahallesinde yer alan 59.674 metrekarelik ormanlık alanın ‘Kazı Fazlası Dolgu Alanı’nın Kandıra Belediyesi’ne devredilmesi maddesine muhalefetin şerh koydu. Maddeyle ilgili söz alan CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir, “Burası bir vadi. Özellikle belli bir süredir bölgeye dolgu anlamında hafriyat atıkları dökülüyor. Yol projesini yapan Kalyon İnşaat tarafından da döküldüğünü tespit ettik. Buraya ne dökülecek? Döküm alanıyla ilgili önceki firma, kurum ya da şahıs izin alıp mı döküm yapıyor? Dolgular izin alınarak mı yapıldı meclisi bilgilendirirseniz sevinirim” dedi.

MENGÜÇ, ‘O HAFRİYATA İHTİYACIMIZ VAR’

Büyükşehir Belediye Başkan vekili Zinnur Büyükgöz Taşdemir’e cevap vererek “İzinsiz olması mümkün değil” dedi. Genel sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç, konuyla ilgili bilgi vererek “Ormandan aldığımız alan. Kandıra yoluyla yapılan çalışmalardan çıkan malzemeler dökülüyor buraya. Bu çalışmayı Karayolları Müdürlüğü yapıyor. O bölgede Gıda İhtisas OSB yapılacak. Gıda OSB’den çıkacak malzemenin bertarafı için oradan çıkan hafriyata ihtiyacımız var. Alanı almamızın gerekçesi odur” dedi. Madde oy çokluğu ile kabul edildi.

TANIŞ, ‘DONATI ALANLARI BELİRSİZLEŞTİ’

Dilovası Tavşancıl ve Çerkeşli Mahallelerinde 175,97 hektar büyüklüğündeki alanın Rezerv Yapı Alanı olarak düzenlenmesi ile ilgili konuşan CHP’li Tanış, “Nazım imar planı değişikliğinde 1760 metrekare rezerv alanın bir kısmının planlı alanlar içinde kaldığını donatı alanlarının eş değer alan gösterilmesi gerektiğini iddia etmiştik. Yerel yönetimin belirlediği ve onayladığı planlama yetkisi bakanlığa geçtiği için bizim belirlediğimiz sosyal donatı alanları belirsiz duruma geldi. Temel plan kararına ret verdiğimiz için buna da ret verdik” dedi. Meclis Başkan Vekili Büyükgöz ise “Genel amaçlı fonksiyonlarda iptal varsa kısmi amaçlı fonksiyonlar, yeni rezerv alanı içinde gösterilmek zorunda. Ama büyük donatı alanları varsa değdiniz söz konusu. Eş değerliği gerektiren fonksiyon kararı varsa arkadaşlarımız göz ardı etmemişlerdir” dedi.  

TAŞDEMİR, ‘YÜZDE 40 EĞİM VAR’

İzmit Yenimahalle’de 1 uygulama imar planı değişikliği ile ilgili söz akan CHP Grup Başkan Vekili Taşdemir, “İlçe belediyelerinde plan değişikliğinde bilgi vermek nezaket açısında çok önemlidir. Bunda bir sakına yok. Öbür türlüsünü yapmak bilinçsizce bir şeyi saklamak oluyor. Vatandaşlar plan değişikliği olacağını bilmeliler. Eğimi ve vadiyi görüyor musunuz. Vatandaşlar bizi çağırdı. Oradaki eğim çok fazla. Yarın öbür gün orada nasıl felaket yaşanacağını ben düşünmek istemiyorum. Yüzde 40 oranında eğim var” dedi. Başkan Vekili Büyükgöz, “Jeolojik yönden sakıncalı bir yer ise yani konumu kötüyse eğim oranı yüksekse imar verilemez. Öyle bir hukuki hata yapılacağın inanmıyorum” dedi.

KELEŞ: YAPI YAPILMAYACAK DURUMDA DEĞİL

AK Partili Meclis Üyesi Sadullah Keleş ise “Bilgi verdiğimiz ilgisizlikleri olduğunu da gördük. Geri dönüşlerin yavaş olduğunu gördüğümüz de oldu İzmit Belediyesi’nde. Ağaçlandıracak alan diye bir konumuz var. 2 aydır İzmit Belediyesi’nden haber bekliyoruz. Ortalama eğimin belki biraz üstündedir ama yapı yapılamayacak bir alan değil. Alan büyükşehir belediyesinin kendi alanı ve bir proje yapılacak. Büyükşehir belediyesinin yatırım yapılmasını da istemiyoruz diyebilirler. Bütün ilçe belediyelerinde yatırımla ilgili plan değişikliği konusunda yoğun çaba gördük. İzmit belediyesi bu konudaki en zayıf belediye” dedi. Ardından konuşan Taşdemir, “Onlarca madde geçiyor. İnanın büyükşehir belediyesinin mülkiyetinde olduğunu bilmiyordum. Ben sadece eğime dikkat çektim Yerinde gözlemlediyseniz onay verdiyseniz bir şey demiyorum” dedi. Keleş bunun üzerine “Bende o zaman geri alıyorum söylediklerimi” dedi.

GÜRSOY: 40 DEĞİL YÜZDE 60 EĞİM VAR

Saadet Partili Meclis Üyesi Mustafa Gürsoy ise konuyla alakalı “Oradaki eğim yüzde 40 değil yüzde 60’ın da üzerinde. En çok ağaçlandırılacak alan İzmit Belediyesi sınırlarında” dedi. AK Partili Meclis Üyesi Sadullah Keleş ise “İddia etmesinler ben oraları biliyorum. Acıbadem Hastanesi’nin üzerindeki yamaç. İzmit’te buna benzer birçok alanda yapı var. 99 depremi dahil bu yapılar hala ayakta duruyor” diye konuştu. Madde oy çokluğu ile kabul edildi. Öte yandan 5 adet işyerinin Büyükşehir Belediye Meclisince belirlenecek aylık kira bedeli ve süre üzerinden Antikkapı A.Ş.’ye tekrardan devredilmeleri ile ilgili raporu oy çokluğu ile devredildi. Taşdemir burada “Belediye şirketlerine devredildiği için değil şirketlere denetim olmadığı için şerh koyduk” açıklamasını yaptı.

TAŞDEMİR: BİRKAÇ GÜN SONRA YAPILMALI

Akabinde meclisin ikinci oturumunun gerçekleştirilmesi adına 15 dakika ara verildi. İkinci oturumun birkaç gün sonra yapılmasını talep eden CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir, “Birazdan 8-10 tane madde geçecek. Bir gün önceden grup toplantısı yapıyoruz. Tahir Bey anlayışla karşıladı. İkinci oturumu en azından 3-4 gün sonra yapalım böyle olunca konuya tam vakıf olamıyoruz Bilgi aktarımında kısıtlı bir süre oluyor. İkinci oturum ne güzel yapıyorduk eksiden. Uzunda sürmüyor. Sağlıklı sonuç da alıyoruz. Oy birliği ile geçmesi gereken maddeler de var” diye konuştu. Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar Çakmak ise “Yüce meclisin takdiri ikinci meclis de yapabiliriz. 3 tane belediyemizden ödenek talebi var. Onları bir sonraki aya bırakma imkanımız yok. Pandemi dolayıyla bütçelerde sapmalar oldu” dedi. 

TAŞDEMİR: BERTARAF TESİSİNİN YERİ DEĞİŞECEK Mİ?

Meclisin ikinci oturumunda 10 gündem maddesi karara bağlandı. Kandıra’da yapılacak olan Atık Bertaraf Tesisi için hazırlanacak ÇED raporu kapsamında hizmet işi ihalesi yapılacak. Bu maddeyle ilgili söz alan CHP’li Taşdemir, “Atık bertaraf tesisi ile ilgi yer netleşti mi? dedi. Büyükgöz ise “Yerin doğru yer tercih edilip edilmediğine dair fiziki ve çevresel şartların ÇED raporunu hazırlatmak için hizmet alımı gerekiyor. İhalenin danışmanlık tarzında alınması ve meclisten geçmesi gerektiği için meclise geldi. MÇK görüşü alınmış çalışmalar yapılmış ÇED raporu süreci sonunda ola ki olumsuz ÇED raporu çıktı. Yerin değişmesi ihtimali gündeme gelir. Ama olumsuz rapor çıkmazsa yer neden değişsin? Yer satılmıyor burada. Bu yer alımı talebi. Aromatik bitkiler yetiştirsek de bu büyükşehirin malı başka amaçla da kullansak büyükşehirin malı. Mal kayıtlarına ilave alım, değer artışı demektir” dedi.

ÇED RAPORU HAZIRLANACAK

Alanda ÇED raporu sürecine başlayacaklarını belirten Genel Sekreter Balamir Gündoğdu, “Konuyla ilgili valilikte mali çevre kurulu kararı alındı. Karardan sonra ÇED sürecine başlıyoruz. Danışmanlık hizmeti almak durumundayız. İhalenin yıllara sahi olması sebebiyle bizim meclisten yetki almamız lazım” dedi. Taşdemir ise “Satın alma talebini oluşturan dairesinden gelen teklif yazısı raporu interteksle alakası olmadığını belirtti Balamir Bey. Bununla ilgili yeterli bilgi sahibi olamadığımız için ikinci oturumun birkaç gün sonra yapılmasını talep etmiştik. 1 saat içinde bunlara karar verdiğimizde oy çokluğuyla geçmiş oluyor. Bizler bu maddelerin oy birliği ile geçmesini isterdik ama bilgi paylaşımı 15 dakikaya sığdırıldığı için maalesef böyle oluyor” dedi. Madde oy çokluğu ile kabul edildi. Bir sonraki meclis toplantısı 11 Kasım Perşembe günü saat 15:00’da yapılacak.

14 Eki 2021 - 16:59 Kocaeli- Gündem

Muhabir Ayşe Aydın


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.