Makina Mühendisleri Odası’ndan vefa örneği

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi, meslekte 25, 40 ve 50’inci yılını dolduran meslektaşlarına plaket takdim etti

Ahmet Sancar Kızılkaya
Ahmet Sancar Kızılkaya Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Makina Mühendisleri Odası’ndan vefa örneği

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi, meslekte 25, 40 ve 50’inci yılını dolduran meslektaşlarına plaket takdim töreni gerçekleştirdi. TMMOB Makine Mühendileri Odası Kocaeli Şubesi’nin Çarşı Yapı Sitesi içerisinde gerçekleşen plaket takdim törenine Makine Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Murat Kürekci, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar Çakmak, Makine Mühendisler Odası Başkanı Yunus Yener, MMO Sekreteri Elif Öztürk, MMO Saymanı Bedir Tekin, İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Özmural, DİSK Kocaeli Şube Başkanı Vedat Küçük, İnşaat Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi Başkanı Kahraman Bulut, Elektrik Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Sevil Bulutlar Şen, Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı Mehmet Yıldırım, Kocaeli Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Halil İbrahim Saraç, Yapı Yol Sen Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Levent Burhanoğlu, çevre illerin şube başkanları ve odaya kayıtlı üyeler katıldı. 

Makina Mühendisleri Odası’ndan vefa örneği

“KOŞULLARI GÖZ ÖNÜNE ALDIK”

Programda ilk olarak konuşan Makine Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Murat Kürekci, “İki yıla yaklaşan bütün dünyanın üzerine çöken salgın bizi uzun bir süre bir araya getiremedi. Bugün burada salgın koşullarını göz önüne alarak bir araya geldik. Pandemi sürecinde de faaliyetlerimizden elimizden geldiğince ayrı kalmadık. İklimlendirme alanları ile ilgili örnek çalışmalar sergiledik. Salgın koşullarına yönelik hassasiyetlerimizi gösterdik.

“SORUNLARIN FAZLALIĞINI BİLİYORUZ”

Pandemi sürecinde bile online olarak faaliyetlerimize devam ettik. Uygulamalı eğitim merkezlerini hayata geçirdik. Makina Mühendisleri Odası, TMMOB’ye bağlı en çok üyeye sahip iki odadan bir tanesi. Bu kadar işsizliğe sahip bir ülkede sorunların fazlalığını biliyoruz. Bu sorunların tek başına çözülemeyeceğini biliyoruz. Bu kentin kaynaklarından elde ettiğimiz kazanımları yine bu kent için harcamayı görev bildik Sadece meslek sorunları değil, bu kentte yaşayan bir kentli bilinci ile duyarlılıklarımızı her yerde göstermeye çalıştık. Bu ülkede mesleğine önemli katkılar sunmuş çok değerli meslektaşlarımız var. Onlara çok teşekkür ediyorum. Ayrıca meslektaşlarımızı hayat boyu desteleyen ailelere de çok teşekkür ediyorum. Herkese sağlıklı bir ömür diliyorum” dedi

Makina Mühendisleri Odası’ndan vefa örneği

“ÜYE SAYIMIZ 120 BİNİ AŞTI”

Kürekci’nin ardından konuşan Makine Mühendisler Odası Başkanı Yunus Yener; “902 olan oda sayısımız bugün 120 bini aşmıştır. Binlerce faaliyet ve çalışan ile büyük bir örgütlülüğe ulaştık. Dergilerimiz uluslararası ölçekte tanınır hale gelmiştir. Pandemi sürecinde sahra hastaneleri kurulsun istedik. Bu dönemde önerilerimizi dile getirdik. İklimlendirme Teknik Kurulu’nu oluşturduk. Kapalı alanlarda bulaş riskinin azaltılması adına kitap yazıldı. Türkiye’deki iklimlendirme birikimi dünyadan hiç aşağıda değil. Hatta daha üstteyiz. Bu çalışmalar bizim arkadaşlarımızın çalışmaları kapsamında oldu. Odamız mesleki alanda kamusal sorumlulukta birçok faaliyete de devam ediyor. Kamuoyunda belli bir saygınlığa eriştik. Haklı mücadele ve dayanışmamızı arttırmamız gerekiyor. Özlenen Türkiye özlemimiz kararlılıkla sürecektir. Ranta karşı durmaya oda olarak devam edeceğiz. Oda olarak meslek onurunu korumakta kararlı ve zorunluyuz” dedi.

Makina Mühendisleri Odası’ndan vefa örneği

“BU YAPI DAHA DA BÜYÜMELİ”

Programda konuşan İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Özmural, “Bugün çok mutluyum. Makine Mühendisleri Odası’nda dostlarla bir arada olmaktan çok keyif alıyorum. Covid dolayısıyla hayatını kaybeden meslektaşlarımı saygıyla anıyorum. Bu yapının daha da büyümesi gerektiğine inanlardanız. Mesleğe emek veren veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Makina Mühendisleri Odası’ndan vefa örneği

“TECRÜBE ÇOK KIYMETLİ”

Programda son olarak konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar Çakmak, “40 yıl hani bir şarkıda var ya ‘bir yastıkta 40 yıl’ meslekte uzun bir süre. Bu kadar tecrübe çok kıymetli. 50 yılı aşanlarda var. Onlarda asırlık çınar. Pandemi sürecinde çok fazla birlikte olamadık. Önceden üniversitelere girerken tıp mı, mühendislik mi siye soruluyordu. Şu anda mühendislik fakülteleri çok önde.  MaKina mühendisinin ürettiği makinaları kullanarak doktorlar hastaları tedavi edebiliyor. Odanın kuruluşun üstünden 69 yıl geçmiş. Çok uzun bir süre. 2020 yılında pandemiden bütün dünyanın kitlendiği bir dönemde ekonominin artı ile kapatılması önemli bir olay.

“ELEKTRİKLİ OTOMOBİLDEN BAHSEDİLMEDİ”

Geçen sene de elektrik mühendislerinin bir etkinliğindeydim. Elektrikli otomobilden bahsedilmemesi beni çok üzmüştü. İtalya’da yapılan G20 zirvesine Türkiye olarak katılacağız. Demek ki en iyi 20 ülkeden biriyiz. Öncelikle bunu bir benimseyelim. Meslek odalarının siyasi söylemlerde bulunmasını benimsemiyorum. Odalar siyaset yapabilir ama meslektaşlarının sorunlarına eğilsinler. Gündelik siyaset yapıp bir yerlere gönderme yapmaları hoş olmuyor. Hep beraber sorumluluğumuzun bilinci ile gençlerimize umut aşılayalım. Meslek odalarının da görevi budur. Türkiye’nin dört bir yanında pandemiye rağmen somut gelişmeler var. Bununla gurur duyalım” dedi.

“BİZ SİYASET YAPIYORUZ”

Plaket töreninde tekrar söz alarak Çakmak’a yanıt veren Makine Mühendisler Odası Başkanı Yunus Yener; “Biz siyaset yapıyoruz. Neden yapıyoruz? Fakültelerde mühendis olmayan insanlar gençlere mühendislik diploması veriyor. Okulların yüz yüze açılması hiçbir tedbir alınmadan yapıldı. Eğitim böyle devam etmesi bulaş riskini arttıracaktır. Oda olarak doğru uygulamaları önermek ve yanlışları söylemek görevimizdir” diyerek sözlerine son verdi.

Makina Mühendisleri Odası’ndan vefa örneği
Makine Mühendisi Çetin Önal, plaketini Makine Mühendisler Odası Başkanı Yunus Yener’den aldı
Makina Mühendisleri Odası’ndan vefa örneği
Makine Mühendisi İbrahim Hakkı Uzman, plaketini MMO Sekreteri Elif Öztürk’ten aldı
Makina Mühendisleri Odası’ndan vefa örneği
Makine Mühendisi Sıtkı Okay, plaketini MMO Saymanı Bedir Tekin aldı
Makina Mühendisleri Odası’ndan vefa örneği
Makine Mühendisi Muhammet Çalışkan ve eşi Aynur Çalışkan’a plaketini İzmit Belediye Başkan Vekili Ünal Özmural takdim etti
Makina Mühendisleri Odası’ndan vefa örneği
Makine Mühendisi Serhat Girgin plaketini Makine Mühendileri Odası Kocaeli Şube Başkanı Murat Kürekci’den aldı

Ekli Dosyalar

16 Eki 2021 - 15:27 Kocaeli- Gündem

Mahreç  Ahmet Sancar Kızılkayagöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Çağdaş Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Çağdaş Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Çağdaş Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Çağdaş Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.